Simon Tatham's Portable Puzzle Collection - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Simon Tatham's Portable Puzzle Collection

21. listopadu 2007, 09.00 | Existuje jedna oblast, ve které Mac OS X zaostává za konkurencí. V základní instalaci chybí hry. Mám na mysli ty jednoduché až primitivní zabijáky času vhodné pro pětiminutovou pauzu a pročištění hlavy od práce. Žádná složitá 3D grafika, žádné zvuky, efekty, jen geniální nápad a neúnavná hratelnost. Naštěstí se mezi milovníky podobných her našel i jeden programátor. A když už se do toho pustil, napsal jednoduchých logických her hned sedmadvacet a dal je k dispozici všem a zadarmo.

Řeč je o Simonu Tathamovi, tvůrci známého programu PuTTY, a jeho sadě her nazvaných prozaicky Portable Puzzle Collection. Kolekce není primárně určena pro Mac OS X. Funguje i na všech unixových systémech a na Windows, takže když si hry oblíbíte, můžete se spolehnout, že je pustíte i v práci, ve škole, nebo kdekoliv jinde, kde se běžně nudíte. Specialitou Mac verze je skutečnost, že jsou všechny hry obsažené v jedné aplikaci a výběr hry provádíte až při spouštění nové hry, nebo pomocí nabídky u ikony v Docku.

Všechny hry mají volitelnou obtížnost. Buďto nastavením nějakého číselného parametru, jako je velikost hracího pole (můžete nastavit i vážně VELKÉ) nebo počet objektů, nebo prostým výběrem ze tří obtížností. Hry vždy nabízí několik předdefinovaných úrovní s různou obtížností a možnost nastavit si všechny vlastnosti partie ručně. Pojďme se ale konečně podívat na to, jaké hry kolekce obsahuje.

Domovská stránka projektu s odkazem na stažení

Black Box

V obdélníkovém poli se skrývá několik kamenů. Úkolem hráče je zjistit kde se skrývají, a to netradičním způsobem: střílením laserů. Z boku hracího pole vystřelíte laser a ten rozsvítí pole na protější straně, pokud ovšem cestou nenarazí do kamene. Pokud do kamene narazí přímo, je pohlcen a na místě startu značen písmenem H. Pokud je kámen hned vedle cesty, je paprsek stočen o 90 stupňů směrem od kamene, a pokud se s pomocí dvou kamenů vrátí zpět na originální pozici, je značen písmenem R.
Bridges

Jak název napovídá, jde tu o stavění mostů. Hrací pole obsahuje množství ostrůvků, které je možné svisle nebo vodorovně propojit čarami - mosty. Na jedné spojnici může být omezené množství mostů (v základu dva) a každý ostrov má na sobě napsán počet mostů, které k němu vedou. Cílem je spojit všechny ostrovy tak, aby byla čísla správně, což celý spletenec dá najevo zablikáním.
Cube

Na čtvercovém poli proháníte klikáním kostku a snažíte se na všechny její stěny sesbírat modré čtverce. Krychle se přesune pouze překlopením podle některé hrany. Zajímavé jsou u této hry další obtížnosti, kde místo kostky postrkujete po poli jiné pravidelné mnohostěny.
Dominosa

Hrací pole vypadá jako jednoduchá tabulka čísel. Vy máte vyznačit obdélníčky dvojice čísel tak, aby se vyskytovaly všechny dvojice, každá právě jednou. Celá tabulka je pak jakoby sestavena z dominových kostek.
Fifteen

Klasický hlavolam patnáctka. Cílem je přesouváním čtverečků docílit stavu, kdy jsou tyto srovnány pěkně popořadě odshora dolů zleva doprava podle velikosti. Kromě základní varianty s maximálním číslem 15 můžete hrát i libovolné větší varianty.
Filling

Zde je cílem označit všechna pole číslem, které odpovídá velikosti souvislé oblasti polí s daným číslem. Například trojky tak mají být vedle sebe právě tři. Na začátku hry jsou některá pole už vyplněna.
Flip

Další známá hra. Cílem je obrátit všechna políčka tak, aby byla světlá. Bohudík to není tak jednoduché. S políčkem, na které kliknete, se totiž obrátí i jeho čtyři sousedi.
Galaxies

Varianta hry Filling. Tentokrát je cílem rozdělit pole na oblasti středově symetrické podle bílých bodů.
Guess

Hra, u nás známá spíš pod názvem Logik. Cílem je uhodnout barevnou kombinaci na deset pokusů. Počítačový soupeř po každém pokusu značí počet správně barevných koleček a počet správně barevných koleček na správné pozici.
Inertia

V této hříčce se vtělíte do role malého zeleného kolečka s velkou hybností. Jakmile se rozhodnete pohnout některým z osmi možných směrů, nezastavíte se, dokud nevrazíte do zdi, nebo se nepřilepíte na označených políčkách. A protože jsou zelená kolečka od přírody hamižná, vaším úkolem je sesbírat všechny modré drahokamy. Práci vám ovšem stěžují zákeřně rozmístěné miny.
Light Up

Hra motivem podobná hře Flip. Cílem je rozsvítit všechna šedivá políčka. Nástrojem jsou vám tentokrát lampičky, které svítí na všechna pole v dohledu vodorovným a svislým směrem. Na některých z černých, neprůhledných polích je uveden počet lampiček v jejich těsném sousedství.
Loopy

Cílem je nakreslit jedinou uzavřenou smyčku táhnoucí se celým polem, ovšem tak, aby číslo na každém poli odpovídalo počtu segmentů smyčky, které ho ohraničují.
Map

Matematik by hru Map popsal jako hledání obarvení grafu. Cílem je jednotlivé oblasti vybarvit jednou ze čtyř barev tak, aby se dvě stejně barevné oblasti nestýkaly hranicemi.
Mines

Klasické hledání min. Číslo na odhaleném poli udává počet min na sousedních osmi polích. Pole můžeme buď odkrýt, nebo označit vlaječkou jako minu. Když odkryjeme pole s minou... BUM!
Net

Aneb hrajeme si na elektrikáře. Otáčením jednotlivých čtverečků pole propojujeme střed obvodu se čtverečky všude v hracím poli. Vyhrajete, když rozsvítíte celý obvod.
Netslide

Složitější varianta hry Net. Cíl je stejný, ale konfigurace obvodu se mění posuny sloupců nebo řádek. Co na jedné straně vystrčíte z pole ven, vrátí se neomaleně druhým koncem.
Pattern

Další známá úloha z časopisů. Čísla na okrajích odpovídají počtu černých čtverečků v řadě uvnitř pole. Velikost mezer není známá. Cílem je zakreslit správně celý vzor. Bohužel, na rozdíl od úloh v časopisech, nevychází obrázky, ale jen změť čtverečků.
Pegs

Cílem je odstranit z pole ve tvaru kříže všechna modrá kolečka až na jedno. Toho jde docílit přeskakováním koleček dalšími kolečky. Jakmile přemístíte kolečko na políčko za jiným, přeskočené kolečko vypadává ze hry.
Rectangles

Další varianta hry Filling. Tentokrát však označujeme pouze oblasti ve tvaru obdélníka o dané velikosti.
Same Game

Cílem další hry je odstraňovat barevné čtverečky. Po kliknutí vždy zmizí celá skupina čtverečků stejné barvy. Ne vždy se podaří odstranit všechny, hlavně že se vám ale započítají body za velikost odstraněných oblastí. O ty totiž v Same Game jde.
Sixteen

Podobně jako je Netslide variantou Net, je Sixteen "šoupací" variantou Fifteen. Posouvají se celé sloupce nebo řádky, nikoli samostatná políčka. Cíl hry je stejný: seřadit všechna čísla.
Slant

Zde je cílem nakreslit bludiště uhlopříčkami tak, aby počet čar jdoucích do jednoho průsečíku odpovídal číslu. Nesmíte přitom ale vytvořit žádnou smyčku.
Solo

Alias Sudoku. Zřejmě netřeba představovat, ale pro jistotu: Cílem je doplnit do každého sloupce, řádku a segmentu 3x3 pole všechna čísla od 1 do 9. Solo zvládá tabulky až do velikosti 25 x 25 políček. A to je pak teprve pořádné Sudoku.
Tents

Táborová hříčka. Všichni by rádi měli stan pod stromem, ale počet stanů ve sloupcích a řádcích je zadaný. No dobře, takhle to na táboře nebylo, ale ve hře to tak funguje. Každý stan musí sousedit se stromečkem a počet stanů v řádcích a sloupcích musí odpovídat číslům po stranách hracího pole.
Twiddle

Třetí varianta hry Fifteen. Posun polí už tu byl, posun sloupců taky, zbývá rotace. A přesně tou se přesouvají čísla v téhle hře. Jestli se nepletu, podobnou hru měly starší mobilní telefony značky Nokia.
Unequal

V předposlední hře jde o doplnění magického čtverce, tedy takového, kde se v každém řádku a sloupci vyskytuje každé číslo pouze jednou, podobně jako v Sudoku. Není to ovšem tak jednoduché. Čísla totiž musíte doplnit tak, aby platily naznačené nerovnosti.
Untangle

A konečně poslední hrou z kolekce je hra Untangle, která je podle mého názoru nejzábavnější a také vyžaduje nejmenší počet svěžích mozkových buněk. Cílem je rozmotat síť bodů propojených čarou tak, aby se žádné čáry nekřížily. Pro matematiky: cílem je převést graf na rovinný.

Z takhle široké nabídky si jistě vybere každý. Všechny hry jsou poměrně zábavné a díky širokým možnostem nastavení obtížnosti na celé škále od "pro cvičenou opici" až po "máš IQ > 150? tak to ti stačit nebude..." rozhodně nehrozí, že by snad byly příliš lehké. Paradoxně nejhorší vlastností kolekce her je tak jejich návykovost. Odtrhnout se totiž od některé z nich a jít místo toho třeba psát článek, je téměř nemožné.

Obrázky v článku jsou přejaty z webu hry.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: