Pojďme si hrát... s GarageBandem! (13) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Pojďme si hrát... s GarageBandem! (13)

30. listopadu 2004, 00.00 | Máte rádi muziku, ale vždycky jste se báli něco si s ní začít? Ale vždyť je to tak snadné! Nevěříte? Tak já si dnes dovolím takový jako husarský kousek - nechám jednoho z nejhorších studentů na světě, mistra Dubeckého, aby vám sám svými slovy vyložil, jak se nahrává a upravuje audio! Ano, dneškem začíná slavný "Dubiho tutorial"! A na jeho konci vás čeká sladké překvapení...

Dubiho tutorial 1 - Základní stopa

Dnes si dovolím husarský kousek - abych vás přesvědčil, jak je to snadné, nechám dnes jednoho z nejhorších studentů na světě, mistra Dubeckého, aby vám sám svými vlastními slovy vyložil, jak se nahrává a upravuje v GB audio! A já ho budu jenom lehce doplňovat... (A pak ho nechám zmizet!)

Obsah:

Stopa pro audio
Vstup a monitoring
Metronom
Nahrání základní stopy

 

Stopa pro audio

Dubi: Takže vytvořím si pěkně novou skladbu - nastavení tempa a tóniny v dialogu si nevšímám, protože ho můžu kdykoliv změnit.

Kakaxa: Spráávně.

nova skladba

Dubi: Klepnu na zelenou, aby se to roztáhlo a vymažu zelenou MIDI stopu piana, aby mi tam nepřekážela.

Kakaxa: Nejen aby nepřekážela, ale hlavně aby nezatěžovala procesor počítače neustálým vypočítáváním zvuku.

Tip: V tom je totiž docela paradox - nahrávání MIDI not je pro počítač hračkou, protože velikost dat, která musí zapsat, jsou tak na stejné úrovni jako u obyčejného textu. Oproti tomu audio vám zaplní disk víc než grafika z Photoshopu (1 min stereo stopy v CD kvalitě = 10MB). Ovšem přehrávání či zápis audia procesor nijak dramaticky nezatěžuje. Pokud tedy máte starší počítač, používejte co nejvíce audio a vyhněte se MIDI stopám. Pokud si vyberete MIDI smyčku (zelená), tak při tažení do hlavního okna podržte [alt] - smyčka bude přepočítána na audio. Nebo si tuto funkci v předvolbách rovnou zaškrtněte. Tažením s [alt] pak naopak ponecháte smyčku v MIDI.

predvolba convert

Dubi: No vymažu ji teda - [apple+backspace] a vytvořím novou, klepnutím na tlačítko plus. Objeví se dialog, tam se proklikám přes Real Instrument na Basic Track a No Effect a je to.

Kakaxa: Dobře, Dubi, ještě si ale zaškrtni formát mono, tím ušetříš místo na disku, a až na stopu později použiješ efekty, tak i procesor.

Tip: Tomuhle neustálému proklikávání se lze vyhnout - povelem Track > New Basic Track. A jak to, že já tam mám i zkratku [apple+shift+N], a vy ne? Protože jsem si ji nadefinoval v Systémových předvolbách, panel Klávesnice & Myš, záložka Klávesové zkratky. Klepněte na plus, vyberte v seznamu GarageBand, napište přesně povel z menu a zmáčkněte zkratku. Proč to Apple neudělal rovnou? Asi aby měli lidé jako já o čem psát...

menuzkratky

 

Vstup a monitoring

Dubi: Ještě je tam přepínač Monitor - on/off...

Kakaxa: Ježišmarjá, nemačkej to, nebo nám všem urveš uši!!! Pokud máš v předvolbách nastaven jako vstup zabudovaný mikrofon, tak by to teď chytlo vazbu, že bychom si pak už taky třeba nikdy s muzikou nepohráli... Pozor na to, prosím, zvuk dokáže i zabíjet...!

monitor

Dubi: ...tak proč to tam je...?

Kakaxa: Mno, to je správná otázka, je to tam pro ty případy, kdy se nenahrává mikrofonem, jako třeba když budeš nahrávat elektrickou kytaru nebo audio výstup z kláves, nebo když se sice nahrává mikrofonem, ale poslouchá se do sluchátek. Máš vůbec sluchátka? Dobře, dneska je ještě nebudeme potřebovat, tak příště.

drivercitlivost vstupu

Tip: Vstup a výstup se nastavuje v předvolbách GB, nikoliv v Systémových, jak jste zvyklí třeba pro iTunes, QuickTime, Finder či Safari. Naproti tomu nastavení hlasitosti vstupu byste v GB hledali marně - táhlem, které vidíte na stopě, se nastavuje pouze hlasitost odposlechu. Citlivost vstupu musíte totiž nastavit zase v Systémových předvolbách. Nepraktické? Pište do Cupertina!

piste

Metronom

Dubi: Tak teď než začnu nahrávat, musím ještě nastavit metronom.

Kakaxa: Proč?!

Dubi: Přece jste říkal, že...

Kakaxa: Já vím, ale vedeš tutorial, musíš přitom všechno vysvětlovat.

Dubi: Tak je to proto, že teď mám zatím jenom základní nápad s kytarou, ale pak k tomu budu chtít přidat smyčky a taky to možná trochu předělat, jako že třeba někde část skladby vyhodit nebo přesunout a k tomu je prostě nutný nahrát to už teď s metronomem.

Kakaxa: A jak ho tedy nastavíš?

Dubi: Já si většinou v duchu zpívám a k tomu klepu tempo na stehno a mezitím vždycky zkusím posunout to táhlo vpravo dole na displeji. Pak si do toho zkusím hrát s kytarou a většinou si nejsem moc jistý, jestli je to to tempo, co jsem původně měl, je to docela náročný.

tahlo

Dubi: Jo a metronom se zapíná povelem Control > Metronome [aple+U] a taky v předvolbách se dá nastavit, aby hrál i při přehrávání, nejen nahrávání.

 

Nahrání základní stopy

Dubi: No a teď bych teda nahrál základní stopu, je to červený tlačítko, nebo klávesa [R]. Mám to jen s kytarou a zpěv, ani text ještě není a na kvalitě moc nezáleží, protože se to pak vlastně celý znova nahraje pořádně a s jinou aranží. Ta stopa je pro mě jenom taková šablona, něco jako když vezmete průklepák a obkreslíte ten obrázek pod tím.

Kakaxa: No já zírám na mistra... A tady je jeho skladba, zatím jen polotovar, ale uvidíte, že z ní ještě něco společně vytřískáme!

Dubi: A pro zájemce je tam A dur, D dur, E dur a pak jednou Fis dur. Pak ještě H moll, ale tuhle část jsem nahrál zvlášť, ještě nevím, kam jí dám.

skladba

Tady je ke stažení ještě kompletní skladba v GB souboru (6MB).

___________________________________________________

Nahrajte si svoji vlastní skladbu! Pokračujte s Dubeckým, třeba to dokážete lépe než on! Na konci tutorialu vaše skladby v redakci zhodnotíme a ten nejlepší z vás pak může strávit den v profesionálním nahrávacím studiu 3bees (bez dalších podmínek) zcela zdarma!

Tip: Nezapomeňte se naladit podle ladičky nebo kláves. Až pak začnete přidávat smyčky, mohli byste se divit. A použijte sluchátka, ať se udržíte v tempu! Pár užitečných zkratek: [Z] nebo [HOME] vás hodí na začátek, [mezerník] spouští a zastavuje. Pokud ledky na stopě svítí červeně, snižte citlivost mikrofonu. Když se vám nahrávka nepovede, použijte undo a začněte znovu. Skladbu nemusíte nahrát celou v kuse, můžete po částech a později ji sestavíte.

 

Příště: Dubiho tutorial 2 - Opravy a úpravy

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Povedeny clanok

Autor: karibu Muž

Založeno: 30.11.2004, 19:02
Odpovědí: 0

Dobry a zrozumitelny clanok, uz cakam na dalsi diel :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Povedeny clanok

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 30.11.2004, 19:53

Díky, takovéhle články jsou poměrně pracné, takže každá pozitivní reakce potěší.
Dříve se tady také objevovaly různé naštvané hlasy: "méně Dubeckého", "méně infantility", z čehož jsem měl opravdu těžkou hlavu a uvažoval o Dubiho vyloučení.
Pak jsem se ale inspiroval postupem Apple, kterým je stále vyčítáno, že jejich myš má už 20 let jenom jedno tlačítko. Apple reagoval tím, že udělal myš, která nemá žádné tlačítko...
Mno a na takové nezdárníky, jako je Dubi, existuje jediný recept: zapojit je do výuky, udělat kozla zahradníkem.
A ještě odpověď pro některé zvědavce: Dubecký samozřejmě existuje! Je to můj bývalý spolužák ze základky, který býval výborným žákem, než ho posadili vedle mne. Zhoršil se mu pak prospěch o 2 stupně, a zatímco já svou energii uplatnil v umění, on se chytil špatné party, vykradl pár samoobsluh, a co ho pustili z pasťáku, nekontrolovatelně si cucá palce u nohou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Povedeny clanok

Autor: iVapno Muž

Založeno: 30.11.2004, 21:10

Dubecký je dobrej chlapík. Jen doplňující otázka: používá Maca?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Povedeny clanok

Autor: iVapno Muž

Založeno: 30.11.2004, 21:10

Dubecký je dobrej chlapík. Jen doplňující otázka: používá Maca?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Povedeny clanok

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 30.11.2004, 21:18

Samozřejmě, vždyť za chvíli z něj bude odborník na GarageBand!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Povedeny clanok

Autor: iVapno Muž

Založeno: 01.12.2004, 07:56

Dobrý by bylo, kdyby se zároveň učil na nějaký obouručný nástroj. Aby nám běhal po městě muzikant s Mackem co si cucá palce u nohou - to nemůžeme potřebovat :-)

Odpovědět na příspěvek

:-)

Autor: claire Muž

Založeno: 01.12.2004, 01:36
Odpovědí: 0

Tak tohle se cetlo hooodne dobre :-)

Odpovědět na příspěvek

Jen tak dál!

Autor: Vladimír Muž

Založeno: 01.12.2004, 10:50
Odpovědí: 0

Brouk Pytlík a jemu podobní "mistři světa" podobný článek neocení, ale já si rád přiznám, že patřím k té druhé skupině a proto se mi takový polopatický přístup moc líbí. Ještě jednou dík. A kdyby tak přibyly i další podobné, dopodrobna popisující články, tak bych se vůbec nezlobil. Zejména oceňuji to, že jste si dali práci i s opravdu kompletním popisem jak co a kde nastavit. U některých jiných návodů to častokrát chybí - autoři to považují za trivialitu, kterou přece "každý zná". Nevím, proč pak takový návod označují "Pro začátečníky". Ten kdo to zná, může takové pasáže přeskočit, ale nám ostatním to dost pomůže, když to tam je. Takže ještě jednou dík.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: