Přenositelnost souborů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Přenositelnost souborů

26. června 2007, 10.00 | Jak dostat data z Cubase do ProTools, z Logicu do Nuenda, z GarageBandu do Peaku? Jednoduše řečeno: vůbec to není jednoduché!

Řada muzikantů pracujících ve svých domácích studiích by si přála pokud možno co největší kompatibilitu s profesionálními nahrávacími studii. Měli by tak mnohem snazší cestu k získání poměrně kvalitní nahrávky. Představa je často taková, že si muzikanti nahrají kompletní muziku doma (možná kromě bicích, které se v domácích podmínkách nahrávat moc dobře nedají). Vše by ve svém softwaru přibližně smíchali tak, jak jsou schopní, použili své pluginy, atd. Následně by vzali tento materiál do profesionálního studia, kde by nahrávku “domíchali” a zmasterovali tak, aby vše znělo co nejlépe, pokud možno stejně jako z profesionálního studia. Tento postup má ale celou řadu úskalí.

Kvalitní mikrofony ve studiích nejsou jen tak pro nic za nic.

Kvalita mikrofonů se v nahrávce opravdu projeví. Velkomembránové mikrofony mají věrnější zvuk. Mikrofony specializované pro určité typy nástrojů jsou konstruovány tak, aby co nejvěrněji snímaly nejen základ zvuku, ale i jeho veškeré detaily včetně těch, které si “běžný uživatel” ani neuvědomuje, ale bez nichž je zvuk “nějak divný”. Nemluvě o lampových mikrofonech nebo předzesilovačích, které dávají zvuku jedinečný velice příjemný charakter, který skutečně věrně nevytvoří sebelepší simulace.

Správné umístění mikrofonů je věda.

V řadě případů nestačí pouze postavit mikrofon a začít hrát. Jeho správné umístění je pro výsledný zvuk velice důležité. Velkou roli hraje vzdálenost mikrofonu od zvukového zdroje. Čím blíž je mikrofon ke zdroji, tím bude zvuk “tělnatější”, více basový. Zkrácením vzdálenosti ale zase snižujete poměr mezi přímým signálem a dozvukem. Pokud chcete tedy eliminovat dozvuk nahrávací místnosti (pro nevhodnost prostoru), toto je jedna z možností, ovšem s jinými riziky. Zvuk bude pokaždé jiný, umístíte-li mikrofon (třeba u bubnů) zespodu, svrchu, zboku, nad okraj membrány, nad prostředek, kamkoliv mezi okraj a prostředek, atd. Existuje sice pár rad jak mikrofony umístit, ale jejich přesné umístění (i v řádech centimetrů, někdy dokonce milimetrů) tak, aby sejmuly zvuk opravdu co nejlépe, to není vůbec jednoduché. Správná volba umístění mikrofonů může ušetřit spoustu starostí při mixu. Naopak špatné umístění mikrofonů už nemusíte nikdy v dalších procesech dohnat.

Projekt vytvořený v jedné aplikaci nelze otevřít v jiné.

Pokud tvoříte například v Cubase, uložíte projekt v nativním formátu CPR a přišli byste s takovým souborem do studia, kde pracují v ProTools, rozhodně váš projekt neotevřou (stejné by to bylo pochopitelně i v opačném případě). Každý výrobce (a často i konkrétní software) používá svůj nativní formát a jednotlivé formáty se od sebe liší. Důvod je takový, že každý sekvencer nabízí jiné možnosti (má jiné vlastnosti). A vždy je potřeba tyto specifické vlastnosti nějak uložit. Jak by tedy bylo možné uložit specifickou vlastnost do souboru z jiného sekvenceru, který s touto vlastností vůbec nepočítá? Ostatně, proč by také takovou vlastnost měl ukládat, když ji může zanedbat, a tím třeba dosáhne menší velikosti souboru? A nebo stejnou věc řeší jiným způsobem? Jednoduše – kompatibilita mezi výrobci v žádném případě není. Jediný případ, kdy by taková akce mohla dopadnout dobře, by bylo, kdybyste nahrávali v Cubase a v profesionálním studiu pracovali v Nuendo. Vzhledem k tomu, že se jedná o stejného výrobce, tak Nuendo umí načítat projekty z Cubase. Pokud používáte starší verzi (nebo odlehčenou – LE) stejného softwaru, který mají i ve studiu, pak je kompatibilita často možná. Řada výrobců u svého softwaru zaručuje zpětnou kompatibilitu. Nemusí být však 100%. V opačném případě (tedy že máte novější verzi, než jakou mají ve studiu) je lepší s kompatibilitou nepočítat. Může to náhodou vyjít, ale zaručené to rozhodně není.

Jediná možnost, jak přenést stopy z vašeho studia do profesionálního, tedy je vyexportovat každou stopu samostatně do WAV souborů a ty pak postupně do nového projektu v profesionálním studiu vložit. Samozřejmě se vyplatí exportovat bez efektů a na maximální úroveň hlasitosti (pochopitelně bez zkreslení). Celý mix je sice potom potřeba vytvořit ve studiu znovu, ale výsledek bývá často lepší. Váš domácí mix může být použit jako referenční, aby měl zvukař jasnější představu o tom, jak byste si přáli mix udělat, jestli nepožadujete nějaké specifické přístupy, atd. Doma udělaný mix tedy rozhodně nemusíte házet do koše, ani do žita.

Pluginy použité v jedné aplikaci se nenačtou do druhé.

Jestliže používáte ve svém mixu různé plugin efekty a máte to štěstí, že ve studiu používají stejný sekvencer, dejte si pozor právě na pluginy. Jedná se o další “zásuvné” aplikace. Proto musí být před použitím instalovány, a pokud vaše pluginy ve studiu nainstalované nemají, bude to aplikace při otevírání projektu hlásit a jednotlivé stopy pak budou pochopitelně znít bez použitých efektů. Jediná možnost by tedy byla, nainstalovat vaše pluginy do studia. Ne mnoho zvukařů by ale bylo nadšených.

Efektové jednotky (často hardwarové nebo i pluginy) za vyšší pořizovací ceny znějí lépe než freewarové pluginy.

Jak již bylo naznačeno, exportovat stopy pro přenos do jiné aplikace je vhodné bez efektů. Profesionální studia bývají vybavena kvalitnějšími zařízeními, než jaké jsou v domácích studiích. Troufám si směle říci, že neexistuje žádný freewarový (ani levný) plugin, který by nebylo možné nahradit nějakým profesionálním. Naopak je to horší. Pokud jste přesvědčeni, že “tohle je přesně takový efekt, jaký potřebuji”, nechejte ho pro začátek klidně nahradit ve studiu jiným a poslechněte si (a také se poraďte se zvukařem), jestli výsledek s jiným efektem (nebo možná úplně bez efektu) není lepší. Pokud zjistíte, že se bez vašeho efektu opravdu neobejdete, můžete stopu vyexportovat znovu.

Závěr

Pokud chcete vytvořit opravdu kvalitní nahrávku, věřte profesionálům a udělejte ji od začátku do konce v prověřeném nahrávacím studiu. Jestliže ale musíte šetřit a budete část dělat doma, přiděláte si problémy s přenosem dat. Rozhodně není možné přenést celý projekt z jednoho systému do druhého. Jediná možnost je, vyexportovat nahrávku stopu po stopě a takto ji opět ve studiu načíst. Pak je sice potřeba udělat celý mix znovu, zato ale bude od profesionála, který ví jak postupovat a na co se zaměřit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

studio

Autor: broe Muž

Založeno: 26.06.2007, 14:45
Odpovědí: 0

No jo, ale ve studiu u profesionala (vynechame profiky ktery maj penize, ale ze kterych vypadne hudebni hnuj) dam za natoceni desky, kdyz to bude hodne levne, tak 20tis. Kdyz si ale pujcim profi mikrofony a vychytam mistnost, tak mi zbyde 15tis na vylisovani 500ks CD a 5tis na mix u profika.
Takze undergroundovy kapely nemaj jinou moznost....pokud vubec maj 20tis :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: studio

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 03:08

Undergroundový kapely maj i jiný možnosti:
1. slyšel jsem výsledky některých venkovských studií, kde mají 300,-/hod a znělo to dobře
2. přihlásit se do soutěže, je jich hodně, my sami sponzorujeme už 4 (!) - cena je několik dnů v profi studiu zdarma
3. být štika mezi kapry: podívat se na naše stránky a mrknout na slevy: kdo je u nás poprvé, dostane jednak den zdarma a pokud se přihlásí 10 měsíců předem, tak 10% slevy + dalších zhruba 9% slev za mailing a link či logo. Taky se může přihlásit na akci Last Minute, když nám něco odpadne, tak pak to je 30-50% sleva. To jde ne?!?
Podobné akce dělá ještě studio MusicServis.

Odpovědět na příspěvek

RE: studio

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 04:03

Chápu, že někdy to jinak nejde, jen upozorním na problémy, se kterými se setkáváme u domácích nahrávek. Jde tu o principiální nemožnost sedět na 3 židlích zároveň...

Proces vytvoření nahrávky je dávno zaveden a chytře vymyšlen, jde o 3 strany, kde každá má svou důležitou roli:
a) interpret - má se soustředit na hru, na výkon, prožitek, feeling
b) zvukař(i) - mají se soustředit na zvuk, na správné nastavení zvuku od nástroje přes aparát k umístění a volbě mikrofonu, předzesilovače, kompresoru a equalizeru, dál mají zbavit kapelu starosti se střihem a opravami verzí i mnohých chyb v jednotlivých partech, ohlídat kapele ladění kytar (bohužel skoro nikdo u nás neví, že naladit podle ladičky je špatně...) a veškeré technické detaily jako šum, brum, přeslech, výpadky konektorů...
c) producent - má se soustředit na hodnocení nahrávky z hlediska posluchače, vnímat skladbu jako celek, ne od jednotlivých nástrojů jako muzikanti a ne podle zvuku jako zvukaři, měnit aranžmá a formu, pracovat s interprety na výrazu a souhře
Pokud má tedy samotná kapela hrát všechny 3 role zároveň, tak potom nehraje dobře ani jednu z nich. Zkuste si dát na hlavu sluchátka, nechat si rozbušit srdce vzřušením a spustit se do hlubin vašeho zpěvu - a vzápětí sluchátka sundat a být si sám sobě chladným kritikem-posluchačem-fan
ouškem...

Muzikant samotný zná danou skladbu vždy "od svého nástroje". Teprve po nahrání poprvé slyší vše jako celek - a většinou se dost diví, cože to tam ti ostatní vlastně hrají/zpívají. Posluchač ale rozhodně nevnímá nuance hry basy, ale pozná to, co nikoho v kapele už nepřekvapí - že se to v aranži mlátí a tluče, že je tam příliš motivů najednou, že zpěvák zpívá nějak unaveně (a my zvukaři/producenti víme, že je pozadu), nebo nervózně (je napřed), nebo že má takový nepříjemný hlas (je vysoko), nebo je nevýrazný (je nízko). Největší indispozice muzikantů je ale v tom, že svou hudbu znají - složili ji a hrají. Prvoposluchač vnímá úplně jinak. Vždy mě šokuje, když nerozumím nějakému slovu v textu již hotové nahrávky a zeptám se interpreta, že jakmile mi to osvětlí, začne mi to připadat nad slunce jasné a nechápu, čemu jsem to mohl nerozumět - vždyť je to naprosto srozumitelné...! A takto je na tom interpret se vším.

Jinak výhody domácího nahrávání začínají blednout, když si kapela následně představuje dobrý mix v dobrém studiu. Dojde na to, že kytary ani basa neladí, že bubny nehrají, že použili oblíbený MetalZone, který z kytary udělá vysavač ETA, že dali mikrofon k okraji reproduktoru a vyšly tupé (to už se nedožene), nebo naopak ke středu a vyšly bez těla (to se taky těžko dohání), že šlapka vrže a přechody se mlátí o kopák, že hihat má strašlivý přeslech ve virblu, takže se hodiny gatuje, vystřihává nebo dokonce nahrazuje, aby byl virbl vůbec přijatelně slyšet, že basa duní jak blázen a zároveň praská a chraptí na výškách, protože udělali na equalizeru známé "véčko", že zpěv točili z 20cm, protože to "někde četli", že zvuk zatlumené zkušebny zadusil zvuk úplně všeho, že ve zpěvu jsou lupance a bzukot zvukovky (je slyšet až po equalizaci a kompresi), že do mezery bubeník klepal pracovní paličky a přitom tam ještě dozníval činel, že do poslední rány se bubeník zavrtěl a kytarista špatně pustil struny...

Nikdy se nedá dost zdůrazňovat, že ze špatně natočené muziky ani největší mistr nic světoborného nevymíchá.

Jakmile je jednou kytara falešná, tak ke vzniku harmonických, které dělají zvuk bohatý, široký a krásný, prostě nedojde a zní to vždycky špatně (až na Iggyho, samozřejmě ;-) Pokud má někdo staré nebo prostě jen špatné struny s falešnými harmonickými, tak i jen prázdná struna a bez kapely zní hnusně.

Můžete mít i dosti kvalitní mikrofon - jenže co když vašemu zpěvákovi nesluší? Zvýrazňuje sykavky či ubírá hlasu na síle? Ne nadarmo se ve studiu nejvíc času stráví vybíráním z mnoha (většinou 3-10) mikrofonů, které studio už zná a ví, co asi komu bude ku prospěchu. Kromě zpěvu jde třeba právě o zkreslené kytary: z každého mikrofonu dostanete úplně jiný zvuk!

Než tohle všechno vymícháte a opravíte, tak utratíte daleko víc peněz, než kdybyste to nahráli ve studiu.

A mimochodem, co váš vlastní čas, který prací na domácí nahrávce strávíte? Ten nemá žádnou hodnotu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: studio

Autor: ED Muž

Založeno: 27.06.2007, 07:21

TESAT DO KAMENE :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: studio

Autor: tadun Muž

Založeno: 27.06.2007, 10:23

a proč je špatně ladit kytary podle ladičky ?
už jsem to párkrát dělal a docela dobré :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: studio

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 22:33

Právě, že jen "docela" dobré...
Mám na mysli především ten klasický, naprostou většinou muzikantů (bohužel) užívaný způsob, že naladí prázdné struny a myslí, že má naladěno.
Pro člověka tvých zkušenost to snad nemusím dál rozebírat...
Pro mě je ladění kytaru trochu umění a na to ladička nestačí, musí na to být člověk.
Podle mě naladění i do akordu a poloh dle ladičky je špatně. Žádná kytara neladí stejně a je třeba s každou pracovat jinak, u každé je ten kompromis jiný a člověk si musí vybrat. Stejně jako po každém ladičovi zní piano jinak, tak i kytaru naladí každý jinak, každý má jiné cítění intervalů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: studio

Autor: Tadun Muž

Založeno: 27.06.2007, 22:43

Ladička myslím vždy naladí dobře. To že neladí kytarista je věc jiná. To se ale jinak než výměnou kytaristy nevyřeší :-)
Takový drobný příměr od pana Kubelíka. Houslista se půlku života učí ladit, aby druhou půlku života hrál falešně :-)
Já bych tedy doporučil ladit podle ladičky :-)
Ve studiu se ucho rychle unaví a spoustu času prokecá :-)
Zrovna poslouchám Ozzyho nové CD. Asi laděj podle ladičky, přenos souborů asi neřešej ... to všechno vcelku chápu, ale jak udělaj takhle velkej zvuk jedný kytary, to mě fakt nějak uniká :-))))))))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: studio

Autor: tadun Muž

Založeno: 27.06.2007, 10:38

a konečně k bodu c.
Producent v sobě zahrnuje všechny tři dovednosti. To je právě to, proč jich je tak málo. Jinak z toho co říkáš by to mohl dělat každý posluchač. Nemůžeš říci, že producent se nezajímá každým nástrojem zvláště a za dvě věty říci, že pracuje na aranžmá :-)
Musí být hudebník, aby byl schopen s hudebníky mluvit jejich řečí, aby rozuměl možnostem a schopnostem jednotlivých nástrojů. Ve skutečnosti musí být do určité míry multiinstrumentalista. Rozumět zpěvu i bicím.
Musí být zvukař, aby mohl se zvukaři komunikovat. Aby věděl co je a co není možné,pro jaký typ nahrávky se jaké studio hodí. Musí být schopen dopředu vědět, zda nahrávka má používat skutečný nebo virtuální prostor. Měl by vědět jak rozlišit dvě zkreslené kytary aby jich bylo slyšet obou atp atd.
Navíc mus být psycholog. Musí umět komunikovat s lidma a vytváře dobrou atmosféru.
A hlavně producent nikdy nesmí říkat, že něco nemá někdo dělat, ale vždycky musí být schopen mluvit pouze pozitivně v tom směru co dělat ano.
Zatímco tady kafrám :-) vzpoměl si někdo z Vás na slona????
Ne???
A teď už na něj myslíte?
Šedivej, s velkejma ušima a chobotem ... :-)
A víte proč na něj myslíte teď?
Protože jsem chtěl, aby jste na něj mysleli :-)
A takhle nějak pracuje producent.
Tak pro převod souborů použijte normálně OMF nebo je vybouncujte jako Aiff a Waw. Plugin si uložte nastavení. Vemte ILok Key a vyražte do studia :-) žádný problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: studio

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 22:39

Jen krátce, jsme mimo téma...
Nesouhlasím, že producent má dělat práci zvukaře. Je v mnoha případech dobré, když tomu rozumí, někdy právě naopak. Jde tady o tu výhodu slyšet nepředpojatě, nevnímat a nevšímat si, jak je výsledku dosaženo.
Každý producent má tohle ale jinak - a to je dobře...
Komunikace s lidmi souhlasím maximálně.
Ale se zvukaři můžeš komunikovat, i když sám zvukař nejsi.
Na druhou stranu, přebírání rolí je v malé míře užitečné, když vede k dialogu a spolupráci, ale mělo by tam být jasné, kdo má co na starost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: studio

Autor: tadun Muž

Založeno: 27.06.2007, 23:01

Být mimo téma nevadí tak jako být mimo ladění :-)
Neříkám, že producent má dělat práci zvukaře. Takže není s čím nesouhlasit.
Producent vždy musí přesně vědět jakého výsledku a jak dosáhnout. To je jeho role. Je to on kdo vybírá studio i zvukaře. Na akustickou kapelu tohotok a na bigbeat zas jiného. Je to on, kdo vybírá technologie. Ale v našich zeměpisných ... má cenu se o tom bavit ???? Tady v této doméně nahrávek, zvukař supluje producenta a to ráno dechovky a večer rockenrolu. Má to vůbec nějaký význam?
Osobně si práce zvukařů mimořádně vážím a vím o čem mluvím. Ale mluvit do produkce bych si od nich nechal jen velmi, ale opravdu velmi vyjmečně. Není to jejich práce. Mají toho až tak až nad hlavu.

Odpovědět na příspěvek

doplneni "z nuenda do pro tools"

Autor: vok Muž

Založeno: 26.06.2007, 16:05
Odpovědí: 0

Jenom doplnim pana Jirsaka o poznamku, ze projekty z Nuenda jde zpracovavat nasledne v Pro tools, pokud projekt vyexportujeme jako AAF, ktery jde naimportovat pomoci Digitranslatoru do Pro tools.
Vyzkouseno to mam s Nuendem 3 a DV toolkitem 2.
Prenesou se stopy vcetne nazvu, regiony, panorama a Volume automatizace.

Odpovědět na příspěvek

RE: doplneni

Autor: rollo Muž

Založeno: 26.06.2007, 21:07

pokial viem su to OMF files

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: doplneni

Autor: vok Muž

Založeno: 26.06.2007, 21:52

mam na mysli skutecne AAF. AAF je nastupce OMF. Pres OMF by to teoreticky melo jit take, ale prakticky se mi to nikdy nepovedlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: doplneni

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 02:59

Digi Translator je bohužel nutné do Pro Tools LE dokoupit, stojí 15 tis, což mi připadá sviňácky moc. Logic PRO umí exportovat/importovat OMF, AAF, OpenTL a FinalCut PRO/XML.
Logic Express toto bohužel neumí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: doplneni

Autor: vok Muž

Založeno: 27.06.2007, 11:31

no jo, jenomze Logic Pro stoji 31000,- a Pro tools mas k hardwaru zadarmo, takze at pocitam jak pocitam, tak mi to vychazi levneji. v kazdem pripade ale asi vime vsichni, ze o tom to neni.

Odpovědět na příspěvek

nechapu

Autor: PV Muž

Založeno: 26.06.2007, 20:51
Odpovědí: 0

to je nejaky podivny PR? pokud ne, bude pristi tyden clanek seznamujici nas s faktem ze tabulku z neooffice v excelu neotevreme?

podle nazvu clanku jsem cekal ze se dozvim nejaky tip jak to udelat, a ne ze to nejde a at radsi necham vsecko udelat u profika.

Odpovědět na příspěvek

RE: nechapu

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 02:32

PR to určitě není, autor nemá nahrávací studio a (alespoň co já vím) nemá důvod vám něco nalhávat. Naopak tam, kde pracuje, těží z boomu domácích studií.
Souhlasím, že to je dobré téma a chtělo by to popsat možnosti.

Odpovědět na příspěvek

Kompatibilita

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 02:52
Odpovědí: 0

Jen pro zajímavost, o čem vím, že otevře co:
Logic Pro < Logic Express < GarageBand
Pro Tools HD < Pro Tools LE/M-powered
Digital Performer < AudioDesk
Sequel < Cubase
Pro domácí nahrávání typu záznam kapely se velice dobře hodí AudioDesk, dostanete ho zdarma ke každé MOTU zvukovce.
Pro nahození aranže a formy skladby pro demo účely je GarageBand (zdarma s novým Macem nebo za 2 350,- s balíkem iLife. Pro stejné účely poslouží i Sequel.
Pro Tools LE se dají nejlevněji pořídit s M-boxem z druhé ruky, už za 4 tis, nové za 9 700,- s M-boxem 2 Mini nebo M-audio Tranzit za 2 600 + Pro Tools M-powered za 8 800,-

Odpovědět na příspěvek

nejen audio

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.06.2007, 03:38
Odpovědí: 0

Ja bych jen doplnil, ze se tento problem netyka jen audioaplikaci, podobne to je ve vetsine oboru (video, dtp...). Nekdy je to jeste zhorsene tim, ze firma ani neumoznuje prenaset dokumenty jednoho programu mezi ruznymi verzemi a snazi se tak zakazniky donutit k zaplaceni nove verze, kterou jinak nechce....
Jinak bych mel dotaz, proc exportovat do WAV a ne AIFF? ;-)

Odpovědět na příspěvek

nejen audio

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.06.2007, 03:41
Odpovědí: 0

Ja bych jen doplnil, ze se tento problem netyka jen audioaplikaci, podobne to je ve vetsine oboru (video, dtp...). Nekdy je to jeste zhorsene tim, ze firma ani neumoznuje prenaset dokumenty jednoho programu mezi ruznymi verzemi a snazi se tak zakazniky donutit k zaplaceni nove verze, kterou jinak nechce....
Jinak bych mel dotaz, proc exportovat do WAV a ne AIFF? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: nejen audio

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 27.06.2007, 04:05

Protože některé Windows aplikace AIFF nečtou. Naopak všechny Mac WAW umí.
Zvukově je to totožné.

Odpovědět na příspěvek

jenomze

Autor: ED Muž

Založeno: 27.06.2007, 19:10
Odpovědí: 0

skoda ze pak i "profesionalni" vysledy z nasich luhu a haju zni jak zi. Zpevacky jako lepsi ci horsi Bartosova, rockovy kapely jako Lucie ... i ta Gaia Mesiah zni divne jak z pod deky a to jim produkoval Coleman... ale to uz je asi uplne jina debata....

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

TESAT DO KAMENE :-)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: