Newsweek uvádí: iPod čtvrté generace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Newsweek uvádí: iPod čtvrté generace

20. července 2004, 00.00 | Tento víkend byla uvedena již čtvrtá generace digitálních hudebních přehrávačů iPod, a to způsobem, který není pro Apple zcela typický - nejdříve se informace objevily v novém vydání amerického magazínu Newsweek, pro který byl iPod hlavním tématem čísla. Jaké nové vlastnosti iPody mají? A co jim naopak chybí?

Tento víkend byl horký nejen počasím, ale i pro příznivce firmy Apple. V pátek se objevily první informace, že na pondělí se chystá uvedení nových modelů iPodů, a to poměrně neobvyklým komunikačním kanálem. Jak se ukázalo v sobotu, tímto kanálem bylo nové vydání magazínu Newsweek, s fotkou Steva Jobse a nového iPodu na obálce. V neděli se články o iPodu objevily na serveru Newsweeku (číslo by mělo být na stáncích v prodeji od pondělí), a až v pondělí nový model uvedl přímo Apple. Vše samozřejmě bylo za spolupráce Apple a magazínu Newsweek - a vzhledem k tomu, jak nadšené texty v Newsweeku vyšly, a jaký byl naopak vyvolán zájem o tento magazín, prospěch bude určitě oboustranný.

Mimochodem, je nutno v zájmu objektivity říci, že ač jsou články poměrně nadšené, například v případě ceny - Apple oznámil snížení cen iPodů - se po bližším prozkoumání okolností jeví snížení minimálně jako diskutabilní, podrobnosti se dozvíte za chvilku...

Tři roky úspěchu

V Newsweeku si můžeme kromě velmi nadšeného hodnocení iPodu přečíst také některé perličky - například jak iPod vznikal. Zadání bylo uloženo na počátku roku 2001, s tím, že iPod musí být v prodeji na vánoce. Základní požadavky byly: rychlá synchronizace, úzké provázání s iTunes a jednoduše použitelné rozhraní. A iPod měl být úžasný. K úspěchu iPodu přispěl kde kdo - Phil Schiller, viceprezident pro marketing přišel s nápadem ovládacího kolečka. Šéfdesignér Jonathan Ive zase popsal požadavky na design zhruba takto: "Od začátku jsme chtěli produkt, který bude vypadat tak přirozeně a jednoduše, že o něm ani nebudete přemýšlet, že byl navržen". Tuto prostotu zdůrazňuje "neutrální, ale odvážná, šokující bílá", která svítí v barvami přeplácané podzemce.

To, jak trh iPod přijal víme - více než 3 miliony prodaných kusů a prodej stále roste, dokonce je omezen nikoliv trhem, ale dostatkem součástek - minimálně v případě iPodu mini. Z iPodu se v USA, alespoň podle Newsweeku, stal sociální fenomén - nejen že je v některých oblastech k vidění na každém kroku (bílá sluchátka iPodu jsou dost nápadná, natolik, že se už objevují varování, neboť na majitele iPodu se může snadno zaměřit zloděj), ale také mění způsob, jak lidé poslouchají svou hudbu. Vždy u sebe mají svou fonotéku a mohou si vybrat to co chtějí právě slyšet, nebo naopak se nechat překvapovat náhodným výběrem.

iPod, a služba iTunes Music Store, byly podle všeho také požehnáním pro službu Audible.com, která se zaměřuje na prodej zvukových nahrávek knih. Díky zahrnutí těchto zvukových knih do iTunes Music Store (a iPod pro ně má čím dál tím lepší podporu) se firmě rozhodně daří lépe - uživatelé iPodů zakoupili tisíce kopií autobiografie Billa Clintona doslova minuty po jejím vydání na internetu.

Soudce, který má na starost případ Apple vs. Apple (kdy se firma Beatles, Apple Corp., soudí s Apple Computer kvůli zneužití značky "Apple" pro výrobky související s hudbou) navrhoval, že se sám vyloučí ze sporu kvůli podjatosti - je totiž zapáleným uživatelem iPodu. Žádné straně to však nevadilo...

A o iPodu se pochvalně vyslovuje i obávaná RIAA, asociace sdružující hudební vydavatelství USA: "iPod a obchod iTunes jsou jasná světla v této temné době pro hudební průmysl". Zdá se tedy, že nevadí, že výrazná část obsahu na iPodech pochází také z tě "špatné" části internetu...

V daný okamžik sice může mít iPod konkurenci, která ho v některých parametrech překonává (trvalo překvapivě dlouho, než se nějaká pořádná objevila), ovšem iPod je již víc než běžný produkt - ikona, symbol, kategorie sama pro sebe. Předpokládá se, že před vánocemi ještě stoupnou prodeje, zvlášť pokud se podaří zvýšit dodávky malých disků pro iPod mini, ovšem v dlouhodobějším hledisku asi bude Apple čelit čím dál tím silnější konkurenci - jak ze strany počítačových společností, tak ze světa spotřební elektroniky. Například Sony se hodlá pustit konečně do této oblasti "naplno" i se svou proslavenou značkou Walkman, ovšem zatím je "walkmanem počátku 21. století" právě iPod od Apple.

Postoj Steva Jobse je jednoduchý - iPod musí vyhrát. "Je hodně příkladů, kdy zvítězilo řešení, které nebylo nejlepší. Například Windows. Ale jsou také příklady, kdy vyhrává nejlepší řešení, a to je případ iPodu".

Tolik tedy krátký výlet do USA nad stránkami Newsweeku, všechny články si můžete přečíst sami, je však jasné, že v USA se iPod stal jednou z ikon tamní popkultury, která (jako celek) je sice někdy "starou vážnou Evropou" vysmívaná, ale na druhou stranu je to asi nejlepší způsob, jak zajistit produktu opravdu úspěch - stát se součástí života mas, součástí masové kultury, spotřebním zbožím, které je "must have" - a teď míněno nikoliv vulgarizujícím způsobem! A tak zatímco u nás je kolem iPodu marketingové ticho po pěšině po celé tři roky prodeje, uživatele masírují asijské produkty s řadou funkcí a divným ovládáním (i když často přímo kopírují rozhraní iPodu, udělat to tak snadné jako je iPod si nedovolí a na lepší nápady zatím asi nepřišli). A místní zákazník tradičně obrací každou korunu, protože zatímco v USA je "cool" mít iPod, u nás se mu může snadno stát, že se mu ostatní vysmějí, že utrácí za "ten pochybný Apple" (byť za tím často může být i jen tichá závist).

iPod čtvrté generace

Ovšem pojďme teď k novému iPod - již čtvrté generaci iPodů ("velkých", či také "bílých"), kterou jsme mohli poprvé vidět na obálce Newsweeku spolu s brzkým padesátníkem Jobsem.

Jak je vidět na první pohled, nový iPod se inspiroval tím nejlepším z iPodu mini - ovládáním. Zatímco změna rozvržení ovládacích prvků na 3G iPodech se nesetkala s moc kladnou odezvou, ovládání nového iPodu mini je velmi podobné původnímu konceptu, snad jen ještě o chloupek intuitivnější a přívětivější - "klikací kolečko" (češtináři prominou), neboli Click Wheel se dá používat jak pro pohyb v menu, pohybem prstu po plošce kolečka, tak pro potvrzení některé volby ve čtyř směrech, stisknutím tlačítek, které se skrývají pod kolečkem.

To samozřejmě není jedinou novinkou nového iPodu - kromě menších rozměrů (je o milimetr plošší) má nyní výrazně vyšší životnost baterie, Apple udává až 12 hodin, což je o 50% víc, než měly předchozí, 3G modely (časy, které Apple udává jsou sice dosažitelné i v praxi, ale za mírně specifických podmínek - nepřetržité přehrávání, tedy bez hraní si v menu, a asi ne na plnou hlasitost, přesto se praktický provoz o tolik neliší). Větší výdrže baterií bylo dosaženo vyšší kapacitou baterie, softwarovými a také hardwarovými úpravami.

Změny se také dotkly software v iPodu, měl by být více přizpůsobitelný a poskytovat lepší přístup k některým často používaným funkcím, jako například náhodné přehrávání, je možné vytvořit a uložit více playlistů "on-the-go", tedy na cestách, pro audioknihy je možné nastavit rychlost přehrávání až o 25% rychlejší nebo pomalejší, bez posunu výšky hlasu, iPod je možné nabíjet také přímo z USB 2.0, a - to by mělo potěšit naše uživatele - iPod nyní má v seznamu podporovaných jazyků také češtinu. První informace nebyly moc jasné, mezitím však Apple upravil příslušnou stránku, a tak je nyní zřejmé, že se jedná o podporu zobrazení českých znaků, rozhraní lokalizované není.

Apple však zahýbal nabídkou, a tak zatímco obvykle nové modely znamenaly také vyšší kapacity, nyní tomu tak není, ovšem nejmenší 15GB iPod již z nabídky vypadl. K tomu Apple snížil cenu, ovšem jak se ukáže při bližším pohledu, není to žádný světoborný tah, naopak v případě 40GB modelu pěkná past na zákazníky! K dispozici jsou dva modely, jeden 20 GB, za 299 USD, pouze se sluchátky a USB a FireWire kabelem, a vyšší, 40 GB, za 399 USD, se sluchátky, kabely a dokem. A to je vše. Bez dálkového ovládání, bez kapsičky na opasek - pokud tedy budete chtít koupit stejně vybavený 4G iPod jako starší model, zaplatíte 477 USD - 39 USD za kapsičku na opasek, 39 USD za komplet dálkového ovládání a sluchátek. Nehledě na to, že proklamované snížení ceny se v podstatě očekává v okamžiku uvádění nové řady, kdy se zpravidla dostavuje také nový "topmodel", a celá dosavadní řada se posouvá cenově níž. V tomto případě díky absenci vyšší kapacity Apple hovoří o snížení cen, které je však jen iluzorní, a fakticky se ze 100 USD vyklube 20 USD, což ovšem není na první pohled vidět. Toto zjištění tak asi poněkud zkazí radost z jinak poměrně pěkného a funkčního updatu zařízení.

Trochu také mrzí absence nového modelu s vyšší kapacitou - předpokládalo se použití 60 GB disku od Toshiby, který byl oznámen před časem, disk by měl být k dispozici v průběhu léta. Apple ústy svého viceprezidenta pro marketing hardware, Grega Joswiaka, tvrdí, že nemá žádné plány ohledně uvedení iPodu s 60 GB diskem, a že se snaží mít dvě zařízení, 20 a 40 GB, s velmi přitažlivou cenou. Otázkou je důvod, proč Apple nechce takové zařízení uvést na trh - pokud by byl třetí model opět na laťce 499 USD, pokud možno plně vybaven, určitě by si ho řada zákazníků ráda koupila (zvlášť s "ořezanou" 40 GB verzi...). Buď za tím stojí opravdu marketingové - a pro nás nepochopitelné - rozhodnutí, nebo: tradiční chování Apple. Toshiba totiž sama dost neočekávaně ohlásila, že tyto disky připravuje a že Apple je již má objednané, a to se Apple ani trochu nelíbilo. Pokud budeme mírně spekulovat, mohlo dojít ke zhoršení vztahů mezi Apple a Toshibou, a Apple buď na zmíněné disky zanevřel, nebo začal 1,8" disky brát od Hitachi (které dodává disky pro iPod mini a v nabídce má 20 a 40 GB modely) - jelikož již v minulosti byl Apple schopen k podobným krokům přistoupit (když ATI prozradilo dopředu použití určitých grafických karet v Macích, za což byla posléze preferovaná nVidia), mohlo se tak stát i tentokrát, je to však samozřejmě jen spekulace. Každopádně topmodel s 60 GB diskem by byla lahůdka, po které by určitě nejeden zákazník sáhl.

iPod pro každého nováčka!

Zajímavá informace byla potvrzena ohledně Duke University - všichni nováčci získají při příchodu 20 GB iPod, který by jim měl usnadnit orientaci na škole. Škola takto rozdá 1650 iPodů, které budou mít na sobě nahraný obsah ohledně života na škole, akademický kalendář a poznámky pro orientaci (iPod je možné snadno použít jako interaktivní navigační systém), iPody se k tomu stanou vlastnictvím studentů. Dále budou studenti moci na speciální sekci iTunes Music Store nahrávat školní obsah, jako záznamy z hodin, hudbu, načtené knihy a podobně, a samozřejmě nakupovat také hudbu. Pilotní program, placený univerzitou, bude vyhodnocený za rok.

A také byly zveřejněné podrobnosti ohledně "hPod", tedy iPodu, který bude prodávat firma HP - ty se začnou prodávat v září, firma čekala na uvedení nových, 4G iPodů. Podrobnosti o vzhledu nebo ceně nejsou známé.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Cestina v iPodu

Autor: bjoehy Muž

Založeno: 20.07.2004, 01:43
Odpovědí: 0

http://www.apple.com/ipod
/specs.html

Menu Languages:
English, French, German, Japanese, Spanish, Italian, Dutch, Danish, Norwegian, Finnish, Swedish, Korean, Simplified Chinese, Traditional Chinese.

Display Song, Artist and Album Info in:
Bulgarian, Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish and Ukrainian.

Odpovědět na příspěvek

RE: Cestina v iPodu

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 20.07.2004, 01:54

verte nebo ne, kdyz sem ten clanek psal, jeste to tam nebylo, a byl jen seznam Languages se vsemi jazyky :) dik za upozorneni

Odpovědět na příspěvek

RE: Cestina v iPodu

Autor: martin Muž

Založeno: 20.07.2004, 09:22

co myslite, dockame se i my, majitele starsich generaci, podpory ceskych znaku?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cestina v iPodu

Autor: J. Muž

Založeno: 20.07.2004, 11:31

Nedockame... cetl jsem podrobnosti u software update pro 4 g ipody a jasne tam pisi, ze vsechny nove funkce jsou jen pro 4G a ostatni maji smulu... mozna se vsak nekomu podari prolomit tuto barieru

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cestina v iPodu

Autor: Jakub Muž

Založeno: 20.07.2004, 13:02

Zkuste někdo novou aktualizaci Apple iPod Update 2004-07-15 -- možná obsahuje i upravené písmo s podporou českých znaků... zajímalo by mně, zda tomu tak je...

http://www.apple
.com/downloads/macosx/app
le/ipodsoftware301updater
.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cestina v iPodu

Autor: JJ Muž

Založeno: 20.07.2004, 15:42

Stáhnul jsem si tento update, ale pro 3G iPody neobsahuje nic navíc, pouze už dříve uvolněný firmware 2.2, který mám dávno nainstalovaný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cestina v iPodu

Autor: martin Muž

Založeno: 20.07.2004, 18:45

je to tak, novy je pouze firmware pro 4G, pochybuju, ze jeste udatuji 3G... ale nekdo, kdo se vyzna, by mohl nahradit font, ktery ipod pouziva...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cestina v iPodu

Autor: paddy Muž

Založeno: 20.07.2004, 13:03

Nechci byt velky stoural, ale me iPod hraje i bez cestiny a docela dobre.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cestina v iPodu

Autor: martin Muž

Založeno: 20.07.2004, 13:17

no to on hraje, ale ma i dalsi funkce, ktere nekteri z nas vyuzivaji, ale jsou stale zneprijemnene vynechavanim pismen nebo paznaky. pro mne je to natolik podstatny nedostatek, ze pravdepodobne presedlam na 4G... jen je otazka, kdy se ji dockame i zde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cestina v iPodu

Autor: macka Muž

Založeno: 26.07.2004, 13:25

mam pocit ze v cechach si iPod nikdy nekoupim. Ta cen je pro mne prilis velka narozdil od USA.

Odpovědět na příspěvek

koupě

Autor: verča Muž

Založeno: 07.11.2007, 15:49

Myslíte, že bych si mohla koupit iPod na ebay? Já nevim... jako určitě si ho tam koupit můžu, ale nwm, jestli mi ho až sem do ČR pošlou... má někdo tu zkušenost?
Není to tam jako bazar? Zdá se mi totiž, že koupit 2GB iPod pouze za 21 dolarů (tj. v přepočtu na koruny v kurzu 20 kč - 420 Kč!!!)To je nějak málo, když tady za něj dáte o hodně, hodně víc... a kolik by bylo poštovné?
Prosím, nějaká vzpřízněná duše, která by poradila ať odpoví :-)
Děkuju

Odpovědět na příspěvek

Ceske znaky

Autor: Jakub Muž

Založeno: 20.07.2004, 09:38
Odpovědí: 0

Martine, jak jsi se ptal, tak podle vseho je cely iPod interne postaveny na Unicode, jen bylo treba dodat ceske znaky pro pismo (bitmapove).

Pro stare iPody by TEORETICKY mohla tato podpora byt zahrnuta v dalsi aktualizaci firmware -- prakticky by slo jen o nahrazeni souboru pisma... ale zda tomu tak bude je ve hvezdach...

Odpovědět na příspěvek

Nahrávání

Autor: Tomas H. Muž

Založeno: 20.07.2004, 13:35
Odpovědí: 0

Pořád tomu chybí Recording. Nejlépe dig. coax/optic. Ale i analog by stačil. Ty minidisky už mně neba...

Odpovědět na příspěvek

po hodine sa seka

Autor: Michal Muž

Založeno: 20.07.2004, 16:49
Odpovědí: 0

na temu starsich iPodov (3G) - kamos sa stazuje, ze zhruba po hodine pocuvania pri behu, sa i Pod zacne sekat a prestane prehravat kontinualne. Je to vseobecny jav (nedostatok)?

Odpovědět na příspěvek

RE: po hodine sa seka

Autor: martin Muž

Založeno: 20.07.2004, 17:17

heh, tak to nevim, po hodine behu bych se zacal sekat ja:)

Odpovědět na příspěvek

RE: po hodine sa seka

Autor: aconn Muž

Založeno: 22.07.2004, 14:03

Hodinový antiskip je celkom v pohode, nie? :)

Odpovědět na příspěvek

Cestina v clanku

Autor: cisa Muž

Založeno: 20.07.2004, 17:16
Odpovědí: 0

Taky nechci byt stoura. Ale nepise se nahodou slovo Vanoce (ve vsech padech) s velkym "V"? Martine, mohl bys ovlivnit prave regenerujici studenty a jejich vstupni diktat v dalsim rocniku by nemusel dopadnout nejlepe :))

Odpovědět na příspěvek

RE: Cestina v clanku

Autor: noname Muž

Založeno: 20.07.2004, 19:27

pro vaši informaci - ne nepíše. Velké V se píše pouze chcete-li zdůraznit že máte na mysli konkrétně onen církevní rituál (ale ani tam nemusíte). V tomto konkrétním případě, tedy prodej na vánoce se nemyslí navíc Vánoce jako vánoční svátek, ale vánoce jako (před)vánoční období (tj. aby se to stihlo dostat pod stromeček, respektive do ponožky), a zde velké V rozhodně nepatří.
P.S.: omlouvám se za off-topic

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cestina v clanku

Autor: cisa Muž

Založeno: 21.07.2004, 10:30

Mno "kolego", vase zduvodneni je sice krasne rozsahle, ale...
Vanoce jsou jen jedny, tudiz neni co zduraznovat. Pokud myslite vanocni cas (darky, stromecek apod.), jiste, pak se pise male "v", to je pridavne jmeno. Ale Vanoce (Velikonoce), at uz je pouzijete v jakekoli souvislosti, se pisi VZDY s velkym "V" jiz od roku 1993. Pravda, pravidla od roku 1957 psani techto svatku stanovila s malym pismenem. Ale to uz je ponekud davno a 11 let by melo stacit na zaziti teto zmeny.
Navic vase zduvodneni celkem slusne pobavilo kolegy z ustavu pro jazyk cesky, coz je v techto parnych dnech prijemne. Tak hezke Vanoce a stasny Novy rok (mysleno 1. 1. 2005) a pripadne vesele Velikonoce.

Odpovědět na příspěvek

co uzivate?

Autor: RM Muž

Založeno: 22.07.2004, 00:55
Odpovědí: 0

Zajimalo by mne pokud jste vsichni uzivatele iPodu jetsli take vas pocitac je od Apple ,nebo jste i uzivatele PC?

Odpovědět na příspěvek

Ja MACa

Autor: Libor Muž

Založeno: 27.07.2004, 17:12

Ja osobne mam na stole oboje, ale pokud to neni nezbytne nutne davam prednost MACu.

Odpovědět na příspěvek

Ipod levne

Autor: Mike Muž

Založeno: 25.10.2004, 18:24
Odpovědí: 0

Dneska jsem ho koupil za 25o dolaru! Myslim ti 20gb verzi. Remote, dock a sluchatka si koupim na ebay do $50 a jsem na 300 s plnou paradou. To by slo, ne?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Taky nechci byt stoura. Ale nepise se nahodou slovo Vanoce (ve vsech padech) s velkym "V"? Martine, mohl bys ovlivnit prave regenerujici studenty a jejich vstupni diktat v dalsim rocniku by nemusel dopadnout nejlepe :))


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: