Enigmo - záhada padajících kapek - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Enigmo - záhada padajících kapek

20. června 2003, 00.00 | Jestliže máte rádi spíše logické než akční hry, je tu jeden skvělý tip pro vás - hezký nápad, pečlivé zpracování, které je u firmy Pangea tradicí a dobrá zábava.

Pokud jste milovníky logických hrátek, nepochybuji o tom že se vám zalíbí hra Enigmo od populární firmy Pangea. Pangea se již několik let pohybuje na scéně macovských her a vytvořila řadu titulů - Bugdom, Nanosuarus, Cromag Ralley a další. Společným jmenovatelem většiny her je, že to jsou 3D hry a jsou až dětsky hravé, s roztomilou, trošku naivní grafikou - byť si je určitě rádi zahrají i dospělí. Hry jsou (na dnešní poměry) také poměrně nenásilné, takže pro děti jsou v podstatě ideální - Apple některé tituly přibaloval a přibaluje ke svým "consumer" počítačům, eMacu, iMacu a iBooku.

Nejnovější hra Enigmo se už svým názvem odkazuje na logickou záhadu a mozek skutečně u této hry budete potřebovat více než přesnou mušku a postřeh. Základ je prostý - dostat kapky různých tekutin do správných lapacích nádob - za použití dostupných nástrojů pro danou úroveň.

Hra je vyvedená v 3D, ačkoliv by stejně dobře fungovala i ve 2D podobě - s třetím rozměrem se tu (možná i naštěstí - pokud jste někdy skládali 3D puzzle) aktivně nepracuje. Grafika však vypadá poměrně hezky, k hracímu plánu se lze přibližovat a oddalovat, například pro vychutnání závěrečného "teď mi to celé hezky funguje...". Pokud vás grafika na obrázcích nenaplňuje nějakým nadšením, vězte, že v pohybu vypadá výrazně lépe. Průběh hry doplňuje muzika, která rozhodně neruší.

Úrovně se od sebe samozřejmě liší obtížností, která postupně vzrůstá a je nutné pracovat i s více než s jedním médiem. Základem je obvykle voda - kape ze zásobníku vesele dolů a divoce se odráží podle toho kam dopadá. Kapky se však nikde neshromažďují - pokud ztratí energii, prostě zmizí. Cílová baňka je umístěna na více či méně nedostupném místě - kapkám je nutné nějak pomoct, celá hra je vlastně využití fyzikálního pravidla že "úhel odrazu se rovná úhlu dopadu" plus nějaká ta gravitace. K tomu slouží řada pomůcek, jejich složení a počet se pro každý level liší. Základem jsou "trampolíny" - těch jsou celkem tři druhy, lišící se podle síly odrazu - ta "nejlepší" odrazí kapky výše, než z jaké výšky dopadly. Do soustavy je možné umístit také plošiny - po těch buď kapky stékají, nebo se odrážejí. Houbou můžete kapky zachycovat a pouštět přímo dolů, k dispozici je i akcelerační trubice, která kapky zrychluje (odráží se pak více). Někdy musíte upotřebit také "trojúhelník".

Jednotlivé prvky je možné umisťovat na plochu v podstatě dle libosti a také dle libosti je natáčet - buď klávesami po skocích o 22° nebo také volně myší - to bude obvykle lepší (nutno klepnou na vnější část kruhu kolem kousku). Kromě ploch sloužících k odrážení obsahují úrovně také aktivní části - například tlačítka (pouze při dopadání kapek na tlačítko teče jiné médium) či barevné brány (pokud kapka projde obručí dané barvy, otevře se pak jinde také brána, která kapky jinak nepropustí). Složitější úrovně mají samozřejmě možnost variantních řešení - každý použije trošku jinou kombinaci zařízení, důležité je splnit úkol.

Roztomilé také je, že pokud se křižuje láva s vodou, občas nějaká ta kapka vody zasyčí a vypaří se, tak jak by se i dalo předpokládat. Je dobré vědět, že naplnění nádoby na plný počet bodů (které se ukazují v levém dolním rohu) nestačí, tekutina musí přitékat dále, jinak se nádoba vyprázdní - to je důležité mít na vědomí pokud je více tekutin ve hře a chcete se pokusit o splnění "nejdřív jedna a pak druhá" - to nejde, téct musí obě současně.

Hra se nehraje na čas, ovšem v každé úrovni jsou k dispozici bonusové body, které rychle utíkají - osobní postřeh je zatím takový, že za tu dobu tak zhruba budete mít představu jak to udělat, ovšem asi to nestihnete "postavit".

Hra má celkem 70 úrovní, dá se získat na internetu na stránkách výrobce pangeasoft.net (download je relativně malý, 20 MB) a hrát buď jako demoverze, nebo po získání kódu za 20 USD jako plná verze. Pokud vás omrzí zabudované úrovně, můžete zkusit si vytvářet vlastní pomocí editoru, který je ve hře.

Nároky hry jsou procesor G3 nebo G4 na 400 MHz, 128 RAM a 8 MB VRAM, grafická karta by měla být alespoň ATI Rage 128 nebo nVidia GeForce 2, hrát můžete na Mac OS 9 i Mac OS X.

Pokud vás nebaví střílečky a raději se odreagujete u něčeho relativně nenáročného, ale logického a zábavného, je Enigmo skvělá hra pro vás - hezký nápad, pěkně zvládnutý technicky a dobře hratelná. Takže jestliže se nudíte, nebo chcete něco ideálního na odreagování před spánkem, doporučujeme vám Enigmo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: