Co nového v GarageBandu 2.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Co nového v GarageBandu 2.0

15. února 2005, 00.00 | iLife 05 přinesl výrazná vylepšení směrem k větší profesionalitě a možnostem, které šlapou na paty
drahým profesionálním aplikacím. Nová verze GarageBandu přináší především možnost nahrávat na více stop najednou, velmi pohodlně vytvářet své vlastní smyčky a pracovat s MIDI v klasické notové osnově.

iLife 05 přinesl výrazná vylepšení směrem k větší profesionalitě a možnostem, které šlapou na paty drahým profesionálním aplikacím. Nová verze GarageBandu přináší především možnost nahrávat na více stop najednou, velmi pohodlně vytvářet své vlastní smyčky a pracovat s MIDI v klasické notové osnově.

Je zde ovšem celá řada dalších novinek, které jsme podrobili důkladným testům a jejichž kompletní popis vám dnes přinášíme.

Obsah:

Vícestopé nahrávání
Vlastní smyčky
Notová osnova
Další vymoženosti
Drobná vylepšení

Vícestopé nahrávání

Lze nahrávat současně až 8 audio + 1 MIDI stopu, což kvalitou záznamu posouvá GB od dětské hračky k poloprofesionálnímu studiu. Samozřejmě, že to bude znít lépe, když budete snímat kytaru i váš hlas zvlášť, o nahrávání bicích pro demo ze zkušebny ani nemluvě.

vicestop

Potřebujete k tomu vícevstupou zvukovku, pořídit se dnes dají velice levně. GB spolupracuje s každou, která podporuje Core Audio.

 

Vlastní smyčky

Už dříve jste mohli vytvořit klony úseku nahrávky pouhým natažením regionu za pravý horní okraj. Co ale, když chcete mít smyčku se všemi jejími vymoženostmi, tedy aby se dala bez výraznější ztráty kvality přelaďovat a měnit v tempu?

smycka

Jednodušeji už to asi nejde: ve vaší nahrávce oddělíte logickou část (aby při opakování navazovala), většinou sudý počet taktů (začínejte na stejné době, na které pak končíte) regionu, ten označíte a povelem Edit > Add To Loop Library... vyvoláte dialog, kde smyčce přiřadíte název a klíčová slova (pro vyhledání v Prohlížeči smyček). GB audio vyexportuje včetně všech efektů a uloží. Nyní smyčku najdete v Prohlížeči a můžete ji používat ve všech dalších skladbách.

blues

Je důležité zvolit jako typ Loop, jinak se smyčka nebude přelaďovat a zrychlovat. Naopak One-shot je určeno pro zvukové efekty (výstřel, letadlo, rána do činelu).

 

Notová osnova

Klasický zápis not je pro mnoho lidí přehlednější a čitelnější, zvláště když můžete zároveň editovat i např. sešlápnutí klavírního pedálu (tóny zní déle přes sebe).

noty

Jak se s tím pracuje zvládnete během pár vteřin:

- klepnutím notu označíte, pak můžete tažením změnit výšku tónu a prodloužením ocasu její délku
- [apple-klepnutím] můžete zapsat novou notu, její výšku si předem vyberete v rozbalovacím menu (je také okamžitě dostupné [ctrl-klepnutím]

Označené noty lze přesouvat i kurzorovými šipkami, ve výšce/čase - o jeden půltón/dobu, se [shiftem] o jednu oktávu/takt.

Partituru bohužel nelze uložit a vytisknout.

 

Další vymoženosti

- veškeré nahrané audio se automaticky přizpůsobí změně tempa, stejně jako smyčky

To vypadá jako úžasná věc, ovšem už u změny o jeden stupeň dojde ke slyšitelnému rozmazání zvuku, kvalita tohoto algoritmu je opravdu dobrá jen na demo.

 

- editaci stopy lze uzamknout, zároveň se (jakmile spustíte přehrávání) všechny efekty přepočítají a uloží do nového souboru (funkce Lock/Freeze - uzamknout a zmrazit). Tím výrazně ulevíte procesoru, stále přitom můžete měnit hlasitost a panoramu, případně stopu kdykoliv "rozmrazit".

lock

Stanovení konce skladby zde získává na důležitosti, neboť GB přepočítává celou délku , nikoliv jen aktivní region či podle označení Cycle, jako u Exportu (dokonce i když na stopě není ani jeden region...).

 

- dolaďování a automatická korekce rytmu

dolad

"My vám to už nějak doladíme", jedna z nejpoužívanějších studiových vymožeností, proslavená drastickým použitím u zpěvačky Cher. Její výsledky mě moc nepřesvědčily, přece jen se nejedná o profesionální nástroj. Korekci rytmu jsem neměl možnost zhodnotit, GB přitom na mém iBooku 800GHz GB pokaždé vytuhl.

 

- hraní na počítačovou klávesnici: Velmi příjemná a užitečná vymoženost, navíc nádherně zpracovaná. Povelem Window > Musical Typing [apple-shift-K] změníte svoji počítačovou klávesnici na klávesy hudební. Ideální pro rychlé vyzkoušení zvuků, zaznamenání nápadů na chatě, ve vlaku, letadle...

hrani

Přitom ještě můžete podržením tabulátoru simulovat sešlápnutí klavírního pedálu a dalšími klávesami nahradit přelaďovací či chorus kolečko, měnit oktávu a citlivost...

 

- zabudovaná ladička

ladicka

Ona naladěná kytara zní vždycky lépe...

 

- je přidáno několik MIDI nástrojů (piana, syntezátory a další) a efektů (nové simulace kytarových a basových aparatur, efekt "změny pohlaví" zpěváka) a byl vydán JamPack 4, zaměřený na nástroje klasického orchestru

 

Drobná vylepšení


- konečně lze importovat i MIDI: je-li vícestopé, jsou pro něj automaticky vytvořeny odpovídající stopy i s přiřazením příslušného nástroje
- import audia: AIFF, WAV, AAC (mimo těch chráněných proti kopírování), Apple Lossless Audio, MP3 (vše je konvertované do AIFF)
(s výjimkou ACID smyček se importované (oranžovohnědé) regiony nebudou automaticky přizpůsobovat tempu a tónině skladby)
- nastavení hlasitosti vstupu se nyní dělá v Inspektoru stop
- metronom lze zapnout i v průběhu přehrávání
- v předvolbách je možné nastavit citlivost klávesnice
- virtuální klávesnice je praktičtější a větší
- automatizace má vylepšené zobrazení křivek, nově také automatizaci panoramy
- lze automatizovat i změny v tónině skladby (audio a midi smyčky = modré a zelené)
- čtení automatizace lze vypnout
- rozdělené ukládání nastavení stop na vlastní a tovární
- oboustranná podpora ReWire: nulová konfigurace, jediné, co musíte udělat je nastartovat jako první GB a potom řízenou aplikaci (např. Reason), spouštění a změny tempa jdou ovládat z obou aplikací
- v MIDI kontrolerech přibylo Expression a Foot control
- pokud máte smyčky uložené v různých složkách. lze si vybrat, kterou z nich chcete v prohlížeči smyček vidět (při každém přidání vytvoří GB jeden soubor indexu a pojmenuje jej v GB podle první složky
(pokud tedy chcete mít přehled o svých balících, které si zakoupíte (menší promo lze stáhnout zdarma), nepřidávejte je najednou, ale postupně)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

externi zvukovky

Autor: ED Muž

Založeno: 15.02.2005, 07:57
Odpovědí: 0

Je to myslim vic nez velky posun :-) Ted jeste nejakou dobrou externi zvukovku co umi nahravat vic nez 2 stopy najednou. Ale nenasel jsem zadnou ( vlastne jedinou) pod 30 000. Ale dat do toho muzu maximalne polovinu.....

Odpovědět na příspěvek

RE: externi zvukovky

Autor: Mates Muž

Založeno: 15.02.2005, 11:41

Se podivej na www.disk.cz
Tady je treba 4 kanalova http://www.disk.cz/produc
ts/detail.php?id=AATR004


Jen to chce torchu hledat :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: externi zvukovky

Autor: Jakub Muž

Založeno: 15.02.2005, 12:02

dvakrát čti, jednou odepiš! "určené pro PCI slot Vašeho počítače" -- to určitě není nic, o čem by se ED chtěl dozvědět...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: externi zvukovky

Autor: Mates Muž

Založeno: 15.02.2005, 12:46

Noooo tak jsem se trochu uklepl boze.
ale ted to je dobre http://www.disk.cz/produc
ts/detail.php?id=AATR012


:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: externi zvukovky

Autor: ED Muž

Založeno: 15.02.2005, 12:54

Diky, ovsem zda se ze to je pouze WIN. A pouze ASIO drivery.
Obecne by byla asi nejlelsi Emagic 6/2M . Ale pak zase clovek zacne resit mikrofonni predzesilovace a .... takze se pomerne logicky pod tech 30K ani dostat nemuze. A k temhle kartam uz zase obvykle byva SW v cene. Tkaze je otazka kam Apple s GB miri. Rekl bych ze bud planuje dodat i cenove dostupny HW nebo mi to neni uplne jasne.

Odpovědět na příspěvek

RE: externi zvukovky

Autor: pixy Muž

Založeno: 15.02.2005, 12:18

U M-Audia nebo tady http://www.disk.cz/produc
ts/index.php?loc=view&idt
yp=3&back=100 si snad vyberes. Pokud nevyzadujes studiovou profi kvalitu, urcite najdes dobre reseni pod 10k.

Odpovědět na příspěvek

RE: externi zvukovky

Autor: Kristian Muž

Založeno: 16.02.2005, 12:44

Skus nieco od M-audio. Pouzivam FW 410, s GarageBandom aj s Logicom. Da sa zohnat, aspon tu v UK, za 250 funtov.
http://www.turnk
ey.co.uk/tkweb/stockdetai
l.jsp?sku=MMAN-FW410&cont
ext=WEB
alebo
http://ww
w.netzmarkt.de/thomann/th
oiw2_midiman_firewire_410
_audiointerface_prodinfo.
html

tito Nemci posielaju v pohode na Slovensko, Cesko by malo byt OK.
Existuje verzia FW1814, viac in, viac out, samozrejme drahsia.

Odpovědět na příspěvek

Roztahnuti audio stop

Autor: Pavel Satny Muž

Založeno: 15.02.2005, 13:40
Odpovědí: 0

DD vsem.
Mam jen drobny dotaz. Na PC jsem zvykly pracovat v SonicFoundry (ted snad Sony) Vegas a casto pouzivam funkci roztahnuti urcite/tych audio stop do vysky, takze se v nich a hlavne vajemne mezi nimi da daleko lepe orientovat. Zda se ze v GB a ted i GB2 proste stopy nejde rozsirit ale pouze si jednu zobrazit dole v editoru.
Neni tu neco, co mi uslo?

Dale: Neexistuje zpusob jak zmenit ten nekvalitni klik, ktery je v GB zabudovan? Jednak zvukove a jednak treba pouze na prvni a nebo prvni a treti dobu atp. Dale aby zmena rychlosti kliku needitovala tracky.

Posledni: nelze menit barvu jednotlivych tracku? Taky to pomuze pri orientaci.

Diky za pripominky.
-ps

Odpovědět na příspěvek

RE: Roztahnuti audio stop

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 16.02.2005, 00:10

Stopy v GB roztáhnout nejdou.
Klik: zkus si vyhledat nějaký metronom plugin v AU formátu, určitě něco najdeš.
Aby změna kliku (myslíš tempa, že?) needitovala tracky: jediná možnost je takový track vyexportovat a vzápětí naimportovat. Jinak veškeré tebou nahrané audio se bude přizpůsobovat.
Barva tracků změnit nelze, má vlastní význam pro pochopení, co se kterým regionem stane či může stát.
SonicFoundry nelze s GB srovnávat, jedno je profi nástroj a druhé hračka pro začátečníky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Roztahnuti audio stop

Autor: Pavel Satny Muž

Založeno: 16.02.2005, 09:51

Diky za reakci. Je to skoda. Ale na klik se kazdopadne podivam.
Osobne si myslim, ze GBandu jeste malinko chybi (opravdu citim, ze uz uz to skoro je) a muze se z nej klidne stat dokonaly PRACOVNI nastroj pro pokrocile muzikanty. Seriozni projekt je potreba delat samozrejme na necem jinem a hlavne ve studiu.

Odpovědět na příspěvek

Mensie promo

Autor: kari Muž

Založeno: 15.02.2005, 15:09
Odpovědí: 0

Ahoj.
Neviete niekto kde sa da stiahnut to mensie free promo?
Viem, ze sa nieco davalo k uctu .Mac no ten bohuzial nemam.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mensie promo

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 16.02.2005, 00:03

http://www.tuneuploops.co
m/downloads.html
http://
www.bitshiftaudio.com/pro
ducts/bbb/free_bee.html

http://www.macidol.com/do
wnloads.php
http://osxau
dio.com/index.php?story=8
01
http://macaudioguy.co
m/
http://bandmateloops.
com/
http://macaudioguy.
com/links.php

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mensie promo

Autor: kari Muž

Založeno: 16.02.2005, 15:54

Dakujem, za vycerpavajucu odpoved :-)
UZ sa ide skusat .

Odpovědět na příspěvek

ty screenshoty jsou hrozny

Autor: somar Muž

Založeno: 15.02.2005, 16:21
Odpovědí: 0

Ty screenshoty jsou tak desny kvuli kompresi, nebo samotny GB ma tak vyblite GUI? Nebo ten poocitac mel jen 16 barev na grafarne?

Odpovědět na příspěvek

RE: ty screenshoty jsou hrozny

Autor: Jakub Muž

Založeno: 15.02.2005, 19:05

a říká ti něco optimalizace grafiky pro rychlejší načítaní? možná tě to překvapí, ale jsou i lidé, co nejsou připojení 100 mb internetem...

mimochod
em, zjisti si něco o formátu GIF...

Odpovědět na příspěvek

RE: ty screenshoty jsou hrozny

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 15.02.2005, 23:43

Souhlasim.
Kvuli kompresi.
Nemam v lasce jpg, tak pouzivam gif, kdyz to jde.
Me se to taky nelibi, ale stale se mnoho lidi pripojuje pres vytacenou linku.
A GUI GB je moc pekny... porid si ho!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: