iPod Photo & iPod Special Edition - Evoluce pokračuje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iPod Photo & iPod Special Edition - Evoluce pokračuje

29. října 2004, 00.00 | V úterý večer našeho času pořádala společnost Apple speciální hudební událost v San Jose v Californii. Hlavního slova se na pódiu ujal CEO Steve Jobs a naservíroval všem hudebním fanouškům pár dárků. Bezpochyby největší novinkou je iPod Photo, který úspěšnou řadu přehrávačů s nakousnutým jablíčkem rozšířil o další vylepšení a funkce - barevný displej a možnost přenášet a prohlížet fotografie na displeji nebo třeba televizi. Ale iPod Photo není jediná novinka, která byla v úterý představena.

V úterý večer našeho času pořádala společnost Apple speciální hudební událost v San Jose v Californii. Hlavního slova se na pódiu ujal CEO Steve Jobs a naservíroval všem hudebním fanouškům pár dárků. Bezpochyby největší novinkou je iPod Photo, který úspěšnou řadu přehrávačů s nakousnutým jablíčkem rozšířil o další vylepšení a funkce - barevný displej a možnost přenášet a prohlížet fotografie na displeji nebo třeba televizi. Ale iPod Photo není jediná novinka, která byla v úterý představena.


iPod Photo

Nový iPod koncepčně vychází z předchozí řady - čtvrté generace. Má stejné klikací kolečko i rozměry. Liší se v tloušťce, která dosahuje 19 mm, větší kapacitě disku (40 GB a 60 GB) a především barevném displeji. Ten má stejné rozlišení (220 x 176), ale zvládá zobrazit až 65 536 barev. Aby iPod déle vydržel, dostala nová řada i výkonnější baterie, které by jej měli udržet až 15 hodin při životě, pokud bude uživatel pouštět pouze hudbu. Při prohlížení fotografií se bude muset spokojit s 5 hodinami. S tím souvisí i doba nabíjení, která se vyšplhala na 5 hodin - za 3 hodiny lze baterii nabít na 80%.

V základní výbavě je vedle samotného přehrávače doková stanice, sluchátka, pouzdro, nabíječka, FireWire kabel, USB 2.0 kabel a AV kabel. Ten slouží pro připojení k iPodu k televizi či jinému zařízení (video, projektor apod.) a následnému prohlížení fotografií. Kabel se připojuje přes konektor sluchátek a k televizoru se zapojuje přes cinch konektory. Dle specifikace můžete ke spojení využít i dok, který podporuje S-video. U Photo slideshow si můžete nastavit prodlevu mezi obrázky, hudbu na pozadí, opakování slideshow, náhodné pořadí, přechody (zapnuto/vypnuto), povolení TV výstupu a volbu TV signálu - NTSC nebo PAL.

iPod Photo podporuje formáty JPEG, BMP, GIF, TIFF a PNG a do iPoda je můžete dostat pomocí synchronizace z iPhoto (Mac) nebo z Photoshop Album 2.0 a Adobe Photoshop Elements 3.0 (PC). Samotná synchronizace probíhá přes iTunes - budete potřebovat poslední verzi 4.7. Možnost přímého propojení s digitálním fotoaparátem možná není. Součástí iPodu není ani integrovaná čtečka paměťových karet, ale toto lze řešit pomocí výrobků třetích stran, o kterých se zmíním později. Díky novému displeji je celé rozhraní barevné a grafické prvky jsou hodně podobné Mac OS X (Aqua). Další výhodou je, že iPod Photo dokáže synchronizovat i obrázky vašich alb přímo z iTunes, takže si při přehrávání hudby můžete zkontrolovat, jak vypadá originální verze CD obalu. Barevný iPod je prodáván za cenu 499 USD (40 GB verze) a 599 USD (60 GB verze).

Mimochodem, přímo na této akci se Steve Jobs v souvislosti s iPodem Photo zmínil o tom, že "Hudba a fotografie budou další velká věc". Hlavní výhodu vidí v tom, že nízká cena digitálních fotoaparátů dovolila spoustě uživatelů si je pořídit, a hlavně fakt, že fotografie nejsou chráněny copyrightem (zde se jedná samozřejmě o fotky, které si sám uživatel udělá). Narozdíl od videa, kde Steve naznačil, že iPod není to správné zařízení pro pohyblivé obrázky. I když spíše měl na mysli současný iPod, co bude za pár let je těžké nyní odhadovat, ale iPod Video (nebo Movie) uvedený třeba v roce 2006 nezní zcela nereálně.

iPod Special Edition: U2

Vedle Steva Jobse se na pódiu objevili i členové irské kapely U2 - Bono a the Edge. Asi vám neunikla reklama a nový klip Vertigo této kapely, ve které můžete vidět i iPod. Toto spojení (Apple + U2) se dočkalo dalšího výsledku v podobě speciální edice iPodu - iPod Special Edition: U2. Na rozdíl od iPod Photo se nejedná o žádné změny v podobě barevného displeje a "vnitřek" je zcela totožný s 20 GB iPodem čtvrté generace. Stejná velikost, váha, displej... jen na první pohled vypadá úplně jinak. U2 iPod má přední část celou černou s červeným klikacím kolečkem a na zadní straně naleznete podpisy všech čtyř členů této irské kapely. Za cenu 349 USD dostanete k tomuto iPodu ještě plakát U2 a kupón s 50 USD slevou, který můžete uplatnit v iTunes Music Store při nákupu boxu "The Complete U2". Jedná se kolekci 400 skladeb od U2 včetně 25 raritních nahrávek. Plná cena tohoto setu bude 149 USD a dostupný by měl být 23. listopadu. Stejný den má být v prodeji i nové album "How to Dismantle an Atomic Bomb", ze kterého mohli pozvaní hosté slyšet pár skladeb v podání Bona a the Edge.

Jak dostat fotky do iPodu?

Vzhledem k tomu, že se na téma iPod & připojení digitálního fotoaparátu rozjela velká diskuze pod středeční aktualitou, rozhodl jsem se uvést dvě řešení, které by mohla pomoci potencionálním zájemcům o toto spojení. V tuto chvíli zůstává středem "digitálního hubu" počítač - fotografie i hudbu musíte stahovat z počítače pomocí iTunes a iPhoto. Cestovatelům a fotografům, kteří nemají nikdy dost paměťových karet, může přijít vhod produkt Belkin Media Reader, což je externí čtečka paměťových karet, kterou jsme na MujMACu již testovali. Nevýhodou je relativně dlouhá doba stahování fotek z karty, výhodou je, že neřešíte kompatibilitu s fotoaparátem, kterých se dnes vyrábí velké množství a ne každý podporuje např. Mass Storage. Jednoduše kartu zasunete do čtečky, připojíte iPod a pár minut počkáte. Mezitím můžete fotit na rezervní kartu.

Druhou možností je Delkin USB Bridge, který umí spojit dvě USB zařízení a přenést data z jednoho na druhé. Do kategorie těchto zařízení spadá i iPod, i když s menším omezením - je potřeba, aby formát disku byl FAT16/32, čili iPod naformátovaný pod Windows. Jen pro ujasnění, s Macem lze používat i iPod s tímto filesystémem, Mac OS X nemá problém takový iPod číst a pracovat s ním. Jedná se i o ideální řešení pro přenos dat mezi těmito platformami. Obráceně to ovšem standardně možné není (používat Mac iPod pod Windows). Výhodou zařízení Delkin USB Bridge je bezpochyby jednoduchost přenosu dat mezi dvěma USB zařízením (například dva USB flash disky, čtečka karet, atd.). Lze připojit i digitální fotoaparát, ale je nutné si dopředu zjistit, zda je s tímto produktem kompatibilní. Pokud nikoliv, stále lze na jednu stranu zapojit čtečku karet a na druhou iPod.

Belkin Media Reader jsem měl možnost testovat, u popisu Delkin USB Bridge vycházím pouze z informací uvedených na stránkách výrobce, žádnou vlastní zkušenost nemám. Pokud někdo ze čtenářů ano, svěřte se nám se zkušenostmi.


iPod Socks

Steve Jobs a Apple mají zjevně i smysl pro humor, což dosvědčuje i další novinka, která byla v úterý uvedena - iPod Socks, neboli ponožky pro iPod. Za 29 USD dostanete balení šesti pěkně barevných ponožek. Původně jsem předpokládal, že se jedná o klasické ponožky v barvách iPodu mini, ale mýlil jsem se. Tyhle pletené ponožky jsou určeny přímo pro iPod - pravděpodobně jako pouzdro chránící displej před poškrábáním. Vypadají opravdu skvěle :-), ale jsem hodně zvědavý, jak se budou prodávat a zda s nimi Apple udělá díru do světa. Dostupné by měly být v polovině listopadu.


Pokud si chcete prohlédnout pár obrázků z této akce, máte možnost na stránkách ipodlounge.com a OSXFAQ.com, kde jsou k vidění i iPod Socks. Přímo na stránkách apple.com si lze prohlédnout i video záznam. Po třech letech se iPod dočkal zásadní změny a jen čas ukáže, jak se Apple trefil do přání uživatelů a zda cena je pro trh akceptovatelná či nikoliv. Další otázkou zůstává, zda nový iPod bude prodávat i společnost HP, nebo zda zůstane "pouze" u iPodu čtvrté generace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

škoda...

Autor: Jakub Muž

Založeno: 29.10.2004, 04:46
Odpovědí: 0

...škoda, že v článku zcela chybí asi to nejdůležitější, pokud jde o import fotografií přímo přes USB -- Belkin Digital Camera Link for iPod ( http://store.apple.com/1-
800-MY-APPLE/WebObjects/A
ppleStore.woa/71508/wo/7k
2GwvnGq8nC21B5unD1Rq8N7AH
/1.0.0.9.1.0.6.10.11.0.1.
1.1.1.1.1.0.13 ) -- zmiňoval jsem jej v diskusi tady i na maler.cz; je levnější, menší a universálnější než "čtečka karet"...

...a řešení přes Delkin USB Bridge mi přijde jako šílenost, FAT systém na iPodu bych opravdu nikdy používat nechtěl... a navíc tohle řešení mi vůbec nepřijde spolehlivé...

Odpovědět na příspěvek

doporučoval bych přejmenovat MujMac na MujiPod

Autor: Jirka Muž

Založeno: 29.10.2004, 11:15
Odpovědí: 0

co se to děje, kde je nějaký článek o Macích?
Pomalu začínám mít averzi vůči všem těm blbinám, co začal Apple vyrábět - a to také díky tomu, že se téměř o ničem jiném nepíše na serveru, který snad má být o počítačích Apple Macintosh! Nějak to tady jde do kytek :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: doporučoval bych přejmenovat MujMac na MujiPod

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 29.10.2004, 11:24

iPod je produkt spolecnosti Apple Computers a to produkt uspesny, takze mu venujeme patricnou pozornost. Samozrejme nezapominame na vsechna ostatni temata .... Kde jinde najdete clanky jako napr.:

- Kde hledat a kam s tím I: Domény
- Tygr ukazuje drápy II - Smart Folders a Dashboard
- Pre-release Tigera - již nyní!
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Zrychlený iBook, zpomalená G5 ... a obrázky Mini Apple Store
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink
- Mac OS X & Mobil: Bluetooth a párování

A to je jen vyber z dnesni titulni stranky ...

Odpovědět na příspěvek

Mac je styl zivota

Autor: tbart Muž

Založeno: 31.10.2004, 22:35

Macintosh to neni jenom pocitac. Je to styl zivota. A iPod k tomu u nekoho taky patri. A Apple ukazuje vsem ze v tom co dela je nejlepsi. Video iPod je dulezity produkt. Je to takovy maly externi organizer... rozsireni maca... :-)(-: a je to taky "pocitac"...

Odpovědět na příspěvek

iPod a písmo

Autor: Jan Mikešek Muž

Založeno: 29.10.2004, 12:59
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě, a z obrázků to není patrné, jestli má iPod nové defaultní písmo. Z některých záběrů vyplývá, že už to není to příšerné Chicago...

Odpovědět na příspěvek

RE: iPod a písmo

Autor: brw Muž

Založeno: 29.10.2004, 13:40

ehm.. z obrazku je jasne patrny, ze nema! a nevim co mate proti chicagu? ja si kvuli nemu ipoda koupil ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: iPod a písmo

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 29.10.2004, 15:29

iPod Photo pouziva ako font Myriad, to je u Apple ich pismo pouzivane vo vsetkych press a web materialoch

Odpovědět na příspěvek

Tak trochu zklamany...

Autor: oxmox Muž

Založeno: 29.10.2004, 14:59
Odpovědí: 0

...iPod - spousta pros & cons.
Co me zarazilo, byla vaha (40GB verze), nikde jsem se nedocetl, jak iPod zastavit (myslim funkce stop, nikoliv pause, ci vypnout do sleep modu, potazmo dalkove ovladani dtto (stop dtto), nehlede na to, ze nedokaze krom prepinani mezi skladbami prepinat jednotliva alba, kdyz se zmackne play, zacina vzdy od prvni skladby v seznamu (chilli nutnost dolovat iPod z batohu, nastavit album, skladbu, ulozit do batohu.... Nevim nevim, ale je to tak nejak z meho pohledu nedoresene. (a to uz vubec nezminuju nemoznost (ze strany Apple zablokovane) prenaseni hudby z iPodu do maca....)
Tech zaporu je tolik, ze podruhe uz do nej nepujdu...

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak trochu zklamany...

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 29.10.2004, 15:28

Vypnutie - pridrzat zasunuty prepinac Hold

Prenos hudby z iPod-u:
www.versiontrack
er.com tam je tych utilit NA MRAKY

Odpovědět na příspěvek

re...

Autor: oxmox Muž

Založeno: 29.10.2004, 15:38

Fajn, na versiontrackeru jsem si par programu dl.... nicmene ani jeden (krom tech, co nejsou freeware) neumoznuje kopirovat po albech, ale jen po skladbach, coz je OPRUZ JAKO BLAZEN...
Zkousel jsem to a nikomu to nepreju. Neustale prepinat mezi iTunes a tim dl programem (v soucastnosti mam cca 8000 songu v iPodu). Po par hodinach jsem toho zhnusene nechal....

Odpovědět na příspěvek

RE: re...

Autor: nemo Muž

Založeno: 29.10.2004, 16:13

Pokud jste si koupil cca 8000 skladeb ~ cca 500 alb, musel jste zaplatit minimalne 100 000 Kc. Pripada mi proto usmevne, ze Vam vadi zaplatit par korun za aplikaci, ktera Vam vsechen ten majetek bude pohodlne kopirovat. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: re...

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 29.10.2004, 17:03

Zasah do cierneho. Au!
:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: re...

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.10.2004, 17:01

Nemusel. Podle ceskeho prava je mozne udelat si legalni kopii zverejneneho audiovizualniho dila pro vlastni potrebu. To znamena, ze i kdyz si to dilo stahnes z peer-to-peer site, je to legalni. Nesmis je poskytovat, ale stazeni je legalni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: re...

Autor: Jakub Muž

Založeno: 31.10.2004, 02:05

NIKOLIV "zverejneneho", ALE JEN VLASTNENEHO -- TEDY POUZE KOUPENEHO!!!! NE KRADENEHO...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: re...

Autor: Martin Muž

Založeno: 31.10.2004, 12:44

Jakube, precti si zakon, nez zacnes neco vykrikovat. Zjistis, ze tam o vlastneni neni ani slovo, vzdy se mluvi o zverejnenem dile. A zverejnenym dilem se ma na mysli dilo, ktere uz bylo dano na trh v teto zemi.

Pokud si nechces ten zakon cist, vrele doporucuji stahnout si zaznam z prednasky "Debata o pravnich aspektech audiovizualniho piractvi" z teto stranky http://avc.sh.cvut.cz/ind
ex.php?node=12&css=1&lang
=1 , je to pohled na problematiku pravnikem v tomto oboru a nekolika lidmi z vydavatelstvi, dost se budes divit co vsechno je legalni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: re...

Autor: Karel Muž

Založeno: 31.10.2004, 17:56

Mohl bys to prosim prosim nejak shrnout do kratickeho odstavecku? Pres modem si to clovek jen tak nestahne, prepis tam neni a lepsi pripojeni budu mit az za dlouho - nicmene zajimalo by me to uz ted.. Myslim, ze by to zajimalo i vic lidi. Diky, pokud je to jen trosku mozne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: re...

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 31.10.2004, 14:11

Ahoj Jakube,

mohl bys mi prosim rict, odkud mas tyto informace, jeste v roce 2000 znel totiz par. 15 odst. 2 tzv. autorskeho zakona:

"Autorovo svoleni k uziti dila nepotrebuje a odmenu neni povinen poskytnout, kdo
a) zhotovi rozmnozeninu nebo napodobeninu UVEREJNENEHO dila pro osobni potrebu (...)"

a par. 13. odst. 1:

"Autori del, ktera lze (...) rozmnozovat pro vlastni osobni potrebu (...) prenesenim pomoci technickeho zarizeni na nenahrane nosice zaznamu, maji pravo na odmenu vuci vyrobcum takovych nosicu, pripadne jejich dovozcum. (...)"


Pokud je to jinak, a ja to nezaregistroval, tak by me velmi zajimalo soucasne zneni. Donedavna bylo v poradku okopirovat si cokoli pro sebe (sve CD, rozhlasove vysilani, pujcene CD od kohokoli, hudbu stazenou z internetu), samozrejme je trestne kopirovat pro nekoho jineho nebo zverejnovat cizi dila - napriklad pomoci P2P siti.

Co se tyce "kradeni" - tim jen celou situaci zamlzujes - pokud poslouchas radio, dilo nevlastnis ani nekupujes, coz jeste neznamena, ze ho krades.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: re...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.11.2004, 00:02

Podle toho je trestne nekomu legalne zakoupene CDcko zapujcit, nebot ho tim sirim :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: re...

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.11.2004, 08:45

Ano, je, krome nejblizsi rodiny.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: