Unreal Tournament 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Unreal Tournament 2004

16. září 2005, 00.00 | Po týdenní přestávce, způsobené technickými potížemi, pokračujeme náš seriál Hry pro Mac OS X a to skvělou 3D akční hrou Unreal Tournament 2004.

Unreal Tournament 2004

Pomalu už do fondu herní klasiky patří původní Unreal Tournament, hra která společně s Quake 3 a Counter Strike prakticky opanovala veškerá multiplayerová klání u nás i ve světě. Vyskytlo se mnoho pokusů narušit herní nadvládu těchto tří nekorunovaných králů multiplayerové scény, ale na dlouhou dobu neuspěly ani tak ambiciozní projekty jako Halo a Tribes. Dnes už ID Software v tichosti pomalu připravuje čtvrtý díl Quake, Half Life 2 a s ním i nový Counter Strike jsou už nějakou dobu na světě a po počátečním nezdaru v roce 2003 se vrací i třetí zápasník, v podobě hry Unreal Tournament 2004, aby se v tvrdém konkurenčním boji utkal o přízeň odborné kritiky i běžných hráčů - a tentokrát i na monitorech počítačů Macintosh.

Autoři se tentokrát zjevně poučili z neúspěchu svého předchozího dílka a zaměřili se hlavně na nápravu nejčastěji vytýkaných nedostatků. Do hry se tak vrátil populární úkolový mód Assault, ve kterém se jeden tým snaží prorazit obranu druhého týmu a splnit zadanou misi dříve, než vyprší časový limit. Zpátky je také tolik milovaná a nenáviděná odstřelovačská puška; mocná to zbraň ve zkušených rukou. Pro hru ve větším počtu hráčů je určen zbrusu nový režim Onslaught, ve kterém se dva týmy utkávají v olbřímích venkovních arénách, plných vozidel, letadel, tanků, zbraní hromadného ničení a strategicky důležitých opevněných držav. Každý tým se potom snaží vydobýt si takticky výhodné pozice pro drtivý útok na nepřátelskou základu, po jejímž zničení vítěz získává bod a hra pokračuje novým kolem. K tomu si připočtěme kompletní sestavu všech arén z předchozího dílu, slavný návrat několika legendárních map a zbraní z dílu prvního a doslova stovky možností upravení hry. Zkrátka a dobře, autoři ze sebe během pouhého roku vývoje vydali skutečně výjímečný výkon a připravili dostatečné množství novinek, aby herní scénu zabavili alespoň na pár let.

Letecké dopravní prostředky disponují naváděnými raketami.

Scény brutálního násilí je pro mladší hráče možno omezit vypnutím některých naturalističtějších grafických aspektů hry v hlavním menu.

U titulu zaměřeného primárně na síťovou hru se obvykle ani nečeká jakákoliv jiná možnost hry jednoho hráče, než prosté utkání s počítačem řízenými boty v jedné z multiplayerových arén. UT2004 ale plnohodnotný singeplayer mód obsahuje a to nejen ve formě poměrně obvyklého žebříčku map, po jehož narýsované linii hráč postupuje od mapy A do mapy C přes mapu B, s postupně se zvyšující obtížností. Místo toho je ve hře přítomen jakýsi týmový manager, s jehož pomocí hráč spravuje svůj virtuální tým gladiátorských válečníků, utkává se s jinými týmy a postupuje po ligách nejen směrem vzhůru, nýbrž i opačně - to pokud jeho tým podává špatný výkon. Celý tento systém je založen na jakési blíže nespecifikované monetární veličině, která slouží k placení vstupních poplatků a platů jednotlivých členů týmu. Tady samozřejmě platí, že čím lepší bojovník, tím vyšší plat, takže je občas výhodnější vyrazit do utkání třeba ve slabší sestavě, aby se ušetřily finance. Dostane-li se hráčský tým do nejvyšší ligy a porazí posledního soupeře, hra končí a jede se znova na vyšší obtížnost. Hlavní síla UT2004 ovšem jednoznačně leží ve hře více hráčů. Ta je perfektně optimalizovaná a skutečně funguje rychle i přes obyčejný modem. Přes u nás už poměrně běžné (A)DSL je potom možné vést skutečné bitvy třeba i v týmech po patnácti členech, které mohou své rozsáhlé počty organizovat kromě standardní textové komunikace také pomocí hlasového přenosu, který funguje překvapivě rychle i na pomalejších linkách. Důležitý je také fakt, že hra je zcela plně víceplatformní a multiplayeru si tak mohou bez rozdílu spolu navzájem užívat hráči na Windows, Mac OS a dokonce i Linuxu.

Jak je vidět z obrázků, které si počínaje dnešním dnem mimochodem můžete kliknutím zvětšit, grafická stránka hry je i přes postarší engine stále ještě na špičkové úrovni. Bohužel, OpenGL engine, který je použit v Mac a Linux verzi hry nemá všechny funkce svého Direct3D bratříčka ze světa Windows, a uživatelé Mac OS jsou tak ochuzeni o některé speciální efekty. Naštěstí jich ale není mnoho a bez podrobnějšího zkoumání si rozdílu ani nevšimnete. Na druhou stranu skvělou vlastností hry je perfektní optimalizace i pro širokoúhlé obrazovky - jak můžete vidět na obrázcích, je obraz skutečně širší a poskytuje lepší výhled do stran. To je neocenitelná taktická výhoda, kterou nebudou schopni dostatečně ocenit hlavně majitelé Powerbooků a iMaců, které jsou v základu vybaveny obrazovkami s poměrem stran 16:10, respektive 16:9. Za zmínku stojí rovněž perfektní optimalizace enginu pro hru na velkých mapách, které zvládá vykreslovat skoro stejně rychle, jako ty malé. Platí zde samozřejmě obvyklé nehorázné požadavky na operační paměť, na které už jsme si všichni pomalu zvykli.

Bum!

I základní puška se může stát smrtící zbraní - má totiž zabudovaný granátomet.

Skvělá úroveň technického zpracování platí i pro hudební a zvukovou tvář UT2004. Zvuk je plně prostorově šestikanálový a v rámci možností i realistický. Hudba je tradičně profesionální a narozdíl od prvního dílu, který možná až příliš očividně vykrádal Led Zeppelin, je snad i plně původní. Od jásavých fanfár v hlavním menu, přes svižné elektronické rytmy až po ponurou ambientní melodii hrající v podzemních prostorách, vám hudba rozpumpuje adrenalin v žilách a zhruba po půl hodině poslechu vám také nejspíše způsobí bolení hlavy. Naštěstí je ve hře zabudován i plně funkční přehrávač hudebních souborů, takže si hráč může připravit vlastní hudební doprovod, aniž by při tom musel opustit hru. Jako třešnička na dortu byla přidána podpora pro ovládání hlasem, kterou se mi i přes značnou snahu nepodařilo zapnout a kterou si pravděpodobně neužiteje. :)

Ti z vás, kdo už po očku čtou závěrečné číselné bodování, poměrně správně tuší, že dnes budu v posledním odstavci pět slova chvály. UT2004 je vpravdě jednou z nejlepších 3D akcí, které jsem za posledních několik let hrál a i samo o sobě by si zasloužilo vysoké ohodnocení. K tomu ještě připočítejme dva obří balíky přídavných map a herních doplňků profesionální kvality, které jsou volně ke stažení na stránkách výrobce a nepřeberné množství herních modů vytvořených hráči samotnými. Na Internetu jsou k nalezení desítky dodatků k této hře, od drobných úprav a nových vozidel či zbraní, až po kompletní předělávky, třeba do podoby leteckého simulátoru obřích vzducholodí nebo bitevního pole z Hvězdných válek. Řekněme si tedy závěrem prosté "UT2004 berte všemi deseti;" uvidíme se na bitevním poli.

8/10

Hodnocení
Výborná 3D akční hra, která zaručeně rozproudí krev v žilách. V síťovém provedení se faktor zábavnosti zvyšuje s čtvercem počtu hráčů. :)
Výrobce
Epic Games

Podobné hry
Quake 3
Doom 3
Rainbow Six 3
Demoverze
Na stránkách hry

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jen me tak napadlo

Autor: bogo Muž

Založeno: 16.09.2005, 00:17
Odpovědí: 0

jsem cerstve switchlej :-) a tak me napadlo, pokud u systemovych pozadavku na tuto hru pisou: "Mac OS X 10.2.8 nebo vyšší, 256MB paměti, G4 933MHz nebo rychlejší, 32MB AGP grafická karta..." znamena to, ze mi to bude behat v nejlepsim rozliseni, plnych detailech atd..., nebo to znamena, ze to proste rozbehnu?

Odpovědět na příspěvek

RE: jen me tak napadlo

Autor: creature Muž

Založeno: 16.09.2005, 08:49

ze to rozbehnete, bude to hratelne. na plne deteily s 32MB na grafice zapomente.

c.

Odpovědět na příspěvek

RE: jen me tak napadlo

Autor: MarcelL Muž

Založeno: 16.09.2005, 19:12

No o tom ze to bude na te konfiguraci hratelne celkem pochybuju.
Zkousel jsem demo a na Mac mini 1,42 GHz s 512 MB RAM je to i na nejmensi rozliseni s minimalnimi detaily nehratelne.
Mac proste na hry opravdu neni. Napr. Doom 3 nebezi nic extra ani na dual G5 2Ghz s Radeonem X800. Bohuzel programatori ty hry nijak extra na Mac asi neoptimalizuji a podle clanku co jsem cetl na internetu je v Mac OS take pomale OpenGL. :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen me tak napadlo

Autor: karibu Muž

Založeno: 16.09.2005, 21:59

Nemyslím si, že by Macy boli na hry nepoužitelné, mne Unreal 2004 beha na iBooku na 1024 uplne v pohode a detaily tiez nemam na minime.Co je pravda OpenGL v Mac OS X nie je este stale najlepsie dotiahnute a co sa tyka Doomu 3, tam je myslim skor problem z optimalizaciu uz u vyvojarov, pretoze DUAL G5 na to vykon ma (mne na iBooku na najnizsich detailoch isiel Doom priemerne tak 10 FPS)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jen me tak napadlo

Autor: Gamer Muž

Založeno: 17.09.2005, 16:13

samozrejme ze macy su na hranie nepouzitelne. nove hry potrebuju vykon a hlavne vykonne graficke karty. a apple je zname tym, ze dava aj do svojich najsilnejsich kompov vypredajove grafiky. kto chce hrat - jedina rozumna volba je PC.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen me tak napadlo

Autor: CybeR Muž

Založeno: 18.09.2005, 01:50

No, zase az tak bych to nepausalizoval, to bychom taky mohli rici: kdo chce hrat, at si koupi herni konzoli (a byli bychom pocitam nejbliz ... pockejte na PS3 a XBOX2 ... to se budou moci jit klouzat i PC ... ).

Odpovědět na příspěvek

RE: jen me tak napadlo

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 18.09.2005, 05:28

Hral jsem na GHz/768 RAM/64 VRAM a bez zvuku demo jelo dobre. Bez zvuku proto, ze demo melo nakou krpu, ktera na zvuk vyzadovala dual:) Plna verze tu chybu nema a snad uz mezitim opravili i to demo. Problem by mohla byt mala pamet... Za zkousku nic nedate - i s demem si chvilku vystacite a navic jde hrat po siti i treba s PC demem, tak jenom at to nevidi sef;) Osobne me na chvili ucaroval Assault (doufam, ze se to tak jmenuje), kde je par vychytanych stroju, velka mapa a bud spousta botu nebo nekdo ve vedlejsi mistnosti s PC. Jde o obsazovani strategickych bodu a nakonec souperovi zakladny.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen me tak napadlo

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 18.09.2005, 05:30

Predesly prispevek je jasnym dukazem toho, ze v nedeli o pul seste rano ma clovek spat a nekoukat na fora:o))

Odpovědět na příspěvek

RE: jen me tak napadlo

Autor: ??? Muž

Založeno: 18.09.2005, 17:47

Jestli mate maca na hry tak na poradnou parbu rovnou zapomente. Nevim proc, ale je skoro jedno, jestli mte grafiku s 32MB VRAM nebo 64 MB VRAM. Znam to ze svy zkusenosti
Asi jeste pred rokem jsem mel iMac 733MHz G4/512/GeForce 2 32MB a hral jsem to na 640*480*16 bez detailů (= minimum) a ted mam iMac 1,8GHz/1024/GeForce FX 5200 64MB a hraju to na 640*480*16 a stredni detaily (= skoro minimum).

PS: na novym je to vo to horsi, ze ma 20-ti palcovej displej, taze si muzu plibit prdel

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen me tak napadlo

Autor: ??? Muž

Založeno: 18.09.2005, 17:49

A to nemam odvahu vyhodit 2000Kc za Dooma 3 protoze nechci zjistit, ze se seka i na minimum


!!ZLATY PC!!

Odpovědět na příspěvek

kde sehnat předělávky?

Autor: Aleš Muž

Založeno: 18.09.2005, 19:32

Zdravím, víte prosím někdo o stránkách na kterých by byly odkazy na ty předělávky, nejvíc by mě zajímaly ty leteckého simulátory obřích vzducholodí. Děkuji

Odpovědět na příspěvek

Fajn recenze,

Autor: Roman Petrla Muž

Založeno: 16.09.2005, 19:39
Odpovědí: 0

jen mě tak napadlo, jak by musela vypadat, aby hra dostala 10 bodů:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Fajn recenze,

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 17.09.2005, 15:05

Pokud hra dostane 8/10, znamená to, že se jedná o výjimečně dobře odvedenou práci a skvělou hru, která zabaví na dlouhou dobu. Hodnocení 9/10 nebo dokonce 10/10 si ovšem schovávám pro tituly, které jsou nějakým způsobem výjímečné, unikátní a jednou se stanou klasikou. Takové hodnocení by si podle mě zasloužily tituly jako Baldur's Gate II, Heroes of Might and Magic III, System Shock, Dungeon Master (který se hraje dodnes :)) nebo Fallout.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fajn recenze,

Autor: Jakub Muž

Založeno: 19.09.2005, 17:16

Ach ano..System Shock a Cyber Mage, to je cyberpunkova klasika, 10/10, nic tak fascinujiciho jsem uz nikdy potom nehral.

Odpovědět na příspěvek

Age check

Autor: petiar Muž

Založeno: 16.09.2005, 21:35
Odpovědí: 0

Ako ste prešli cez age chceck pri downloade demoverzie? Všetko som poctivo vyplnil a nič, po odoslaní sa mi formulár len zresetuje. Jedine že by hra bola až pre starších ako 28 rokov... ;-)

Odpovědět na příspěvek

ste se posrali?

Autor: iBobek-mac.one Muž

Založeno: 17.09.2005, 10:19
Odpovědí: 0

Si děláte srandu ne? taková sto let stará hra a vy ju tu recenzujete, jak kdyby to byla žhavá novinka na herní scéně, fakt ste mě pobavili:D

Odpovědět na příspěvek

RE: ste se posrali?

Autor: hastroš Muž

Založeno: 17.09.2005, 17:00

a to jsou i tací, pro které je dnes nové třeba i Diablo, protože o něm předtím nevěděli nebo ho neměli na čem hrát ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ste se posrali?

Autor: iBobek-mac.one Muž

Založeno: 20.09.2005, 23:32

hry na maca je pěkně debilní téma, protože sou starý, vycházejí se zpožděním a celkově je to odvrácená strana maců...:(

Odpovědět na příspěvek

...

Autor: Bongi Muž

Založeno: 18.09.2005, 23:24
Odpovědí: 0

Inac z macserialjunkie:

www.f
ilefront.com
Use FireFox
Log in with: Name MarcoOtto Pass: NalMarco1

The files are: Butter.dmg Beans.dmg Testie.dmg and Bread.dmg
The password is msjstw

Oh, use Split & Concat to join them up!

You need the updated installer for Tiger.
You can download it form here:
http://www.macsoft
games.com/products/ut2k4/
support/UT2004-mac-update
d-installer.tar.bz2

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Predesly prispevek je jasnym dukazem toho, ze v nedeli o pul seste rano ma clovek spat a nekoukat na fora:o))


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: