iTunes Music Store - digitální hudba na jedno kliknutí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iTunes Music Store - digitální hudba na jedno kliknutí

29. dubna 2003, 00.00 | Apple představil očekávanou službu pro nákup hudby v digitální podobě přes Internet. Díky uzké integraci s iTunes a iPodem asi nemůže být nakupování hudby už ani jednodusší. Bohužel, zatím pouze pro USA...

Již přes týden Apple napínal, jaké novinky budou uvedeny. To, že se bude jednat o systém pro on-line prodej hudby se předpokládalo na 99%, ale u Applu si nikdo nemůže být jistý na 100%. Ovšem dohady se potvrdily v podstatě přesně a Apple představil službu, která by mohla změnit způsob, jakým se na Internetu obchoduje s hudbou.

Uvedení nových produktů a služeb se konalo v San Franciscu, bohužel přenos přímo od Apple byl pouze satelitní, resp. objevily se linky na webový přenos, ovšem podle všeho byly určené pouze pro úzký okruh zájemců a tak byly okamžitě přetížené a nedostupné. Trošku paradoxně se dal přímý přenos sledovat jen na serveru MSNBC.com, který provozuje Microsoft, a samozřejmě pouze ve formátu Windows Media Player. Apple evidentně podcenil zájem uživatelů - ten byl tak velký, že vyřadil z provozu dlouhou řadu zpravodajských serverů, které prostě nestíhaly. Nakonec se ukázalo, že kromě webcastu z MSNBC se osvědčí i služby jako je IRC, kde lidé z MacRumors popisovali obsah eventu.

První byly na řadě samozřejmě nový iPod a nové iTunes, o těch však píšeme v samostatném článku. Nyní se podíváme na novou službu Apple, iTunes Music Store.

Konkurence

Začneme trošku ze široka - konkurencí, tou legální i nelegální. V daném okamžiku podle všeho neexistuje konkurence pro legální placené stahování muziky na Maca, pouze pro Windows, a tam jsou nejznámější služby pressplay či Rhapsody. Ty však mají několik nevýhod - jsou založené na principu měsíčního předplatného a omezují nakládání se staženými skladbami (přehrání na MP3 přehrávač, vypálení na CD). Naproti tomu pirátské sítě, jako je (byl) Napster, či současné DC, mají například v podstatě neomezený výběr a hudba je zdarma, ovšem v pochybné kvalitě a na nespolehlivých zdrojích - najít dobrou kvalitu na rychlém zdroji je náročné, neexistuje možnost "náhledu". A samozřejmě, jedná se o krádež.

iTunes Music Store

Apple se snaží ve své nové službě spojit co nejvíc dobrých vlastností placeného přístupu s možnostmi, které poskytují pirátské zdroje (ne, zdarma to nebude). Apple proto s "velkou pětkou", největšími nahrávacími společnostmi, vyjednal podmínky, které zatím nikdo jiný podle všeho nedostal. Týká se to především nakládání se staženou hudbou pro vlastní potřebu - to je v některých směrech v podstatě neomezené. Pro zajímavost, projekt se připravoval více než jeden a půl roku (tedy zhruba od uvedení iPodu na trh).

Katalog iTunes Music Store v současné době obsahuje přes 200 000 skladeb v formátu AAC (128 kbit), což je zvukový komprimační formát formátu MPEG-4, který při této kvalitě má mít lepší zvuk než klasické CD (formát je vyvinutý v Dolby Laboratories). Skladby tedy zabírají stejné místo jako ve formátu MP3 128 kbit ve výrazně lepší kvalitě. To je odvážné prohlášení a určitě se ještě na toto téma bude diskutovat, kvalita však má být rozhodně více než dobrá. Skladby pocházejí od velkých hudebních vydavatelství BMG, EMI, Sony Music, Universal a Warner a také řady dalších.

Apple neaplikuje žádné předplatné, uživatel pouze zaplatí za skladbu (či celé CD) a tím je vyřízeno (dá se předpokládat, že skladbu bude možné stáhnout znova, například v případě ztráty dat a pod. - ověřené to však zatím není). Kromě toho má zákazník poměrně velkou svobodu jak se skladbou naloží - může ji neomezeně vypalovat na CD (pouze po každých deseti kopích musí změnit obsah playlistu), může ji nahrát do libovolného počtu iPodů a může ji také přehrávat na třech Macích současně.

Cena za skladbu je 99 centů. Zda to je cena nízká či vysoká záleží na názoru každého. Mnoho alb je na iTunes Music Store kompletních a tak je možné je stáhnout obvykle za nižší cenu, než kdyby se stahovalo po jednotlivých skladbách (většina alb stojí 9,99 USD, na Amazon.com obvykle kolem 14 USD), i když jsou samozřejmě k dispozici i dražší či levnější alba (levnější jsou většinou EP, obsahující méně skladeb). Každopádně, jak říkal Steve Jobs, zákazníci si uchovají "dobrou karmu", protože nekradou...

Všechny skladby jsou zařazené v příslušných kategoriích a tak lze katalog prohlédávat nejen podle textového řetězce, ale procházet ho jak pomocí žánrů (funkcí Browse jako v klasické knihovně iTunes) nebo přes speciální stránky jednotlivých žánrů a také interpretů. Ke každé skladbě je dostupná 30 vteřinová ukázka ve stejné kvalitě, v jaké si uživatel následně může hudbu stáhnout k sobě na počítač.

Nakupování probíhá pomocí systému 1-Click, který si Apple licencoval od Amazonu - informace o uživateli jsou uložené v systému a tak stačí u vybrané skladby či alba klepnout na tlačítko "Buy" a soubory se přetáhnou na uživatelův disk.

Nákup a procházení iTunes Music Store je integrované do programu iTunes 4, používá se XML jádro ze Safari. Uživatel tedy nemusí skladby nikam kopírovat, automaticky se mu zařadí do jeho knihovny, kde s nimi může následně pracovat dle libosti. Může je také bez problémů používat ve všech dalších aplikacích, jako je iMovie, iDVD či iPhoto.

Procházení iTunes Music Store je velmi intuitivní a příjemné, navigace je vyřešená velmi uživatelsky přítulně a přehledně. Pro vstup do obchodu stačí zvolit v iTunes položku Music Store. Bohužel, v praxi narazíme zatím na jedno velké omezení - Music Store je zatím k dispozici jen pro USA (karta, kterou se bude platit musí mít zúčtovací adresu v USA) a tak ostatní mohou Music Store pouze procházet a prohlížet, nemohou však nakupovat.

Specialitkou Music Store je exkluzivní obsah, který zpřístupnili někteří interpreti, jako Bob Dylan, U2 nebo Sting (celkem jich je více než 20), což zahrnuje nejen některé dosud nepublikované skladby, ale také videoklipy ve streamované podobně (zdarma) a podobně.

Systém, který Apple představil je zatím určený pouze pro Macy, podporuje pouze iTunes 4, ovšem Jobs slíbil, že do konce roku bude k dispozici také verze pro Windows - možná to znamená iTunes pro Windows, protože na straně přehrávače je nutné zabezpečit určitou správu DRM (digitálních práv).

K novému produktu Apple představil také několik reklamních spotů, najít je můžete zde. Pro zajímavost, Apple nyní má také adresu AppleMusic.com, která vede na titulní stranu sekce webu, věnované produktům pro hudbu.

Každopádně, novinka od Apple opět jednou nemá konkurenci. Nejen možnostmi (neomezené vypalování, absence předplatného a pod.), ale také "uzavřeností" celého systému - Apple spravuje všechny komponenty, od operačního systému přes Music Store až po iPody, díky čemuž je možná velmi snadná integrace všech potřebných částí. Je to také jasný signál, že Apple je již definitivně "rozkročen" nejen nad profesionály, ale také (a nyní především) nad spotřebitelskou oblastí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

MImo US

Autor: Mirek Muž

Založeno: 29.04.2003, 11:17
Odpovědí: 0

Pripojuji se k vytce tykajici se dostupnosti teto sluzby pouze pro US. Konecne je zde legalni moznost stahovani skladeb pro Maca a zase tak pitomy omezeni. U Apple Store to jeste chapu, v pripade teto sluzby ale ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: MImo US

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.04.2003, 11:21

Uh, omlouvam se Markovi, omylem jsem smazal jeho prispevek, prehledl jsem ze jeden je Mirek a druhy Marek a povazoval to za obvykle "doublepost" .) Takze pardon. Jinak k tematu se urcite jeste vratim, postupne se urcite objevi vice informaci, takze zkusim zjistit i jak to bude s dostupnosti pro Evropu. Je mozne, ze jsou v tom licencni podminky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: MImo US

Autor: Petr Nemecek Muž

Založeno: 29.04.2003, 18:28

Ano, je tomu tak, jsou v tom licencni podminky. Apple ted jedna s nahravacimi spolecnostmi, aby tato sluzba byla dostupna i v Evrope.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: MImo US

Autor: Marek (ne MIrek 8-)) ) Muž

Založeno: 29.04.2003, 22:16

At uz to je - ted jsem si chvili hral s iTunes a vypada to naprosto skvele - hned bych utracel 8-) Jo a jeste mi tam tedy chybi par jmen, ktere bych rad.

Odpovědět na příspěvek

autori bez labelu

Autor: Jakub Steiner Muž

Založeno: 29.04.2003, 11:27
Odpovědí: 0

Daleko zajimavejsi by bylo timto zpusobem distribuovat hudbu autoru bez kontraktu s nenasytnou petkou (ala obsah mp3.com, jestli to jeste funguje).

Odpovědět na příspěvek

nakup z Evropy

Autor: Richard Muž

Založeno: 29.04.2003, 11:59
Odpovědí: 0

Nevim jestli je neco jinak, ale loni jsem koupil pres internet z Apple.com licenci QuickTime a to tak, ze jsem si vymyslel adresu nekde v texasu s fungujicim e-mailem. Pro platbu jsem pouzil Visu z ebanky. Sedel jsem pritom ve stredu Evropy. Probehlo to naprosto bezproblemove.

Odpovědět na příspěvek

RE: nakup z Evropy

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.04.2003, 12:07

zkusit se to samozrejme da... Zajimave je, ze v roce 98 jsem koupil licenci na QTPro uplne bez problemu... Apple nekdy vi jak usnadni zivot...

Odpovědět na příspěvek

RE: nakup z Evropy

Autor: Marek Muž

Založeno: 29.04.2003, 13:32

To je zvlastni - mel jsem dojem, ze se kontroluje kreditka podle majitele na ktereho byla vydana a kdyz udaje nesedi, tak transakce neprobehne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nakup z Evropy

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.04.2003, 13:41

Mno, jak jsem pochopil ja, tak na kazdem obchode zalezi, ktere udaje bude kontrolovat.

Odpovědět na příspěvek

Petice pro neamericke uzivatele Apple

Autor: Bjoehy Muž

Založeno: 29.04.2003, 17:39
Odpovědí: 0

Narazil jsem vcera na Spymac.com na zajimavy link - jedna se o petici neamerickych uzivatelu Apple produktu, kteri jsou diskriminovani absenci nekterych funkci nabizenych sluzeb pri vedomi, ze zaplatili stejnou cenu a pritom jsou odriznuti od plne funkcnosti produktu.

http://www.p
etitiononline.com/AppleIn
t/petition.html

Otazka samozrejme je, jaky efekt takova petice muze mit (tlak na prodejce ohledne platebnich karet vychazi totiz od americke vlady...), nicmene pokud chcete mit alespon pocit, ze jste nesedeli se zalozenyma rukama, muzete tuto petici podepsat.

Odpovědět na příspěvek

Music Store & MujMac.cz

Autor: db Muž

Založeno: 30.04.2003, 10:02
Odpovědí: 0

Doslechl sem se, ze MujMac.cz pripravuje zpristupnit tutu sluzbu i pre uzivatele Apple v CR. Ma se platit kartami Ceske Sporitelny. Dokonce MujMac vyjednal se zastoupenim hudebnich spolecnosti v CR nizsi ceny za zakoupeni celeho alba zhruba o 15% coz uz je celkem prizniva cena. Pry na tom v MujMacu delaji jiz pul roku. Doufam ze nekdo nemlzil? K cemu by nam pak byla tato nova sluzba?

Odpovědět na příspěvek

RE: Music Store & MujMac.cz

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.04.2003, 10:10

Jako aprilovy zertik by to bylo dobre...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Music Store & MujMac.cz

Autor: db Muž

Založeno: 30.04.2003, 10:57

vidim, ze jsem nebyl pochopen, no co uz...

Odpovědět na příspěvek

Apple hledá programátory pro Windows.

Autor: J.P. Muž

Založeno: 01.05.2003, 13:07
Odpovědí: 0

http://jobsearch.monster.
com/getjob.asp?JobID=1779
2667&AVSDM=2003%2D04%2D29
+11%3A47%3A00%2E000&CCD=m
y%2Emonster%2Ecom&JSD=job
search%2Emonster%2Ecom&HD
=company%2Emonster%2Ecom&
%20AD=http%3A%2F%2Fjobsea
rch%2Emonster%2Ecom%2Fjob
sea%3Cbr%20/%3E%0A%20rch%
2Easp%3Fpg%3D1%26q%3DSoft
ware%2BEngineer%26sor%3Cb
r%20/%3E%0At%3Drv%26tm%3D
60d&Logo=1&col=dltci&cy=&
brd=1%2C1862%2C1863&lid=&
fn=&q=Software+Engineer

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Doslechl sem se, ze MujMac.cz pripravuje zpristupnit tutu sluzbu i pre uzivatele Apple v CR. Ma se platit kartami Ceske Sporitelny. Dokonce MujMac vyjednal se zastoupenim hudebnich spolecnosti v CR nizsi ceny za zakoupeni celeho alba zhruba o 15% coz uz je celkem prizniva cena. Pry na tom v MujMacu delaji jiz pul roku. Doufam ze nekdo nemlzil? K cemu by nam pak byla tato nova sluzba?


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: