Pojďme si hrát... s GarageBandem! (19) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (19)

1. září 2005, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Žár trvá - a smyčkománie trvá! Kakaxa našel pro Dubeckého další smyčky, které už ale neslouží jen jako rytmický doprovod - tyto budou měnit atmosféru a dynamicky odlišovat jednotlivé části skladby.

Dubiho tutorial 7 - Smyčkománie trvá!

Posledně Kakaxa s Dubeckým opravili rytmické nepřesnosti základu (kytara + zpěv) - nedalo se to prostě poslouchat... Využili k tomu především báječnou GB vymoženost Enhance timing. Co už bylo opravdu nad možnosti automatiky, sestříhali ručně. Dnes budou oba umělci přidávat další smyčky a strategicky je vypínat a zapínat na určitých místech. Při té příležitosti se také dozvíte některá sladká tajemství o tlačítkách. O mašinkách příště.

 

 

Tak a nebo naopak?

Dubi: (zajíkavě) Pane učiteli, já, já jsem vám chtěl poděkovat, jak jste mi to minule spravil, já teď mám mnohem lepší výsledky, když to teď pustím té sleč...

Kakaxa: (důrazně, ale potěšeně) ...Ale Dubi, prosím tě, takovéhle scény si nech do jiného seriálu, ano? Do nějaké telenovely, tady to je serióózní tutorial, jde přece o techniku, o fakta!

Dubi: No jistě, ale k čemu ty fakta jsou? Přece to je hlavně návod, jak se dostat lidem pod kůži, vlézt té slečně do...

Kakaxa: ...Ale no...

Dubi: ...hlavy, jakou taktiku zvolit a tak, ne?

Kakaxa: (vydechne) Tedy to tvoje myšlení, Dubi, první signální, že, ale... Vlastně - máš pravdu. Když má někdo být dobrý aranžér, musí taky myslet na lidské cítění, na způsob, jakým posluchače okouzlit.

Kdo si myslí, že tam nacpe co nejvíc vynikajících nápadů a zvuků, kdo se soustředí na jednotlivé nástroje a ne na celek, kdo pustí najednou šest protirytmů a neuvědomí si, že posluchač neměl možnost (jako onen aranžér) slyšet každou smyčku zvlášť, kdo se nechá unést nekonečnými možnostmi počítače a neví, kdy skončit - ten u té tvé slečny dozajista pohoří.

Ono aranžovat skladbu (vizionářsky upře oči k obzoru), to je jako psát scénář k filmu. Existují tam pravidla, která obvykle fungují, každý profík se tím řídí, třeba jen podvědomě. Nicméně, jakmile začnu mluvit o nějakých pravidlech, vždycky si vzpomenu na okřídlenou větu pana Daniela Forró, kterou na svých seminářích s úsměvem zakončuje rady a návody: "Ale někdy právě naopak to může být to pravé..."

Dubi: To se mi líbí. Takže univerzální recept neexistuje?

Kakaxa: No, kdybych chtěl říct něco jako opravdu moudrého, řekl bych třeba (hlubokým hlasem): "Řiď se především citem a intuicí, ale pořád o tom znovu přemýšlej."

 

skladba

 

Dynamika skladby

Kakaxa: Takže když se podíváme na tvoji skladbu, hned je jasné, že by se dalo začít daleko strategičtěji. Všechno hraje od začátku najednou.

Dubi: Když si poslechnu každou stopu jednotlivě (ikonka sluchátek [S]), vyšlo mi, že Electric Guitar musí být od začátku, smyčka Cymbal by se mohla přidat od druhého taktu a Electric Beats od třetího.

Kakaxa: Tak jo. Teď ale přijde takový technický chyták - chytnu tu smyčku za levý spodní okraj a zkrátím ji na začátek třetího taktu...

Dubi: Né, to takhle nejde. To se vlastně celý rozpadne, protože pak to není dvoutaktová, ale jen - no, co to je - snad osminová smyčka. To se musí smyčka né krátit, ale vzít a přesunout na třetí takt.

Kakaxa: Dobrá. Přesuneme i druhou smyčku - a hned je ten začátek působivější.

Nicméně - pro mě to jde pořád všechno ještě moc rychle. Já totiž mám těch smyček z Tune-Up Mini vybráno daleko víc, a vůbec mám s tou tvojí skladbou da-le-ko-sáhlé plány.

Dubi: Ánooo, vy-lep-šuj-te, pro-sím!

Kakaxa: Takže já to celé posunu o dva takty dozadu (doprava, ke konci). Označím si klepnutím s podrženou klávesou [shift] všechny regiony kromě Eletric Guitar.

Tip: Začněte klepnutím na záhlaví stopy Demo, tak se najednou označí všechny regiony, které na ní jsou.

Dubi: A neměla by ta stopa Cymbal začínat už na třetím taktu? Takhle mi to připadá nějak nepřirozené.

Kakaxa: Ano, Dubi, (slavnostně) - právě jsi intuitivně objevil jedno ze základních pravidel, která většinou fungují: všechny změny v hudbě znějí příjemně po sudých opakováních. Po 2, 4, 8, 16 atd. taktech. Ale nezapomeň: "Někdy právě naopak..."

Dubi: "...to může být to pravé", já vím. Tak já to s dovolením přesunu.

Kakaxa: Teď je na řadě basa. Když jsem ji hledal, nechal jsem si skladbu puštěnou a k tomu střídal smyčky pod tlačítkem Bass.

Dubi: A označoval jste si Fav?

Kakaxa: No jasně. Proto teď svou smyčku jednoduše najdu. Jmenuje se Robot Bass 3 a rozhodl jsem se ji vložit až na 17. takt.

Dubi: Až takhle pozdě?

Kakaxa: Až tak. Budeme posluchače napínat a skladbu postupně rozvíjet. Zvýrazníme tam ten tvůj jakoby refrén. Víš, čím míň se toho děje v samotné melodii a harmonii, tím víc je nutné zaměřit se na aranž.

Dubi: Jo tak...

Kakaxa: Natáhnu ji až do konce. A teď sleduj, co provedu s dalšími dvěma smyčkami, tyhle zvuky, ty to úplně rozsvítěj! První smyčka se jmenuje Strings Riff 1a najdete ji pod tlačítkem Strings, druhá Crystal Melody 1 je pod tlačítkem Mallets. Zprvu se budou střídat a na konci se spojí v jednu velkou nádheru.

Takže Strings dám na 21. takt, pak na 29. taktu je vystřídá Crystal. Tu necháme 4 takty běžet a pak dáme pauzu. Strings pak znovu začnou na 37. (poběží až do konce), ale tentokrát už společně s nimi bude další 4 takty Crystal. Tu pak nasadíme ještě na závěr od 49. taktu.

Dubi: Jste se rozohnil, že se to dá těžko sledovat. Jen bych vás doplnil, že smyčku zkopírujete tažením s přidrženou klávesou [alt]. Ale zní to teď moc pěkně, jsem úplně dojatej.

 

 

Tady je ke stažení ještě kompletní skladba v GB souboru (12MB).

___________________________________________________

Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!

Pokyny pro export skladby:

- Z GB skladbu pošlete do iTunes: File > Export to iTunes
- v iTunes nastavte předvolby: Preference–Importing-AAC-custom-128kbps stereo
- skladbu zkomprimujte: označte ji, zvolte Advanced > Convert Selection to AAC
- zobrazte si ji ve Finderu: označte zkonvertovanou skladbu a zvolte File > Show Song File
- z Finderu ji přetáhněte na ikonu Mailu (či jak jste zvyklí) a pošlete ji na

Příště: Dubiho tutorial 8 - Mistrovství v aranžování

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: Předseda Muž

Založeno: 01.09.2005, 09:41
Odpovědí: 0

Nevíte někdo, jestli se někde dají stáhnout již hotové věci do GB? A nebo nemohla by se nějak přes Mujmaca sdíled hotová dílka? Beztak plno lidí si nahrává to co se jim líbí aby do toho mohli sami zpívat, ne? Tak co se o to nějak podělit, hm?

Odpovědět na příspěvek

RE: Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.09.2005, 10:24

Obávám se, že to by mohl v zásadě někdo označit za veřejnou produkci a OSA by za to mohla chtít peníze. Stejně jako v případě, když někdo v hospodě nebo u táboráku vezme do ruky kytaru.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: Předseda Muž

Založeno: 01.09.2005, 11:20

Ale to snad ne, kdyz mi nekdo da MID, nebo v cem je to pak ulozene pro GB, tak na tom preci neni nic spatneho... Neni to prece MP3 nebo AIFF... Plno lidi neco tvori a...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.09.2005, 12:17

To asi ne, jen jsem si udělal legraci z toho, jak tato organizace je schopná vybírat peníze už z kde čeho.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: J2930 Muž

Založeno: 01.09.2005, 13:12

Kazdy se nejak musi zivit. :-) A kazdy ma moznost si zalozit podobnou organizaci na vybirani penez za cokoli. Jeste, ze neni verejna produkce psani textu. To by pak redakce MujMacu musela platit za kazdy prispevek v teto diskuzi at je nanic (jako ten muj) nebo ne. A prispevatele by pak nevideli ani korunu. Z neceho ti vyberci zit musi! Tomu rikam zvysovani zamestnanosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: Předseda Muž

Založeno: 01.09.2005, 16:10

Vidim, ze tu vznikla pekna diskuse, ale kde se da sehnat jiz hotova hudba mi nikdo neporadi?

Odpovědět na příspěvek

RE: Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 01.09.2005, 22:34

Mily Predsedo, nejak ti nerozumim. Mas na mysli skladby, vytvorene v GB, smichane a vyexportovane do bezneho formatu (aiff, wav, mp3...), nebo primo projekt v GB, kde budes mit k dispozici jednotlive stopy pro remixy?
Nine Inch Nails dali nedavno takovy projekt k dispozici, dal ti muzu poslat link na doprovodne GB soubory ke knize o GB (tedy nee ode me a Dubiho).
Jinak serveru, kde si lidi vystavujou svoje dilka, ktery v GB vytvorili, je plno. O jednom z nich (http://www.macjams.com/) prece prave pisu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Písničky ke stažení od jiných uživatelů.

Autor: KamilT Muž

Založeno: 06.09.2005, 09:09

Ahoj a diky Kakaxovi za clanky:)
Pohnulo me to k hledani, mel jsem jednu oblibenou site ale nekam se mi vyparila a nemuzi si na ni vzpomenout (vizualne to bylo vzdalene podobne jako dotmac.info), bylo to fajn, hodne lidi, tydenni vitezove apod.; no nenasel jsem ji ani tentokrat, ale aspon se podelim o "vedlejsi" produkty hledani:
http://www.maci
dol.com/
http://www.icom
positions.com/
http://ww
w.garageband.com/
http:/
/www.macmusic.org/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: