The Movies - Kamera, ... klapka, ... AKCE !!! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

The Movies - Kamera, ... klapka, ... AKCE !!!

16. února 2007, 12.00 | Svět her nativně portovaných na Mac OS X není příliš rozsáhlý. Realita je taková, že jen mizivé procento her je portováno pro Maca, přičemž se samozřejmě jedná v drtivé většině o porty z Wintel PC. Je pro mě velkou neznámou, jakou formou vybírají firmy jako Aspyr nebo Feral Interactive tituly, které budou na Maca převádět.

Dalo by se předpokládat, že to budou bestsellery, ale při pohledu na nabídku titulů, které jsou pro OS X k dispozici, to tak rozhodně nevypadá. Jednou z novinek (vydáno během letošních Vánoc) je hra The Movies.

Výrobce: Lionhead Studios/Feral Interactive
Testováno na: Mac Mini (G4 1.5 GHz, 1GB RAM, 64MB Ati Radeon 9200, 80GB HDD, OSX 10.4.8)
Minimální konfigurace: min. G4 1.67 GHz a vyšší včetně Intel, 512MB RAM, 64MB grafická karta, 4GB HDD, DVD mechanika, OSX 10.4)
Demo verze: http://www.macgamefiles.com/detail.php?item=19380
Kde koupit: http://www.macgamestore.com/detail.php?ProductID=569

Jak jsem zmínil v úvodu, v drtivé většině případů se nejedná o žádné horké novinky (jsou i výjimky, viz. aktuálně vydané Prey) a The Movies to potvrzují, hra je něco přes rok stará. V následující recenzi se zkusíme zaměřit na to, jestli tak dlouhé čekání stálo za to.

Peter Molyneaux a jeho Lionhead. Již tohle je pro mnoho lidí zárukou skvěle zábavy a invence, stejně jako si mnoho jiných představí překomplikované a překombinované strategie. Pravda je jako vždy někde uprostřed, ale já osobně se přikláním spíše k fanouškům tohoto vývojáře, když pro nic jiného tak pro dobré nápady a snahu převést je do reality (tedy té virtuální). Takže jdeme na to. The Movies není v zásadě nic jiného než další hra na téma „stavíme a budujeme všechno možné“. To, co je na hře tak zajímavé, je samotný motiv, a tím je, jak název napovídá, natáčení filmů. Vše co předchází tomu, aby se film mohl realizovat, tedy provoz celého filmového studia.

Hra vás vrhá do role majitele začínající továrny na sny, který má k dispozici omezené prostředky a za ně se musí pokusit vytvořit z mini studia gigantický projekt. Řekněte, kdo z vás někdy nechtěl být hercem, režisérem, producentem, kdo se prostě někdy nechtěl pohybovat v oblasti filmového průmyslu. Po prvním spuštění dostanete na výběr tři možnosti. Můžete začít lehkým úvodem, ve kterém budete proveden základním ovládáním celé hry, a nebo si vybrat jednu ze dvou možností, jak hru hrát. U tutorialu bych se zastavil. Již v Black and White nám Molyneaux představil takzvanou boží ruku, která se velmi podílí na snadném a intuitivním ovládání celé hry. Taktéž The Movies používají podobný systém. Chcete přesunou postavu na jiné místo, prostě ji uchopte a přeneste ji tam.

Žádné překomplikovanosti se nedočkáte. Vše je maximálně intuitivní a jednoduché. Počet tabulek a statistik omezen na nejnutnější míru, prostě pohoda. Možná by to mohlo vypadat, že hra je v podstatě velmi jednoduchá, ale zdání klame. Naopak je jako celek velmi komplexní a nabízí možnost buď jen natáčet a nezabývat se příliš detaily, a nebo jakýkoli krok ovlivňovat. Vraťme se ale k herním módům. Jsou v podstatě dvě možnosti. Režim zvaný Sandbox. Zvolte si podmínky (rok začátku, množství peněz atd.) a začněte. Druhý, zajímavější, je režim kariéry. Stal jste se majitelem začínajícího studia a snažíte se ho přeměnit na to nejlepší. Přitom vám samozřejmě plyne čas, mění se technologické možnosti, prostě svět se stále vyvíjí a vy samozřejmě s ním. Začínáte najmutím dělníků na vybudování základních staveb, najmutím scénáristů, výchovou herců a režiséru, technického personálu, prostě rozbíháte studio jako v reálném světě a stejně jako v něm se vše vyvíjí.

Jestliže vám na začátku stačí běžná scéna pro natáčení, postupně budete budovat kulisy jako např. vesmírnou loď nebo westernové městečko, vše podle potřeby konkrétního trháku, který budete natáčet. Celé natáčení probíhá v podstatě následovně. Zadáte scénáristovi napsání scénáře určitého žánru, následně vyberete režiséra (ideálně se zkušenostmi s patřičným žánrem), herce, pomocný personál atd. a začne se natáčet. Samotné natáčení můžete nejen zblízka sledovat pomocí zoomu, ale také ovlivňovat, což se ale zpřístupňuje postupně, takže na počátku bude skutečně natáčení víceméně automatické. Postupně ale dostanete opravdu velkou možnost výsledný film ovlivnit, a to skutečně do posledního detailu, jako např. jména herců, ateliéry apod.

S herci souvisí další silný aspekt hry, a to jsou hvězdy. Kromě toho, že je přítomný externí program Star Maker, pomocí kterého si můžete navrhnout vlastní hvězdu na míru, se o svoje stars musíte také patřičně starat a věřte, že s postupem času jsou čím dál náročnější a rozmazlenější. Budou po vás vyžadovat vlastní karavan, relaxační centrum, bar apod. Dáte jim bar a pokud se nebudete koukat, tak se začnou opíjet a přestanou chodit na natáčení. Prostě starosti ve všech směrech. Hlavním zdrojem příjmů jsou samozřejmě tržby z natočených snímků. Z vlastní zkušenosti musím říct, že o peníze není příliš nouze a i nepříliš úspěšné filmy jsou dobře zaplaceny. Vaše snímky se také pravidelně účastní festivalů a jsou na nich nominovány v různých kategoriích.

Co se grafické a zvukové stránky týče, není co vytknout. Zvuky jsou vynikající, hudba se mi opravdu hodně líbila. Grafika je velmi detailní, stále se něco děje, hýbe, prostě je to všechno velmi pečlivě zpracováno. Na mém PPC Macu Mini se vše hýbe velmi slušně i v rozlišení 1440x900 s detaily na LOW. Jsem ale relativně na začátku, takže uvidím, jak bude Mini stíhat stále větší a větší studio s přibývajícím množstvím podrobností.

Jak hru zhodnotit? Jedná se o velmi komplexní titul, který lze hrát se zaměřením na různé detaily a nebo prostě jen hrát. Z toho vyplývá skutečně velká časová náročnost a na druhou stranu to také pro někoho může být za chvíli nuda. To vše záleží na tom k jakému táboru patříte. Já jdu rozhodně natočit nějaký pořádně velký trhák.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: