Squeezebox - Let the music play! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Squeezebox - Let the music play!

7. října 2004, 00.00 | Když jsme dostali do redakce produkt jménem Squeezebox, přiznám jsem, že jsem vůbec netušil, co tato černá krabička s displejem umí. Z názvu to patrné nebylo a až bližší prozkoumání ukázalo, že se jedná o hračku pro každého, kdo rád poslouchá muziku. A také se dá částečně považovat za konkurenta AirPort Express. Squeezebox sice neumí sdílet USB tiskárnu nebo fungovat jako bezdrátový přístupový bod, za to umí pouštět hudbu, a to velice dobře.

Když jsme dostali do redakce produkt jménem Squeezebox, přiznám jsem, že jsem vůbec netušil, co tato černá krabička s displejem umí. Z názvu to patrné nebylo a až bližší prozkoumání ukázalo, že se jedná o hračku pro každého, kdo rád poslouchá muziku. A také se dá částečně považovat za konkurenta AirPort Express. Squeezebox sice neumí sdílet USB tiskárnu nebo fungovat jako bezdrátový přístupový bod, za to umí pouštět hudbu, a to velice dobře.

Squeezebox je produkt společnosti Slim Devices a dokáže přes Wi-Fi či ehternet pouštět hudbu z vašeho počítače do Hi-Fi soustavy. A na rozdíl od AirPort Expressu je možné jej ovládat i pomocí dálkového ovladače, takže svou hudební sbírku nemusíte spravovat ze svého Maca, ale v klidu můžete odpočívat v křesle, mít nohy na stole, popíjet svůj oblíbený nápoj a přes dálkový ovladač pouštět písničky, které se nacházejí na vašem pevném disku. Za zapůjčení děkujeme společnosti Tauer, která na svém internetovém obchodě nabízí Squeezebox za cenu 10980,- Kč bez DPH.


Obsah balení

Po otevření krabice naleznete dálkový ovladač s bateriemi (2x AAA), AC adaptér, propojovací audio kabel (s pozlacenými Cinch konektory), manuál, externí anténu pro připojení přes Wi-Fi a Squeezebox - černý přístroj s displejem na přední straně a rozměry 216 x 48 x 117 mm. Pokud byste očekávali i CD se softwarem, tak máte smůlu - je potřeba si nejaktuálnější verzi stáhnout přímo z internetu a na vašem disku zabere necelých 6 MB.


Zapojení

Nejprve je potřeba Squeezebox zakomponovat do vašeho obýváku, resp. k zesilovači či Hi-Fi sestavě. Zapojit jej můžete pomocí dodávaného kabelu, přes 3,5 mm audio konektor (např. sluchátka) nebo přes digitální či analogový výstup. Dále se musíte rozhodnout, jak budete hudbu z počítače do Squeezeboxu posílat. Můžete využít standardní síť a a tudíž ethernetový konektor. Druhou variantou a pro každého, kdo nemá rád kabely po celém bytě, je určitě komunikace přes Wi-FI. K tomu přijde vhod i dodávaná anténa, která se zašroubuje do zadní části. Jedná se o 802.11b modul podporující 64 a 128 WEP šifrování (klíč je potřeba zadat v hexadecimální soustavě). Po zapojení je ještě potřeba vyplnit údaje pro připojení do sítě - DHCP server či manuální nastavení (IP adresa, router). To vše zvládnete pomocí dálkového ovladače. Hlavní menu Squezeeboxu je přehledné a rychle se v něm začnete orientovat. První část zapojení máme za sebou. Teď zbývá připravit počítač, aby si se Squeezeboxem hezky rozuměl.


Instalace

Jak bylo uvedeno výše, veškeré softwarové vybavení získáte na adrese výrobce. Před stažením je potřeba si vybrat platformu (Mac OS X, Linux, Windows). Na webových stránkách můžete narazit i na aktuálnější verze firmwaru - dá se předpokládat že tímto způsobem bude možné v budoucnu Squeezebox upgradovat i pro nové hudební formáty. V tuto chvíli podporuje AIFF, WAV, MP3, AAC, FLAC, Ogg Vorbis, Apple Lossless a internetová rádia. Po nainstalovaní SlimServeru, který se bude starat o vaši audio sbírku a komunikaci se Squeezeboxem, se vám objeví nový ovládací panel v Systémových předvolbách. Zde můžete manuálně SlimServer zapínat a vypínat. Nic jiného k tomu nepotřebujete. Všechny ostatní nastavení se provádějí přes webové rozhraní na adrese http://localhost:9000/ . Aby vám spojení mezi počítačem a Squeezeboxem fungovala bez problémů, je potřeba v nastavení Firewallu povolit porty 9000, 9090, 3483 (UDP i TCP). Bohužel tato informace je v manuálu zmíněna až úplně na konci a může tak dojít ke zmatení uživatele, který postupuje přesně podle návodu, ale nedaří se mu celý systém zprovoznit.


Nastavení a ovládání

Přes webové rozhraní můžete Squeezebox přizpůsobit vlastním požadavkům. Prvním krokem by mělo být zadání cesty k vaší hudební sbírce. Pokud používáte iTunes, dokáže SlimServer převzít i nastavení playlistů a zpřístupnit je tak Squeezeboxu. Přehrávanou muziku tak můžete měnit dvěma cestami - buď přímo v počítači přes rozhraní SlimServeru, nebo pomocí dálkového ovladače u Squeezeboxu. Dá se tak poslouchat hudba i přes internet - zadáte IP adresu počítače, co máte doma, a v práci si pouštíte přes Squeezebox vaší domácí sbírku.

Celou sestavu dále můžete vylepšovat pomocí zásuvných modulů - Plug-inů. Díky nim může Squeezebox ukazovat ID3 tagy, fungovat jako budík, měnit nastavení výšek a basů nebo vám dovolit hrát na displeji hry (Tetris). Jednoznačně velkou výhodou je možnost ovládat celý Squeezebox přes dálkové ovládání a přitom mít stále na očích (na displeji), jaká skladba zrovna hraje. Další příjemnou funkcí je vytváření playlistů přímo ve Squeezeboxu - stejně tak fungují On-The-Go playlisty u iPodu. Takže když si chcete hudbu jinak namíchat, nemusíte běžet k počítači, ale vše zvládnete pomocí dálkového ovladače. Vlastní sbírku můžete procházet i prohledávat podle různých kritérií - autor, žánr, album apod. A když vás již MP3 omrzí, můžete si pustit nějaké z nabízených internetových rádií (SHOUTcast Internet Radio), které jsou členěny dle žánrů - celkem 75 kategorií.


Kliknutím se obrázek zvětší

Podporované formáty jsem již zmiňoval a mezi nimi se nachází i AAC. Zde musím uvést dvě připomínky. Chráněné AAC si nepřehrajete, což asi většinu středoevropských uživatelů trápit nebude - přes iTunes Music Store u nás asi hudbu zatím moc lidí nekupuje. Druhou věcí je, že po standardním nainstalovaní neumí Squeezebox přehrát ani AAC nechráněné. Respektive umí, ale každých pár vteřin dojde k zaseknutí hudby. Zde naštěstí řešení existuje, i když je nutné chvíli googlovat. Je potřeba nainstalovat iTunes LAME Encoder ze stránek blacktee.com. Posléze je i přehrávání AAC bezproblémové.


Závěr

V úvodu jsem uvedl, že Squeezebox je konkurentem AirPort Expressu. Není to zcela pravda, oba produkty dělají totéž, ale každý po svém. AirPort Express s AirTunes umí streamovat hudbu bezdrátově do základové stanice pomocí Apple Lossless kodeku a přehrávat ji v reprosoustavě či v audio systému. K tomu navíc umí sdílet tiskárnu a pracovat i jako malý Access Point. Vše ale funguje pouze přes iTunes. Squeezebox se naproti tomu chová jako 'hudební server' a jeho hlavním cílem je dostat muziku z počítače do repráků, žádné funkce navíc nenabízí, pokud nemluvíme o hře Tetris :-). Jeho hlavní výhoda je možnost ovlivňovat přehrávání jak z počítače, tak přímo ze Squeezeboxu přes dálkové ovládání. Cílovou skupinou jsou tedy spíše uživatelé se stolním počítačem (PowerMac, iMac, eMac), který je umístěn v jiné místnosti (nebo třeba jiném domě) než audio sestava. Naopak AirPort Express bude více vyhovovat cestovatelům a každému, komu nevadí pohybovat se po bytě s PowerBookem či iBookem a pouštět muziku bezdrátově přes iTunes. Je jen na uživateli, která z cest je mu bližší a do jakého zařízení bude investovat své finance. V obou případech se jedná o dobrou a funkční volbu, která dělá přesně to, co slibuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Silene drahe!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 07.10.2004, 04:07
Odpovědí: 0

Koukam na tu vec jak puk, za ty prachy je to strasne predrazeny - za stejne penize si koupim AirPort Express, Bluetooth a mobilni telefon, kterym to pres ten Bluetooth budu ovladat - a nebude to jednoucelove zarizeni, kazdou z tech veci muzu vyuzit na x jinych veci... Tak nevim, sem divnej ja, nebo ta vec? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Silene drahe!

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 07.10.2004, 09:14

Souhlasím, za ty peníze to toho moc neumí. Těch 11 tisíc dám raději některému ze svých věřitelů, ať mám od nich na chvilku pokoj.

Odpovědět na příspěvek

RE: Silene drahe!

Autor: paddy Muž

Založeno: 07.10.2004, 17:59

Pravda pravdouci. Kdyby byla cena tak o rad mensi, budu o tom uvazovat. To uz si radeji propojim iPod nebo rovnou pocitac kabelem a tech 11 tisic prochlastam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Silene drahe!

Autor: Keksik Muž

Založeno: 08.10.2004, 12:36

:-)))))))))))))))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Silene drahe!

Autor: kmotr Muž

Založeno: 07.10.2004, 20:00

Same dobre navrhy, co by kdo s temi 11 tisici delal. Ja bych je investoval do obchodu s heroinem, tam by se dobre otocily ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Silene drahe!

Autor: OC Muž

Založeno: 08.10.2004, 19:08

Na rozdíl od APEexpressu ovšem tahle věc také obsahuje docela kvalitní displej, a (dle informací z druhé ruky, sám jsem to bohužel ještě nezkoušel) ovládání hudby přes ni a její ovladač rozumně a pohodlně funguje, což se o telefonu ani zdaleka říct nedá (máme své zkušenosti např. z presentací, že?). Kromě toho zcela obecně, dá se na ní koukat -- to se o APE taky moc říct nedá.

Momentálně na to těch 10K nemám, ale za normálních okolností bych je dal *hned a s radostí*.

Odpovědět na příspěvek

RE: Silene drahe!

Autor: bongo-bongo Muž

Založeno: 11.10.2004, 01:39

predrazeny se mi to nezda, existuje i varianta bez Wi-Fi za 200 USD, navic si myslim, ze spis nez na doma je to sqela vec do prace - jeden server s mp3 a v kazde mistnosti muzou pres svuj squeezebox poslouchat svou muziku, at uz se to ochrancum autorskych prav libi nebo ne :-)

prave v te jednoucelovosti je nejvetsi sila - tahle krabicka muze byt v klidu pouzitelna i za deset dvacet let (na rozdil od tveho mobilu atd.)

Odpovědět na příspěvek

COOL

Autor: MAK Muž

Založeno: 05.12.2005, 16:38

mel jsem Slimp3 a pozdeji sem presel na Squeezeboxy a nemuzu k tomu mit jedine vyhrady. Doufam, ze slimtechnologies se pustej i do nejakeho modelu co bude umet casem i video. Uzasne ovladani, velmi dobre prevodniky, uzasna kvalita pri formatu FLAC. Co vic si prat ? MAK

Odpovědět na příspěvek

Pres Wi-Fi 802.11b to nebude moc Hi-Fi

Autor: Pitlík Muž

Založeno: 07.10.2004, 11:22
Odpovědí: 0

Myslim, ze datovy tok pres 802.11b nebude dostatecny pro skutecne kvalitni poslech. Proto Apple vyvinul Losless format, aby poradna data protlacil pres Airport Express 802.11g.
Na druhou stranu, pokud nekdo ma svou sbirku v mp3 ve 128 kvalite, tak je to asi burt.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pres Wi-Fi 802.11b to nebude moc Hi-Fi

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 07.10.2004, 11:57

Teoreticky datovy tok 802.11b je 11 Mb/s, co je cca 1 MB. V praxi sa pohybuje okolo 600-800 kB/s

Datovy tok nekomprimovaneho CD audia je cca 130 kB/s
Datovy tok MP3 ci AAC je typicky 128 kb/s az 256 kb/s najcastejsie cca 160-192 kb/s pre MP3 audio

Takze, 802.11b MUSI stacit. Navyse, AirPort Express je bezproblemov schopny prehravat audio aj z pocitacov s kartou AirPort 802.11b
802.11g je tam viacmenej pre prenos suborov, resp. extremne vytazenie siete pri viac pocitacoch.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: