Co nového v GarageBandu 2.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Co nového v GarageBandu 2.0

15. února 2005, 00.00 | iLife 05 přinesl výrazná vylepšení směrem k větší profesionalitě a možnostem, které šlapou na paty
drahým profesionálním aplikacím. Nová verze GarageBandu přináší především možnost nahrávat na více stop najednou, velmi pohodlně vytvářet své vlastní smyčky a pracovat s MIDI v klasické notové osnově.

iLife 05 přinesl výrazná vylepšení směrem k větší profesionalitě a možnostem, které šlapou na paty drahým profesionálním aplikacím. Nová verze GarageBandu přináší především možnost nahrávat na více stop najednou, velmi pohodlně vytvářet své vlastní smyčky a pracovat s MIDI v klasické notové osnově.

Je zde ovšem celá řada dalších novinek, které jsme podrobili důkladným testům a jejichž kompletní popis vám dnes přinášíme.

Obsah:

Vícestopé nahrávání
Vlastní smyčky
Notová osnova
Další vymoženosti
Drobná vylepšení

Vícestopé nahrávání

Lze nahrávat současně až 8 audio + 1 MIDI stopu, což kvalitou záznamu posouvá GB od dětské hračky k poloprofesionálnímu studiu. Samozřejmě, že to bude znít lépe, když budete snímat kytaru i váš hlas zvlášť, o nahrávání bicích pro demo ze zkušebny ani nemluvě.

vicestop

Potřebujete k tomu vícevstupou zvukovku, pořídit se dnes dají velice levně. GB spolupracuje s každou, která podporuje Core Audio.

 

Vlastní smyčky

Už dříve jste mohli vytvořit klony úseku nahrávky pouhým natažením regionu za pravý horní okraj. Co ale, když chcete mít smyčku se všemi jejími vymoženostmi, tedy aby se dala bez výraznější ztráty kvality přelaďovat a měnit v tempu?

smycka

Jednodušeji už to asi nejde: ve vaší nahrávce oddělíte logickou část (aby při opakování navazovala), většinou sudý počet taktů (začínejte na stejné době, na které pak končíte) regionu, ten označíte a povelem Edit > Add To Loop Library... vyvoláte dialog, kde smyčce přiřadíte název a klíčová slova (pro vyhledání v Prohlížeči smyček). GB audio vyexportuje včetně všech efektů a uloží. Nyní smyčku najdete v Prohlížeči a můžete ji používat ve všech dalších skladbách.

blues

Je důležité zvolit jako typ Loop, jinak se smyčka nebude přelaďovat a zrychlovat. Naopak One-shot je určeno pro zvukové efekty (výstřel, letadlo, rána do činelu).

 

Notová osnova

Klasický zápis not je pro mnoho lidí přehlednější a čitelnější, zvláště když můžete zároveň editovat i např. sešlápnutí klavírního pedálu (tóny zní déle přes sebe).

noty

Jak se s tím pracuje zvládnete během pár vteřin:

- klepnutím notu označíte, pak můžete tažením změnit výšku tónu a prodloužením ocasu její délku
- [apple-klepnutím] můžete zapsat novou notu, její výšku si předem vyberete v rozbalovacím menu (je také okamžitě dostupné [ctrl-klepnutím]

Označené noty lze přesouvat i kurzorovými šipkami, ve výšce/čase - o jeden půltón/dobu, se [shiftem] o jednu oktávu/takt.

Partituru bohužel nelze uložit a vytisknout.

 

Další vymoženosti

- veškeré nahrané audio se automaticky přizpůsobí změně tempa, stejně jako smyčky

To vypadá jako úžasná věc, ovšem už u změny o jeden stupeň dojde ke slyšitelnému rozmazání zvuku, kvalita tohoto algoritmu je opravdu dobrá jen na demo.

 

- editaci stopy lze uzamknout, zároveň se (jakmile spustíte přehrávání) všechny efekty přepočítají a uloží do nového souboru (funkce Lock/Freeze - uzamknout a zmrazit). Tím výrazně ulevíte procesoru, stále přitom můžete měnit hlasitost a panoramu, případně stopu kdykoliv "rozmrazit".

lock

Stanovení konce skladby zde získává na důležitosti, neboť GB přepočítává celou délku , nikoliv jen aktivní region či podle označení Cycle, jako u Exportu (dokonce i když na stopě není ani jeden region...).

 

- dolaďování a automatická korekce rytmu

dolad

"My vám to už nějak doladíme", jedna z nejpoužívanějších studiových vymožeností, proslavená drastickým použitím u zpěvačky Cher. Její výsledky mě moc nepřesvědčily, přece jen se nejedná o profesionální nástroj. Korekci rytmu jsem neměl možnost zhodnotit, GB přitom na mém iBooku 800GHz GB pokaždé vytuhl.

 

- hraní na počítačovou klávesnici: Velmi příjemná a užitečná vymoženost, navíc nádherně zpracovaná. Povelem Window > Musical Typing [apple-shift-K] změníte svoji počítačovou klávesnici na klávesy hudební. Ideální pro rychlé vyzkoušení zvuků, zaznamenání nápadů na chatě, ve vlaku, letadle...

hrani

Přitom ještě můžete podržením tabulátoru simulovat sešlápnutí klavírního pedálu a dalšími klávesami nahradit přelaďovací či chorus kolečko, měnit oktávu a citlivost...

 

- zabudovaná ladička

ladicka

Ona naladěná kytara zní vždycky lépe...

 

- je přidáno několik MIDI nástrojů (piana, syntezátory a další) a efektů (nové simulace kytarových a basových aparatur, efekt "změny pohlaví" zpěváka) a byl vydán JamPack 4, zaměřený na nástroje klasického orchestru

 

Drobná vylepšení


- konečně lze importovat i MIDI: je-li vícestopé, jsou pro něj automaticky vytvořeny odpovídající stopy i s přiřazením příslušného nástroje
- import audia: AIFF, WAV, AAC (mimo těch chráněných proti kopírování), Apple Lossless Audio, MP3 (vše je konvertované do AIFF)
(s výjimkou ACID smyček se importované (oranžovohnědé) regiony nebudou automaticky přizpůsobovat tempu a tónině skladby)
- nastavení hlasitosti vstupu se nyní dělá v Inspektoru stop
- metronom lze zapnout i v průběhu přehrávání
- v předvolbách je možné nastavit citlivost klávesnice
- virtuální klávesnice je praktičtější a větší
- automatizace má vylepšené zobrazení křivek, nově také automatizaci panoramy
- lze automatizovat i změny v tónině skladby (audio a midi smyčky = modré a zelené)
- čtení automatizace lze vypnout
- rozdělené ukládání nastavení stop na vlastní a tovární
- oboustranná podpora ReWire: nulová konfigurace, jediné, co musíte udělat je nastartovat jako první GB a potom řízenou aplikaci (např. Reason), spouštění a změny tempa jdou ovládat z obou aplikací
- v MIDI kontrolerech přibylo Expression a Foot control
- pokud máte smyčky uložené v různých složkách. lze si vybrat, kterou z nich chcete v prohlížeči smyček vidět (při každém přidání vytvoří GB jeden soubor indexu a pojmenuje jej v GB podle první složky
(pokud tedy chcete mít přehled o svých balících, které si zakoupíte (menší promo lze stáhnout zdarma), nepřidávejte je najednou, ale postupně)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: