Apple na NAB: Final Cut, DVD Studio, Shake nově - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple na NAB: Final Cut, DVD Studio, Shake nově

7. dubna 2003, 00.00 | Apple na veletrhu NAB, zabývajícím se elektronickými médii, který se koná v Las Vegas do 10. dubna, ohlásil tři nové verze svých "Pro" produktů, spolu s řadou dalších řešení od partnerů. Novinky, které přináší Shake 3, DVD Studio Pro 2 a především FinalCut Pro 4 jsou velmi působivé.

Apple na veletrhu NAB, zabývajícím se elektronickými médii, který se koná v Las Vegas do 10. dubna, ohlásil tři nové verze svých "Pro" produktů, spolu s řadou dalších řešení od partnerů. Novinky, které přináší Shake 3, DVD Studio Pro 2 a především Final Cut Pro 4 jsou velmi působivé. Apple se uvedením všech tří nových verzí opět důrazněji prosazuje do oblasti špičkového zpracování videa - o Shake, který používá řada oskarových produkcí, asi není potřeba diskutovat, ovšem už i oskaroví střihači si všímají možností Final Cutu a jeho vysoké konkurenceschopnosti vůči Avidu.

Final Cut Pro 4

Čím jiným začít, než "vlajkovou lodí", editačním software Final Cut Pro. Po uvedení "odlehčené" verze Final Cut Express v lednu nyní přichází "nabušená" nová verze - a novinek je požehnaně. Apple napočítal více než 300 nových vlastností, nesmíme zapomenout ani na nové doplňky balíku, jako je LiveType, Soundtrack, Compressor či dříve samostatně prodávané CinemaTools.

RT Extreme je zlepšená verze softwarové architektury pro práci s efekty v reálném čase, která se vzrůstající rychlostí procesorů podporuje vyšší počet současných video sekvencí a stovky efektů v reálném čase. RT Extreme umožňuje sledovat softwarové efekty na externím vysílacím monitoru připojeném přes FireWire. RT Extreme je nezávislý na kodeku a dovoluje zvolit buď maximální rozlišení nebo maximální výkon pro vyšší počet současné použitých video sekvencí a efektů.

FCP4 nabízí softwarové 8- a 10bitové nekomprimované formáty a zpracování s 32bitovou plovoucí čárkou. Obsahuje také podporu pro technologii vykreslení HDR, dosahující filmové kvality, používající 32bitovou hloubku (na kanál) v plovoucí čárce.

LiveType je aplikace určená pro tvorbu titulků (založená podle všeho na technologiích programu India firmy Prismo Graphics, kterou Apple koupil), Používá tzv. LiveFonts, kdy je každý znak samostatnou animací. Dodává se s více než 8 GB dat, zahrnující písma, efekty, předlohy, pozadí a další doplňky. Samozřejmostí je výstup do všech používaných formátů FinalCutu.

Program Soundtrack je dostupný pouze s Final Cutem Pro a umožňuje snadnou tvorbu zvukových doprovodů pro vytvářené projekty, to vše ze zdarma dostupných zdrojů. Soundtrack automaticky slaďuje rychlost smyček bez ohledu na tempo, s možností úprav a mixování v reálném čase. Apple udává, že program je ideální pro tvorbu krátkých upoutávek, znělek a podobně, ovšem lze ho použít i na další úseky. Program je integrovaný s FCP4, podporuje nové prvky pro označování návaznosti scén na doprovodnou hudbu.

Aplikace Compressor, nový nástroj pro dávkový převod videodat, který se dodává jak s FCP4, tak s DVD Studiem Pro 2, dovoluje snadno exportovat data do všech podporovaných QuickTime formátů, včetně MPEG-2. Compressor se dodává se softwarovým MPEG-2 kodekem, který je podle Apple vysoce kvalitní, a který dovoluje nastavit všechny důležité parametry.

Final Cut Pro 4 podporuje kodek Panasonicu DVPRO50 a podporuje práci s formátem 24p. Zajímavou novinkou bude rozhraní firmy Automatick Duck pro snadný přenos projektu z Final Cut Pro na finalizaci na Quantelu.

Cena zůstává na 999 USD za plnou verzi, resp. 399 USD za upgrade, program bude dostupný v červnu.

Všechny informace o nové verzi najdete na www.apple.com/finalcutpro. Stojí za zmínku, že Apple u všech svých nových produktů předělal webové stránky, které by nyní mohly více vyhovovat "pro" uživatelům, hledajícím určitou informaci. Užitečnou pomůckou je například jednoduchý kalkulátor, který spočítá, kolik diskového prostoru bude potřeba pro určitý projekt v daném formátu.

DVD Studio Pro 2

DVD Studio Pro 2 je zcela "přepracovaný" produkt, vytvořený nově pro Mac OS X za využití API Cocoa. Zásadní novinkou má být nové rozhraní, které by mělo umožnit snadno a rychle vytvářet projekty jak uživatelům FCP, tak například uživatelům iDVD. Rozhraní je velmi modifikovatelné a lze ho snadno přepínat mezi verzí "basic", ideální pro začátečníky, a "advanced", vhodné pro profesionály.

Mezi novinky patří také například možnost využití profesionálně připravených předloh a stylů, podobně jako v iDVD, editor menu, umožňující přesné nastavení a zarovnání jednotlivých komponent, časová osa, s možnosti práce s 8 videostopami (úhly), 8 audiostopami, 32 titulkovými stopami, včetně tvorby kapitol a integrovaného editoru titulků. Součástí DVD Studio Pro 2je také program Compressor.

DVD Studio Pro 2 se bude dodávat od srpna za nižší cenu 499 USD, Apple také snížil cenu pro stávající balík DVD Studio Pro 1.5. Podrobnosti lze najít na stránkách http://www.apple.com/dvdstudiopro/newversion.

Shake 3

Nová verze kompozičního a efektového programu Shake 3 uvádí novou "Mac-only" funkci pro podporu síťového renderingu a také řadu nových vizálních efektů, dostupných i pro ostatní podporované platformy (Linux, IRIX).

Nový správce siťového renderingu, Shake Qmaster, umožňuje za použití technologie Rendezvous automatickou identifikaci dostupný počítačů a clusterů na síti, a automatické rozložení zátěže, včetně přesměrování práce z počítače, který se například zhroutil. Jelikož je Shake Qmaster založený na otevřených technologiích, může poskytnout podporu pro distribuovaný rendering i pro další program, například Maya od Alias|Wavefront.

Shake 3 nabízí také nové efekty, například efekt filmového zrna či rotoskopové efekty, nebo nové nástroje, například pro zobrazení křivky zvukového doprovodu a lepší sladění vůči křivce pohybu. Pod Mac OS X je také možné použít externí videomonitor pro náhled efektů v reálném čase.

Shake 3 by měl být dostupný v červnu za cenu 4950 USD ve verz pro Mac OS X a za 9900 za verzi pro IRIX a Linux. Podrobnosti naleznete na www.apple.com/shake.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: