Začala fungovat služba Steam pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Začala fungovat služba Steam pro Macy

14. května 2010, 00.00 | Valve skutečně spustila svou herní službu Steam pro Macy a již nyní nabízí 63 her, mnohé se slevou, hra Portal se dokonce do 24. května dá získat zdarma.

Počátkem března Valve Software oznámila, že svou herní službu a distribuční platformu Steam zpřístupní také pro Macy. Brzy poté začalo její neveřejné testování a na konci dubna Valve sdělila, že k oficiálnímu spuštění její služby dojde 12. května.

Už počátkem týdne se ovšem objevily první podrobnější informace z beta testování, jež vypadaly docela slibně, samozřejmě se netrpělivě čekalo na spuštění ostré verze (kvůli časovému posunu k tomu došlo až v noci ze středu na čtvrtek našeho času).

Drobné zmatky při zahajování ostrého provozu

Spuštění služby provázely menší zmatky, nejprve se začal nabízet klient služby Steam pro Mac (dá se stáhnout odtud, jde o 1,5 MB), avšak samotná služba ještě nefungovala, což vyvolalo značnou nervozitu, ale záhy se přece jenom rozběhla, nabídku herních titulů pro Macy lze zobrazit ve webovém prohlížeči.

Klient služby vyžaduje Mac s procesorem Intel a Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.3 a samozřejmě připojení k Internetu (nejlépe širokopásmové). Dále se doporučuje dvoutlačítková myš a 1 GB volného prostoru na disku (požadavky samotných her se pochopitelně dost liší).

Služba nabízí pro Macy obdobné možnosti jako pro Windows, lze s ní tedy nakupovat, stahovat a instalovat hry (řadu informací služba poskytuje i v češtině), obstarává jejich aktualizace, umožňuje pořádat hry více hráčů, spravovat skupiny hráčů a sledovat jejich výkony při hraní.

Zakoupené hry jsou vázány na účet služby, takže se dají nainstalovat na více počítačů. A v případě her pro Macy zákazník jejich koupí získává zároveň nárok na verzi pro Windows, verze pro obě platformy by spolu měly hladce spolupracovat. (Takovéto hry označuje symbol SteamPlay.)

Poměrně široká počáteční nabídka her a významné slevy

Příjemným překvapení představuje počáteční nabídka obchodu Steam Store pro Mac (vlastně jde o obdobu App Store, jenže poskytuje hry pro Mac OS X), nyní totiž zahrnuje celkem 63 titulů, mnohem víc, než se původně čekalo. Valve navíc slibuje, že po několik týdnů každou středu přidá další sadu nových her (mnohé z nich se však pro Mac dodávaly už dřív jinými distribučními kanály, teď je však lze získat z internetového obchodu Valve). A rozhodně se nejedná jen o střílečky, jak se obávali někteří naši čtenáři.

Aby rozjezd své nové služby ještě více osladila, až do 24. května nabízí Valve hru Portal (jež se spolu s Team Fortress 2 používala pro beta testování) zdarma.

Avšak Team Fortress 2, ačkoli se s ní testovalo, se pro Mac ještě nedodává, stejně jako některé další slibované tituly Valve, ty se zřejmě objeví až později, většina z oněch 63 titulů pochází od jiných vydavatelů. Z novinek se však již prodává hra Torchlight (navíc s padesátiprocentní slevou).

A dále se pro Mac dodává několik zvýhodněných balíčků her, například Telltale Steam Play Pack, LucasArts Adventure Pack a Steam Play Indie Pack. Posledně jmenovaný balíček je zajímavý mimo jiné tím, že zahrnuje hru Machinarium, jež pochází od českého týmu Amanita Design.

Tahle hra, s velice hezkou ručně kreslenou grafikou, získala řadu ocenění, takže není divu, že se dostala do nabídky služby Steam (v dubnu ovšem do českých trafik dorazila DVD verze hry za pouhých 99 Kč). Uctívači Steva Jobse však mohou s hrou mít problém, protože byla vytvořena ve Flashi.

Jak se dalo čekat, zpočátku byla služba značně přetížená, protože se k ní přirozeně připojila spousta zájemců, nyní se to již uklidňuje, podle ohlasů v diskusích navíc mohou potíže často působit firewally.

Nadějné vyhlídky pro hry na Macu

Postupně se jistě začnou objevovat zkušenosti uživatelů s nabízenými hrami, u těch s náročnější 3D grafikou hodně záleží na tom, jakou grafickou kartu daný Mac má, podle prvních zpráv však mnohdy bývá výkon 3D grafiky pod Mac OS X ve stejné hře horší než pod Windows, zřejmě v důsledku menšího vyladění OpenGL ovladačů Mac OS X, uvidíme, zda chystaný Mac OS X 10.6.4 přinese zlepšení.

Služba Steam pro Macy se nepochybně ještě bude muset vyrovnat s dětskými nemocemi, stejně jako hry nově přenášené pod Mac OS X, osvojení nové platformy sotva bude úplně bez potíží, přesto se však jedná o významnou změnu v nabídce her pro Mac OS X, zvlášť pokud se bude dál rozšiřovat stejným tempem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Machinárium

Autor: Pern Muž

Založeno: 14.05.2010, 07:30
Odpovědí: 0

Jen tak mimochodem, grafiku Machinária kreslil Jakub Požár, který dělá ilustrace do Reflexu

Odpovědět na příspěvek

RE: Machinárium

Autor: Vladimír Strejček Muž

Založeno: 14.05.2010, 22:02

Grafiku mimochodem dělal Adolf Lachman, jakub dělal jen první koncepty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Machinárium

Autor: Bluejade Muž

Založeno: 15.05.2010, 18:21

Machinarium jsem si poctive zakoupil, kdyz hra vysla, grafika je nadherna a osobita, stejne jako cela hra. Vrele doporucuji : )

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: