Hudba ve Windows na Mac Intel - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Hudba ve Windows na Mac Intel

8. října 2007, 09.00 | Setkal jsem se již s poměrně velkým počtem muzikantů, kteří začali uvažovat o koupi počítače Apple poté, co je možné na ně instalovat operační systém Windows. Důvod? Apple je vizuálně hezčí než většina notebooků PC, na druhou stranu uživatelé již řadu let používají Windows, jsou na ně zvyklí a mají aplikace pro Windows. Má to smysl? Mohou nastat problémy?

Používat Windows na počítači Apple může mít smysl v případě, kdy uživatel používá nějaký specializovaný software, který je naprogramovaný pouze pro Windows. Naštěstí se to většiny aplikací netýká. Profesionální i běžně užívané aplikace mají verzi jak pro Windows tak Mac OS-X. Na rozdíl třeba od grafiků mají muzikanti tu výhodu, že v jednom zakoupeném balíku je instalace pro obě platformy (grafici si musí například koupit celý nový Adobe balík, pokud přecházejí z Windows na Mac, což je finančně pochopitelně mnohem náročnější). Pokud tedy uživatel nepoužívá nějaký specializovaný software, který je skutenčně pouze pro Windows, pak je lepší na počítači Apple rozhodně používat Mac OS-X. Kromě výhod v samotném operačním systému (kterému jsme se již věnovali), je další výhodou i to, že operační systém Mac OS-X přímo počítá s hardwarem, na kterém bude pracovat a je pro něj (na rozdíl od Windows) speciálně vyladěn.

Proto existuje speciální instalace Mac OS-X například pro MacBook a jiná pro MacBook Pro nebo Mac Pro. Rozhodně není třeba se bát přechodu z Windows na Mac OS-X. Filozofie ovládání jedné aplikace ve Windows a v Mac OS-X zůstává naprosto stejná. Pokud se bojít již naučený klávesových zkratek a jejich přeučování, není k tomu vůbec důvod. Většina softwaru umožňuje definování vlastních klávesových zkratek, takže si můžete vytvořit naprosto shodné nastavení, jako ve Windows (často se dá takové nastavení rovnou načíst ze šablony). I samotný Mac OS-X s tímto počítá a již v něm samém si uživatel může předefinovat klávesové zkratky. Standardně se v Mac OS-X například používá Apple+C pro kopírování. Uživatelé Windows jsou ale zvyklí na Ctrl+C. Není problém v Mac OS-X nastavit, aby se klávesa Ctrl chovala jako Apple. Uživatel Windows se tedy nemusí přeučovat vůbec nic. Zvyknout si na zavírání/maximalizaci/minimalizaci okna vlevo, namísto vpravo, je skutečně maličkost.

Pokud se ale přes to všechno rozhodnete na Applu používat Windows, pak máte dvě možnosti (jak jistě již dobře víte) a to buď spouštět Windows přímo z Mac OS-X nebo bootovat přímo do Windows.

Druhá varianta je ve výsledku rychlejší, protože veškeré informace jsou z operačního systému Windows rovnou překládána pro hardware s ovladači Windows. Pokud běží Windows pod Mac OS-X, pak jsou informace nejdříve překládány pro Mac OS-X a teprve potom posílány do hardwaru. Zpoždění není nijak závratné, ale ve zvuku se počítá s každou milisekundou.

Jsou problémy se softwarem?

V žádném případě. Software běžící ve Windows pod Apple se chová stejně jako na jakémkoliv jiném počítači různých výrobců PC (HP, Dell, Intel, aj.) s různými procesory (Intel, AMD). Software posílá potřebné informace do operačního systému, který je následně překládá pro hardware, který už umí Windows obsluhovat. Skutečně, z tohoto ohledu se použití Windows na Applu nijak neliší od použití v jakémkoliv jiném počítači.

Jsou problémy s hardwarem?

Otázka hardwaru je zásadnější. Aby počítač komunikoval s hardwarem, je zapotřebí nainstalovat speciální software – ovladače. Ty obstarávají komunikaci mezi specializovaným hardwarem a operačním systémem, který přijímá informace od aplikací. Pro řadu běžného hardwaru stačí použít běžné ovaladače pro Windows a i na počítačích Apple ve Windows fungují. Některé ovaldače ale nezajišťují bezproblémovou komunikaci a na počítačích Apple pod Windows pak nemusí hardware fungovat. Tyto případy jsou sice výjimečné (týkají se opravdu jen speciálního hardwaru, většina zvukových karet, efektových jednotek, atd., již dnes fungují bez problémů), ale je lepší o nich vědět.

Závěr

Než se tedy rozhodnete na počítačích Apple používat operační systém Windows, dobře zvažte, zda by nebylo efektivnější používat operační systém ušitý počítačům Apple a v nich používaným komponentům, přímo na míru – tedy Mac OS-X. Možná si tak ušetříte řadu zbytečných problémů a navíc získáte nesporné výhody, které Mac OS-X oproti Windows nabízí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

opravdu je jina verze MAC OS X pro ruzne stroje?

Autor: jouda Muž

Založeno: 08.10.2007, 09:11
Odpovědí: 0

Překvapilo mne, že by existovala jiná instalace OS X pro MacBook, Mac Pro atd. jak píše autor. Toto mi přijde přinejmenším velmi nepravděpodobné. Proč by tomu tak mělo být? Jádro obsahuje podporu pro všechny tyto stroje a použijí se takové moduly, které systém zrovna potřebuje. Toto tvrzení je zavádějící.

Odpovědět na příspěvek

RE: opravdu je jina verze MAC OS X pro ruzne stroje?

Autor: JirSoft Muž

Založeno: 08.10.2007, 10:25

Instalačky jsou opravdu různé, podle mne je to jen trochu ochrana. Jedná se jen o kontrolu, zda souhlasí instalačka a stroj, pokud ji obejdete, nainstalujete to křížem bez problémů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: opravdu je jina verze MAC OS X pro ruzne stroje?

Autor: RudaB Muž

Založeno: 08.10.2007, 11:23

Instalacky se lisi hlavne jednim radkem v instalacnim scriptu, ktery kontroluje typ HW a podle toho pusti instalator dal. Lze tak pomerne snadno prinutit napr. instalator z MacBooku instalovat system na MacPro.

Dalsi moznosti je pochopitelne spustit MacPro v target modu a pres MacBook na neho MacOSX nainstalovat (pro ty, kteri si nechteji delat upravene kopipe DVD).

Odpovědět na příspěvek

RE: opravdu je jina verze MAC OS X pro ruzne stroje?

Autor: vitamac Muž

Založeno: 08.10.2007, 11:34

Je rozdíl mezi instalačkami dodávánými s počítači, které počítají se strojem, ke kterému jsou přiloženy (tj. instalačky pro G2 2. generace jsou nepoužitelné - alespoň pro bežného uživatele na G5 stroje 1. generace - osobní zkušenost). Ovšem krabicový systém zakoupený zvlášť toto omezení mít nebude - není jasné na který stroj jej chcete istalovat. Mluvíme samozřejmě vždy o podporovaných počítačích.

Odpovědět na příspěvek

RE: opravdu je jina verze MAC OS X pro ruzne stroje?

Autor: vali Muž

Založeno: 08.10.2007, 18:46

Jojo, kdyz jsem chtel onehda sve zene nainstalovat na G3 iMac upgrade Tigra, co jsem dostal ke G4 minikovi, instalace asi v pulce skoncila s podivnou hlaskou. Google mi to pak prelozil jako nepodporovanou instalaci.

Odpovědět na příspěvek

Instalacky nejsou stejne !

Autor: Puk Muž

Založeno: 08.10.2007, 10:04
Odpovědí: 0

Je tomu opravdu tak. Kdyz si koupis MacPro a jeste MacBookPro a budes chtit pouzit instalacky systemu z MacPro na MacBookPro, tak se ti muze stat, ze ti pri instalaci nabehne laska, ze instalacky jsou urcene pouze pro stroje MacPro :)

Odpovědět na příspěvek

např. Cubase

Autor: Kamil Muž

Založeno: 08.10.2007, 11:01
Odpovědí: 0

No např. Cubase ve verzi SE 3 poběží jenom na PowerPC platformě, takže na inteláckym MacBooku to fakt nejde. Je potřeba už koupit verzi Cubase 4 Studio a ta už stojí kolem 10 tisíc. To je už ale cena, za kterou se dá pořídit Logic Express 7, což běží na všem.

Odpovědět na příspěvek

RE: např. Cubase

Autor: Martin Muž

Založeno: 08.10.2007, 11:33

Cubase SE3 běží i na Intel Macu. Jen není přímo Steinbergem podporovaná. A samozřejmě běží pod Rosettou, což s sebou může přinášet nějaké problémy. Také je jasné, že je pak nutné používat pouze ne-Intelovské Plug-Iny, ale i ovladače. Nicméně dá se to rozchodit a pak "zakonzervovat" a už do toho nesahat a je to OK. Btw: Pokud máš Cubase SE3, tak upgrade na Cubase 4 Studio stojí asi 7.400.

Ale Cubase versusu Logic na Macu, to je úplně jiný přístup. To je jako ASIO vs CoreAudio, VST vs Au, atd. Prostě Cubase je více Woknovská.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: např. Cubase

Autor: MacMike Muž

Založeno: 08.10.2007, 18:14

No tak tady budu horlivě oponovat....
Cubase nikdy nebyl nativní Win aplikace.
Poprvé jsem se s ním setkal v roce 1987 na Atari 1040 ST. Pokud vím, v roce 1990 byl Cubase portován na Mac. V roce 1991 přišel na svět Cubase Audio a svět se posral - stále na Macu. Až v roce 1992 byl Cubase portován na Win 3.11 to tehdy tuším byly. Ale to byl celkem průser. ..podobně jako Cubase a Win 95...Takže závěrem - devadesátá léta minulého století byla ve znamení Apple a bezchybně šlapajícího Cubase.
Na PC se s Cubase dalo dle mého soudu pracovat až s nástupem XP - ale to už v podstatě současnost:-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: např. Cubase

Autor: yanis Muž

Založeno: 08.10.2007, 22:37

navíc si za desítku koupíš dnes i logic studio 8 s mraky bank a to je prostě MAZEEEEC.. pak stačí dlouholetým Cubesákům a Nuenďákům (sám jsem jeden z nich) pár hodin (!!!) na Logic pro 8 a víte, že Vás Bůh miluje :-)))

Odpovědět na příspěvek

windows na maca

Autor: booboo Muž

Založeno: 08.10.2007, 12:14
Odpovědí: 0

Sorry, ale podle me je to dost ujety. Koupit si maca protoze je hezkej, vyhodit MacOS do popelnice a nainstalovat si do nej windows, ktery mam samozrejme legalne koupeny spolu s tunou "programku", ktery MacOS casto obsahuje...
Prechod na Maca mi pred par lety trval par hodin (vc.instalace angl. verze, bez manualu) a nemam vubec problem pouzivat cokoliv, co jsem pouzival pod Win.

Odpovědět na příspěvek

RE: windows na maca

Autor: Martin Muž

Založeno: 08.10.2007, 14:08

Já si také myslím, že je to dost nesmysl. S přechodem na Mac jsem také neměl problémy a naopak se mi otevřel nový klidnější a spokojenější svět. Ale z praxe vím, že jsou lidé, kteří si koupí Apple jako hezký notebook a pak na něm provozují Windows. A jsou i takoví muzikanti. Jinak by mě to téma nenapadlo. ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: windows na maca

Autor: jouda Muž

Založeno: 08.10.2007, 14:38

Tak to je ale opravdu uchylárna. To je jako koupit si nový auto a dát si tam interiér ze žigula, protože tím dotyčný někdy jezdil. Přechodem z WIn se mi hodně ulevilo, tak proč toto řešit?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: windows na maca

Autor: Martin Muž

Založeno: 08.10.2007, 14:57

Možná nejsou všichni jako Ty. ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: windows na maca

Autor: yanis Muž

Založeno: 08.10.2007, 22:33

přeeeeesněěěěěě :-) pokud lidi pujdete na mac...jinak: pojďte na Mac a ušetříte přinejměnším nervy a neztratíte hlavu a invence !

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: windows na maca

Autor: chr Muž

Založeno: 08.10.2007, 23:08

Dá se řící, že souhlasím... Nicméně dokážu pochopit, že se takto někdo zachová, protože si myslím, že ta hezkost MacBooku jde ruku v ruce s praktičností. - Nikde žádné pofiderní win-tlačítka na kalkulačku, web a přehrávač, krásna jednoduchá klavesnice s normálními tlačítky a normalním rozložením, praktický velký touchpad (mám TP opravdu rád a prakticky jsem u NTB nikdy neměl potřebu použít myš) , atd , atp ... V mém případě by se o případné doplnění OS X staral maximálně nejaký Linux. Win mi prostě nevyhovují už jen způsobem prace... Každopadně bych lidi asi za koupi MB jen pro tu hezkost neodsuzoval (ale přitom je určite HODNĚ vyzpovídal :o) )

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: windows na maca

Autor: vok Muž

Založeno: 16.10.2007, 17:35

Treba proto, ze windows behaj na macbooku rychlejc nez macosx, ma to rychlejsi odezvy. Treba proto, ze donedavna "Komplete balik" od Native Instruments nebyl Universal binary. Treba proto, ze ho nebavi cekat na to, az nekdo dopise synchronizaci s telefonem pro macos atp. Zkratka potrebuje pocitac k praci a ne si s nim hrat.

Odpovědět na příspěvek

Adobe Audition

Autor: milosb Muž

Založeno: 08.10.2007, 15:28
Odpovědí: 0

Mám za sebou poměrně úspěšný přechod z Win na Mac, ale nezvládnul jsem nahradit Adobe Audition - a když píšu nahradit, tak myslím nahradit; rozhodně nevidím jako řešení nainstalovat si Audacity.
Za rozumné tipy bych byl povděčen.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe Audition

Autor: Pavel Satny Muž

Založeno: 08.10.2007, 21:15

Dobry den,
ja jsem pred casem koupil FinalCutExpress, kde je pribaleny Soundtrack. Dale jsem mel to stesti koupit v mupromo bundlu Amadeus Pro. Zkuste se podivat na tyto aplikace, treba to pumuze.
Pavel

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Adobe Audition

Autor: helenka Muž

Založeno: 08.10.2007, 22:40

Za amadea se přimlouvám, dělá se mi s ním super!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Adobe Audition

Autor: milosb Muž

Založeno: 09.10.2007, 19:45

Dival jsem se na screenshoty Amadea a pripada mi to s Audition jako absolutne neporovnatelne, naprosto jina vahova kategorie :-(

Odpovědět na příspěvek

win

Autor: juraj Muž

Založeno: 08.10.2007, 16:15
Odpovědí: 0

Tak dá sa i takto. vyhodit upne Mac operačný sis. a tať tam iba win ...

Odpovědět na příspěvek

RE: win

Autor: yanis Muž

Založeno: 08.10.2007, 22:29

to se jiste da, ale je to bláznovství, souhlasim, ze APPLE + LOGIC studio!!! (najdete tam to nejlepší z vegas, NUENDO, protools a mnohem , mnohem viiiiice!!)

Odpovědět na příspěvek

RE: win

Autor: effel Muž

Založeno: 28.04.2009, 00:47

mi pripada jako uplna blbost vyhodit z macu uplne mac os x, hja sice windows potrebuju, ale vyresila jsem to rozdelenim harddisku pres bootcamp a mam oboji a vsechno funguje bajecne
vzdat se kvuli windows Leoparda mi prijde jako vzdat se porsche kvuli trabantovi

Odpovědět na příspěvek

Kdyz Mac, tak pak i Logic Studio

Autor: Bluejade Muž

Založeno: 08.10.2007, 18:13
Odpovědí: 0

Kdyz uz clovek prejde na masinky od Apple, a dela profi ci polo-profi hudbu, tak by byl, podle mne, velkej hlupak, kdyby alespon nevyzkousel Logic Studio 8. Kompletni studio za 500$ je velice vyhodna koupe. : )

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdyz Mac, tak pak i Logic Studio

Autor: milosb Muž

Založeno: 10.10.2007, 09:28

Fakt stoji Logic Studio 500USD? Dival jsem se na ceny tady, a jen za Logic Pro chteji cca 25 tisic - nebo jsem neco spatne pochopil? Ze 1USD je 1EUR vnimam jako trest za zivot v EU, ale 500USD za Studio vs. 25 tisic za Logic Pro mi prijde uz jako systemova chyba :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kdyz Mac, tak pak i Logic Studio

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 11.10.2007, 00:08

To je za starý Logic. Cena za nový ještě nebyla stanovena.

Odpovědět na příspěvek

pan Jirsák a jeho soundblastery

Autor: F4K Muž

Založeno: 09.10.2007, 08:07
Odpovědí: 0

tak tedy dobrá, když se panu Jirsákovi líbí design Maců a rád používá Win, ať to tak dělá.
Akorát nevím jak k nim připojí svoje zvukovky?!

Což takhle pana Jirsáka poslat na střídačku, nebo ho úplně vypískat z tohoto serveru. Myslím si, že jeho názory je hodně diletanské, ale proti gustu...

Odpovědět na příspěvek

RE: pan Jirsák a jeho soundblastery

Autor: fido Muž

Založeno: 10.10.2007, 22:08

Pripojuju se k F4K +=D

Clanky pana Jirsaka na serveru MujMac postradaji odbornost, vhled do problematiky hudby a audia na Mackach a celkove snizuji obsahovou kvalitu tohoto serveru.

Pane Jirsak, co takhle tapetovat jiny server? =)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: