Recenze: iPod shuffle - návrat k některým kořenům - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Recenze: iPod shuffle - návrat k některým kořenům

iPod shuffle 2010

14. října 2010, 00.00 | Před měsícem Apple téměř kompletně inovoval celou řadu přehrávačů iPod. Pravidelní čtenáři vědí, že proti předchozí generaci nezůstal kámen na kameni. Nejmenší iPod shuffle se prakticky vrátil o generaci zpátky, ale ponechal si povedené hlasové funkce VoiceOver.

První iPod shuffle měl plastové pouzdro a objevil se před pěti lety, v lednu 2005. Vzhledem připomínal dálkový ovladač Apple Remote a kapacita 512 MB a 1 GB nebyla na tehdejší dobu vůbec špatná. V září 2006 přišla přepracovaná druhá generace využívající hliník a kapacita se zdvojnásobila na jeden a dva gigabajty. Zajímavou inovací byla možnost jednoduchého připevnění na okraj oblečení díky klipu na zadní stranu přehrávače.

Loňský březen znamenal pro Apple první šlápnutí vedle. Třetí generace iPodu shuffle sice opět zdvojnásobila kapacitu, ale možnost ovládání přehrávače pouze pomocí tlačítek na sluchátkovém kabelu většinu lidí neoslovila. Poprvé se zde však objevila technologie VoiceOver, částečně kompenzující absenci displeje.

Zmenšení už není přínosem

Současný model se hlásí ke kořenům a vzhledem se velmi podobá bezkonkurenčně nejpopulárnější druhé generaci. Na čelní stranu se vrátila standardní tlačítka play/pause, přeskakování mezi skladbami a regulace hlasitosti. Bohužel si Apple neodpustil zmenšení rozměrů a zpochybnil tak jednu z výhod přehrávače - snadné uchycení na oblečení. Pokud totiž chcete zmáčknout a odklopit klip, musíte se palcem opřít o přední stranu. Jenže tady prakticky celou plochu zabírají ovládací tlačítka, takže téměř každé přicvaknutí ke kalhotám nebo tričku končí nechtěným spuštěním nebo zastavením přehrávání.

Jen pro úplnost se sluší dodat, že proti druhé generaci se zkrátila šířka přehrávače o centimetr, na výšku naopak vyrostl o dva milimetry a hloubka je menší rovněž o dva milimetry (41,2 x 27,3 x 10,5 mm proti 31,6 x 29 x 8,7 mm).

VoiceOver hezky česky

Pomineme-li problém s odklopením klipu, je ergonomie ovládání dobrá. Na horní straně najdete třípolohové posuvné tlačítko pro zapnutí přehrávače a jeho přepnutí do režimu shuffle, tedy náhodného přehrávání skladeb. Kousek vedle je knoflík spouštějící hlasové funkce VoiceOver.

Po jeho zmáčknutí dojde ke ztišení přehrávané skladby a ženský hlas vám slušnou češtinou sdělí název skladby a jméno interpreta. Pokud během oznámení mačkáte tlačítka pro přeskakování mezi skladbami, hlas vždy ohlásí její jméno a lze se tak poměrně rychle pohybovat i ve větším množství skladeb. Využíváte-li playlisty, po delším podržení tlačítka se dozvíte také název toho právě aktivního. Podpora češtiny funguje včetně diakritiky, ale pokud máte mezi skladbami tuzemských interpretů nějakou třeba v angličtině, hlas se přizpůsobí, aby výslovnost odpovídala danému jazyku.

Vydrží celý den. I dva

Přes přítomnost funkce VoiceOver, která docela dobře nahrazuje displej, se Apple rozhodl, poprvé v historii modelu shuffle, nezvýšit jeho paměť. Kapacita čtvrté generace tak zůstala na dvou gigabajtech. Nejspíš proto, aby v nabídce nechyběl opravdu levný přehrávač s logem nakousnutého jablka dostupný skoro každému.

Pochvalu si zaslouží výdrž iPodu, která skutečně atakuje výrobcem udávaných 15 hodin. Během testu jsme se, v závislosti na použitých sluchátkách, pohybovali v rozmezí 13 - 14,5 hodiny. Plné nabíjení pomocí USB kabelu z počítače zabere tři hodiny.

Tradičně kvalitní je také zpracování, i když lze předpokládat, že se ostré hrany na horní a dolní části časem lehce ošoupou, jako tomu bylo u předchozích generací.

Po připojení k iTunes lze s přehrávačem zacházet stejně jako s ostatními iPody, byť je nabídka přehrávaných médií omezená jen na hudbu a podcasty. Přehrávač lze využívat s dodávaným USB kablíkem také jako klasický flash disk. Pro tuto funkci si můžete dokonce rezervovat pevnou část z dvougigabajtového úložiště. Jen škoda, že Apple příslušné nastavení v iTunes ukryl pod položku Music.

Celkově je iPod shuffle přes svoje malé rozměry příjemné zařízení, které člověka nezatěžuje kvantem funkcí a soustředí se na to hlavní - přehrávání hudby. Přitom nestojí zase tolik. U nás ho seženete kolem 1300 Kč s DPH v pěti barevných variantách. Sluší se ovšem dodat, že například podobně koncipovaný Teac MP-60 se stejnou kapacitou vyjde na polovic.

Kompletní technickou specifikaci iPodu shuffle najdete na stránkách Apple.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: