iTunes Music Store: 275 000 skladeb za prvních 18 hodin - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iTunes Music Store: 275 000 skladeb za prvních 18 hodin

2. května 2003, 00.00 | Podle neověřených zdrojů je nový obchod Apple ohromným úspěchem - s velmi omezenou zákaznickou skupinou dosáhl již během prvních hodin nebývalý zájem. Podle Jobse se v nabídce brzy objeví i další nezávislé nahrávací společnosti. A řekneme si také, jak sdílet svou knihovnu skladeb v iTunes přes internet.

iTunes Music Store se asi ještě pár dní nezbavíme - Apple se zase jednou veze na vlně popularity a zájmu, články o nové službě vychází všude, kde to jen jde, včetně české ČTK a českých novin (byť ČTK tradičně, jako vždy když informuje o IT, spáchala několik faktických chyb).

Nejzajímavější informace se objevila v Billboardu - podle zdrojů z nahrávacích společností se za prvních 18 hodin po spuštění prodalo 275 000 skladeb, což je považováno za ohromný úspěch. Samozřejmě, není jasné, kolik zákazníků to je, ovšem na to, že nabídka je omezená pouze na USA a pouze na uživatele Maců, to je slušné. Podle odhadů analytiků mají nejrůznější již existující služby dohromady asi 350 000 předplatitelů.

Podle stejného zdroje už dvě společnosti z velké pětky podepsaly s Apple smlouvu i pro Windows verzi (zdá se tedy, že smlouvu je potřeba uzavřít skutečně na všechno - doufejme, že nepůjdou stát po státu...). Pro Time se Jobs vyjádřil, že neočekává mnoho následovníků iTunes Music Store, neboť tak propracovaný "ekosystém" jako má Apple je velmi náročné a drahé vytvořit - od přenosových kapacit (Apple spolupracuje s firmou Akamai, která má celosvětovou distribuční síť serverů) přes "nejpopulárnější jukebox", tedy iTunes, až po iPod.

Každopádně, nahrávací společnosti asi budou Apple i nadále podporovat jako silnou protiváhu k Microsoftu, který chce prostřednictvím svého Windows Media Playeru ovládnout i svět distribuce digitální hudby

Jobs se také v Time zmínil o malých nahrávacích společnostech, které prý do Apple volaly ještě před spuštěním služby jak o život - ovšem uvedení se soustředilo jen na "velkou pětku", mimo jiné proto, e jejich nabídka je největší a také čas, který byl k dispozici, není neomezený. Nyní by se měly začít v iTunes Music Store objevovat i další společnosti - uvidíme jak rychle a s jakou nabídkou. Stávajících 200 000 skladem sice není nízké číslo, ale v praxi jsou v nabídce docela velké díry, jak v absenci nejrůznějších skupin a zpěváků (zatím chybí například Rolling Stones či Beatles), tak v jednotlivých albech.

iTunes 4

Zdá se že nová funkce, sdílení hudby v iTunes, si získala ohromnou popularitu. Ono je totiž možné sdílet hudbu nejen v rámci lokální sítě s ostatními počítači přes Rendezvouse, ale i přes internet, stačí zadat adresu "protějšího" počítače a je možné poslouchat sbírku jiných uživatelů (kromě chráněných zakoupených skladeb). Už dokonce vznikl program, který sdružuje odkazy na dostupné stremy v iTunes 4. Je samozřejmé, že k využití nebo naopak nabídnutí je potřeba mít dostatečně rychlé připojení.

Pokud budete chtít nabídnout své iTunes na netu, bylo by asi dobré si zapnout zabudovaný firewall v Mac OS X, ale samozřejmě povolit provoz pro iTunes na portu 3689. A také samozřejmě nebude na škodu si zabezpečit i přímo iTunes heslem, které lze nastavit v položce Share. Pokud vás zajímá, jakto že sdílení funguje i přes normální internet, když se jedná o ono Rendezvouse, vězte, že tato technologie slouží pouze a jen k "odhalování" počítačů či zařízení na lokální počítačové síti, které nabízejí určitou službu, v našem případě sdílení v iTunes, ovšem samotná komunikace již funguje jako normální přesnos dat.

Mimochodem, zdá se, že Apple nějakým způsobem zasáhl do podporovaných vypalovaček - na svém webu již nemá seznam externích FireWire a USB mechanik, které podporuje (což bylo bohužel jediné vodítko zda příslušná mechanika je v Mac OS X podporovaná či nikoliv). Nyní je pouze v Read me informace, že "některé externí vypalovačky by měly také fungovat", jeden ze čtenářů na internetu hlásil, že s novou verzí iTunes mu vypalování již nefunguje. Pokud máte sami nějaké zkušenosti, napiště do diskuse.

Jak jsme informovali už včera v novinkách, Apple potvrdil, že iPod firmware 2.0, obsahující všechny pěkné nové funkce (možnost tvorby playlistů přímo v iPodu, nové hry, poznámky, budík) je určený pouze pro nové iPody, pro oba starší modely (s mechanickým a pevným kolečkem) je určený firmware 1.3, který ovšem přináší jen podporu přehrávání formátu AAC. Podrobnosti a oficiální vyjádření Apple lze najít zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: