FloboPuyo a Fish Fillets - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

FloboPuyo a Fish Fillets

1. července 2005, 00.00 | V dnešním, historicky druhém, díle nového seriálu o hrách pro Mac OS X na nás čekají mini-recenze na dvě zábavné freeware hry, které si můžete zdarma stáhnout a zahrát, a které vás jistě zabaví přinejmenším stejně, jako mnoho komplexních komerčních produktů.

FloboPuyo

Bylo nebylo, žil byl v totalitním Rusku jednou pán, jménem Alexey. Jednoho dne se probudil s úsměvem na tváři - políbila ho múza. Protože najednou nemohl z hlavy dostat podivné myšlenky na padající kostičky a měl po ruce vše potřebné, pustil se Alexey ihned do realizace svého nápadu a za několik týdnů už oprašoval pomyslné piliny z počítačové hry, které bylo předurčeno stát se trhákem století. V roce 1985, 8 let před definitivním pádem Sovětského svazu, přišel Alexey Pajitnov s geniální hrou Tetris.

Šíření Tetrisu po celém světě se podobalo lavině, a kromě řady soudních sporů, dalo vzniknout také nové skupině her, klonům Tetrisu. Flobo Puyo, remake starší hry Puyo Puyo, je jednou z nich. Podobně jako v Tetrisu, i zde je hráč postaven před hrací pole s padajícími kostkami, tentokrát ve formě vícebarevných bublinek. Ty se snaží skládat tak, aby se vždy dotýkaly bubliny stejných barev. Podaří-li se mu poskládat skupinu čtyř a více bublin, tato zabliká a zmizí, čímž uvolní místo pro další.

Tento základní princip je ještě zkomplikován přítomností druhého hráče, který se snaží o to samé, co vy. Pokaždé, když se jednomu z hráčů podaří odstranit skupinu bublin, je na druhého hráče shozena várka bezbarvých kostek, které, ač existují pouze dočasně, blokují jeho manévrovací prostor a brání mu skládat nové skupiny. První, kdo dosáhne stropu, pochopitelně prohrál.

FloboPuyo má svůj osobitý grafický styl

Grafická stránka hry není sice nijak oslňující, ale svůj účel plní. Všechny prvky ve hře jsou profesionálně vymodelovány a ručně animovány a celkový dojem rozhodně neurazí. Zvuky jsou nadprůměrně kvalitní a rozhodně příjemně doplňují dění na obrazovce. Ačkoliv o hudbě by se dalo říct to samé, situaci poněkud kazí přítomnost pouze jediné skladby, která se prakticky okamžitě oposlouchá a po několika kolech ji pravděpodobně vypnete. Celkově je FloboPuyo velmi kvalitní hříčka s, na hru zdarma, výborným zpracováním a vysokou návykovostí. Hra ve více lidech je extrémně zábavná a návyková a určitě si ji oblíbíte - v jednoduchosti je konec konců ta pravá síla.

Hodnocení
Zábavná hříčka nejen pro nadšence Tetrisu. Ve dvou lidech se jedná o návykovou záležitost!
Výrobce
Open Source - iOS Software

Podobné hry
Frozen Bubble
BugThug
Tetris
Stažení
FloboPuyo OS X

Fish Fillets

Toto lehce promočené logické dobrodružství vzešlo z dílen českých vývojářů Altar Interactive. Původně komerční hra byla však po čase uvolněna jako freeware a posléze dokonce open source. Právě druhý akt firmy Altar umožnil portování projektu na platformy Linux i Mac.

Příběh hry se otevírá, když dva rybí agenti, které jsem si pracovně nazval Anča a Bert (ve hře se jejich pravá jména nedozvíte), dostanou čerstvý balík absurdních úkolů od svého tajemného zaměstnavatele. Hlavní mise vede k nalezení havarovaného létajícího talíře a odhalení tajemství života, vesmíru a tak vůbec. Kromě toho jste pověřeni odhalit záhadu Bermudského trojúhelníku, najít potopenou Atlantis a radioaktivní skládku, shodou okolností v téže oblasti. Ač by si kdekdo na jejich místě zoufal, Anča a Bert ke svému úkolu přistupují hrdinně a se zdánlivě nevyčerpatelnou zásobou humorných hlášek v rukávě.

Ačkoliv by první pohled mohl mást, Fish Fillets jsou přísně logická hra a řešení každého z celkem 70 kol leží v promyšleném a předem naplánovaném postupu. Nečekají na vás žádné klikací závody ani akční souboje - pouze dlouhé a usilovné přemýšlení a v případě výbušnějších povah nadávání. Ve chvíli, kdy je na vaší rybě popáté v řadě provedena praktická demonstrace plošné projekce do roviny podlahy - nejlépe sklenicí borůvkové marmelády - se musíte smát. Zvláště, když ryby svou smrt komentují komickým hlasem a hláškou "Oy, Karamba!" Když se to stane podesáté, chce se vám brečet. O to větší je pocit vítězství, když se vám podaří odhalit správnou kombinaci pohybů a dovést obě ryby bezpečně k východu z úrovně.

Rybí agenti disponují slušnou zásobou profesionálně nadabovaných komentářů

I když byla grafika hry vytvořena v roce 1998, a je tedy zastaralá, plní stále svůj účel a působí velmi přehledně a příjemně. Zpracování ryb i předmětů je detailní, barevné a přiměřeně pohádkové. Občasná animace předmětů a všudypřítomné řasy a bublinky navozují ten správný podvodní dojem. Dabing obou ryb, který se bohužel záhadně vytratil z verze pro Mac OS X (je ale možné jej stáhnout odděleně na stránkách projektu), dodává hře zábavný šmrnc a touha slyšet, o čem si budou ryby povídat v příští úrovni působí často jako dodatečná motivace k dokončení kola. Celou hru doprovází hudební doprovod, který bohužel není umělecky moc na úrovni, a který pravděpodobně rychle vypnete. Hra běhá v okně, a není tedy problém poslouchat vlastní výběr muziky v iTunes.

Celkový dojem z Fish Fillets je převážně pozitivní - je příjemné po delší době potkat čistě logickou hru, jejíž autoři si pod pojmem hlavolam nepředstavují poskakování po plošinkách nebo závody ve klikání myší. Kvalitu hry trochu kalí místy protivný systém ukládání pozice (celý postup se přehraje znovu od začátku) a občas přílišná citlivost ovládání ve zrychleném módu hry. S tím vším na mysli nemohu než dobrodružství nerozlučné dvojice rybích hrdinů doporučit.

Hodnocení
Příjemně odpočinková logická hra z českých luhů a hájů. Humorné rozhovory, malovaná grafika a dva rybí hrdinové - co víc si přát.
Výrobce
Open Source - Altar Interactive

Podobné hry
iSudoku
Chess
Goban
Stažení
dmg (hra samotná)
data (hlavně dabing)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Fish Fillets

Autor: franta Muž

Založeno: 01.07.2005, 08:50
Odpovědí: 0

Teda nevim nevim, ale:
Fillets-0.6.0.dmg - 65,3 MB
fillets-ng-data-0.7.0
.tar.gz - 91,1 MB

to mi prijde na logickou hru trochu moc, 157 MB je teda brutus a to je komprimovane, nevim, kolik to zabira po instalaci na disku.

Kde jsou ty casy, kdy na 70 kol v Lemingach stacili 3 diskety (5 MB)

Odpovědět na příspěvek

RE: Fish Fillets

Autor: david Muž

Založeno: 01.07.2005, 10:19

Ano je to hodně, ale Fish Fillets za to určitě stojí, je to super hra i po těch letech. Hrál jsem to jen ve win, ale tahle zpráva mi udělala radost, jdu downloadovat.

Odpovědět na příspěvek

dikec

Autor: micker Muž

Založeno: 04.07.2005, 13:58
Odpovědí: 0

ty Fish Fillets jsou super + ta cestina = paradni hra nejen pro decka, dikec za info
m

PS. mozna ste jenom trosku vic mohli popsat jak dat dohromady ten dabing s tou hrou, ne kazdej to vi .-)

Odpovědět na příspěvek

RE: dikec - zlúčenie dabingu a hry

Autor: switcher Muž

Založeno: 06.07.2005, 10:00

Áno, ja to tiež neviem. Bol by tak niekto láskavý a napísal ako to dať dokopy? Dlho som to sťahoval a tak by som bol nerád, že to bolo zbytočné. Ďakujem.

Veľmi pekná hra.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dikec - zlúčenie dabingu a hry

Autor: micker Muž

Založeno: 06.07.2005, 16:04

pravym tlacitkem mysky (nebo ctrl+klik) si otevres menicko nad aplikaci fillets, das "zobrazit obsah baliku" a tam pujdes po slozkach Resources/share/games/fil
lets-ng/ tam uvidis ty stejny slozky jako v tom druhym souboru co sis stahnul a prepises je prave tema extra stazenejma
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dikec - zlúčenie dabingu a hry

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 06.07.2005, 16:21

Dodatečný dodatek autora:
V reakci na dotazy v diskuzi předkládám podrobný návod k instalaci dabingu do hry Fish Fillets pod Mac OS X.

Stáhněte si datový soubor s dabingem pomocí odkazu pod článkem a rozbalte jej - třeba na ploše. Najděte si na disku aplikaci Fillets (pravděpodobně bude ve složce Applications) a klikněte na ni, držíc klávesu ctrl. Z otevřivší se nabídky vyberte položku "Show Package Contents." V nově otevřeném okně postupně navigujte složkami Resources -> share -> games. Ze staženého datového archivu vyberte všechny položky, přetáhněte je do složky fillets-ng a potvrďte přepsání souborů. To je vše - zavřete okno a spusťte program, dabing by měl fungovat (je možné, že jej bude třeba zapnout v nastavení ve hře).

Odpovědět na příspěvek

Jak?

Autor: Dave Muž

Založeno: 11.02.2012, 17:51
Odpovědí: 0

Bohuže na Mac OS X Lion nejde hra ulozit ani nahrát pomocíkláves F1, F2 jk to děláte vy ???

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: