Music Store na druhý pohled - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Music Store na druhý pohled

30. dubna 2003, 00.00 | Co je výhodnější, předplatné nebo nákup hudby? Zabíjí kopírování hudbu? Jak si poradíme s ochranou proti kopírování? Kdy bude mezinárodní verze Music Store? Co je lepší, AAC nebo MP3?

Dnes se ještě vrátíme k nové službě iTunes Music Store a také k novým produktům. Po celém internetu a i přímo od Apple se objevily nové informace, řada článků a také názorů, tak si je pěkně projdeme. Mimochodem, na Fortune.com (ten magazín Fotrune, který vyhlašuje oblíbené žebříky úspěšných firem) se objevilo hned několik článků, Apple nechal nakouknout do kuchyně poměrně pořádně. To však činí poměrně běžně, možná si vzpomenete na "zvláštní reklamní vydání" magazínu Time, které se objevilo loni v lednu při uvedení iMaca.

Pokud se chcete podívat to, jak Steve Jobs uváděl nové produkty a služby, můžete přímo u Apple ze záznamu.

Paradigma shift?

Řada zamyšlení a úvah, které se objevují, se týkají samotného vývoj prodeje hudby v digitální podobě, což samozřejmě výrazně přesahuje rovinu nové služby iTunes Music Store a týká se to všech podobných služeb.

Digitálně šířenou hudbu zastavit nelze - tohoto džina už firmy zpět do lahve nestrčí, ať budou na CD sebelepší Caktusy a podobné technologie pro ochranu proti kopírování (víte, že střední Evropa je pro řadu vydavatelství pěkným pokusným prostorem? Moc neremcáme...). Otázka tedy je, jak na digitálně šířené hudbě vydělávat peníze - zatím jsou dva modely, předplatné (prosazované vydavatelstvími) a opravdový nákup (zatím v podstatě jen Apple). Ovšem tou důležitější otázkou, než který model zvítězí, je, co to udělá s trhem s hudbou. V současné době prodej hudby již několik let klesá a nahrávací společnosti z toho obviňují vypalovačky, internet a ostatně i výrobce PC. Ovšem, zachrání nový způsob nákupu hudby hudební vydavatelství a hudebníky?

Vezměte si CD. Obvykle obsahuje kolem hodiny hudby. To je víc, než běžná deska obsahovala v ještě nedávné minulosti, kdy "vinyl" měl prostě 23 minut na stranu a víc se na něj nevešlo. Otázka je, co nám ona hodina hudby nabízí - na jednu stranu to může být hodina propracované hudby, která drží pohromadě, na stranu druhou to mohou být dvě hitovky a padesát minut balastu popové hvězdičky minulého měsíce. Zatímco nyní jsou zájemci o oba nosiče nucení vydat zhruba obdobnou sumu, s příchodem digitálního prodeje, který nabízí prodej po skladbách, může konzumní hudba v té ryzí, čistě komerční podobě narazit. Proč si kupovat celou desku, která kromě hitovek (tlačených rádii a televizí, samozřejmě) obsahuje také porci hlušiny. Stačí si vybrat dvě písničky které mě zajímají (není problém si poslechnout ukázky všech skladeb) a hotovo. Někteří umělci jsou nadšení, některým naopak prodej po skladbách moc nevoní.

Pokud si domýšlíme tento model do důsledků, může se jedna o výraznou změnu současného způsobu fungování celého průmyslu, a možná se dokonce i přizpůsobí a dokáže toho využít ke svůj prospěch. To, kam digitální hudba dovede hudební průmysl tedy nevíme, že ho ale čekají změny je takřka jisté.

Předplatné vs. nákup

iTunes Music Store je první obchod s digitální hudbou (ve velkém), kde není potřeba platit předplatné. Prostě zaplatit a jít (a poslouchat). Služby, které tu už existují, jako je PressPlay či MusicNet a ve kterých často mají podíl právě firmy z velké pětky, pracují především s principem předplatného. Kromě toho dovolí (za dodatečné peníze a v některých případech s množstevním omezením, například 10 skladeb za měsíc) vypalovat hudbu na CD či ji přenášet na přenosné MP3 přehrávače, v principu však jde o předplatné. A tak si můžete v klidu poslouchat svou hudbu buď přímo z počítače nebo pouze streamovanou přes internet, sice bez omezení počtu skladeb, ovšem pokud nezaplatíte pravidelný měsíční účet, máte smůlu, hudba vám nepatří, jenom vám ji půjčili.

Proto je považovaný model Applu za novátorský - podařilo se totiž přesvědčit vydavatelství, aby i v tomto případě použily stejný přístup jako v případě normálních prodejů - zaplať a používej. Velkou zásluhu na tom má Steve Jobs, který je nejen výraznou postavou sám o sobě, ale také díky firmě Pixar do světa umění tak trochu sám patří. K tomu Macy používá velká řada hudebníků a iPody si zase oblíbili lidé ve vydavatelstvích (pro osobní potřebu :) Velká vydavatelství trpí nedůvěrou vůči běžným počítačovým firmám, ovšem Jobsovi se podařilo je přesvědčit - i když zatím jen na jednoleté smlouvy.

DRM je tu!

Digital Rights Management, neboli digitální správa práv, nebo též ochrana proti kopírování, je strašákem, který obchází svět (a především USA) už nějaký ten pátek. Největším soubojem na tomto poli je v současné době ochrana zvukových CD a DVD proti kopírování - ovšem uživatelé tvrdí, že podle zákona mají právo na tzv. "fair use" a mohou si vytvořit kopii pro svou potřebu, zatímco vydavatelé na každého, kdo se byť jen křivě podívá na jejich ochranné systémy, posílají tlupy právníků.

Největší boj průběžně hoří o DVD, která mají již od svého vzniku poměrně mnoho ochran (proti kopírování digitálnímu a analogovému, regiony, dělící svět). Digitální ochranu se podařilo prolomit rychle, a důvod byl prý jediný - aby šlo DVD přehrávat na počítači s Linuxem. Studenta, který to před několika lety provedl, doteď vláčí po soudech...

Společnosti prostě chtějí kontrolovat, jak se bude s jejich výrobky zacházet a uživatelé pro změnu chtějí nakládat s hudbou a videem bez kontroly. Jedna strana reaguje hystericky na zmínku o zrušení ochran (a ohání se zákonem zvaným DCMA, který jakékoliv prolomení šifrování, sloužící jako ochrana, považuje za trestné), druhá pro změnu ječí když vidí na CD logo Cactus Shield a podobně a ohání se "fair use".

V případě digitální distribuce hudby se oba tábory předhánějí - vydavatelé, kdo představí lepší ochranu hudby a uživatelé, kdo ji rychleji odstraní.

Apple samozřejmě pro svůj prodej hudby kontrolu práv používá, bez ní by to prostě nešlo. Ovšem práva jsou tak šikovně nastavená, že nikdo, kdo chce hudbu používat legálně, se v podstatě ani nemůže ozvat - pravidla jsou v podstatě ještě benevolentnější, než v případě klasických nosičů, kde podle práva má uživatel možnost si vytvořit kopii, ale to je tak vše (a ještě ho za vytvoření této kopie zavřou, protože porušil DCMA). Samozřejmě, že z použití DRM vyplývají i některá omezení (a o těch si hned řekneme), ovšem zatím se jim dostává minimální pozornosti a u řadových uživatelů asi i nadále zůstanou nepovšimnuté - v praxi je totiž nebudou příliš omezovat.

Dostáváme se tedy asi do stádia, kdy půjde o nastavení laťky, která bude pro obě strany výhodná - zákazník bude moci používat zakoupení produkt pro vlastní potřebu defacto dle libosti a vydavatel bude mít kontrolu nad neomezeným šířením. A ten, kdo bude chtít hudbu ukrást, si vždy nějakou cestičku najde...

DRM v praxi

Co tedy pro nás Apple přichystal? To vlastně ani nevíme - o šifrování se obvykle mluví co nejméně. Ovšem protože teprve na začátku dubna padly první zmínky o zhotovení plánu, jak obecně implementovat ochranu práv do MPEG-4, je možné, že Apple měl již přichystanou nějakou svou verzi správy práv. Uvidíme, na toto téma se asi objeví víc informací časem, až někdo tuto ochranu prolomí... Každopádně, snahou je, aby byl kvalitně chráněn celý formát MPEG-4, aby se mohl QuickTime stát tím pravým nástrojem pro Hollywood jak pro šíření zvuku, tak videa.

Důležité je, co smíme a nesmíme (resp. co smí a nesmí uživatelé s US kreditkou...). Zdá se, že podpora pro DRM je integrovaná přímo do QuickTimu, nad kterým pracují všechny ostatní aplikace, používající tuto hudbu. V praxi se uživatel setká se dvěma typy hudby v AAC - s ochranou DRM, ta má koncovku m4p (protected) a bez ochrany, ta má koncovku m4a. Všechny informace o omezení DRM se týkají tedy jen chráněné hudby, zakoupené z iTunes Music Store, s tou, kterou si uživatel naripuje z CD v iTunes lze dělat cokoliv, stejně jako v případě MP3.

Chráněné skladby tedy lze bez omezení vypalovat na CD (ovšem playlist, který je obsahuje, lze vypálit beze změn jen desetkrát - ochrana proti masovému kopírování), lze je přehrávat na třech různých počítačích (Macích), před prvním přehráním chráněné hudby je nutné tento počítač autorizovat jménem a heslem pro přístup to Music Store, poté lze přehrávat chráněné skladby bez omezení. Skladby lze také nahrát do libovolného iPoda.

Vzhledem k tomu, že lze hudbu na hrát na CD, lze ji následně také opět "ripnout" do AAC nebo MP3, ovšem zde utrpí kvalita - jakákoliv rekoprese jednou (ztrátově) komprimovaných dat přináší snížení kvality.

Mohou nastat také špatné situace. Pokud například dojde k pádu disku, kde máte uloženou hudbu, máte dva problémy: zaprvé přijdete o svou hudbu a zadruhé přijdete také o jednu z autorizací - autorizace spočívá podle všeho v uložení určitého klíče na disk počítače, takže smazání tohoto klíče bude nevratný proces. Jelikož hudba je VŽDY vázaná na účet, pod kterým byla z Music Store pořízená, uvidíme za jak dlouho bude Apple řešit problémy, že si uživatel omylem smazal všechny tři autorizace... Druhým problémem je hudba samotná, zde Apple doporučuje zálohovat. Ačkoliv by to snad nemusel být tak velký problém, dovolit stáhnout všechnu zakoupenu hudbu znova, bohužel to Apple nenabízí a tak raději vše, co doporučuje zálohovat, jinak je nutné koupit hudbu znova.

Mezinárodní a Windows Music Store

Zatímco verze pro Windows byla v podstatě ohlášená (do konce roku) a podle všech známek se bude jednat o portování iTunes na Windows (vyplývá to z článku Fortune a Apple na serveru s nabídkami prací uveřejnil pozici pro softwarového inženýra iTunes pro Windows). Ovšem jak dopadnou mezinárodní uživatelé je ve hvězdách. Důvodem, proč zatím není přístup mimo USA jsou dohody a práva k hudbě. Apple musí dojednat práva i pro zbytek světa a také pro něj službu připravit (technická podpora a pod...). A zde může být potenciální kámen úrazu, kterého se osobně bojím, Apple tak jako v případě svých Apple Stores nabídne službu jen tam, kde má přímé zastoupení a tedy vše pod kontrolou. Je to pouze má spekulace a doufejme že budeme mít přístup alespoň a mezinárodní verzi Music Store, ovšem pokud by jsme měli smůlu, bohužel bych nebyl překvapen. Uvidíme, žádné konkrétní informace zatím nemáme.

Mimochodem, objevila se také petice na podporu mezinárodní verze Music Store - obsahuje již skoro 4000 podpisů. Bohužel, Apple má tak trochu ve zvyku házet přes palubu většinu světa kromě US - týká se to i dalších služeb, jako je Sherlock nebo výroba booků v iPhoto.

AAC versus zbytek světa

Samozřejmě se velmi rychle začalo také diskutovat o kvalitě AAC vs. MP3 vs. Ogg Vorbis. Apple sám udává, že kvalita AAC 128 kbit je na stejné nebo lepší úrovni jako MP3 160 kbit a to se mezi "hifisty" rozhodně nepovažuje za kvalitu rovnou CD. Ovšem na druhou stranu to pro přehrávání například v iPodu bohatě stačí - hifista si stejně desky přehrává ještě na gramofonu :).Výhodou nového formátu tedy je především vyšši kvalita při stejném objemu dat - pokud rip jednoho CD (konkrétního - v tomto případě Divné Století) do AAC 128 a MP3 128 má vždy kolem 44 MB, tak rip do MP3 192 VBR má už skoro 74 MB. Takže na jeden iPod se ve stejně kvalitě vejde v AAC více hudby než v MP3.

Na Macintouchi se objevilo upozornění na kvalitu hudby na Music Store - v případě některé ze starších skladeb prý šlo o špatný RIP, který nebylo možné porovnávat s RIPem z běžného CD - doporučuje se tedy si před nákupem poslechnout náhledy - vrátit AAC není možné...

Pokud jste si už porovnání kvality AAC vs. MP3 zkoušeli, napište nám váš názor!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

možná jde o něco většího...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 30.04.2003, 10:55
Odpovědí: 0

Netroufám si spekulace příliš dopředu, ale jak je u Apple zvykem, mnoho jeho kroků je krátkodobě vyjímečných, aby pak v dlouhodobém pohledu byly dostatečně pochopitelné a jediné možné. Jinými slovy: je možné, že prodej hudby v kompresi MPEG-4 AAC je špička ledovce, která bude postupně vyplouvat na povrch. Tipuji, že za pár let to samé udělá Apple s videem a hudebními videoklipy a začne distribuovat dlouhometrážní VOD (video on Demand). Dohoda s distribučními společnostmi bude jistá, protže už budou vidět, jak to s hudbou funguje. To už bude mít jakžtakž zmáknuté videoservery a mnoho dalších produktů kolem profi videa. Možná že se začne zabývat nějakým online broadcast řešením pro homeusers.. něco jako iBroadcast...:) Čili pak bude organizovat pořady Neváhej A toč na internetu..:):):) Dále bude mít k dispozici osobní přehrávače s rychlou bezdrátovou sítí, na který se bude moci video přehrávat. (něco jako VideoiPod+Tablet PC) Kontrola v MPEG-4 určitě nějaká příjde, .. o tom není pochyb. Jojo, digitální budoucnost s Apple nebude jen s hudbou.

PS: Vinyl se píše Vinyl.

Odpovědět na příspěvek

kvalita zaznamu

Autor: kmotr Muž

Založeno: 30.04.2003, 11:36
Odpovědí: 0

Pokud byla poznamka o poslechu na gramofonu myslena ironicky, tak slo o zbytecny flamebait. Z dnesniho uhlu pohledu by se mohlo zdat, ze jde o obsolentni vec, ale stale nejverneji (analogovym zpusobem) postihuje analogovou povahu hudby. Takove dynamiky zaznamu proste zatim jinak nedosahnete (myslim spotrebitelske - 12stopy digitalni magic se 17 minutama zaznamu na kotouc pasky o prumeru vinylu je neco jineho). nepouziva se snad prave z techto duvodu (a jinych) vinyl na elektronickou hudbu s vyraznym podilem basove linky?
Myslim, ze clovek nepotrebuje osciloskopicke usi, hi-end soustavu a poslechovou mistnost na to, aby poznal plochost zvuku ztratove komprimovaneho formatu - zvuky se proste objevuji odnikud a nemaji zadny dozvuk, rozhodne nejde o high fidelity. samozrejme chapu, ze tato sluzba neni urcena pro audiofily, kteri uz ted radi utraceji za nove pseudokvalitnejsi pseudoformaty.
pro mne secteno a podtrzeno, skvely pocin, ktery moralne podporuju, ale 99E-2 USD bych za to nedal, to je imho moc. Bohate staci, ze je zvuk dost spatny v samotnem CDDA.

Odpovědět na příspěvek

RE: kvalita zaznamu

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.04.2003, 11:45

Ironie to nebyla, analog je analog, vzdyt CD se vytyka napriklad jeho male vzorkovani a podobne... Ovsem faktem zustava, ze bezny spotrebitel pozaduje technologii, ktera je mala, levna, blbuvzordna, spolehliva, coz je proste digitalni zaznam zvuku (driv CD, nyni pevne/pohyblive pocitacove pameti). Takze nebylo to mineno ironicky, pouze takovy audiofilove jsou "jina trida" a nebudou se bavit o tom jaky bitrate je u MP3 ci AAC lepsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: kmotr Muž

Založeno: 30.04.2003, 12:17

jo, asi jsem to s tou obhajobou hifistu prehnal, tahle sluzba samozrejme neni pro ne (mozna tak ty nahledy pisnicek). mne proste vyprovokovala predstava cuniku, kteri dnes a denne vypalujou z mp3 zaznamu kompletni CDDA disky a vubec jim to technicky neprijde au! moralne uz vubec ne...
stejne tak je docela komicka myslenka kapesniho prehravace vinylu, v tomto smeru je iMusic + iPod do Urban Combatu neprekonatelnou alternativou.
Tusim ale, ze jsi vubec nenakousl otazku ceny. Kdyz uz se ptas na kvalitu, tak je prihodne se zeptat i na cenu, ne? ve zminovanych analyzach se o tom hodne diskutovalo, ze napr. je vyhodnejsi (nikoliv levnejsi) CD od amazonu. pokud ovsem nedojde na to kupovani jednotlivych tracku. i tak mam pocit, ze se z natriskaneho iPodu muze stat elektronicke platidlo, vzhledem k objemu penez, ktere jsou v nem ulozeny.
jeste jednou pripomenu, ze se pokousim o konstroktivni kritiku, cela sluzba se mi jinak libi a verim, ze ma skvelou budoucnost. snad i pro mne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.04.2003, 12:25

Cenu jsem nakousl vcera, myslim ze ten dnesni clanek je i tak dost dlouhy :)

Odpovědět na příspěvek

RE: kvalita zaznamu

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 30.04.2003, 14:09

Zde se musím ohradit vůči námitkám na kvalitu CDDA.
Už jsme tu povíckrát viděl názor, že pravý High-end je vinyl.
Tento postoj je podle mně nesmyslný. CD má nad vinylem snad všechny výhody, které mít může.
A pokud jde o tu hlavní, zvukovou, tak kvalitně nahrané CD přechčije kvalitně nahranou desku. Problém je jen v tom, že kvalitně nahraných CD je velmi málo. Proud a způsob poslouchání současné hudby nenutí nahrávací společnosti dělat kvalitní CD.
Vinyl je prakticky mrtvé médium, časem degradující, háklivé, velké a s malou kapacitou. Navíc počet nahrávek na něm vydaných je velmi malý.
Zvukový projev u něj degradují přeslechy a praskání.
Zvukový rozdíl mezi těmito médii prakticky není a je to spíše záležitost vkusu nebo pocitu, než objektivně kvalitnějšího zvuku. Něco jako rozdíl mezi lampovým zesilovačem a tranzistorovým - to znamená prakticky žádný.

A pokud jde o iTunes Music Shop, tak tam bych uvítal stahovat spíše zpakované nahrávky ve WAV. Ty si mohu jednoduše žehnout jako ACD a do AAC si to mohu grabnout kdykoli, ale zpátky už to nedám. A pokud má AAC na 128 kvalitu jako MP3 na 160, tak je pro mně stahování takových nahrávek zbytečné.
Ale věřím, že většina lidí tuhle službu uvítá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.04.2003, 14:19

Nejsem hifista, hadat se nebudu :). Ad iTunes - jelikoz je potreba implementovat DRM, tak to co rikate jaksi nejde, nehlede na to at zapakovany ci nezapakovany, tak by ten AIFF ci WAV mel stale desetinasobek velikosti. Skoda ze to nenaripovali na AAC 160, pak by o kvalite uz asi diskuse nebyly.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 30.04.2003, 14:28

I kdyby měl desetinásobek velikosti. I s pomalým (64) pevným připojením k netu za měsíční paušál by se to za půl dne stáhlo. Není problém.
A kdo má modem, tak pro něj je stejně i to album v MP3 (cirka 50Mb) takřka nedostupné a v konečným důsledku cenově nevýhodnější.
Takže z tohoto pohledu mi to připadá vcelku egal :-)
Na jaké úrovni je vlastně to DRM implementováno do AAC?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.04.2003, 14:38

No, nebudu se hadat o stahovani velkych souboru, mam s tim zkusenosti dost a je to opruz na libovolnem pripojeni pod jeden megabit. Tahat 50 MB a 500 je proste rozdil.

To co se vi o DRM je v clanku (=o prakticke implementaci se nevi nic)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Pheonix Muž

Založeno: 30.04.2003, 16:28

Ne všem máte pravdu. Jeden problém je v tom, že CD má rozsah zvuku od-do. Co je nad a pod se odsekne. Jsou to sice pro většinu neslyšitelné frekvence, ale dělají dozvuky a celkový pocit z hudby. Toto omezení samozřejmě vinyl nemá, a v tom má výhodu. Náchylnost je samozřejmě věc druhá. Přeskakování pro změnu řeší kvalitní gramofony, které mají fixované snímací přenosky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 30.04.2003, 17:10

Co je pod, to odsekne přímo zasík a co je nad, to tam není. Ale to samý tam není u desky. Na to je SACD.
A jinak CD může nést více informací, než deska (většinou nenese, protože je špatně nahrané, ale to je věc jiná a netýká se kvalitních nahrávek) Ta je omezena minimální velikostí vroubkování.
Pokud se o tomhle chcete fundovaně pobavit a high-end vás zajímá, tak vás rádi uvítáme v na serveru Lopuch.cz v klubu High end.

http://lopuch.cz/
klub.php?klub=high_end

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: pv Muž

Založeno: 01.05.2003, 09:32

ad lopuch -
jestli nejste ochotni uznat, ze na zaznam analogoveho signalu je nejlepsi analogove medium, je to vase vypecene forum jen skupina lidi, kteri jsou stejne zabedneni. To nam tu jeste zacnete tvrdit, ze film by se mel delat na digitalni media (jo, lucas udelal posledni tri filmy na digital, ale lucas nehoni kvalitu, ale aby mohli na place delat realtime kompozice), ze digitalni zaznam obrazu je mockrat lepsi nez zaznam na filmovy pas protoze prece obsahuje mnohem vic informaci nez analog, a budeme vedet, jak to s tou fundovanosti je. Jakekoliv vzorkovani je degradace jakehokoliv signalu, tecka. Ze se da udelat slusne cd pravda je, ale pustte si cd a desku na sestave kolem milionu, a cdcko pak s klidnym srdcem rozlomite vejpul.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: kmotr Muž

Založeno: 01.05.2003, 12:46

Prominte, ale na lopuch diskutovat nepujdu. Podle mne je totiz technicky degradovany - tak priserny engine uz jsem dlouho nevidel. Vzdycky si tam najdu prispevky od Pavla Macury a zmiznu. Na diyAudio.com. Krom toho mam pocit, ze v posledni dobe se tam resi akorat buffery.
Souhlasim, ze LP maji prakticke nevyhody. Porad ale nejak nechteji chcipnout, porad mne nuti premyslet, jestli nestoji za pokus si poslechnout par veci. Mozna pozdeji. A porad jsem presvedceny, ze transformace RIAA krivkou je snesitelnejsi nez vystupni filtry na DA prevodnicich. A porad jsem presvedceny, ze kvalitne nahranych CD je mene nez vinylu, alespon teda Chesky records zatim nevydali Coded Language od dj Krusta. Ale porad pouzivam CD :)
Ad rozdily ve vnimani zvuku: pokud chodite na lopuch, nemuzete myslet vazne poznamku o ekvivalenci zvuku lampoveho a tranzistoroveho zesilovace, dyt to pozna i netrenovany hluchon jako treba ja.
Ad orezavani: Podle Nyquistova teoremu narvete na CD maximalne 22,1kHz na kanal, ne? Kolikrat je tam i mene. Vstupni RC filtry odstranuji pronikani VF ruseni a orezavaji az od 50kHz vyse, podle vule konstruktera. Vetsinou se jedna o filtry typu horni propust, malo kdy band-pass, takze dolni frekvence se neorezavaji. Nejsem az tak zkuseny, tak mne kdyz tak opravte, ale podle mne jsou tyto hranice daleko za tim co je na CD.
A jeste treti vec: proc proboha misto lopuchu nepouzivate nejaky engine na www.hi-end.org?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Machalík Muž

Založeno: 02.05.2003, 09:56

Na serveru Lopuch diskutujeme proto, že je to v současné době asi nejlepší diskusák v ČR, je rychlý a spolehlivý, dále proto, že tam diskutujeme už rok a půl a jsme tam všichni zvyklí, a také proto, že hi-end.org není žádná velká špička, občas má solidní výpadky a není ani zdaleka tak rychlá.

O technické degradaci klubu nehodlám debatovat, je na každém přispěvateli, co si z diskuse vybere. Důležitá je ochota mluvit a prezentovat své názory, a to i s rizikem, že budou konfrontovány s názory odlišnými, popřípadě že budou dokonce vyvráceny.
U přispěvatelů zde si ale tímto přístupem tak jistý nejsem. Čtu zde příspěvky, jejichž zanícenost hraničí s náboženským přesvědčením o superkvalitě desek (cituji: "Jestli nejste ochotni uznat, ze na zaznam analogoveho signalu je nejlepsi analogove medium, je to vase vypecene forum jen skupina lidi, kteri jsou stejne zabedneni."), a dále neochotu vůbec uvažovat o jiném názoru... S takovým přístupem se zdejší pisatelé tak maximálně utvrdí ve svém názoru, vyhoní si triko nad svou pravdou a povýšeně odejdou od počítače s pocitem, že přes jejich náboženství nejede vlak a konec.

Již kdysi dávno proběhla na Lopuchu debata o kvalitě CDček a desek, bohužel je to starší věc a byla už smazána. Máme ji někde v archívech, pokud by byl velký zájem, pokusil bych se ji sehnat.
Jelikož jsem ale čtením tohoto fóra získal dojem zaslepenosti a neochoty debatérů přistupovat k problému zodpovědně, tak si myslím, že hrabání se v archívech a vytahování starých příspěvků by bylo ztrátou mého času a rovnalo by se onomu pověstnému házení perel sviním.

Vždycky jsem si myslel, že je v zájmu každého člověka rozšířit si obzory, že záliba v hifi je cestou za kvalitní reprodukcí hudby, cestou, která má za účel obohatit jedince o nové poznatky a přinést mu dobrý pocit z hudby i zvuku.
Mám ale pocit, že například pan PV došel již na konec své cesty a našel onen vysněný ideál, zjistil, co je suverénně "nejlepší" a nehodlá se pohnout z místa. Inu budiž mu přáno, třeba ho někdo za pár let zase rozhýbe. Nebudu to nazývat omezeností... snad možná pohodlností.

Pokud by však někdo z místních obhájců vinylového média byl přece jen ochoten konfrontovat svoje názory se stejně kvalifikovanými názory "druhé strany", ještě jednou takového zvu do klubu High End, kde se na toto téma jistě rozpoutá debata.

http://www.lop
uch.cz/klub.php?klub=high
_end

A ještě noticka k tomu, že se tam "stejně probírají jenom buffery": Pokud by někdo rád rozvířil vody a načal debatu o něčem pro něj zajímavějším, bude vítán. Na druhou stranu, kritizovat něco, do čeho se takový jedinec nikdy ani nepokusil vstoupit, mi přijde malinko mimo.
Kdo chce přijít s novým tématem, nechť přijde.
Ale když někdo nechce... pak nechápu, že vůbec něco říká. Dává tím najevo, že daná problematika ho nezajímá ani natolik, aby se pokusil o nějaké její obohacení svým příspěvkem. Přesto ji kritizuje. Taková zbytečná a skoro až křečovitá kritika bych řekl.

Na případné nové přispěvatele klubu se těším, nové názory jsou poučné. Ostatní nechť se dál drží svých vyjetých kolejí a debatují OT v debatě na MujMacu, kde spor CD vs. vinyl podle mě nemá co dělat.

Zdravím vás...

Machalík, moderátor klubu High End na Lopuchu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Pavel Muž

Založeno: 30.04.2003, 18:33

MPEG4 s ACC kompresi na 128 kbit by melo byt o dost kvalitnejsi, nez MPEG1 s MP3 na 160 kbit.

Ja tedy asi nemam dostatecne cviceny sluch, ale nepoznam rozdil mezi acc 64 kbit a mp3 128 kbit ani s kvalitnimi sluchatky. MP3 na 64 kbit se pritom vubec poslouchat neda.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: lander Muž

Založeno: 01.05.2003, 03:08

I kdyz posloucham dnes vse z CD, nelze rici nez: Tys ale neskutecne hluche hovadko bozi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.05.2003, 12:13

Ale no tak, zakladni poucka je, ze vnimani hudby je vec specificka. Pokud nekdo neslysi rozdil mezi 128 kbit MP3 a CD, tak v pohode, tak mu to proste staci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: kvalita zaznamu

Autor: Pavel Muž

Založeno: 01.05.2003, 15:06

Ja jsem nerekl, ze nerozlisim CD a MP3 na 128 kbit, ale AAC 64 kbit a MP3 128 kbit :-) Je treba cist presne :-)

Kdyz jsme ale u toho, pochopitelne jsem si myslel, ze rozdily slysim, az do te doby, kdy jsem si udelal pokusy, kdy jsem nevedel, co zrovna posloucham a uspesnost rozliseni byla jasna - proste to nepoznam (mozna nemam ta spravna kvalitne nahrana CD, ze kterych jsem graboval?).

Z toho vseho vyplyva, ze mozna jsem "hovadko bozi", ale MP4 s AAC na 128 kbit pro me rozhodne staci a uz jen cekam, az bude fungovat koupe pres iTunes u nas.

ad DRM (viz vyse): je implementovane v MPEG4, ne v AAC; neco k tomu je treba na playbacktime.com

Mozna by neskodil clanek o MPEG 1,2,4, layers a kodecich. Spousta lidi tady v tom ma zmatek.

Odpovědět na příspěvek

Pomoc, POMOC - iTunes4 NEVYPALUJE

Autor: Martin Muž

Založeno: 02.05.2003, 12:13
Odpovědí: 0

LIDI POMOOOCCCCC,

bud jsem hloupej a nebo jedinej kdo vypaloval z iTunes ... ALE po Updatu z 3 na novou 4 mi proste zmizela moznost vypalovani ... Je mi jasne ze mi nekdo rekne at si koupim CDcko, ale je mam koupene a v iTunes si skladam svoje mixy treba do auta ci diskmanu .. a ted ... NIC :( Proste tam ta moznost neni a ani nepozna Ciste CD ve vypalovacce ... :(

Ma nekdo nejakou zkusenost .. ci reseni???

Dik moc
Martin

Odpovědět na příspěvek

RE: Pomoc, POMOC - iTunes4 NEVYPALUJE

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 02.05.2003, 12:23

Mohu poprosit presunout tuto diskusi pod dnesni clanek? uvedte tam prosim jakou mechaniku mate... Diky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pomoc, POMOC - iTunes4 NEVYPALUJE

Autor: michal Muž

Založeno: 03.05.2003, 21:18

...na macintouch.com tohle rozsahle probiraj. apple pry "zapomel" do iTunes4 podporu nekterych externich mechanik. update je pry na ceste. brzy.

Odpovědět na příspěvek

mp3 vs. m4a

Autor: jk Muž

Založeno: 03.05.2003, 04:17
Odpovědí: 0

puvodne jsem importoval mp3 192 kbps vdbr highest, bylo to slusne a na me 466 g4 to jelo kolem 6x, ted konvertuju do m4a na 192 a jede to kolem 7.5 az 8 nasobne rychle. coz je potesujici a kvalita je - spickova. od cd rozeznatelna jen na kvalitni soustave. ovsem jako vzdy, kvalita je nejvic rozdilna u plnych zvuku (symfonicke orchestry), zvuk je plossi, ale porad - two thumbs up!

libi se mi i to, ze se vam se songem stahne i booklet a hodi se vam automaticky na patricne misto. kez by tam taky napriklad dali i jine info: jako napriklad texty pisni, historii etc...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zde se musím ohradit vůči námitkám na kvalitu CDDA.
Už jsme tu povíckrát viděl názor, že pravý High-end je vinyl.
Tento postoj je podle mně nesmyslný. CD má nad vinylem snad všechny výhody, které mít může.
A pokud jde o tu hlavní, zvukovou, tak kvalitně nahrané CD přechčije kvalitně nahranou desku. Problém je jen v tom, že kvalitně nahraných CD je velmi málo. Proud a způsob poslouchání současné hudby nenutí nahrávací společnosti dělat kvalitní CD.
Vinyl je prakticky mrtvé médium, časem degradující, háklivé, velké a s malou kapacitou. Navíc počet nahrávek na něm vydaných je velmi malý.
Zvukový projev u něj degradují přeslechy a praskání.
Zvukový rozdíl mezi těmito médii prakticky není a je to spíše záležitost vkusu nebo pocitu, než objektivně kvalitnějšího zvuku. Něco jako rozdíl mezi lampovým zesilovačem a tranzistorovým - to znamená prakticky žádný.

A pokud jde o iTunes Music Shop, tak tam bych uvítal stahovat spíše zpakované nahrávky ve WAV. Ty si mohu jednoduše žehnout jako ACD a do AAC si to mohu grabnout kdykoli, ale zpátky už to nedám. A pokud má AAC na 128 kvalitu jako MP3 na 160, tak je pro mně stahování takových nahrávek zbytečné.
Ale věřím, že většina lidí tuhle službu uvítá.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: