Létáme: Targetware - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Létáme: Targetware

14. dubna 2006, 00.00 | Targetware je letecký simulátor, který jde podobnou cestou jako o mnoho známější Warbirds. O jakou cestu to jde? Poskytnou zdarma software a peníze od vás budou chtít až když chcete létat on-line. Anglicky se tomu říká pay-per-play, tedy placení za hraní. Momentálně je hra ve stádiu open beta testování. Je to proto ideální chvíle na ozkoušení, jelikož je momentálně hraní zadarmo. Jako pokusní králíci si tedy můžeme hrát, jak chceme.

Nejdříve je potřeba si ze stránek www.targetware.net stáhnout hru. Ta má necelých 5 MB, jelikož obsahuje pouze herní engine. Hned poté je potřeba se registrovat na hlavních stránkách, jelikož uživatelské jméno a heslo budete zadávat později v samotné hře. Po nainstalování a spuštění nastává čas na stažení tzv. modu. Pracovně ho budu překládat jako modul, ačkoliv to zcela přesné rozhodně není. Modul si stáhněte buď přímo ze hry, nebo opět na stránkách vývojářů. Jedná se o balíček mající okolo 250 - 300 MB, takže žádný drobeček. Autoři hry poskytují podporu uživatelům, kteří si mohou modely letadel a rozličné mapy sami vytvářet a tím tak poskytnout komunitě další variace.

Příprava před startem - povšimnout si můžete vytažených klapek

Hrajeme on-line

Ačkoliv off-line můžeme létat jak dlouho chceme, časem to omrzí. Je to vhodné tak akorát na nastavení ovládání a nacvičení základních manévrů, což vřele doporučuji, neboť spadnout do vývrtky je při prudších obratech více než snadné. Při off-line hraní se s výjimkou protiletecké palby nesetkáte s náznakem AI (Artificial Intelligence - neboli počítačové systémy schopné provádět úkoly, které by u člověka vyžadovaly alespoň náznak inteligence) jako je tomu např. u Warbirds. Takže si nemůžete vyzkoušet např. palbu na letoun letící konstantní rychlostí v neměnné výšce.

Umíte přistát? Nacvičili jste přepojování resp. odhazování přídavných nádrží? Pokud ano, nastal ten pravý čas se připojit k internetu a začít naostro. Po spuštění a vstupu do menu "Play online" se vám ukáže seznam dostupných serverů s údaji o modulu, počtu hráčů a zejména pingu. Je možné, že ještě během připojování k serveru se budou stahovat nějaké věci. Modul totiž mohl být updatovaný nebo se na serveru používají některé další skiny pro letadla apod.

Po připojení se pomocí menu, které se objeví v levém horním rohu, přidáte k jedné z válčících stran, vyberete si letoun a jeho "výbavu" a můžete kliknout na "Start flight". V závislosti na nastavení modulu se buď objevíte na zemi nebo jste již ve vzduchu. Nyní již zbývá "jen" najít nepřítele a sestřelit ho. Ačkoliv asi zpočátku budete spíše hlídat své vlastní manévry a moc času na ostatní vám nezbude.

Ne, nebyl jsem zasažen! Prostě jsem uvařil motor. Chce to všechny ty budíky pořádně hlídat...

Moduly

Momentálně je dostupných 5 modulů. Ty obsahují letadla, zbraně, mapy a celé kampaně. Vždy se věnují vymezenému časovému úseku určitého konfliktu. Může to být První světová válka (Richthofen's Skies), Druhá světová válka (Target Tobruk nebo Target Rabaul) nebo válka v Koreji (Target Korea).

Vybrat si tedy můžete z dostatečného množství scénářů. Při obraně Sicílie můžete dokonce používat malou bitevní loď, byť její vlastnosti rozhodně nejsou nijak zvlášť realistické. Chování lodí totiž v Targetware enginu není nijak upraveno. Cílovou skupinou jsou letouny. Zpravidla máte za úkol doprovázet bombardéry resp. bombardovat konvoje, napadat nepřátelské letky apod. To vše se odehrává nad mořem, nad malými ostrůvky v Pacifiku či nad nekonečnou pouští severu Afriky.

Ovládání

Zde musím zásadně zklamat všechny, co chtějí hrát pouze s myší. Tento způsob ovládání zatím autoři plně neimplementovali a pořádně se dá hra ovládat pouze joystickem. Upřímně řečeno každý, kdo létal pokročilejší simulátor než třeba legendární Hellcats (ať odpočívají v pokoji i s vynikajícím updatem na Leyte Gulf) vám dá za pravdu, že bez joysticku si ovládání letadla dostatečně neužijete. Nemluvě o tom, že USB joystick se základními funkcemi dnes pořídíte doslova za pár stovek. V Targetware máte možnost ovládat doslova každou součást letounu, počínaje směrovkami a konče klapkami.

Ovládání dalších součástí letadla bych rozhodně neoznačil za zcela triviální a doporučuji se nejdříve mrknout resp, si i vytisknout potřebné stránky z http://www.targetware.net/documentation/. Vyjma obligátního podvozku či klapek se totiž nastavuje také bohatost směsi benzínu jdoucího do motoru či naklonění vrtule. Pro základní létaní rozhodně nejsou tyto věci nezbytné. Nicméně pokud vás začne štvát, že vaše spotřeba benzínu přesahuje únosnou mez a zbytečně zatěžujete životní prostředí, zamyslíte se nad všemi těmi podrobnými nastaveními trochu více. Tvůrci enginu totiž měli na paměti zcela všechny aspekty obsluhy takovýchto motorů, a tak se technické typy pilotů ve všem tom nastavování jistě vyžijí.

Pohled z kabiny

Grafické zpracování

Grafické zpracování je zcela závislé na tom, kolik péče mu tvůrci modulu věnují. Většina modulů je stále ve vývoji, a tak přibývají resp. se vylepšují letadla, textury apod. Letadla jsou zpravidla zpracována velice dobře, mají na sobě veškerá dobová označení a pilot si většinou může vybírat mezi několika z nich. V kokpitu se vše hýbe tak jak má, budíky ukazují a i zpětná zrcátka odrážejí skutečný stav za vámi.

Hůře je bohužel zpracován terén a voda. Osobně bych přece jen uvítal něco jiného než modrou placku představující moře. Kupříkladu les je řešený tak, že v úrovni cca 2 metrů nad terénem je poloprůhledná "deska" s namapovanou texturou korun stromů. Při nízkém průletu skutečně poznáte o co jde, ale nevypadá to moc hezky. Je ovšem možné, že autoři v případě terénu, který není až tak podstatný, volí cestu ke zvýšení FPS.

Ohledně náročnosti na grafickou kartu se rozhodně nemusí za nic stydět. Na testovaném PowerBooku G4 1,5 GHz s 64 MB VRAM běží hra zcela plynule a FPS se pohybuje vysoce nad 60.

A ještě budíky podrobně

Statistika nuda je, má však cenné údaje

Rádi byste zjistili, zda by počet vašich sestřelů stačil na Dubový kříž nebo dokonce na Rytířský kříž Železného kříže? Vývojáři vám v tomto ohledu vyšli vstříc jak jen je to možné. Nejen že si můžete prohlížet základní statistiku s počtem sestřelů a různými průměry. Můžete také nahlédnout do logu, který se automaticky vytváří v /Users/UZIVATELSKEJMENO/Library/Preferences/Targetware/log/log.txt. Zde si můžete podrobně prostudovat, kde jste byli zasaženi resp. jak jste zasáhli svého protivníka. Logování je možné velice podrobně nastavit a celkově si s tím pohrát.

Další možností jak získat zpětnou vazbu k předvedenému výkonu je užití tzv. Guncam. Při hře lze nahrávat film, který se ukládá na disk a jenž si později můžete přehrát. Lze zvolit buď neustálé nahrávání, nebo nahrávání pouze střelby. Simuluje se tak zbraňová kamera užívaná za války k potvrzování sestřelů.

Implementace lodí je tu spíše pro zpestření než pro seriózní námořní simulaci

Hardware nároky

Tvůrci uvádějí jako minimum G4 500 MHz s 512 MB RAM a alespoň ATI 7000 nebo NVidia GeForce2 kartou. Osobně si myslím, že to je skutečně hratelné minimum s tím, že doporučených 1 GHz G4 se rozhodně s problémy nesetkáte. Jak jsem uvedl výše, potřebujete také joystick.

Možná máte obavu nějaký kupovat, jelikož ještě před několika málo lety byl s rozchozením joysticků na Macu trochu problém. Doba se v tomto ohledu hodně změnila. Můžete již vcelku bez obav sáhnout po libovolném USB joysticku a s vysokou pravděpodobností bude fungovat hned po zapojení. Kupříkladu mnou vlastněný joystick Genius bylo dříve možné rozchodit pouze za pomoci utility USB Overdrive, zatímco dnes s Mac OS X 10.4.5 funguje hned po zapojení. Popravdě řečeno nevím, jestli se o to stará operační systém nebo až hra. Stačí, že to funguje :-)

7/10

Targetware
Výrobce
Targetware, LLC
Download
http://www.targetware.net/
Shrnutí
Zajímavý konkurenční projekt k mnohem známějším Warbirds, mající tu výhodu, že je momentálně zcela zdarma. Fyzické chování letadel je troufám si říci skvělé a není mu co vytknout (byť jsem popravdě řečeno ve Spitfiru zatím naživo neletěl). Vizuální zpracování terénu je slabší, ale nemůžeme přece chtít ve stádiu open-beta zázraky. Celkově mohu hru s klidným svědomím doporučit všem fanouškům leteckých simulátorů s válečnou tématikou.
Podobné hry
Warbirds, FlightGear, SkyFighter 1945
Platformy
PowerPC

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: