Warcraft III: Vláda chaosu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Warcraft III: Vláda chaosu

12. července 2002, 00.00 | Nebesa začínají chrlit oheň a chaos se ujímá vlády na Azerothu... Po letech se nám vrací možnost opět zápasit s lidmi, orky a nyní i dalšími rasami v jednom z nejlepších herních světů - světu Warcraftu. Blizzard opět dokazuje, že hry umí dělat skvěle!

Po letech se opět vrací herní legenda - skvělá strategie Warcraft. Warcraft III: Reign of Chaos byl připravován několik let, již poměrně dlouho dobu jsme byli lákáni excelentními filmečky a screenshoty. Na začátku července nakonec Blizzard konečně tuto hru uvolnil do prodeje - a jelikož jsou "Blizzardi" velcí kamarádi s Macy, dostává se najednou na trhu jak verze pro PC, tak pro Maca - dokonce na hybridním CD. To nám dává šanci, že bude možné Wacraft III (dále jen W3) koupit i u nás - pochopitelně v anglické verzi.

Pokud si pamatujete na staré Warcrafty, asi si vzpomenete. že se jednalo o RTS (real-time strategie), kde bylo nutné se zabývat těžbou surovin a následným budováním, především vojenských jednotek. W3 k tomu dodává prvky RPG, tedy her na hrdiny: klíčovou postavou je hrdina, který může zlepšovat své schopnosti, učit se kouzla, mít v držení magické předměty a podobně. Tento styl někdo označuje také jako RPS - Role-play strategie. Kombinace obého má něco do sebe a rozhodně zaujme i ty, kteří obvykle RPG hry nehrají (například já ;).

Příběh se odehrává asi 20 let po druhém dílu, kdy proti sobě začínají opět bojovat lidé s orky, ovšem do hry vstupuje něco nového: "ohnivé kapky" z nebes. Na planetu Azeroth míří zkáza - a úkolem hráče pochopitelně je, aby ji odvrátil.

Na rozdíl od předchozích dílů, kdy si mohl hráč vybrat, za kterou ze dvou ras bude hrát, tentokrát hráč musí postupně hrát za všechny čtyři rasy Azerothu - lidi, orky, elfy a nemrtvé. Toto může některým hráčům připadat omezující, je to ale podle všeho především z důvodu kontinuity vývoje příběhu - již to není prosté "zatlačit nepřítele do moře" (případně lávy, aby byla jistota), příběh se "vlní" a některé zvraty možná i překvapí. Za každou rasu se hraje v rámci jedne kampaně 9 misí, tedy celkem 36 misí.

Hra

Jak jsme již říkali, vstupuje do hry prvek RPG - každá rasa má své hrdiny (mají vlastní "osvětlení", takže je na obrazovce snadno poznáte), kteří se mohou vyvíjet. Některé hrdiny (samozřejmě včetně "hlavního" pro každou rasu) je možné ovládat, některé ne a pouze pomáhají. Podle toho, jak intenzivně se hrdina zapojuje do boje, získává zkušenost a postupuje na vyšší úroveň, zároveň má možnost si zlepšovat své magické schopnosti. Magické předměty je možné i sbírat (zpravidla vypadnou z mrtvých protivníků), některé jsou na jedno použití (lektvary, svitky), jiné zlepšují některé schopnosti hrdiny, případně i jeho suity. Jelikož každý hero má své speciální schopnosti, je nutné je znát a využívat - například hlavní hrdina za lidi umí uzdravovat, naopak stejným kouzlem dokáže odebírat nemrtvým energii - obzvlášť vhodné na nemrtvé kouzelníky. Mimochodem, pokud padne hrdina v boji, je možné ho oživit ve speciálním chrámu, což ale stojí peníze a čas - kterých se občas nedostává.

Pochopitelně je zde také množství standardních jednotek, které lze zpravidla ještě zlepšovat vývojem technologií. Velmi sympatickou postavou je u lidí kněz (s trochu elfíma ouškama), který dokáže sám automaticky uzdravovat. Pokud tedy kněz "jistí" jednotku při boji, jsou daleko menší ztráty, i když není přítomný například hlavní hrdina.

Samotné ovládání obsahuje mnoho pozitivních novinek, například možnost "naprogramování" výroby různých jednotek včetně nastavení místa shromáždění (už nestojí tupě u budovy, ale mohou jít rovnou na bojiště), ukazování "flákajících" se peonků a další. Počet jednotek je omezen dvojím způsobem - jednak je maximum 90 jednotek, a také při vzrůstajícím počtu jednotek vzrůstají náklady na jejich "údržbu" - při třetím, nejvyšším stupni se tak do "městské" pokladny dostane jen 40% vydolovaných peněz. I podle toho je vhodné volit strategii - například méně drahých jednotek může být někdy lepší.

Vývoj prodělaly také mise - kromě hlavního úkolu, který může být klidně v rámci jedné mapy i nakonec rozšířen, se objevují vedlejší úkoly - ty obvykle především dodávají zkušenosti a magické předměty hrdinům a nesouvisí přímo s dějovou linkou.

Novinek je ještě mnoho, dobré je, že hra sama ve správný okamžik upozorňuje na tipy a triky, jak lépe hrát.

Grafika

Když Warcraft III, tak 3D... Asi to si řekli v Blizzardu a vytvořili vlastní engine pro 3D hru, který je používaný jak pro vlastní hraní, tak pro zobrazování vývojových příběhových předělů, kromě úvodních a závěrečných filmečků, které jsou renderované a tradičně dech beroucí - části z nich jsou dostupné i na webu Blizzardu jako upoutávky. Jinak je grafika relativně podobná starší verzím, Blizzardi se podle všeho snažili o maximální přiblížení - i když samozřejmě 3D postavičky mají možnost lepších pohybů a podobně. Kromě toho je hra ještě prokládaná malovanými obrázky - celkově je grafika excelentní.

Výhodou (pro někoho nevýhodou) je, že pohled zůstává stále z jednoho úhlu - nemění se tedy dynamicky například jako u Mythu. Pohled lze natáčet jen dočasně, trvale lze upravit výšku a úhel kamery - to ale asi potřebovat nebudete. Subjektivně se mi zdá, že se zobrazuje menší kus hracího pole, než ve starších Warcraftech.

Zvuk

Zvuk a hudba jsou opět - tradičně - na vysoké úrovni, motivy se střídají i podle atmosféry a rozhodně se neomrzí. Zajímat vás také bude vytí vlka a kokrhání kohouta - ty oznamují střídaní dne a noci, což je další novinka W3.

Kromě hry pro jednoho hráče obsahuje W3 také síťové hry - jak přes internet prostřednictvím služby Battle.net, tak po lokální síti. Instalace pro Mac OS X obsahuje také editor map.

Nároky jsou minimálně PowerMac G3/400 s 16 MB VRAM videokartou ATi nebo nVidia, pochopitelně čím výkonnější sestava, tím lépe, hra je jak pro Mac OS 9, tak Mac OS X. Na PowerMacu G4/733 s Radeonem 7500 pod Mac OS X 10.1.5 je hra hratelná i s nastavenými nejvyššími parametry - i když při největší skrumáži už to není úplně ono.

W3 byl dlouho a s napětím očekáván jako svého druhu revoluce. Revoluce se podle všeho nekoná, ale jinak se jedná o velmi pozitivní evoluci jedné legendy - rozšíření hracího principu, mohutnější dějová linka s "dobrodružnějšími" misemi, hezká grafika a skvělý zvukový doprovod. Výčet se zdá jednoduchý, ale jen perfektním skloubením všech prvků vznikají herní klasiky - ke kterým se Warcraft III, po vzoru svých předchůdců, určitě přidá. Pokud vás bavily předchozí díly, bezpochyby vás silně zaujme i W3 - pokud jste se vyžívali u Diabla, tak i vás by měl nový Warcraft chytit. Wacraft III je prostě velmi povedené dílko, které zaujme každým svým aspektem - kvalitou zpracování grafiky a zvuku, příběhem a hratelností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: