Digital Performer: Proč používat šestku? (2) A proč ne? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Digital Performer: Proč používat šestku? (2) A proč ne?

22. ledna 2009, 00.00 | V minulém díle jsem začal s výpisem funkcí, které jsou ve verzi 6 nové, a které jsem si zvykl rychle používat. Dnes se ze začátku podíváme na pár dalších takových funkcí, a dále také na funkce, které jsou rovněž ve verzi 6 nové, o kterých jsem si myslel, že je budu používat, ale nakonec nevyužívám.

External Sync

Ve verzi DP5 bohužel nebyla na počítačích Apple postavených na procesoru Intel, funkční funkce externí synchronizace, kdy měla být vysílána hlavní synchronizační řídící data do externího zařízení. Přesto, že byl Digital Performer nastaven jako hlavní řídící jednotka, žádná data do výstupů neposílal, takže externí zařízení s vlastními hodinami, která ale umí přijímat také hodiny zvenčí, musela být řízena vlastními hodinami, což pochopitelně způsobovalo nesynchronní události a nebylo možné na externím zařízení události přesně časovat. Ve verzi DP6 byl tento problém konečně vyřešen a externí synchronizace je plně funkční, což pochopitelně nejen že práci usnadňuje, ale v některých případech dokonce konečně umožňuje.

Nové plug-iny

Nový konvoluční reverb ProVerb používám rád a jak se pozoruji, poměrně často. Jde o opravdu bezkonkurenčně rychlý konvoluční reverb (podle jeho rychlý reakce bych jej ani na konvoluční netipoval) s velice pěknými dozvuky (a vzhledem k tomu, že se jedná o konvoluční reverb, nechybí pochopitelně ani možnost načítání vlastních – nebo zakoupených – nasamplovaných dozvuků). Navíc ProVerb nabízí jednoduché, přehledné a účelné ovládání.

MasterWorks Leveler naopak nepoužívám vůbec. Ze začátku jsem ho zkoušel do signálových cest zapojovat, ale prostě mi nesedí. Nelíbí se mi jeho zvuk a přesto, že je zkreslení signálu opravdu minimální, stále jej i při velice jemném nastavení v nahrávce vnímám. Celkově jej vnímám jako zbytečně moc razantní a velice se prosazující. U jiného typu hudby, než kterou tvořím, se asi může MasterWorks Leveler uplatnit svým charakterem a vlastnostmi lépe.

MasterWorks_level_bigf.jpg

MasterWorks

Výměna XML souborů

Využil jsem už i nový způsob výměny XML souborů mezi Digital Performerem a Final Cut Pro. Musím říci, že jsem byl s tímto způsobem komunikace mezi hudebním skladatelem a střihačem videa velice spokojen. Výměna dat byla velice rychlá, přenášená data minimání a výsledek synchronizace obrazu a zvuku 100%. Oba jsme měli naprostou kontrolu nad tím, co přesně se kde a kam posouvá a přitom zůstalo vše naprosto synchronní.

final-cut-xmlf.jpg

XML dat mezi DP6 a FC Pro

Co jsem nikdy nepoužil?

Po výčtu vlastností a funkcí, které používám, by se myslím slušelo napsat o tom, co jsem myslel, že používat budu, ale nakonec nepoužívám.

Záložky oken

Opravdu mě to samotného překvapuje, ale záložky oken v podstatě vůbec nepoužívám (asi je to díky nenáročnosti DP na obrovské zobrazovací plochy). Záložky v podstatě používám jen v hlavním okně pro přepínání oken Track, MIDI, Sequence, apod., kde byly vlastně k dispozici už ve verzi 5. Narozdíl od jiných sekvencerů, které jsou velice náročné na velikost zobrazovací plochy, v Digital Performeru mám ve všech oknech naprosto vše, co potřebuji vidět. Což je způsobeno tím, že se jedna informace nezobrazuje na spoustě míst, a vždy jinak, ale tyto jsou koncentrovány na jednom místě přehledně a společně. K záložkám v pomocných oknech není tak rychlý přístup, jak jsem si představoval, a tak raději volím trošku menší zobrazování některých oken (ale stále pohodlně snesitelné) před záložkami a překlikáváním mezi nimi. Zdánlivě zmizela možnost vytažení některého okna mimo hlavní okno (ikona šipka doprava nahoru), ale není tomu tak. Okno se dá vytáhnout tím způsobem, že klikneme vpravo do poslední záložky.

zalozkyokenf.jpg

Záložky oken

Změna velikosti v seznamu stop

O využití vertikální změně velikosti v seznamu stop jsem docela dlouho uvažoval. Opravdu jsem si myslel, že se to bude hodit – například v Cubase se bez této funkce v hlavním okně neobejdu. Ale faktem je, že jsem to nakonec nepoužil ani jednou. Seznam stop vnímám opravdu pouze jako seznam stop, kde volím vstupy a výstupy jednotlivých stop, barevné označení, atd. veškeré další editace již ale dělám v okně Seqence nebo MIDI, případně v dalších oknech. Docela mile mě překvapila koncepce (a to už pochopitelně ve straších verzích DP), že takt je v seznamu stop vždy stejně dlouhý, ať se jedná o 3/4 nebo 4/4 nebo 7/8, atd. V seznamu stop, který opravdu slouží jako seznam, ale s velkými možnostmi zobrazení, opravdu nepotřebuji vědět, jestli je některý takt delší než jiný.

Podpora Pro Tools

Asi i vzhledem k tomu, že nejsem zrovna milovníkem sekvenceru ProTools, navíc neřeším kompatibilitu s nahrávacími studii, kde ProTools používají a neholduji pomalém standardu RTAS, možnost používat RTAS pug-iny v AUX stopách a na Master Fader jsem nikdy nevyužil.

pthdf.jpg

Podpora Pro Tools

Správce plug-inů

Správce plug-inů může být užitečným nástrojem, osobně se ale snažím mít v určitém pořádku celý systém, a tak jej také nevyužívám. Plug-in prostě mám buďto nainstalovaný a používám jej, nebo jej nainstalovaný vůbec nemám.

spravcepluginuf.jpg

Správce plug-inů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

2 dotazy

Autor: ED Muž

Založeno: 22.01.2009, 07:55
Odpovědí: 0

Jak je to s tema hodinama? Z toho jsem vzdy zmaten, porad se to resi v ruznych forech. Konkretne: Mam DP a MotuPRe8 nic vic. Jak bych mel ty "hodiny" nastavit? (Dokonce jsem nasel, ze nekdo jeste nechava predelat ty prevodniky aby ty hodiny byly presnejsi....)
Dotaz 2, do jakeho stylu by sel ten Limiter pouzit?
Dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: 2 dotazy

Autor: ED Muž

Založeno: 22.01.2009, 07:57

Samozrejmne myslim Leveler ne limiter.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 2 dotazy

Autor: Martin Muž

Založeno: 22.01.2009, 10:27

Myslím, že Leveler se dobře hodí pro rockovou muziku, metal, punk, apod. kde bývá komprese vždy hodně silná. Určitě by se přes Leveler daly poslat zejména bicí a kytary.

K nastavení synchronizace – jedno zařízení musí být vždy Master (to hodiny vysílá) a druhý Slave (toto zařízení hodiny přijímá a řídí se Masterem). Nic dalšího jsem nikdy nenastavoval a pokud synchronizace funguje, neměl jsem s tím nikdy problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 2 dotazy

Autor: Tadun Muž

Založeno: 22.01.2009, 12:10

Leveler je plugin, jehož algoritmus vychází z legendárního Teletronix LA-2A. Někteří producenti na kick a snare nepoužívají naprosto nic jiného. Je fantastickej na basovou kytaru a na zpěv a může mít i využití jako bus kompresor i když se zas tak vyloženě nepoužívá. HW verze je mono. Nicméně plugin je velmi zdařilej! A naprosto neplatí, že by se hodil jen do autorem zmíněných stylů. Na kontrabas v jazz či vokál v pop music je užitelný stejně dobře jako v hip hop či dance atp atd. Jistěže pro vážnou hudbu bude jeho využití menší, ale komprese orchestrální hudby je téma samo pro sebe a využívají se předevší vícepásmové kompresory.
Co se týče nastavování "hodin" pro synchronizaci. V tvém případě je zbytečné to řešit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 2 dotazy

Autor: ED Muž

Založeno: 23.01.2009, 11:29

DEkuju.

Odpovědět na příspěvek

logic?

Autor: martin Muž

Založeno: 22.01.2009, 10:41
Odpovědí: 0

bolo mi mile, kebz ste sa takto obsirne venovali aj Logic-u..predsa len je to native-mac aplikacia..

Odpovědět na příspěvek

RE: logic?

Autor: Martin Muž

Založeno: 22.01.2009, 11:00

Digital Performer běží také pouze na Macu. ;-) Ale je samozřejmě pravda, že Logic vyvíjí přímo Apple (poté, co jej koupil od Emagic). Mimochodem, poslední verze Emagic Logic (4.5) pro PC byla vynikajcí! ;-)

Odpovědět na příspěvek

RTAS

Autor: Tadun Muž

Založeno: 22.01.2009, 12:11
Odpovědí: 0

Chtěl bych se zeptat, co znamená, že jsou RTAS \"pomalý standard\"???? to, že jsou náročnější na výkon CPU o tom není pochyb /i když jak které/, ale \"pomalé\" .... ? Co to znamená? Že zpoždují signál? Pomalu se načítají? Zobrazují?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

bolo mi mile, kebz ste sa takto obsirne venovali aj Logic-u..predsa len je to native-mac aplikacia..


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: