Universal začne vybavovat své Blu-ray disky funkcemi pro iPhone - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Universal začne vybavovat své Blu-ray disky funkcemi pro iPhone

22. července 2009, 00.00 | Filmová společnost Universal Studios Home Entertainment sice přijala formát Blu-ray jako poslední, ale nyní mezi prvními hodlá začít své Blu-ray tituly vybavovat doplňkovými funkcemi pro iPhone a iPod touch.

Situace kolem distribuce HD videa zůstává dost nejasná, samotný Apple pochopitelně dává přednost internetové distribuci a rozšiřuje svou nabídku HD filmů a televizních pořadů v obchodu iTunes Store, ovšem stále existuje dost zákazníků, kteří z různých důvodů upřednostňují fyzické médium.

A pro ta se nakonec prosadil formát Blu-ray. (U nás především z cenových důvodů stále převažují filmy na DVD, ale v některých zemích, například v USA či v Japonsku, Blu-ray filmy už zaujímají docela významný podíl na trhu.) Apple sice Blu-ray oficiálně nepodporuje, Mac OS X zatím podporu pro tato média nezahrnuje, avšak brzy se objeví Blu-ray tituly využívající další platformu Applu.

Home Media Magazine totiž v pondělí napsal, že filmová společnost Universal Studios Home Entertainment chystá podporu pro iPhone a iPod touch ve svých nových Blu-ray titulech, prvním bude film „Fast & Furious“ („Rychle a zběsile“), který v USA přijde na trh 28. července.

Filmové Blu-ray disky nabízejí dodatečný interaktivní obsah, jenž navíc může být napojen na web (specifikace pro novější Blu-ray přehrávače vyžaduje připojení k internetu). A na nových titulech Universalu se objeví takovýto dodatečný obsah, použitelný na iPhonu či iPodu touch. Z těchto Blu-ray disků bude možné do kapesních přístrojů Applu stahovat bonusový materiál a také poslouží jako dálkové ovládání pro funkce disku a pro přístup k dodatečným informacím při sledování filmu.

Dvoudiskové zvláštní vydání filmu „Rychle a zběsile“ bude zahrnovat „virtuální garáž“, která divákům dovolí prohlížet si 3D zobrazení účinkujících vozů, na dotykové obrazovce iPhonů a iPodů touch je půjde prohlížet ze všech stran a bude možné si okamžitě vyvolat jejich technické specifikace. A na discích se film nachází též ve formátu vhodném pro přenosné přehrávače.

K tomu samozřejmě budou na iPhonu či iPodu touch potřeba doplňkové aplikace, ty Universal zdarma poskytne v obchodu App Store. Pro budoucí tituly je slibuje dále rozvíjet, měla by přibýt třeba podpora pro Facebook a Twitter, dovolující přátele informovat o dění okolo daných filmů.

Je trochu ironií, že Universal, ačkoli formát Blu-ray přijal jako poslední z velkých filmových studií, teď patří k prvním, kdo prosazuje jeho rozšířené možnosti.

Apple tenhle tah ovšem sotva přiměje k posílení podpory Blu-ray na Macu, ten především názorně ukazuje, jak silné postavení si (zejména v USA) vydobyly přístroje s iPhone OS, uživatelskou základnu, jež nyní celosvětově čítá více než 40 milionů potenciálních zákazníků (a zřejmě bude nadále narůstat), už prostě nejde ignorovat.

Podobných aplikací jako jsou ty na Blu-ray discích Universalu se nejspíš bude objevovat stále více, jak bude přibývat k internetu (či lokální síti) připojených zařízení z oblasti spotřební elektroniky, iPhone a iPod touch nejspíš budou v rostoucí míře sloužit také jako programovatelná inteligentní dálková ovládání s velice širokými možnostmi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: