iTunes Store začal nabízet HD filmy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iTunes Store začal nabízet HD filmy

23. března 2009, 04.00 | Americký webový obchod Applu s mediálním obsahem nyní poskytuje jak ke koupi, tak k vypůjčení filmy ve vysokém (HD) rozlišení.

Po nedávném uvolnění iTunes 8.1 Apple učinil další, vcelku očekávaný krok, začal na svém webovém obchodu iTunes Store (tedy na jeho americké verzi) od 19. března nabízet filmy též ve vysokém (HD) rozlišení (už dříve bylo možné nakupovat v HD rozlišení televizní epizody, k tomu Apple poznamenává, že více než polovina zákazníků sáhla po jejich HD verzi, jestliže byla dostupná).

Apple tomuto kroku zjevně přikládá značný význam, protože k němu vydal tiskovou zprávu.

03mm22032009f.jpg

HD filmy je možné si zakoupit natrvalo, anebo si je vypůjčit, nabídka zahrne i nejnovější filmové tituly (k vypůjčení však nové tituly budou dostupné až 30 dní po jejich vydání na optických médiích).

Filmy bude možné v HD rozlišení přehrávat na Macích, na PC a na Apple TV, na iPhonu a na iPodech s podporou videa jen ve standardním (SD) rozlišení (vzhledem k parametrům jejich displejů celkem pochopitelné).

Již teď jsou v HD verzi dostupné takové filmy jako „Transporter 3” („Kurýr 3“), „Punisher: War Zone“ a „Twilight“ („Stmívání“), od 24. března k nim přibude bondovka „Quantum of Solace“ a od 14. dubna film „The Spirit“. Apple slibuje, že svou nabídku bude dále rozšiřovat, o dostupnosti HD filmů bude informovat na zvláštní stránce iTunes Store.

Pro koupi či vypůjčení HD filmů budou třeba iTunes 8.1, pokud jde o ceny, nejnovější HD tituly bude možné pořídit za 19,90 USD anebo vypůjčit za 4,99 USD, v případě starších filmů bude cena za koupi činit 14,99 USD a za půjčení 3,99 USD.

Apple to samozřejmě nezmiňuje, ale nabízené HD filmy jsou ve formátu 720p, zatímco například Blu-ray disky nesou filmy ve formátu 1080p. (Avšak i 720p představuje HD formát, nejde tedy mluvit o klamání zákazníka.) Ovšem současná Apple TV vyšší rozlišení ani nezvládá a je třeba si též uvědomit, že se filmy z iTunes musí stahovat, takže na jejich velikosti, přes vzrůstající dostupnost širokopásmových připojení, stále dost záleží (dvouvrstvé Blu-ray disky mají kapacitu 50 GB, to by se pořád stahovalo obtížně, iTunes Store sice používá efektivnější kompresi, přesto se musí na objemu filmů šetřit).

Pro nás sice tato novinka nemá přímý význam, protože v naší zemi iTunes Store není a nejspíš ještě dlouho nebude, ale jasně to ukazuje, jakým směrem se v oblasti mediálního obsahu Apple vydal.

Mimochodem, příslušná tisková zpráva obsahuje i některé zajímavé statistické údaje o obchodu iTunes Store. Dozvídáme se z ní, že jeho současná mediální nabídka zahrnuje přes 10 milionů hudebních skladeb, více než 40 000 televizních epizod a přes 5 000 filmů, z toho více než 1 200 v HD rozlišení. Zpráva dále uvádí, že si zákazníci již zakoupili televizní epizody v 250 milionech případů a počet koupí či výpůjček filmů dohromady dosáhl 33 milionů.

Ve srovnání s prodejem hudby, kde se počty koupí pohybují v miliardách (v USA je Apple už delší dobu největším maloobchodním prodejcem hudby), sice video na iTunes Store nadále dost zaostává, avšak výše uvedená čísla rozhodně nejsou zanedbatelná a lze předpokládat, že dále porostou (k čemuž by mělo pomoci i zde popisované doplnění nabídky HD filmů).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: