Tipy na aplikace pro iPhone - Tangramy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Tipy na aplikace pro iPhone - Tangramy

4. prosince 2008, 00.00 | Dnešní téma je tangram pro iPhone. Tento starý čínský hlavolam, sestávající ze sedmi dílů pomyslného rozřezaného čtverce, umožňuje skládat nekonečné množství variant obrazců různě složitých. Multidotekový displej je pro takovouto hru jak stvořený a proto se tangram na AppStore dočkal již více verzí od různých programátorů.

Námětem dnešního článku je tangram. Tento starý čínský hlavolam, sestávající ze sedmi dílů pomyslného rozřezaného čtverce, umožňuje skládat nekonečné množství variant různě složitých obrazců. Multidotekový displej iPhonu je pro takovouto hru jak stvořený a proto se na AppStore tangram dočkal již více verzí vytvořených různými programátory.

Společnou vlastností níže uvedených her je kromě tématu hlavolamu také dostupnost Lite verzí, což jsou na AppStore vlastně demoverze aplikací. Lite verze vám tak umožní vyzkoušet vlastnosti, ovládání a samotné provedení ještě před nákupem. Přidání Lite verze považuji za slušnost, která však ještě není zvykem.

Uvádím samozřejmě jen programy existující v době psaní článku, nabídka na AppStore se velmi rychle rozšiřuje a mění prakticky každý den, což se může týkat i aplikací zde popisovaného druhu.

Tan Zen/Tan Zen Lite
free | cena 0,79 €
výrobce: Little White Bear Studios

Prvním je Tan Zen, který je orientovaný na šířku a nabízí v Lite verzi 18 obrazců v širokém rozsahu obtížnosti. Má příjemné ovládání, nabízí tutoriál a je bez zvukového podkladu. Ergonomie si opravdu zaslouží pochvalu, umístění dílků je přehledné, lze je snadno ihned přetáhnout na požadované místo, otáčení dílů se provádí rotací dvěma prsty, poklepáním na dílek se tento zrcadlově přetočí. Možnost zrcadlení dílků ještě zvyšuje náročnost skládání.
Ze začátku může trochu mást nepřesné umisťování jednotlivých dílků, podkladový obrázek je o něco větší a tak není přesné umístění nutností. Dílky se samozřejmě jen nesmí překrývat. Obrazce můžete, ale nemusíte, skládat stále znova, což umožňuje hledat i další řešení.
Plná verze je již placená, lze ji vyhledat a zakoupit na AppStore přímým odkazem ze hry. Za to, že si připlatíte, získáte přes 300 dalších obrazců ke skládání.

Provedení skvělé, ovládání skvělé, cena skvělá, s dostupnou Lite verzí na vyzkoušení.

Tangrams/Tangrams Lite
free | cena 1,59 €
výrobce: Brian Wurster

Tento hlavolam jsem si stáhl jako první a byl vlastně důvodem, proč jsem vyzkoušel i další stejně orientované programy. Lite verze nabízí několik obrazců ke skládání, stejně jako Tan Zen Lite i různě náročné. V Lite verzi si nelze vybírat obrazce, ty jsou nabízeny náhodně. Ovládání není tak propracované, dílky musíte nejdříve klepnutím vysunout na hrací plochu (to mi přijde hodně zbytečné) a teprve pak je můžete umisťovat. Rotace se provádí vždy klepnutím na dílek, který se tak otočí o 45°. Dílky jsou přitahovány na místo, pokud jsou blízko možné pozice. Hra je bez jakéhokoliv zvukového doprovodu.
Plná verze Tangrams nabízí 500 obrazců ke skládání. Je dražší než konkurent Tan Zen, ale provedení je opět dobré a nabízí mnohem více obrazců. Jiná logika ovládání a méně využité možnosti iPhone ji mírně degradují co se provedení týká, ale přesto poskytuje skvělou zábavu.
Provedení dobré, ovládání dobré, cena dobrá, s dostupnou Lite verzí na vyzkoušení.

Tangram Puzzle Pro/Tangram Puzzle Pro Lite
Tangram Puzzle Pro: Holiday Edition/Tangram Puzzle Pro Lite: Holiday Edition
free | cena 0,79 €
výrobce: The Embassy Interactive Inc.

Dalším převedením Tangramů do iPhone je Tangram Puzzle Pro. Tento nabízí v Lite verzi 6 obrazců, dobrý hudební doprovod (lze upravit jeho hlasitost) a zvuky. Provedení je velmi dobré, ovládání je podobné jako u hry Tan Zen, ale hraní znepříjemňuje potřeba vždy vytahovat dílky z jakési schránky. Složitostí a nepohodlností v tomto překonává Tangrams, je totiž potřeba dalších dvou kliknutí na otevření a zavření schránky.
Plná verze nabízí 150 obrazců ke skládání a k dispozici je i speciální verze pro vánoční svátky s odpovídajícím provedením i hudebním doprovodem. Tato speciální edice je ke stažení zdarma v Lite verzi, která opět obsahuje 6 obrazců.
TangTouch/TangTouch Lite
free | cena 1,59 €
výrobce: Jean-Frederic Mesnil

TangTouch je dalším provedením tohoto skvělého hlavolamu. Ovládání je stejné jako u Tangrams, ovšem dílky lze snadno přímo přetáhnout na obrazec. Zajímavostí je možnost vypnutí siluety skládaného obrazce, která v TangTouch slouží místo tutoriálu k tréninku. Obrazec tak vždy skládáte naslepo. Tato varianta také umožňuje zkoušet si své vlastní nápady.
Lite verze nabízí celých 32 obrazců, které lze vybírat ze seznamu, také je možno nechat vybrat obrazec náhodně. Plná verze nabízí 200 dalších skládaček. TangTouch je bez zvukového podkladu.

Provedení je dobré, ovládání dobré a k dispozici i Lite verze.

Tímto končí současná nabídka tohoto čínského hlavolamu v provedení pro iPhone s možností vyzkoušení Lite verze. Následují Tangrams Express a TanGramon, které krom vyšší ceny nenabízejí nic navíc. Tato dvě provedení jsem netestoval.

Tangrams Express
cena 2,39 €
výrobce: Real Puppy Software

Provedení vzhledu dobré. Z otisků obrazovky a popisu mi není zcela jasné, jak to vlastně funguje a autor neuvádí ani počet připravených obrazců ke skládání. Mne tato verze nenadchla a tak si ji ani nepořídím.

TanGramon
cena 2,39 €
výrobce: JRPAppAZ2008

Vcelku nehezká grafika, v popisu se výrobce nenamáhal ani vložit více otisků obrazovky, například s ukázkou ovládání. Vím, že toto provedení si nekoupím.

Myslím si, že i přes nízkou cenu drtivé většiny programů na AppStore není ideální každou aplikaci či dokonce hru zakoupit v plné verzi bez možnosti vyzkoušení. Autoři by možná měli mít povinnost zpřístupnit free verzi, i kdyby měla být jen časově omezena, pro vyzkoušení před případnou koupí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

mujiPhone

Autor: rajo Muž

Založeno: 04.12.2008, 10:13
Odpovědí: 0

Nechcete tento web přejmenovat rovnou na MůjiPhone? O Maccích tady přece až na pár bleskovek už prakticky nic není.

Odpovědět na příspěvek

RE: mujiPhone

Autor: ZHN Muž

Založeno: 04.12.2008, 17:42

já bych to celý upgradoval na JejíBobr. (www.jejibobr.cz)

dom
na www.jehoVista.cz taky není špatná. A je na prodej :)

Odpovědět na příspěvek

RE: mujiPhone

Autor: Komik Ozzy Muž

Založeno: 10.12.2008, 10:28

TÁHNI!

Odpovědět na příspěvek

aktualizace

Autor: Jancak Muž

Založeno: 05.12.2008, 01:57
Odpovědí: 0

V současné chvíli je hra Tangrams v plné verzi zlevněna na 0,79 €.
A hry Tangram Puzzle Pro a Tangram Puzzle Pro: Holiday Edition (tedy v plné verzi) jsou zdarma.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: