Doplňující poznámky k rozšíření působnosti iTunes Store do dalších zemí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Doplňující poznámky k rozšíření působnosti iTunes Store do dalších zemí

iTunes Store v CR

30. září 2011, 00.00 | Apple spustil prodej hudby v iTunes Store i pro 12 zbývajících zemí Evropské unie a iBookstore nyní funguje ve 26 dalších zemích. A v několika dalších evropských zemích, kde iTunes Store působil již dříve, se zřejmě připravují prodej a půjčování filmů.

Jak už víte z naší včerejší zprávy, od čtvrtka lze nakupovat a stahovat hudbu z obchodu iTunes Store také v naší zemi. Rozšířená působnost tohoto hudebního obchodu se však týká i dalších zemí Evropské unie a známky příprav se objevily již před několika dny. U nás ovšem byl ve středu státní svátek, a tak některé doplňující informace přinášíme až teď.

iTunes Store prodává hudbu ve všech zemích Evropské unie

Už v úterý napsal polský deník Rzeczpospolita, že se v příštích dnech chystá spuštění iTunes Store v deseti dalších zemích Evropské unie. A již v úterý se v některých z těchto zemí, včetně té naší, změnily licenční podmínky App Store a začaly mluvit také o stahování hudby, videa a vyzvánění pro iPhony.

A ve středu už bylo jasné, že iTunes Store zahájí prodej hudby ve všech zbývajících 12 zemích Evropské unie, v nichž dosud nepůsobil – tedy v Bulharsku, České republice a Estonsku, na Kypru, v Litvě, Lotyšku a Maďarsku, na Maltě, v Polsku a Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. (Deník Rzeczpospolita mylně tvrdil, že mezi novými zeměmi nebudou Kypr a Malta.)

iTunes Store se tak do naší země (a 11 dalších) dostal víc než 8 let po svém spuštění - jeho provoz byl zahájen, tehdy ovšem ještě pod názvem iTunes Music Store, 28. dubna 2003, k pátému výročí jeho fungování jsme přinesli stručný přehled jeho tehdejší dosavadní historie.

Dnes iTunes Store nabízí přes 18 milionů hudebních skladeb a letos v únoru počet stažených skladeb překonal hranici 10 miliard a na WWDC 2011 se už mluvilo o 15 miliardách stažených skladeb. A nyní nastal další významný milník, kdy se výrazně zvýšil počet zemí, v nichž tento obchod nabízí hudbu.

Nové rozšíření asi nebylo tak úplně náhodné. Už v roce 2008 Apple kvůli iTunes Store vyšetřovala Evropská komise, ale nakonec šetření ukončila poté, co Apple slíbil vyrovnání cenových podmínek. Ovšem již tehdy Apple prohlašoval, že by rád svůj obchod provozoval pro celou Unii, avšak licenční podmínky hudebních vydavatelů mu to nedovolují. A tak až teprve teď, po dalších třech letech, došlo k rozšíření prodeje hudby na všechny země Evropské unie, pravděpodobně potom, co se konečně podařilo uzavřít ony dohody s vydavateli.

iBookstore nyní působí ve 26 zemích

iTunes Store ovšem dnes zdaleka neprodává jenom hudbu a také u některých jiných položek došlo k významnému zvýšení počtu podporovaných zemí. Nejsilněji to platí pro elektronické knihy pro iOS.

Když loni v lednu Apple představil první iPad, uvedl také aplikaci iBooks a s ní spojený obchod s elektronickými knihami, iBookstore. Po vydání iOS 4 začaly být aplikace iBooks a její knižní obchod dostupné též na iPhonech a iPodech touch. A od letošního června, v rámci přechodu na službu iCloud, se iBookstore stal součástí iTunes Store, jeho novým oddílem.

Dosud však byl knižní obchod Applu dostupný jen v několika málo zemích, konkrétně v Austrálii, Francii, Kanadě, Německu, USA a Velké Británii. To se však tento týden též změnilo, přibylo dalších 26 zemí, pro něž mohou vývojáři nabízet své elektronické knihy přes portál iTunes Connect.

Těmito novými zeměmi jsou Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Na zařízeních s iOS 3.2 nebo vyšším tak teď lze ve všech těchto zemích nakupovat, stahovat a číst elektronické knihy z iBookstore aplikací iBooks.

V některých evropských zemí se začínají chystat také prodej a půjčování filmů

Zatímco v „nových evropských zemích“ (myšleno z hlediska dostupnosti iTunes Store) začal alespoň prodej hudby, v některých „starých zemích“, kde už hudební obchod Applu fungoval delší dobu, se zřejmě ještě navíc chystají prodej a půjčování filmů (některé velké západoevropské země jako Francie, Německo či Velká Británie již prodej filmů umožňují).

V tomto týdnu počaly přicházet zprávy, že se nabídky filmů (zatím však dost chudé) objevily také v obchodech iTunes Store pro Belgii, Dánsko, Finsko, Nizozemí, Norsko a Švédsko. Dosud sice neposkytují vyhrazený oddíl pro filmy, ale vyhledávací funkce zpřístupní též filmy ke koupi či zápůjčce. Není to však příliš spolehlivé a nejspíš jde o provizorní stav, lze očekávat, že ještě dojde k dalším změnám.

iTunes Store tak rozšiřuje svou přítomnost do dalších zemí Evropy a v těch zemích, kde již nějakou dobu funguje, dále rozšiřuje svou nabídku. Také u filmů jistě záleželo hlavně na vyjednání podmínek s držiteli práv, lze proto předpokládat, že doplnění nabídky o filmy v nových zemích si vyžádá delší čas, ale nyní už zjevně není tak úplně nereálné, že za několik let bude po celé Evropě dostupná veškerá nabídka iTunes Store.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: