Apple zřejmě opět zvažuje předplacenou hudební službu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple zřejmě opět zvažuje předplacenou hudební službu

11. října 2010, 00.00 | Do hry znovu vstupuje možnost, že by hudbu z iTunes Store bylo možné přehrávat v rámci předplacené služby.

V současnosti v těch zemích, kde funguje obchod iTunes Store (k nimž ovšem Česká republika nepatří), Apple nabízí možnost zakoupení a stažení jednotlivých skladeb v podobě digitálních souborů, s nimiž lze poté zacházet v podstatě bez omezení (zpočátku nasazené DRM ochrany Apple v průběhu posledních let v podstatě úplně zrušil, dohody s největšími nahrávacími společnostmi byly uzavřeny již koncem roku 2008).

Hodně se ovšem spekulovalo, že by Apple mohl vedle toho nabídnout, podobně jako někteří konkurenti, také předplacenou hudební službu. To sice dosud odmítal, avšak nyní to vypadá, že tuhle věc začal znovu zvažovat, přinejmenším to tvrdí deník New York Post.

Apple údajně jedná o podmínkách předplacené hudební služby

Viceprezident Applu pro iTunes Eddy Cue údajně jednal s nahrávacími společnostmi o službě, jež by stála měsíčně mezi 10 a 15 USD. Měla by být v podstatě neomezená, ale zdroje deníku New York Post naznačily, že by mohlo existovat několik cenových kategorií v rámci výše uvedeného rozmezí, jež by se lišily v tom, jak dlouho by byl hudební obsah přístupný nebo jaká hudbu by byla zahrnuta do dané nabídky.

Je možné, že by se obchodní model takové služby podobal hudební službě Microsoftu Zune Pass pro jeho hudební přehrávač Zune (který ovšem zatím na trhu neslaví velké úspěchy). V případě služby Microsoftu mají uživatelé přístup k většině hudebního katalogu obchodu Zune Marketplace, ale navíc si každý měsíc mohou stáhnout 10 MP3 souborů, jež jim zůstanou natrvalo, i když přestanou platit pravidelné předplatné.

Zatím není jasné, jak se výše zmíněná jednání Applu vyvíjejí, ale nahrávací společnosti by s takovýmto systémem byly zřejmě docela spokojené, vidí v pravidelných příjmech z předplatného způsob, jak se vyrovnat se situací na trhu, kdy prodej stahované hudby stagnuje a odbyt CD dokonce klesá.

iTunes Store vznikl na základě odmítání předplatného

Apple jako obvykle tuto záležitost odmítl komentovat, takže se opět otvírá prostor pro dohady a spekulace. Dříve ovšem myšlenku předplacené hudební služby důrazně odmítal, když v roce 2003 spustil iTunes (Music) Store, Steve Jobs zdůraznil, že lidé podle jeho názoru chtějí hudbu vlastnit, nikoli si ji vypůjčovat.

V podstatě měl pravdu, tehdejší konkurenti nabízející předplatné buď zmizeli, nebo se jejich tržní podíl alespoň ztenčil, zatímco iTunes Store se stal největším maloobchodním prodejcem hudby v USA. Jenže trh se stále mění, zejména s rozvojem Internetu (hlavně roste dostupnost rychlého mobilního připojení) se stává přitažlivějším streaming mediálního obsahu, včetně hudby.

Předplacený streaming hudby by mohl být zajímavý pro mobilní přístroje s iOS

Už loni v prosinci Apple převzal hudební službu Lala, jež něco takového nabízela, její provoz sice ukončil, ale přirozeně získal technologie potřebné pro streaming hudby.

To pochopitelně vyvolalo spekulace, že by brzy mohl začít nabízet streaming obsahu z iTunes Store, ale zatím se nic takového nestalo, podle zpráv ze zákulisí zatím nedosáhl potřebných dohod s velkými nahrávacími společnostmi o této nové formě distribuce hudby.

Avšak kdyby streaming poskytoval v rámci předplacené služby, zřejmě by hudební průmysl byl ochotný se dohodnout. Apple by asi vedle streamingu nadále umožňoval stahování hudby, předplacená služba by však mohla být zajímavá pro mobilní přístroje s iOS, jež sice mají omezenou lokální úložnou kapacitu, ale poskytují trvalé a (přinejmenším na některých místech) pro hudbu dostatečně rychlé datové připojení. Je tak možné, že již brzy Apple dále rozšíří svou hudební nabídku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: