iPod Photo & iPod Special Edition - Evoluce pokračuje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iPod Photo & iPod Special Edition - Evoluce pokračuje

29. října 2004, 00.00 | V úterý večer našeho času pořádala společnost Apple speciální hudební událost v San Jose v Californii. Hlavního slova se na pódiu ujal CEO Steve Jobs a naservíroval všem hudebním fanouškům pár dárků. Bezpochyby největší novinkou je iPod Photo, který úspěšnou řadu přehrávačů s nakousnutým jablíčkem rozšířil o další vylepšení a funkce - barevný displej a možnost přenášet a prohlížet fotografie na displeji nebo třeba televizi. Ale iPod Photo není jediná novinka, která byla v úterý představena.

V úterý večer našeho času pořádala společnost Apple speciální hudební událost v San Jose v Californii. Hlavního slova se na pódiu ujal CEO Steve Jobs a naservíroval všem hudebním fanouškům pár dárků. Bezpochyby největší novinkou je iPod Photo, který úspěšnou řadu přehrávačů s nakousnutým jablíčkem rozšířil o další vylepšení a funkce - barevný displej a možnost přenášet a prohlížet fotografie na displeji nebo třeba televizi. Ale iPod Photo není jediná novinka, která byla v úterý představena.


iPod Photo

Nový iPod koncepčně vychází z předchozí řady - čtvrté generace. Má stejné klikací kolečko i rozměry. Liší se v tloušťce, která dosahuje 19 mm, větší kapacitě disku (40 GB a 60 GB) a především barevném displeji. Ten má stejné rozlišení (220 x 176), ale zvládá zobrazit až 65 536 barev. Aby iPod déle vydržel, dostala nová řada i výkonnější baterie, které by jej měli udržet až 15 hodin při životě, pokud bude uživatel pouštět pouze hudbu. Při prohlížení fotografií se bude muset spokojit s 5 hodinami. S tím souvisí i doba nabíjení, která se vyšplhala na 5 hodin - za 3 hodiny lze baterii nabít na 80%.

V základní výbavě je vedle samotného přehrávače doková stanice, sluchátka, pouzdro, nabíječka, FireWire kabel, USB 2.0 kabel a AV kabel. Ten slouží pro připojení k iPodu k televizi či jinému zařízení (video, projektor apod.) a následnému prohlížení fotografií. Kabel se připojuje přes konektor sluchátek a k televizoru se zapojuje přes cinch konektory. Dle specifikace můžete ke spojení využít i dok, který podporuje S-video. U Photo slideshow si můžete nastavit prodlevu mezi obrázky, hudbu na pozadí, opakování slideshow, náhodné pořadí, přechody (zapnuto/vypnuto), povolení TV výstupu a volbu TV signálu - NTSC nebo PAL.

iPod Photo podporuje formáty JPEG, BMP, GIF, TIFF a PNG a do iPoda je můžete dostat pomocí synchronizace z iPhoto (Mac) nebo z Photoshop Album 2.0 a Adobe Photoshop Elements 3.0 (PC). Samotná synchronizace probíhá přes iTunes - budete potřebovat poslední verzi 4.7. Možnost přímého propojení s digitálním fotoaparátem možná není. Součástí iPodu není ani integrovaná čtečka paměťových karet, ale toto lze řešit pomocí výrobků třetích stran, o kterých se zmíním později. Díky novému displeji je celé rozhraní barevné a grafické prvky jsou hodně podobné Mac OS X (Aqua). Další výhodou je, že iPod Photo dokáže synchronizovat i obrázky vašich alb přímo z iTunes, takže si při přehrávání hudby můžete zkontrolovat, jak vypadá originální verze CD obalu. Barevný iPod je prodáván za cenu 499 USD (40 GB verze) a 599 USD (60 GB verze).

Mimochodem, přímo na této akci se Steve Jobs v souvislosti s iPodem Photo zmínil o tom, že "Hudba a fotografie budou další velká věc". Hlavní výhodu vidí v tom, že nízká cena digitálních fotoaparátů dovolila spoustě uživatelů si je pořídit, a hlavně fakt, že fotografie nejsou chráněny copyrightem (zde se jedná samozřejmě o fotky, které si sám uživatel udělá). Narozdíl od videa, kde Steve naznačil, že iPod není to správné zařízení pro pohyblivé obrázky. I když spíše měl na mysli současný iPod, co bude za pár let je těžké nyní odhadovat, ale iPod Video (nebo Movie) uvedený třeba v roce 2006 nezní zcela nereálně.

iPod Special Edition: U2

Vedle Steva Jobse se na pódiu objevili i členové irské kapely U2 - Bono a the Edge. Asi vám neunikla reklama a nový klip Vertigo této kapely, ve které můžete vidět i iPod. Toto spojení (Apple + U2) se dočkalo dalšího výsledku v podobě speciální edice iPodu - iPod Special Edition: U2. Na rozdíl od iPod Photo se nejedná o žádné změny v podobě barevného displeje a "vnitřek" je zcela totožný s 20 GB iPodem čtvrté generace. Stejná velikost, váha, displej... jen na první pohled vypadá úplně jinak. U2 iPod má přední část celou černou s červeným klikacím kolečkem a na zadní straně naleznete podpisy všech čtyř členů této irské kapely. Za cenu 349 USD dostanete k tomuto iPodu ještě plakát U2 a kupón s 50 USD slevou, který můžete uplatnit v iTunes Music Store při nákupu boxu "The Complete U2". Jedná se kolekci 400 skladeb od U2 včetně 25 raritních nahrávek. Plná cena tohoto setu bude 149 USD a dostupný by měl být 23. listopadu. Stejný den má být v prodeji i nové album "How to Dismantle an Atomic Bomb", ze kterého mohli pozvaní hosté slyšet pár skladeb v podání Bona a the Edge.

Jak dostat fotky do iPodu?

Vzhledem k tomu, že se na téma iPod & připojení digitálního fotoaparátu rozjela velká diskuze pod středeční aktualitou, rozhodl jsem se uvést dvě řešení, které by mohla pomoci potencionálním zájemcům o toto spojení. V tuto chvíli zůstává středem "digitálního hubu" počítač - fotografie i hudbu musíte stahovat z počítače pomocí iTunes a iPhoto. Cestovatelům a fotografům, kteří nemají nikdy dost paměťových karet, může přijít vhod produkt Belkin Media Reader, což je externí čtečka paměťových karet, kterou jsme na MujMACu již testovali. Nevýhodou je relativně dlouhá doba stahování fotek z karty, výhodou je, že neřešíte kompatibilitu s fotoaparátem, kterých se dnes vyrábí velké množství a ne každý podporuje např. Mass Storage. Jednoduše kartu zasunete do čtečky, připojíte iPod a pár minut počkáte. Mezitím můžete fotit na rezervní kartu.

Druhou možností je Delkin USB Bridge, který umí spojit dvě USB zařízení a přenést data z jednoho na druhé. Do kategorie těchto zařízení spadá i iPod, i když s menším omezením - je potřeba, aby formát disku byl FAT16/32, čili iPod naformátovaný pod Windows. Jen pro ujasnění, s Macem lze používat i iPod s tímto filesystémem, Mac OS X nemá problém takový iPod číst a pracovat s ním. Jedná se i o ideální řešení pro přenos dat mezi těmito platformami. Obráceně to ovšem standardně možné není (používat Mac iPod pod Windows). Výhodou zařízení Delkin USB Bridge je bezpochyby jednoduchost přenosu dat mezi dvěma USB zařízením (například dva USB flash disky, čtečka karet, atd.). Lze připojit i digitální fotoaparát, ale je nutné si dopředu zjistit, zda je s tímto produktem kompatibilní. Pokud nikoliv, stále lze na jednu stranu zapojit čtečku karet a na druhou iPod.

Belkin Media Reader jsem měl možnost testovat, u popisu Delkin USB Bridge vycházím pouze z informací uvedených na stránkách výrobce, žádnou vlastní zkušenost nemám. Pokud někdo ze čtenářů ano, svěřte se nám se zkušenostmi.


iPod Socks

Steve Jobs a Apple mají zjevně i smysl pro humor, což dosvědčuje i další novinka, která byla v úterý uvedena - iPod Socks, neboli ponožky pro iPod. Za 29 USD dostanete balení šesti pěkně barevných ponožek. Původně jsem předpokládal, že se jedná o klasické ponožky v barvách iPodu mini, ale mýlil jsem se. Tyhle pletené ponožky jsou určeny přímo pro iPod - pravděpodobně jako pouzdro chránící displej před poškrábáním. Vypadají opravdu skvěle :-), ale jsem hodně zvědavý, jak se budou prodávat a zda s nimi Apple udělá díru do světa. Dostupné by měly být v polovině listopadu.


Pokud si chcete prohlédnout pár obrázků z této akce, máte možnost na stránkách ipodlounge.com a OSXFAQ.com, kde jsou k vidění i iPod Socks. Přímo na stránkách apple.com si lze prohlédnout i video záznam. Po třech letech se iPod dočkal zásadní změny a jen čas ukáže, jak se Apple trefil do přání uživatelů a zda cena je pro trh akceptovatelná či nikoliv. Další otázkou zůstává, zda nový iPod bude prodávat i společnost HP, nebo zda zůstane "pouze" u iPodu čtvrté generace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: