Doom 3 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Doom 3

30. listopadu 2005, 00.00 | Po krátké pauze z technických důvodů se na vaše monitory vrací seriál „Hry pro Mac OS X.“ Novou kapitolu recenzí dnes otevíráme očekávaným pokračováním legendy, hrou Doom 3.

Kdysi dávno, ještě v počítačové době dřevní, byla nebyla malá firmička zvaná ID Software. Z dílen této společnosti vzešla řada skvělých, zábavných a převratných her, jako například 6 dílů nezapometulného Commander Keen, klasická arkáda Hovertank nebo jedna z prvních pseudo-3D akčních her, Wolfenstein 3D. Nejslavnější, nejdiskutovanější a nejkontroverznější hrou ID Software a nejspíš i celého herního průmyslu, je však bezpochyby legendární Doom. Podobně jako předtím Bitches Brew odstartoval revoluci hudební a o roky později Matrix zase redefinoval žánr akčních filmů, Doom navždy změnil svět počítačových her. Díky skvělým a mnohokrát potvrzeným programátorským schopnostem Johna Carmacka a také kvůli absenci jakýhkoliv zábran v míře herního násilí, nám ID Software dal poprvé zakusit nefalšované, adrenalinové akce, jaká do té doby neměla obdoby.

Jako u každé revoluční myšlenky, i ve stopách Dooma následovaly další hry, od samotných ID (Quake, Doom II...) nebo i od jiných vývojářských skupin. Zrodilo se mnoho zábavných a originálních her, jako například skvělý Half-Life (který se nedávno dočkal stejně revolučního pokračování), graficky převratný Unreal nebo sarkasticky drsný Duke Nukem. Z autorů původního Dooma se mezitím stali multimilionáři a celebrity celosvětového formátu - když proto po dlouhém čekání oznámili návrat ke klasické herní sérii, která jim přinesla bohatství a slávu, celý svět očekával nový Doom 3 se zatajeným dechem. Jako u každého tak horlivě očekávaného titulu, i od třetího Dooma jsme všichni čekali hodně. A jak to dopadlo?

Jak je u 3D akcí poslední dobou dobrým zvykem, hra začíná zvolna a klidně. Jako nově najatý mariňák společnosti korporace UAC jste převelen k bezpečnostním jednotkám ve výzkumné základně na Marsu. Krátce po začátku hry máte, ještě bez výbavy a zbraně, možnost se chvíli volně procházet po krásně zpracovaném a především vlastním životem žijícím výzkumném komplexu. Narazíte na nejrůznější postavy, které s vámi vymění pár slov, počítačové terminály, na kterých si můžete přečíst informace o Mars City a pomalu si začnete všímat, že ve zdánlivě perfektně šlapající operaci se začínají dít prapodivné věci. Krátce poté jste vysláni na rutiní prohlídku podzemí základny, kde máte najít ztraceného vědce. A pak, zhruba po půl hodině volného hraní, najednou zhasnou světla a vypukne peklo na zemi. Odkudsi se objevivší armáda démonických zrůd z Danteho nestrašnějších nočních můr začne systematicky likvidovat vše živé pozemské a měnit lidi na vražedné nestvůry a hráč je uvržen do chaotické řežby, z níž živí vzejdou jen ti nejlepší. Marťanská základna se nyní hemží nepřátelsky naladěnými stvůrami z jiného světa a vy jste sami v chátrajícím podzemním zařízení, odříznutí od jakékoliv podpory nebo naděje na záchranu.

Od dob Doom II se podoba starého známého impa poněkud změnila.

Temných, temnějších i nejtemnějších zákoutí je hra skutečně plná.

Náhlý přechod z napjatého očekávání ke zběsilým jatkám je ještě podtržen neustále aktivním interkomem, s jehož pomocí se velitel mariňáků snaží zorganizovat obrannou linii. Standardní armádní komunikace je však rychle vystřídána zoufalým řevem masakrovaných bezpečnostních jednotek a následně zlověstným tichem. Po se hráč ocitne sám v temném prostředí, plném nejrůznějších ventilačních šachet a údržbářských průlezů, ze kterých se každou chvíli může vyvalit (a také že vyvalí) jakákoliv pekelná abominace. Atmosféru, která by se dala krájet, hře dodává především geniální hra světla a stínů v potemnělé základně, osvětlované jen občasným hořícím panelem a váhavým svitem příruční baterky. K tomu si ještě připočtěte realisticky zpracované nepřátele, perfektní mimiku postav a detailnost prostředí, jakou by Doom 3 mohly závidět leckteré ručně kreslené Adventury minulého tisíciletí. Z okolních obrázků si možná dovedete přibližně představit, jak Doom 3 vypadá, ale už neoceníte v reálném čase počítané přechody mezi světelnými úrovněmi, perfektně zvládnuté animace příšer a především výborné skloubení grafického a zvukového prožitku z hry.

Každá sranda ale něco stojí, v případě Doom 3 cena odpovídá přibližně hodnotě nového stolního počítače. Pokud je totiž váš mac starší než rok, nejspíš si nezahrajete. Hardwarové nároky jsou skutečně o dost vyšší než je u her pro Mac zvykem, ale na druhou stranu, pokud váš stroj splňuje alespoň minimální požadavky, zahrajete si doopravdy plynule - narozdíl od her jako Simcity 4, je totiž Doom 3 stejně náročný od začátku až (téměř) do konce. Důležitá v tomto případě není jenom karta grafická, ale i pořádné prostorové ozvučení - Šmátravé kroky někde za vašimi zády, škrábání v potrubí či vzdálené zvuky boje totiž nejlépe vyzní správně trojrozměrně. Bohužel, většina dnešních Maců není 5.1 výstupem vybavena, takže pomůže externí zvuková karta.

Imp vypadá hrozivě, ale vaše věrná brokovnice si s ním poradí na jednu nebo dvě rány.

Když si však odmyslíme fantastické audiovizuální orgie, stává se Doom 3 hrou veskrze průměrnou. Koncept, který před bezmála 15 lety způsobil revoluci, už dnes k šokování publika nestačí. Ve hře je dostupný omezený arsenál zbraní a nepřátel, minimum jakýhkoliv složitějších hádanek nebo náročnejších úseků (nepočítame-li úseky tipu „150 krvelačných nestvůr v jedné místnosti,“ které prověří spíše vaši schopnost rychle mířit, než mozkové závity) a několik několik naskriptovaných příběhových sekvencí skutečně nepřekvapí. Hra se po jisté době stane lehce předvídatelnou - to poté, co si zvyknete, že z každé díry vyskočí nestvůra - a nebýt několika originálních myšlenek, jako například příručního PDA nebo inteligentního způsobu interakce s počítači ve hře (pomocí kurzoru myši), by se stala nudnou. Naštěstí je přítomné dostatečné množství rozptýlení a hra není ani příliš dlouhá, ani příliš krátká, takže na první zahrání pobaví od začátku až dokonce.

Co ale potom? Hrát Doom 3 po druhé nemá smysl, protože všechna překvapení, která má hra v zásobě, už znáte na zpaměť, záznamy experimentů na základně si asi také podruhé přečítat nebudete a temná atmosféra už vás podruhé nejspíš taky tolik nevyděsí. Multiplayer ve hře sice přítomen je, ale v takové podobě, že prakticky ani nestojí za řeč - dokonce by se dalo říct, že nejrůznější úpravy starého Doom II poskytují lepší zábavu ze hry více hráčů.

BAF!

Pacifikace nestvůr se s dobře vybraným arsenálem stává rutiní záležitostí.

Vyřknout definitivní ortel na hrou, jako je Doom 3 je těžké. Kdyby nenesla jméno svého legendárního předchůdce, pravděpodobně by se jednalo o příjemné překvapení a jako vývojářská prvotina, by nepochybně byla hitem. Od ostřílených veteránů z ID Software se ale dalo čekat mnohem víc, než jen technicky dokonalá, ale herně lehce nedotažená bezduchá střílečka, okořeněná trochou děsivé atmosféry. Pokud na to máte stroj, Doom 3 si určitě zahrajte. Přinejmenším napoprvé vás zcela pohltí a nepustí, dokud jej na pokraji vyčerpání nedohrajete. Potom už můžete krabici se hrou darovat příbuzným - podruhé ji hrát nebudete.

Za zapůjčení testovacího iMac G5 děkujeme čajovně V síti.

8/10
Doom 3
Výrobce
ID Software
Demoverze
Ke stažení na MacGameFiles.com. (463 MB)
Shrnutí
Poslední díl Dooma potěší, pobaví, vyděsí a rozhodně se vám bude líbit - napoprvé...
Podobné hry
Quake 3: Arena
Unreal Tournament 2004 (Recenze)
Halo
Hardwarové nároky
CPU: G4 1,5 GHz, doporučeno G5
Paměť: 512 MB
Grafická karta (nVidia): GeForce FX5200, doporučeno GeForce 6600
Grafická karta (Ati): Radeon 9600, doporučeno Radeon x600
Testovali jsme na
iMac G5 (zapůjčila čajovna V síti)
CPU: G5 1.8 GHz
Paměť: 512 MB
Grafická karta: GeForce FX5200 64 MB

Hra funguje plynule, s občasnými zádrhely a na velmi nízkých detailech.

iBook G4
CPU: G4 1.2 GHz
Paměť: 512 MB
Grafická karta: Radeon 7200 32 MB

Bez šance

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ty screenshoty...

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 30.11.2005, 00:23
Odpovědí: 0

asi nejsou z toho iMaca - vypada to jak od ID predrenderovane. Ale je skoda ze hry co umeji vysoke rozliseni tak maji textury s malym rozlisenim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ty screenshoty...

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 30.11.2005, 00:37

Jo, ty screenshoty jsou promo od ID - na iMacu jsem hrál v 640x480, což mi přišlo nepublikovatelné :) V tomhle rozlišení to neběhalo ani u známého na (herním) Athlonu X2 s GeForce sedmé generace :)

Odpovědět na příspěvek

Je to otázka vkusu.

Autor: reguin Muž

Založeno: 30.11.2005, 00:27
Odpovědí: 0

Dlouho jsem Doom 3 sháněl a když jsem ho konečně sehnal, tak ho vlastně skoro vůbec nehraju. Prostě mě neba :-( Zato hodněkrát se vracím k Halo, UT a Quakovi. Vynikající grafika a to všechno kolem někdy nestačí. Dodnes mě baví například i taková vykopávka jako Quake 1 :-) Ani jednička UT není k zahození, ale Halo je největší pařba!

Odpovědět na příspěvek

RE: Je to otázka vkusu.

Autor: micker Muž

Založeno: 30.11.2005, 01:49

jojo, UT je taky super, ale o halo jsem jen slysel, vyskousim. porid si ten quake trilogi, jsou tam i dalsi mise a to je mazec.
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Je to otázka vkusu.

Autor: reguin Muž

Založeno: 30.11.2005, 15:27

Vůbec jsem doposud nepřišel na to, kde si Quake pořídit. Jedničku mám od kamaráda. Nevíš kam na něj?

Odpovědět na příspěvek

doom nostalgie...

Autor: micker Muž

Založeno: 30.11.2005, 01:47
Odpovědí: 0

ani nemluvte, sem si krz tuhle vec koupil loni na vanoce novou pecku, athlon 64, 3000+, na doomu sem tenkrat pred lety ulitl (na wolfu taky.-)) a tesil jsem se na to ze si uziju ten adrenalin co tenkrat... no dosel sem na konec minulej tejden :-( je to opravdu nadhera co se tyka technologie a opravdu takova hra na 20 monitoru ve 12 v noci a do sluchatek... je to mazec fakt super temnota, ale to nadseni hrat to celou noc uz neni, to me vic dostal prave ten return to castle wolfenstain, to bylo na chut hrat dal daleko lepsi.
co me ale u dnesnich her hodne chyby je kooperativa, tu sme tenkrat prave v doomu valily nejvic, to pokrikovani v mistnosti hej modrej bacha je za tebou... no super .-))) proto me udelal radost TB kdyz me ukazal ze prodavaji Quake trilogy i s bonus packama pro X uz sme si dali kooperativu ve trech a ma to hodne do sebe .-)
a ta rychlost na starsich masinkach no parada .-)

PS. TB podvadi pousti si cit na litani, takze mu rikam litajici cestmir .-)))
m

Odpovědět na příspěvek

RE: doom nostalgie...

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.11.2005, 10:09

Ahoj. Zajímalo by mě, kde se dá sehnat "Quake trilogy". Quake totiž byla (a stále je)velice dobrá hra po síti a rád bych do toho znova šel na OS X.
Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

myslim ze je doom revolucni

Autor: Ori Muž

Založeno: 30.11.2005, 09:11
Odpovědí: 0

Podle me je Doom revolucni prave pro jeho novy engine a svou atmosferu. A nejde od nej cekat nejake zhaveni mozovych zavitu. Obsahlejsi nazor najdete na http://www.appleforum.cz/
view.php?cisloclanku=2005
061601

Odpovědět na příspěvek

RE: myslim ze je doom revolucni

Autor: claire Muž

Založeno: 30.11.2005, 12:03

Je-li engine DOOM 3 revolucni, je engine (Source) Half Life genialni (navic mensi hw naroky).

Mnohem vice jsem si uzil aktualni HL2 a Wolfa resp. jejich mody CS Source a Enemy Territory, ktere v hratelnosti a zabave DOOOM 3 porazeji na hlavu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: myslim ze je doom revolucni

Autor: Duffator Muž

Založeno: 30.11.2005, 14:01

Je to jen subjektivni nazor, ale engine Dooma 3 je vyspelejsi nez Source. A myslim ze podle prispevku v jinych diskuzich ma tento nazor vice lidi. Nemluvim ale o hratelnosti, v te Doom moc nevynika.

BTW na insidemacgames jsem cetl, ze nedavno vysel coop mod, ktery dovoli hrat kampan dooma ve vice lidech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: myslim ze je doom revolucni

Autor: claire Muž

Založeno: 30.11.2005, 14:50

Souhlasim, engine Doomu je vyspelejsi a o neco dale ... s ohledem na hw naroky a s tim nejspise souvisejici level design Doomu 3 mi ovsem pripada source "genialni". U dalsich titulu na engine doomu - pri maximalnim vyuziti potencialu - asi nebude co resit a engine doomu se ukaze ve vsi sile a krase.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: myslim ze je doom revolucni

Autor: Pepa Muž

Založeno: 01.12.2005, 13:34

Není. Engine Doom3 je o generaci dále než HL2. HL2 engine je pouze vypiplaná stará generace enginů.

Odpovědět na příspěvek

IDDQD

Autor: Chris Muž

Založeno: 30.11.2005, 12:01
Odpovědí: 0

Skusil niekto napisat v konzole IDDQD? Odporucam, ta hlaska stoji za to :-)
Demo je fajn, na Dual 2GHz G5 s 256VRAM bezi slusne. Jedine co mi vadi je tma. Preco nemoze mat hlavny hrdina na prilbe permanentne lampu...?

Odpovědět na příspěvek

legendy

Autor: jk Muž

Založeno: 30.11.2005, 20:30
Odpovědí: 0

Kdyz uz jste vyjmenovaval ty legendy, tak bych se pro priste primlouval za SystemShock, dodnes jsem z te hry sokovany jak nove obzory tahle hra otevrela - treba zrovna ten cyberprostor..a 15 let pote hrajete Doom 3, prijdete k pocitaci a ovladate ho mysi - to srovnani se nabizi. Byla tu jeste podivnejsi hra nez SS, ale bohuzel v cechach ji asi nikdo nezna: CyberMage. Ty hry zapadaly do sve doby - ostatne vzpomente na ty filmy, samy postapokalypticky cyberpunk ;-).

Odpovědět na příspěvek

RE: legendy

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 30.11.2005, 22:07

System shock... kde jsou ty casy? Skvela hra, uzasna atmosfera...

Odpovědět na příspěvek

mac a hry

Autor: wesley Muž

Založeno: 01.12.2005, 22:35
Odpovědí: 0

ja si myslim ze mac je na hranie hier vhodny asi tak ako BMW na zaoravanie zemiakov...

Odpovědět na příspěvek

RE: mac a hry

Autor: CybeR Muž

Založeno: 04.12.2005, 12:07

Neco na tom je. Nicmene neni pravda, ze by to snad neslo ... jen je asi opravdu rozumnejsi si k Macu poridit nejakou tu herni konzoli ... treba Playstation 2 nebo XBOX (oboje dnes stoji kolem 5 tisic Kc, za ktere si k Macu dneska nekoupite pomalu ani slusnou grafickou kartu). A nemusite se trapit s nejakymi upgrady pocitace ;)

Odpovědět na příspěvek

Je to o graficke karte ...

Autor: CybeR Muž

Založeno: 04.12.2005, 12:03
Odpovědí: 0

Mensi doplneni hratelnosti na starem stroji: na 5 let starem PowerMacu G4 Digital Audio (ktery mel puvodne jen 733 MHz G4) je to hratelne po pridani upgrade na Dual G4 1.2GHz + nejaka slusna RAM (mam 1GB) ... ale predevsim na slusne grafarne: mam shodou okolnosti ATi Radeon 9800PRO (ktery jsem si samozrejme neporizoval kvuli teto hre) - s touto grafickou kartou se to da hrat v 1024x768 na stredni uroven detailu uplne v pohode (=plynule). Takze ... stary stroj klidne .... i nekolik let. Ale graficka karta pokud mozno "soudoba". Asi tak.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Není. Engine Doom3 je o generaci dále než HL2. HL2 engine je pouze vypiplaná stará generace enginů.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: