iDVD4: I dokonalé se vylepšit dá - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iDVD4: I dokonalé se vylepšit dá

2. srpna 2004, 00.00 | Zatímco iMovie 4 oproti svému předchůdci nikterak zásadní novinky nepřinesl, iDVD z balíku iLife '04 nabízí o poznání bohatší služby, než jaké byly k dispozici ve "trojkové" versi. Pojďme se na novinky podívat blíže: podobně jako iMovie, jemuž jsme se věnovali přednedávnem, není ani iDVD žádnou horkou novinkou; aby nám však nescházelo v článcích, věnovaných iLife '04, alespoň něco málo si o něm dnes řekneme.

Zatímco iMovie 4 oproti svému předchůdci nikterak zásadní novinky nepřinesl, iDVD z balíku iLife '04 nabízí o poznání bohatší služby, než jaké byly k dispozici ve "trojkové" versi. Pojďme se na novinky podívat blíže: podobně jako iMovie, jemuž jsme se věnovali přednedávnem, není ani iDVD žádnou horkou novinkou; aby nám však nescházelo v článcích, věnovaných iLife '04, alespoň něco málo si o něm dnes řekneme.

Nejprve připomeňme pro ty, kdo snad nečetli předcházející články, věnované amatérskému zpracování videa: iDVD patří mezi tzv. autoringové programy – systémy, jež dokáží videoklipy, hudbu, statické obrázky a další pomocné informace sestavit do struktury, odpovídající standardnímu DVDisku, a "vypálit" ji na DVD-R. Nejinak než iMovie, samozřejmě i iDVD je typickým zástupcem amatérských systémů, jež dovolí vytvářet poměrně bohaté DVDisky i naprostým laikům. Pro práci s iDVD není třeba o technologii DVD zhola nic vědět: obsah DVD sestavíme podobně, jako kdybychom prostě skládali soubory a složky na pevném disku počítače.

Základní koncepce je velice podobná základní koncepci iMovie: aplikace má jen jediné okno (a pár pomocných panelů např. pro předvolby), ve kterém probíhá veškerá práce. Na rozdíl od iMovie ovšem není obsah okna rozdělen na několik samostatných panelů: iDVD obsahuje v celém okně náhled celého připravovaného dsku, zatímco ovladače má v pomocném "šuplíku", který se vysunuje z okraje okna:

Nebudeme si znovu podrobně vykládat, jak se v iDVD disk připravuje – ono na tom také zhola nic není, prostě do okénka "naházíme" vše, co v něm chceme mít, a je hotovo. Pokud snad někdo ještě iDVD vůbec nezná a rád by se o základních principech práce něco dočtl, nechť se podívá na minulý článek, věnovaný versi 3 – základní princip ovládání a sestavování struktury DVDisku se nikterak nezměnil.

Co je tedy vlastně nového?

Snad trochu překvapivě, ačkoli již minulá verse iDVD byla velmi vydařená (připomeňme, že právě kvůli ní se balík iLife '03 prodával, byť za směšnou částku asi padesáti dolarů – ostatní aplikace bylo možné "stáhnout" zdarma z webu Apple), přináší iDVD '04 řadu novinek a vylepšení. Rozhodně je mezi "trojkou" a "čtyřkou" iDVD o poznání větší rozdíl, než tomu bylo u iMovie: "čtyřka" má zcela nový náhled struktury disku, nový inspektor jeho zaplnění a řadu dalších nových služeb:

  • novému náhledu a inspektoru věnujeme za chvilku samostatný odstavec;
  • hned po nich si přednostní zmínku zaslouží nová témata. Připomeňme, že to byla právě témata, jež z iDVD 3 udělala tak bezkonkurenčně skvělý autoringový program; iDVD 4 obsahuje řadu nových témat s mnohem bohatšími možnostmi. Opět platí to, že jakkoli v iDVD nelze sestavovat náročné profesionální disky obsahující např. skripty, jednoduché amatérské sestavy v něm za několik málo minut lze připravit na takové úrovni, že je podle vzhledu od profesionálních disků těžko rozeznáte;
  • jednou z novinek je možnost zvolit video (či slideshow), jež se spustí automaticky po vložení disku do přehrávače: nejsme tedy již omezeni tím, že by prvým objektem muselo být kořenové menu;
  • do nabídek můžeme vkládat libovolné texty – nyní již tedy není problém rychle a pohodlně sestavovat stránky s textovými informacemi;
  • velikost tlačítek v jednotlivých složkách můžeme volně řídit (a k tomu samozřejmě, stejně jako dříve, máme na vybranou z mnoha možností jejich vzhledu v rámci "témat");
  • iDVD nyní umožňuje definovat dynamické přechody mezi nabídkami a videostopami;
  • kromě toho můžeme přechodové efekty využívat také mezi jednotlivými obrázky v albech ("slideshow");
  • pro přípravu alb nabízí iDVD 4 i další novinku – přehledný náhledový režim ("thumbnails");
  • jak alba, tak i nabídky můžeme ovšem "odjakživa" podkládat hudbou. iDVD 4 ovšem nyní pro rozsáhlejší alba či delší nabídky kromě skladeb podporuje i celé seznamy z iTunes ("playlists");

To není vše, o řadě méně významných drobností jsme se ani nezmiňovali. Alespoň jedna z nich však za samostatnou zmínku stojí: nové iDVD dokáže ukládat projekty na disk jak kompletní balíčky, obsahující přímo všechny soubory, z nichž se projekt skládá (za normálních okolností jsou v projektu pouze odkazy na externí soubory). Tak můžeme snadno a pohodlně přenést kompletní projekt na jiný počítač nebo jej archivovat.

Nový náhled a inspektor

U nového náhledu kompletní struktury disku a nového inspektoru jeho obsahu se zdržíme trochu déle. Nejprve se podívejme na inspektor – ten obsahuje kromě přehledu toho, jak probíhá enkódování jednotlivých videoklipů, hlavně čtyři samostatné "teploměry", z nichž každý zobrazuje obsazený a volný prostor: první z hlediska místa, druhý z hlediska velikosti dynamických nabídek na disku (jejich celková velikost je totiž omezena), třetí se zabývá počtem stop a čtvrtý počtem nabídek. Inspektor ukazuje levá část obrázku:

V hlavním okně vidíme nový náhled – je zapnutý pomocí nového ovladače "Map" při dolním okraji okna, na třetím místě zprava. Náhled zobrazuje každý prvek, z nichž je disk sestaven, jako samostatný objekt; čáry mezi nimi ukazují, jak jsou objekty mezi sebou navzájem provázány.

Nová verse iDVD nabízí v režimu náhledu řadu šikovných služeb: můžeme poklepáním otevřít editor kteréhokoli objektu; pomocí patřičného ovladače také můžeme spustit přímo náhled. U alb nebo videoklipů zde můžeme nastavit opakování. O poslední novince již jsme se zmínili – umístíme-li pomocí myši obrázky či videoklip na ikonu vlevo nahoře, jež representuje disk jako takový, iDVD vybraný objekt automaticky spustí po vložení disku do přehrávače.

A co chyby?

Podobně jako tomu bylo s iMovie 4, ani iDVD 4 jsem neměl čas testovat příliš dlouho: pro praktickou tvorbu DVDisků, jež vytvářím, potřebuji bohatší služby aplikace DVD Studio Pro; v iDVD jsem proto sestavil jen několik menších testovacích projektů.

Na žádnou závažnější chybu jsem nenarazil: na rozdíl od verse 3, jež měla tendenci dost "padat", mi "čtyřka" nespadla ani jedinkrát; podobně se mi nikdy ani nestalo, že by aplikace závažnějším způsobem dělala co nemá.

Snad jedinou zásadnější výtku, již bych vůči iDVD měl, je rychlost: na mojí G4/1.25 GHz/1.25 GB RAM byla aplikace natolik pomalá, že se s ní chvílemi nepracovalo příjemně: ne že by to nešlo, ale přece jen bylo znát, že "někde něco zdržuje". Obávám se, že na starším pomalém stroji s malou pamětí by se s iDVD vinou rychlosti pracovalo skutečně velmi nepohodlně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rychlost

Autor: Franta Muž

Založeno: 02.08.2004, 08:19
Odpovědí: 0

Za rychlost je opravdu tragicka, Uvedomme si, ze iDVD je urceno pro iMaca, eMaca a iBook a proto by na techto lowendovych hobby strojich mela fungovat mnohem rychleji.
Malokdo, si koupi G5 aby mohl strihat v iMovie a vypalovat v iDVD.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost

Autor: Jakub Muž

Založeno: 02.08.2004, 09:35

Zlepšení rychlosti někdy pomůže, když se před spuštěním iDVD nastaví měrné jednotky na USA (v mezinárodních volbách-Formát) a restartuje se počítač. Platí to pro lokalizovaný systém i systém s češtinou na prvním místě. Respektive může to platit i pro systému s angličtinou na prvním místě a změněnou hodnotou měrných jednotek. Lze experimentovat i s formáty čísla (dát USA) -- občas také pomůže... Za vším je pravděpodobně děravý QuickTime...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost

Autor: Jirka Muž

Založeno: 02.08.2004, 09:58

:-D ... to je snad fór, ne? Změnou jenotek v systému ovlivňovat výkon aplikace na zpracování videa. To je šílené. iDVD jsem se pokusil použít jednou, ale když ani po nočním přepočtu nebyl hotov, tak jsem nad ním zlomil hůl (G4/733). Do koše s ním a rychle vysypat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost

Autor: Jakub Muž

Založeno: 02.08.2004, 10:51

....možná to zní divně, ale v praxi to funguje...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost

Autor: rk Muž

Založeno: 02.08.2004, 21:10

No to je prece jasne!!! 2.54 cm je 1palec, takze s US jednokami je vse 2.54x rychlejsi :)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost

Autor: franta Muž

Založeno: 02.08.2004, 11:46

Kdyby byl deravy Quicktime, tak by snad pomalu bezelo i DVD Stuio Pro. (pohybuji, ze by DVDSP sahalo na Quicktime jinak nez iDVD.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost

Autor: Jakub Muž

Založeno: 02.08.2004, 13:00

DVDSP pouziva jine komponenty (respektive pouziva jine principy a jiny pristup nez iDVD)...

Odpovědět na příspěvek

rychlost

Autor: juramac Muž

Založeno: 02.08.2004, 09:28
Odpovědí: 0

Ano. Rychlost iDVD je ne pomala ale UDESNE pomala !!! Delal jsem v nem jediny projekt a jiz nikdy vice........Je to jiste velmi dobre zpracovany softik ale ta rychlost je skutecne zoufala. Hodinove DVDcko zpracovaval 8 hodin, nepocitaje pripravu, ktera take diky pomalosti trvala dalsi hodinku. iDVD je zajimave tehdy, kdy vecer postavite projekt a pak to pres noc pustite.....Dodavam, ze ani ma dvouprocesorova G5 si s rychlosti prilis neporadila, rozdil proti iMacu G4 800 byl neznatelny.....Takze ja osobne vim, ze iDVD uz radeji ne, s DVDsP je prace podstatne rychlejsi a lepsi.

Odpovědět na příspěvek

titulek

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 02.08.2004, 10:43
Odpovědí: 0

"iDVD4: I dokonalé se vylepšit dá" toufalej nadpis. Připomíná mi to situaci , kdy mi kamarád přinesl na opravu barevný televizor a říká :ta televize je perfektní , skvělá !!! všechno je bezvadný akorát nejede :)

Odpovědět na příspěvek

RE: titulek

Autor: Výr velký Muž

Založeno: 02.08.2004, 23:45

...a kromě toho - když je něco "dokonalé" tak to z principu vylepšit nelze. Ale titulek přesně vystihuje nekritický fanatický pohled Mac komunity: macíček je dokonalý pokaždé než se objeví nová (opravená) verze.
Sečteno a podtrženo, nadpis je contradictio sine qua non.

Odpovědět na příspěvek

ad Rychlost

Autor: pixy Muž

Založeno: 02.08.2004, 13:34
Odpovědí: 0

Divne... Ja jsem s rychlosti nemel nikdy vyrazny problem, enkodovani probihalo nekde na pozadi, ale hodinovy disk byl hotovy - no nevim, ale hodina to urcite nebyla... (PB G4/1.25GHz) ... Jenze ted jsem taky zjistil, ze mam buhviproc iDVD3 a jal jsem se instalovat iDVD4 - mozna taky splacu nad vydelkem... :/

Odpovědět na příspěvek

Dokonalé iDVD

Autor: rajo Muž

Založeno: 03.08.2004, 14:30
Odpovědí: 0

Ondřej Čada zřejmě žije v dokonalém světě, kde je iDVD dokonalé, rychlé a snad mu i oloupe brambory. Stejně tak psal i o iMovie... koho tyto výkřiky zajímají?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: