Dění okolo iTunes Store: nové filmy údajně prodávány se ztrátou, dosaženo 1 000 filmů v půjčovně a počet hudebních skladeb zůstává na 6 milionech. (5.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Dění okolo iTunes Store: nové filmy údajně prodávány se ztrátou, dosaženo 1 000 filmů v půjčovně a počet hudebních skladeb zůstává na 6 milionech. (5.5.08)

5. května 2008, 06.00 | Nové filmy, vydávané současně s DVD, prý Apple prodává pod velkoobchodní cenou. S dvouměsíčním zpožděním dosáhla filmová půjčovna Applu slibovaného tisíce titulů. A nabídka hudebních skladeb iTunes Store čitá jen 6 milionů, nikoli 10 milionů uváděných při pátém výročí.

Minulý týden se objevilo také několik zpráv souvisejících s iTunes Store, jež stojí za zmínku:

Apple údajně na prodeji nových filmů prodělává

Minulý čtvrtek Apple oznámil, že začne na iTunes Store prodávat nové filmy od mnoha studií ve stejný den, kdy vyjdou na DVD. To by mělo dále zvýšit zájem o mediální webový obchod Applu, jenže tahle možnost zřejmě Apple vyjde dost draho. Deník Wall Street Journal (WSJ) tvrdí (bez registrace se dostanete jen k výtahu článku), že Apple kupuje nové filmy za velkoobchodní cenu okolo 16 USD, přičemž koncoví zákazníci za nové filmové tituly na iTunes Store zaplatí 14,99 USD, zdrojem informace má být zasvěcená osoba, jež si přála zůstat v anonymitě.

Kdyby tato zpráva byla pravdivá, Apple by na každém prodaném premiérovém filmu prodělával jeden dolar. To pro něj není právě obvyklé chování, tato firma naopak většinou prodává s dost vysokými maržemi. V mediální oblasti však možná Apple udělal výjimku, ostatně v případě prodávané hudby tvrdí, že na ní téměř nic nevydělává a hlavní zisk má ze zvýšeného prodeje iPodů. A WSJ patří k nejprestižnějším americkým deníkům, jeho informace nebývají vycucané z prstu.

Nelze tedy vyloučit, že Apple ve snaze napodobit v oblasti filmů úspěch, jakého iTunes Store dosáhl v prodeji hudby (letos se stal největším maloobchodním prodejcem hudby v USA), sáhl k dotování prodeje nových filmů. Jeho finanční stav mu to rozhodně dovoluje.

Těžko ovšem bude doplácet na prodávané filmy donekonečna, ale je docela dobře možné, jestliže tyto kroky přispějí k posílení prodeje filmů přes iTunes Store, že se mu nakonec podaří vyjednat příznivější velkoobchodní ceny. Oproti prodeji DVD v případě legálního placeného stahování odpadají náklady na distribuci fyzických médií a nezůstávají žádné neprodané nosiče, příjmy studií by tak mohly vzrůst navzdory nižší velkoobchodní ceně. Jistě, někdo stále dá přednost fyzickému DVD před „nehmotným“ filmovým souborem, přesto se v USA pravděpodobně najde dost zákazníků, kteří dají přednost stažení z iTunes Store, podobně jako v případě hudby (mezi hudbou a filmy ovšem zůstávají mnohé podstatné rozdíly).

Nyní bude záležet hlavně na tom, jak se bude prodej filmů na iTunes Store vyvíjet dál, se současným stavem Apple očividně není spokojen, uvidíme, jak se projeví jeho nová opatření v tomto směru.

Filmová půjčovna konečně dosáhla tisíce titulů

Vedle prodeje filmů (a televizních pořadů) se Apple snaží získat větší podíl v oblasti videa a filmů též pomocí své filmové půjčovny iTunes Movie Rentals, spuštěné na letošním Macworld Expu.

Steve Jobs tam tehdy slíbil, že do konce února bude půjčovna nabízet 1 000 titulů. To se mu však nepodařilo splnit, ve slibovaném termínu byl počet nabízených titulů citelně menší.

Kýženého počtu bylo dosaženo až minulý pátek, zpoždění proti přislíbeném termínu tak činí celých 63 dní. I v tomto případu hlavní překážku nejspíš tvořila filmová studia, navíc současně probíhala výše zmíněná jednání o včasném uvolňování filmových novinek ke koupi. Teď už by se snad měla nabídka půjčovny rozšiřovat svižnějším tempem, což jistě dále posílí zájem zákazníků.

Stále však není jasné, jak rychle budou nové filmy do půjčovny přicházet. Když ji Apple spustil, mluvilo se o zpoždění v délce 30 dní oproti vydání na DVD. Souběžné vydávání novinek pro iTunes Store a DVD zatím zřejmě platí pouze pro koupi filmů, v případě vypůjčování asi nadále zůstává prodleva, Apple se však určitě bude snažit ji co nejvíce zkrátit.

Hudební nabídka iTunes Store nadále činí jen 6 milionů skladeb

Když Apple oslavoval páté výročí fungování iTunes Store, uvedl, že hudební katalog jeho obchodu obsahuje přes 10 milionů hudebních skladeb (což dokládá tento snímek obrazovky). To mnohým vrtalo hlavou, protože by to znamenalo, že se hudební nabídka iTunes Store skoro zdvojnásobila za jediný měsíc. Avšak již v tiskové zprávě o vydávání nových filmů současně s DVD se opět mluví o 6 milionech skladeb a také materiály iTunes Store k výročí se vrátily k tomuto číslu (viz tenhle obrázek).

Otázka počtu skladeb na iTunes Store sice přitáhla zájem médií, ovšem nijak zvlášť důležitá není. Při přípravě materiálů k výročí obchodu se někdo nejspíš prostě přepsal. Takováto chyba je sice hodně nepříjemná, ale firma s ní nepadá, ostatně i současných 6 milionů skladeb by mohlo většině lidí stačit. A pokud se bude iTunes Store vyvíjet stejným tempem jako dosud, tak se za pár let k 10 milionům skladeb skutečně dostane.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: