Hudba na Macu – komprese a formáty I - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Hudba na Macu – komprese a formáty I

15. července 2004, 00.00 | Chcete vědět, jak mít kvalitnější empétrojky, než vám nabízí iTunes? Zajímá vás, co je zač nový formát Apple Lossless? Potřebovali jste někdy přehrát ogg, shorten, flac nebo WMA? Nebo ani nevíte, co na co jsou tyto formáty dobré? Nejdřív se podíváme, jaké možnosti nám komprese zvuku poskytuje a jaká řešení nám Mac OS X nabízí pro ztrátovou kompresi. Na příště si necháme bezztrátové formáty a alternativní přehrávače.

Chcete vědět, jak mít kvalitnější empétrojky, než vám nabízí iTunes? Zajímá vás, co je zač nový formát Apple Lossless? Potřebovali jste někdy přehrát ogg, shorten, flac nebo WMA? Nebo ani nevíte, co na co jsou tyto formáty dobré? Nejdřív se podíváme, jaké možnosti nám komprese zvuku poskytuje a jaká řešení nám Mac OS X nabízí pro ztrátovou kompresi. Na příště si necháme bezztrátové formáty a alternativní přehrávače.


Není komprese jako komprese

Podobně jako obraz je možné i zvuk komprimovat bezztrátově a ztrátově.

Bezztrátová (anglicky lossless) komprese je pouhé úspornější zakódování dat, dekódováním lze získat přesnou kopii původních dat, při takové kompresi se obvykle nelze dostat pod polovinu původní velikosti, ale nedojde ke ztrátě kvality. Zástupci bezztrátových formátů jsou FLAC, Shorten a nově Apple Lossless.

Ztrátová (anglicky lossy) komprese funguje na bázi zjednodušeného popisu dat, při kterém se primárně vypouštějí těžko postřehnutelné detaily (na bázi tzv. psychoakustického modelu). Typickými zástupci těchto formátů jsou MP3, AAC, Ogg Vorbis a WMA.

Stále existují i nekomprimované formáty, o těch se často mluví jako o PCM (pulse code modulation) formátech. Zvuk je uložen jako sekvence hodnot výchylek zvukové vlny, pro uložení hodnoty výchylky (vzorku) se použije určitý počet bitů a záznam se provádí o určité frekvenci. Jde o WAV (preferovaný na PC), AIFF (preferovaný na Macu) a případně syrový PCM. Hlavní, co odlišuje WAV od AIFF, je formát hlavičky obsahující informace o počtu kanálů, frekvenci a počtu bitů (u syrového PCM musí tyto informace musí znát tyto parametry aplikace, hlavičku totiž neobsahuje). To, že je zvuk nekomprimovaný ještě neznamená, že je v CD kvalitě (může být monofonní, mít jinou frekvenci či počet bitů na kanál). Na CD je zvuk uložený jako 16bitové dvoukanálové (tj. stereofonní) PCM o vzorkovacím kmitočtu 44100 Hz.


Není bit rate jako bit rate

Populárním ukazatelem kvality ztrátově komprimované hudby je datový tok, bit rate. Například 1411 kb/s znamená, že k záznamu jedné sekundy je použito 1411 kilobitů. Právě to je datový tok nekomprimované hudby v CD kvalitě (2 x 16 b x 44100 Hz = 1411200 b/s). Z bit rate se dá spočítat i kolik bude sekunda hudby zabírat na disku (B [bajt] = 8 b [bitů], k = 1000, K = 1024, takže 8192 kb = 1000 KB). Vteřina hudby v CD kvalitě tedy zabere 1411200 b / 8192 b/KB = asi 172 KB, hodina přibližně 606 MB.

Často se používají termíny CBR (constant bit rate), VBR (variable bit rate) a ABR (average bit rate). Variabilní bit rate znamená, že během kódování se datový tok mění podle složitosti zvuku, takže i když je nakonec průměrný datový tok dejme tomu 128 kb/s, měla by být kvalita vyšší než při použití konstantní bit rate 128 kb/s. ABR (u kódovače LAME) má stejný princip VBR, jen se používá jiný algoritmus.

Poslouchatelné datové toky současných formátů začínají právě kolem 128 kb/s (hodina zabere asi 55 MB). Je ovšem chyba řídit se jen podle tohoto parametru. Jednak lepší formáty dokáží pomocí stejného datového toku dosáhnout vyšší kvality. Jednak dokonce i různé kódovače (encoders) téhož formátu podávají různě dobré výsledky. Například iTunes encoder s bity docela mrhá a produkuje méně kvalitní soubory než některé konkurenční programy.

Kvalita komprimovaného zvuku je navíc subjektivní záležitost. Různé formáty a kódovače mohou použít trochu jiný přístup (psychoakustický model), takže nelze jednoduše říct, která komprese je kvalitnější, záleží na posluchači a konkrétním typu hudby. Do hry také vstupují reproduktory a sluchátka. Pokud máte třeba sluchátka do tisíce korun nebo používáte vestavěné reproduktory na iMacu je možné, že i poměrně nízká bit rate pro vás bude neodlišitelná od CD kvality.


Ztrátové formáty


MP3

MP3, celým názvem MPEG-1/2 Audio Layer 3, je nejstarší a nejběžnější ze současně používaných formátů. Sice je také méně ‚výkonný‘ než ostatní současné formáty, ale jak už bylo řečeno, hodně záleží na encoderu. Právě iTunes v kódování MP3 dost zaostávají a nutí tak uživatele používat zbytečně vysoké bit rate. Naštěstí ale existuje LAME pro Mac OS X s grafickou nádstavbou, která velmi příjemně spolupracuje s iTunes. LAME se obecně pokládá za nejlepší z dostupných kódovačů, takže pokud chcete kvůli kompatibilitě zůstat u MP3 a dotáhnout maximální kvality, stáhněte si a nainstalujte iTunes-LAME. Jedinou vadou je samozřejmě pomalejší kódování než prostřednictvím iTunes.

iTunes-LAME

iTunes-LAME


AAC

Především díky společnosti Apple se prosazuje další ze zvukových standardů MPEG: AAC (MPEG-4 Advanced Audio Coding). V zásadě používá podobnou strategii jako MP3, ale využívá nových poznatků a zmírňuje některé artefakty typické pro MP3. Zatím bohužel není s čím kodek Applu srovnávat (AAC přehrává zatím jen pár aplikací mimo iTunes/QuickTime a snad žádný přehrávač mimo Apple iPodu), ale ve srovnání s MP3 v iTunes je výrazně lepší a vyplatí se ho používat, kódování je téměř stejně rychlé jako u MP3. Na internetu se objevily i takové názory že LAME MP3 jsou stejně dobré nebo dokonce lepší než QuickTime AAC. U určitých druhů hudby se to může stát, ale vzhledem o kolik je samotné AAC lepší než MP3 je to dost nepravděpodobné. Více informací o AAC a odkazů najdete na například na stránkách knihovny faac/faad.


Ogg Vorbis

Ogg VorbisDalší rozšířený potenciální nástupce MP3 je Ogg Vorbis. Názory na to, zda je lepší či horší než AAC se liší, oba formáty budou kvalitativně asi dost podobné. Rozdíl je v tom, že Ogg Vorbis je vyvíjen jako open source a autoři softwaru ho mohou zdarma použít. Snad i proto je rozšířenější než AAC na hardwarových přehrávačích, z nejzajímavějších uvedu například Rio Karma.

Přestože oficiální podpory od Apple se tento zajímavý formát kvůli favorizaci AAC zřejmě nikdy nedočká, dají se oggy na Macu docela příjemně používat. Díky Ogg Vorbis QuickTime komponentu je můžete přehrávat v libovolné aplikaci podporující QuickTime, tedy i iTunes. V aplikacích, které to umožňují můžete pomocí tohoto komponentu oggy i vytvářet. V iTunes se korektně zobrazí i většina informací o skladbě (titul, interpret, album, žánr). Pro vytváření oggů můžete použít buď Ogg Drop nebo tenc, oba umí z internetu stahovat jména skladeb a tenc dokonce zvládne importované skladby zařadit do hierarchie složky iTunes Library.

Ogg Drop   tenc
Ogg Drop a tenc

Jediná vada pro uživatele Maců je tedy chybějící podpora v iPodech a nemožnost importovat přímo v prostředí iTunes.


WMA

WMA (Windows Media Audio), je formát podporovaný Microsoftem a poměrně širokou škálou přehrávačů. Nebýt toho, že na rozdíl od oggů, AAC i empétrojek, jde uzavřený formát, je WMA poměrně dobré. Zřejmě nikdo z vás, kdo nebyl postižen Window Media Playerem, nebude chtít tento formát primárně používat. Hodí se ale vědět, že ani bez WMP není problém ho na Macu přehrát (resp. dekódovat). Jednou z možností je použít mplayer.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ještě...RealAudio 10

Autor: J.P. Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:01
Odpovědí: 0

kromě dalších kodeků spojených s videem bych zmínil určitě Real Audio. Má velmi dobře zmáknuté DRM a využití v korporátní sféře.

Odpovědět na příspěvek

RE: ještě...RealAudio 10

Autor: Lukáš Muž

Založeno: 15.07.2004, 11:49

Když už jsme u těch formátů, tak bych se chtěl zeptat, jaký software bych si měl stáhnout v případě, že chci přehrát formát .avi ?


děkuji Luk

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ještě...RealAudio 10

Autor: bjoehy Muž

Založeno: 15.07.2004, 11:59

MPlayer nebo VLC.

Odpovědět na příspěvek

Avi

Autor: J.P. Muž

Založeno: 15.07.2004, 12:29

Avi hlavně není kodek, je to container na kodeky. Doplň dotaz o typ kodeku, dostaneš odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: ještě...RealAudio 10

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 15.07.2004, 20:16

Uvazoval jsem nad tim, ale nakonec mi z bezneho uzivatelskeho hlediska neprislo zajimave. Mozna mas pravdu, ale podle me by se to spis hodilo do jinak pojateho clanku.

Odpovědět na příspěvek

Real

Autor: J.P. Muž

Založeno: 17.07.2004, 18:37

To asi ano. Z pohledu uživatele nic-moc. Pro MacOS má Real zatím pouze exportní QT plugin na Video, Helix Producer, RealPlayer a projekt MusicBrainz. Připravuje se MusicBrainz Tagger jako importní a organizační plugin metadat do iTunes.

Odpovědět na příspěvek

mp3

Autor: standa Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:04
Odpovědí: 0

Me by zajimalo jestli nejaky program umi zkracovat nebo ukladat jen urcite casti pisnicek

Odpovědět na příspěvek

RE: mp3

Autor: J.P. Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:12

každý program na zpracování zvuku.

nepleťte si distribuční kodeky a playery s kodeky pro zpracování a audioSW na editaci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: mp3

Autor: standa Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:28

prave na ty programy pro apple jesm se ptal kdybych o nich vedel tak se neptam

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: mp3

Autor: J.P. Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:32

Audacity, Spark ME, Peak Express, nebo jakýkoliv profi.. např. ProTools, Logic... je jich mnoho. stačí zahledat na Versiontracker.com

Odpovědět na příspěvek

RE: mp3

Autor: rk Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:13

to prece umi primo quicktime ve verzi "pro". Jsou tam funkce "trim" a jine.

Odpovědět na příspěvek

AAC?

Autor: Honzig Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:14
Odpovědí: 0

Docela mě přístup Applu zaráží, pokud nebude tlačit AAC dalším výdrobcům HW přehrávačů (přenosné, automobilové a domácí kina) může se s nějakou širší používaností rozloučit. Pokud nemáte iPod s nějakými hi-end sluchátky, tak je vám AAC dnes k ničemu.
Odbočím: repro u nového Powerbooku je tak pekelné, že by stačily i 32kilové MP3 a nic nepoznám (viz. článek - jinak díky za něj!)

Odpovědět na příspěvek

RE: AAC?

Autor: Zbynek Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:37

Pokud vim, tak Panasonic dela prenosne CD prehravace, ktere krome MP3 prehravaji i AAC.

Odpovědět na příspěvek

RE: AAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 15.07.2004, 13:01

Podpora AAC u prehravacu je opravdu mizerna. Ale neni to veci jen iPodu. Prehravace dela napriklad Panasonic, dale AAC umi prehravat napriklad Rio 800, iRive iDP-100, DIVA GEM G4064, CANYON CN-MP1, CANYON CN-MP1... Zkratka jsou, jen je potreba hledat

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: AAC?

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 15.07.2004, 21:35

Tyto prehravace IMO neprehraji .m4a AAC, o kterych v clanku mluvim. Podrobne viz "Re: AAC - Nepresnosti v clanku". Pokud se pletu, budu rad, kdyz se tu o prehravaci ktery by byl kompatibilni s "applovskymi" empectyrkami (MPEG-4 container, pripona .m4a), objevi zminka. Priznam se, ze na prochazeni specifikaci vsech prehravacu jsem nemel silu. Vyrobci jsou obvykle skoupi a pisi jen "podporuje AAC".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: AAC?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.07.2004, 08:45

Aha, to jsem nevedel, ze jsou ruzna AAC. Ach jo, to je bordel :-( Ja vzdy koukl na specifikace prehravacu a koukal po podpore AAC. To je vsechno. Jen nechapu, k cemu ji tam maji, kdyz prakticky na jine AAC clovek nenarazi - to uz by se jim tam spis vyplatilo zamontovat podporu toho WMA...

Odpovědět na příspěvek

WMA

Autor: Zbynek Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:39
Odpovědí: 0

Pokud me pamet neklame, tak WMA prehrava i posledni verze iTunes.

Odpovědět na příspěvek

RE: WMA

Autor: JK Muž

Založeno: 15.07.2004, 10:58

Jen windows verze.

Odpovědět na příspěvek

EasyWMA

Autor: J.P. Muž

Založeno: 21.07.2004, 10:30

dá se překonvertovat.

Odpovědět na příspěvek

AAC - Nepresnosti v clanku

Autor: Ruda Muž

Založeno: 15.07.2004, 13:01
Odpovědí: 0

AAC je jeden z nejrozsirenejsich kodeku vubec (nejdete ho na kazdem DVD nebo audio DVD - MPEG-2 AAC). MPEG-4 AAC je principalne jeho nasledovnikem. Z kodeku MPEG-2 AAC mimochdem vychazi i WMA. Koncem 90. let totiz M$ koupil spolecnost Liquid Audio, ktera provozovala prvni solidni DRM platformu pro online prodej hudby (mimochodem - iTunes je logisticky az napadne podobny Liquid Playeru - online shopu Liquid Music)

Odpovědět na příspěvek

RE: AAC - Nepresnosti v clanku

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 15.07.2004, 21:26

Za nepresnost se omlovam, ale vidim ji uplne jinde.

AAC ma totiz mnoho variant, a jejich popis byl nad ramec clanku (pokusim se to za chvili napravit kratkym prehledem). Proto jsem se venoval pouze AAC z prostredi QuickTime/iTunes/iPod, tedy MPEG-4 AAC v MPEG-4 containerech (coz jsem bohuzel dostatecne nezduraznil). Presto se mi to zda, vzhledem k tomu, ze clanek je pro uzivatele Macu pomerne logicke.

Ted slibene doplneni:

AAC bylo vyvinuto pro standard MPEG-2, a jako takove muze byt soucasti souboru s priponou .mpg a .mpeg, syrovych AAC s priponou .aac i MPEG-2 DVD, tam se ale obvykle pouziva nestandardni AC3 (Doly Digital) a ne MPEG-2 AAC.

Pozdeji bylo AAC vylepseno jako nativni audio codec pro standard MPEG-4. Tento standard ma containery zalozene na QuickTime. Prave tyto soubory s priponami .m4a (bezne) a .m4p (chranene) pouziva Apple v iTunes a iPodu. (Takze iPod .aac soubory a dokonce ani .mp4 [coz uz vubec nechapu] soubory neprehraje.)

MPEG-2 a MPEG-4 AAC jsou dva odlisne standardy, takze se samozrejme i kazdy zvlast licencuji.

AAC ma navic ruzne profily (MPEG-2), resp. objektove typy (MPEG-4). U MPEG-4 je jich sest, a Apple pouziva pouze jeden: LC, s jinymi si iPod neporadi (ale asi ani neprijde do styku).

DVD je zalozeno na MPEG-2. Nevim o DVD prehravaci, ktery by prehraval MPEG-4 AAC v MPEG-4 containerech.

Co se tyce prenosnych prehravacu, ty maji vzdy nejaka omezeni (profily, pripony, bitrate, containery) a nevim o zadnem mimo iPodu, ktery by prehraval "applovske" (z pohledu MPEG-4 ovsem standardni) soubory .m4a. Opet to samozrejme neznamena, ze takovy neexistuje. Pokud ano, budu rad, kdyz se tu o nem nekdo zmini.

Tot vse k AAC. Myslim, ze je dobre, ze jsem tohle do clanku necpal, ale mel jsem se zminit, ze jsou i "jine" AAC soubory, nez zname z QT/iTunes/iPoda, a ty jsou skutecne s urcitymi omezenimi docela siroce podporovane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: AAC - Nepresnosti v clanku

Autor: px Muž

Založeno: 16.07.2004, 17:17

Aj ja doplnim - na DVD sa mozu pouzivat formaty:

1) MPEG-1 Layer 2
2) LPCM
3) ATSC A/52 alias AC3 alias Dolby Digital v privatnom streame
4) DTS Home v privatnom streame

Europske DVD prehravace by mali vediet prehrat 1 a 2, zvycajne prehravaju aj 3, vyssie modely vsetky styri. Prehravace v Severnej amerike zvladaju 2 a 3, vyssie modely aj 4.


MPEG-1 Layer 2 (.mp2) je nieco uplne ine ako MPEG-2 AAC!

Odpovědět na příspěvek

chudak G3

Autor: czeXit Muž

Založeno: 15.07.2004, 20:33
Odpovědí: 0

to je strasny, tady na tyhle strance po dlouhe dobe vidim pravidelne nekolikasekundove vytuhy, duhove kolecko atd. nevim je to na moji G3 nejak preflashovany nebo co... pokazdy kdyz se vlezu a jeste to na me zabzuci kdyz to chci zavrit... :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: chudak G3

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.07.2004, 17:25

Krasnej Off Topic :-) ale jinak musim souhlasit. Vytuhava to fest a driv mi to taky nedelalo. No jo, dan za Flash :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chudak G3

Autor: nemo Muž

Založeno: 17.07.2004, 22:21

Doporucuji PithHelmet (ci jiny filtr); bude to bez flashe a pojede to lepe :-)

Odpovědět na příspěvek

Doplnění

Autor: LP Muž

Založeno: 15.07.2004, 21:40
Odpovědí: 0

AAC je standard, poměrně dobře rozšířený, například středovlný digitál DRM a podobně.
Podle nejrozsáhlejších srovnávacích testů, prováděných nedávno, je nejlepší poměr kvalita/bitrate v tomto pořadí: AAC+, MP3-PRO, AAC, MP3, WMA.
Wav a Aiff jsou v podstatě také kontejnery, např. wav může mít v sobě komprimované mp3 audio.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: Doplnění

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 16.07.2004, 00:34

Clanek je neuplny, vim o tom, je to zamer, tema by totiz vydalo na nekolik knih. Ale doplnovani v tomhle smyslu asi nema cenu:(.

Na komentare ohledne AAC jsem uz odpovidal ("Re: AAC - Nepresnosti v clanku"), neni to zdaleka tak jednoduche. A DRM (ne Digital Rights Management, ale Digital Radio Mondiale) je mimo zamereni clanku jeste vic nez Real Audio, je to proste jine tema.

Co se tyce "srovnavacich testu": Pred napsanim clanku jsem jich prosel poradne mnozstvi, udelal jsem si o nich urcitou predstavu a jeden jsem si i zkusil udelat;)) a pak jsem se jim v clanku zamerne vyhnul. Uvadeni zarucenych poradi ve stylu "podle nejrozsahlejsich nejnovejsich testu je to tak a tak" je jen zavadejici. Stalo by za to aspon uvest zdroj, o jake jde codecy (nejen formaty), v jakych rozsazich datovych toku a co znamena "nejrozsahlejsi" (nejvic nahravek, formatu, porotcu...??)

Co se tyce WAVu a AIFFu: Ano, jsou to containery, ale v clanku mluvim zamerne o jejich uziti pro ciste PCM. AIFF je druh IFF, muze obsahovat i komprimovane audio (AIFC), WAV je (spolu s AVI) podmnozinou RIFF (coz je Microsoftem vykradeny IFF s little-endian formatem), muze obsahovat prakticky jakakoli zvukova data. Muzete si ale byt jisti, ze az naripujete vase cedecka do WAVu, komprimovana nebudou;)), vetsina softwaru by si s tim ani nevedela rady (nemluve o HW prehravacich).

Odpovědět na příspěvek

dobrej clanek

Autor: micker Muž

Založeno: 15.07.2004, 23:00
Odpovědí: 0

dobrej clanek, dik.
m

Odpovědět na příspěvek

autopřahrávač

Autor: Folberger Muž

Založeno: 30.10.2013, 11:55
Odpovědí: 0

Dobrý den potřebuji poradit autorádio nepotporuje MP3 jaký formát je možný? děkuji

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: