Objevily se první statistické údaje o službě Steam pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Objevily se první statistické údaje o službě Steam pro Macy

24. května 2010, 00.00 | Valve zveřejnila statistické údaje o fungování své herní služby Steam pro Macy za první týden, služba přilákala hodně zájemců. A zatímco výkon her pro Mac OS X zaostává za jejich verzemi pro Windows, macovské hry se zdají být výrazně stabilnější.

Herní služba Steam pro Macy firmy Valve Software se rozběhla 12. května. Služba mimo jiné poskytuje poměrně podrobné nástroje pro statistické analýzy jejího využívání, a tak se minulý týden již mohla objevit zpráva o výsledcích za první týden fungování její verze pro Macy.

Přibylo dalších 12 her

Valve slíbila, že každou středu nabídku her pro Mac rozšíří o další tituly, což minulou středu opravdu učinila, k 63 hrám dostupným na počátku přidala 12 nových titulů, například novinku Killing Floor a strategii Europa Universalis 3 (seznam všech doplněných her obsahuje zpráva Valve). Všechny nové hry podporují funkci Steam Play, takže jejich zakoupením získává zákazník nárok jak na verzi pro Mac, tak pro Windows a několik nových titulů podporuje také hru více hráčů mezi oběma platformami.

Zájem uživatelů Maců o novou herní službu byl vysoký, proto Valve označuje její spuštění za velký úspěch. Jistě k tomu přispělo, že se hra Portal až do dneška nabízela zdarma, přirozeně si ji stáhla spousta zájemců, za první týden Valve zaznamenala 1,5 milionu stažení.

Vysoký podíl Maců na prodeji her

U zdarma nabízené hry to samozřejmě nepřekvapuje, ale další údaj bude již pro Valve zajímavý i z obchodního hlediska, uvádí totiž, že 11 procent všech prodejů her za sledované období připadalo na Macy.

To sice lze z velké části připsat tomu, že služba Steam pro Macy je nová a mnozí si ji chtějí vyzkoušet, přesto to svědčí o tom, že tah Valve zřejmě měl ekonomické opodstatnění (důležité ovšem bude, zda naznačený trend bude pokračovat i potom, co opadne první vlna zvýšeného zájmu).

Zajímavé údaje o používaném hardwaru

Služba Steam také provádí pravidelný průzkum, jaký hardware její uživatelé provozují, což je samozřejmě velice důležitá informace pro vývojáře her, aby věděli, pro co mají svá díla navrhovat. A nyní pochopitelně přicházejí první údaje pro Macy, zatím Valve shromažďuje data.

Výsledky průzkumu Steam Hardware Survey se vydávají každý měsíc, úplná zpráva se teprve chystá a potom už budou údaje pro Macy tvořit pravidelnou součást výsledků, ale některé první údaje Valve již zveřejnila.

Asi nejzajímavější je, že dvě třetiny uživatelů služby Steam pro Mac vlastní notebooky, potvrzuje to silnou převahu přenosných Maců nad stolními modely (a zhruba to odpovídá podílům prodaných Maců v poslední době).

Výkon her pod Mac OS X prozatím zaostává za Windows

Už první zkušenosti uživatelů nově nabízených her naznačovaly, že výkon verzí pro Mac OS X je poněkud nižší než výkon verzí pro Windows a nyní to potvrdily testy serveru Phoronix.

Ten na stejném hardwaru (Macu mini s integrovanou grafikou GeForce 9400M) provedl testy různých her pod operačními systémy Mac OS X 10.6.3, Windows 7 x64 (64bitové vydání) a Ubuntu 10.04 (testoval se též starší Mac mini s integrovanou grafikou Intel GMA950, na něm však Windows 7 nefungovala a pro moderní hry stejně bude takový hardware většinou nepoužitelný).

Výsledky testů ukázaly, že ve všech testech OpenGL her a ve všech rozlišeních mají Windows 7 x64 citelný náskok proti hrám pod Mac OS X 10.6.3, v nižších rozlišeních byl v některých testech výkonnější i Linux.

Valve však věří, že existuje velký prostor pro další optimalizaci herního výkonu Mac OS X, její vývojáři tvrdí, že na tom s Applem spolupracují. Jde tedy o to lépe přizpůsobit stávající hardware dalšímu operačnímu systému. Zjevně bude třeba dále optimalizovat OpenGL ovladače Mac OS X pro nejpoužívanější grafické procesory.

Zakladatel Valve Gabe Newell přiznal, že software Valve není na Macu ještě tak vyladěný jako na PC, ale připomněl, že hry pro Windows dodávají už roky, kdežto pro Mac jenom týden.

Hry pro Mac OS X však nabízejí vyšší stabilitu

V hrubém výkonu tak sice Mac OS X zatím zaostává, ale už teď má jiné přednosti. Díky menšímu výběru modelů Maců a verzí operačního systému mohu vývojáři mnohem snáze reprodukovat chyby a profilovat výkon hardwaru.

Pod Windows sice přicházejí aktualizace ovladačů rychleji, zatímco v případě Mac OS X se obvykle musí čekat na vydání aktualizace systému od Applu, avšak obrovské množství možných konfigurací hardwaru a softwaru PC s Windows činí vystopování problémů mnohem obtížnějším.

A to se projevilo již nyní na citelně vyšší stabilitě her distribuovaných Valve pro Mac. Výsledky zmiňovaného průzkumu totiž ukazují, že hra Portal byla na Macu pětkrát stabilnější než pod Windows, měřeno počty odehraných minut proti počtu pádů.

Takový výsledek se dal vcelku očekávat a pokud jde o výkon, je naděje na jeho zlepšení s aktualizacemi systému, uvidíme, co v tomhle směru přinese chystaný Mac OS X 10.6.4.

Pro řadu her je ovšem už výkon dostatečný, Gabe Newell proto prohlásil, že výkon grafiky dnes již není tak důležitý jako zajištění lepších uživatelských zážitků, grafika prý v podstatě představuje vyřešený problém a teď spíš než o rychlou dodávku pixelů jde o poskytování kvalitních služeb, k čemuž patří právě dobrá stabilita her.

Výsledky za první týden sice mohou být zavádějící, ale kdyby se naznačené trendy udržely, lze službu Steam pro Macy považovat za úspěšnou, zjevně má šanci stát se hlavní zdrojem her pro Mac OS X a její statistické údaje by mohly poskytovat cenné informace o složení uživatelské základny nejenom pro vývojáře her.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dotaz

Autor: Michal Muž

Založeno: 24.05.2010, 08:45
Odpovědí: 0

Nevite jestlimi na MACu pojede nove verze lodi, jsou tam dve velikosti Xx a dve velikosti Oo.

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: Michal Muž

Založeno: 24.05.2010, 08:45
Odpovědí: 0

Nevite jestlimi na MACu pojede nove verze lodi, jsou tam dve velikosti Xx a dve velikosti Oo.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: