Klasika nativně - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Klasika nativně

12. března 2002, 00.00 | Quake je jednou z nejpopulárnějších a nejdostupnějších her nejen pro Maca. Jelikož máme již i několik verzí pro Mac OS X, můžeme v dnešním článku snadno porovnat jejich výkonost.

Klasika nativně
Jen velmi málo her si udrží popularitu déle než jeden rok. Přesto, že na Windows PC vznikají každým rokem stovky nových her, jen zcela nepatrné množství z nich si získá stálou hráčskou základnu a ostatní po pár měsících popularity upadají v zapomnění. Jednou z klasických her, která je mezi opravdovými cyberatlety populární již dlouhou řadu let je Quake od společnosti id Software.

Tato legendární hra byla komerčně uvedena pro klasický Mac OS a později byla nezávislými tvůrci přeportována jako jedna z prvních 3D her pro Mac OS X. Dnes si dokonce můžeme vybrat ze dvou verzí, které od svého vzniku dospěly a v mnohém již předběhly původní komerční verzi pro klasický Mac OS. Obě verze jsou tzv. otevřené projekty a tudíž jsou pro koncového uživatele zcela zdarma dostupné na Internetu.

Myslím, že hru není třeba blíže představovat, snad každý příznivce 3D akce musel na této hře doslova vyrůstat. Pro opravdu věci neznalé, jde o jednu z prvních her, ve které je hráč součástí realistického světa a proti němu bojují nejrůznější stvůry. Cílem hry je procházet komplexy místností, eliminovat veškeré protivníky a nalézt tajná místa. Hru je možné hrát sám proti počítači, ale mnohem zábavnější je hra po síti s reálnými protihráči nebo tzv. Boty, o kterých si povíme více v závěru článku.

Podívejme se nejdříve na služebně starší verzi hry, jejíž vývoj byl zahájen nejprve pro klasický Mac OS a nyní již dokáže běžet také nativně pod Mac OS X – GLQuake, jenž se momentálně nachází ve verzi 1.0b9. Jak je patrné již ze jména, hra vyžaduje OpenGL akceleraci. Bez rozumné grafické karty (Rage Pro a výše) si tuto verzi hry jednoduše nezahrajete.

Verze pro klasický Mac OS je momentálně nejrychlejším portem této hry pro počítače Apple. Pod Mac OS X je výkon omezen možnostmi tohoto systému. Dalším problémem pod Mac OS X je absence přehrávání hudebních CD jako hudby na pozadí hry, autor však slibuje nápravu v další verzi. GLQuake používá pro zobrazení objektů „rozmazávání“ vzdálených detailů, pro rozklad barev používá šum a má dobře vyřešenou korekci obrazu, což mimo jiné znamená i jasnější barvy na obrazovce. Nevýhodou je mírné rozostření okolního prostředí. Před spuštěním hry je možné zobrazit dialogové okno s předvolbami prostředí a možností definovat parametry při spuštění hry.

Nastavení

Hru je možné spustit tradičně na celou obrazovku nebo v okně, přičemž druhá varianta je výrazně pomalejší. GLQuake se spokojí s libovolným počítačem s procesorem G3 nebo rychlejším, pamětí nejlépe 48 MB a více a operačním systémem minimálně 8.6 nebo Mac OS X 10.1 a výše. Instalátor pochopitelně obsahuje pouze aplikaci, data nezbytná ke hře je nutné získat na Internetu (shareware verze) nebo si v nějakém bazaru sehnat původní kopii originální hry (pro Maca nebo i PC)

Quake v okně

Další variantou je Quake 1.0.6 určený pouze pro uživatele Mac OS X, port je vytvořen v pravém nativním prostředí (Cocoa) a plně využívá možností nového systému. Hlavním přínosem tohoto portu je existence klasické verze, tzv. softwarové, která ke svému běhu nepotřebuje OpenGL a tudíž ani žádnou speciální grafickou kartu. Rychlost hry je však v tomto případě pomalejší. Druhou aplikací, kterou v instalačním balíku naleznete, bude překvapivě GLQuake. Nejde však o stejnou aplikaci jako v předchozím případě. Ono „GL“ pouze označuje, že tato verze bude vyžadovat OpenGL a lepší grafickou kartu.

Nastavení

Obecně tato verze vykazuje méně problémů, je ovšem třeba před jejím spuštění přepnout na americkou klávesnici, v opačném případě nebudou tradičně využívané ovládací klávesy reagovat. Hra má poněkud nešikovně nastavenou gamu, což způsobuje vybledlý (zašedlý) obraz. Pro rozklad barev používá vzorek, což zvyšuje ostrost detailů, ale při nižší barevné hloubce je rastr poměrně patrný.

Rychlost obou her je uspokojivá, nedosahuje však nijak výjimečných hodnot. V následující tabulce jsou uvedeny průměrné rychlosti FPS (vykreslené obrazovky za vteřinu), čím je hodnota vyšší, tím je hra plynulejší.

Verze hry GLQuake 1.0b9
Mac OS 9.2.2
GLQuake 1.0b9
Mac OS X 10.1.3
GLQuake 1.0b9
Mac OS X 10.1.3
GLQuake 1.0.6
Mac OS X 10.1.3
Quake 1.0.6
Mac OS X 10.1.3
Rozlišení 640x480x16 640x480x16 640x480x32 640x480x16 640x480x16
FPS 57 39 32 38 22

Hodnoty FPS jsou průměrné hodnoty tří základních testů (demo 1-3), které si každý může spustit v Quake konzole příkazem TIMEDEMO DEMO1-3 (vždy jen jedno číslo). Všechny testy jsem provedl na běžném iBooku 500 MHz, což představuje nejpomalejší počítač Apple dostupný na trhu. Vzhledem k relativně malé paměti grafické karty jsem testoval pouze v 16 bitové barevné hloubce, pouze u testu GLQuaka 1.0b9 pro Mac OS X jsem vzhledem k chybám při vykreslování v tomto režimu změřil též rychlost v 32 bitové hloubce, kdy k žádným problémům nedocházelo. Mimochodem rychlost na konkrétním místě ve hře můžeme zjistit příkazem TIMEREFRESH.

Úmyslně vám nebudu v tomto článku radit, kterou verzi byste si měli nainstalovat, doporučil bych totiž odzkoušet obě a konečné rozhodnutí tak nechávám na vás.

Na závěr si ještě povězme o již zmiňovaných Botech – protihráčům s vlastní inteligencí, které řídí počítač, ale jež se chovají výrazně „lidštěji“ než neschopné stvůry v klasických úrovních hry. Boti se nejčastěji používají jako „zpestření“ při síťové hře, nebo pro poměrně věrohodnou simulaci takové hry. Dva nejznámější – Omicron a Reaper Bot si můžete rovnou nahrát. Instalace je prostá, po rozbalení umístěte složku Bota do stejné složky, ve které máte i aplikaci Quake. Modifikovanou hru lze spustit při startu z konzole nebo pouhým přetažením složky na ikonku aplikace. Oba archivy obsahují podrobný návod na ovládání.

Všichni příznivci se tedy mohou i pod novým operačním systémem Mac OS X nadále těšit ze své oblíbené hry.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

_

Autor: k Muž

Založeno: 14.03.2002, 18:34
Odpovědí: 0

co takhle nejake zajimavosti o Q3A?

Odpovědět na příspěvek

RE: _

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 14.03.2002, 21:21

ale jiste, volne pokracovani tohoto clanku bude o Quake II & Quake III a vyjde jiz pristi tyden.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: _

Autor: k Muž

Založeno: 15.03.2002, 16:40

diky uz se tesim!!!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: