Apple, HP a iPod: spolu a radostněji - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple, HP a iPod: spolu a radostněji

14. ledna 2004, 00.00 | V USA se minulý týden odehrávaly v podstatě souběžně dvě akce - Macworld Expo v San Franciscu a veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Ačkoliv pozornost všech fanoušků Apple byla upřena na San Francisco, ve Vegas se objevilo překvapení, které by mohlo mít větší dopad, než novinky ohlášené na Macworldu.

V USA se minulý týden odehrávaly v podstatě souběžně dvě akce - Macworld Expo v San Franciscu a veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Ačkoliv pozornost všech fanoušků Apple byla upřena na San Francisco, ve Vegas se objevilo překvapení, které by mohlo mít větší dopad, než novinky ohlášené na Macworldu.

Dlouhodobá situace Apple až do počátku 21. století bylo důsledné hájení vlastní zahrádky, bez přílišných expanzí ven. S uvedením iPodu se situace trošku změnila - iPod je podporovaný i na operačních systémech Windows, od loňského roku dokonce i prostřednictvím iTunes pro Windows. Vzhledem k tomu, že iPod se i přesto, že je mu někdy vyčítaná absence některých funkcí a případně vyšší cena, stal pravděpodobně nejoblíbenějším digitálním hudebním přehrávačem, je to poměrně logický krok, který firmě jedině prospěje. A nyní se Apple ukousl další kus ze světa Windows - a nebo si HP ukouslo kus jablka?

Carly Fiorina, šéfka druhého největšího producenta počítačů s Windows, firmy HP, pří své keynote na CESu uvedla v rámci rozvíjení strategie HP směrem k domácí spotřební elektronice malou bombu. HP zahajuje spolupráci s Applem a převezme přehrávač iPod do svého portfolia pod svým označením jako vlastní produkt, který bude nabízet svým zákazníkům. Také bude na všechny spotřebitelské počítače instalovat program iTunes, který tak dovolí nejen používat iPod, ale také nakupovat hudbu na iTunes Music Store, tedy obchodu s digitální hudbou, o kterém Apple tvrdí, že má 70% podíl na trhu.

Jak iPod, tak iTMS jsou ve svém oboru tržní a také asi kvalitativní jedničkou, a to také uznalo i HP, když si vybíralo, kterou službu a přehrávač nabídne svým zákazníkům. Uživatelé HP tak budou využívat iTunes a budou si moci zakoupit iPod v šedo-modrém provedení, pravděpodobně pod označením Digital Music Player (ale třeba hPod by bylo kratší :). Tento produkt se má na trh dostat v létě, cena zatím není jasná, ovšem HP plánuje nasadit konkurenceschopnou cenu. Samotné přehrávače bude pro HP vyrábět Apple, logo Apple se také objeví na displeji při startu tak jak je tomu u stávajících iPodů.

Pro Apple toto znamená jednoznačný úspěch - jestliže si takto velký výrobce vybere toto řešení, musí být přesvědčen o jeho výhodách a přínosu pro své zákazníky, a tím pádem i pro svou kasu. Pro Apple to tedy bude znamenat další příjmy, uvidíme v druhém pololetí, jak velké prodeje se budou dařit HP. Znamená to však také nutnost rapidně navýšit výrobní kapacitu pro iPody - zdá se, že necelých 800 000 iPodů se v předvánočním čtvrtletí prodalo především proto, že více jich prostě Apple nestíhal vyrábět. Problémy s dodávkami tak měly nejen rozvojové krajiny, jako je ČR, kde je iPodů průběžný nedostatek, ale také například Velká Británie.

Co to bude znamenat pro HP? HP sice bere do svého teamu leadera současného trhu, jak v oblasti přehrávačů, tak v oblasti obchodů s digitální hudbou, ovšem čeká ho asi tak trošku oříšek - připravit mu důstojné podmínky pro soužití se zbytkem produktů. Protože stávající strategie HP je zaměřená především na technologie Microsoftu, ovšem produkty Apple, iPod a chráněný formát AAC a naopak formát WMA od Microsoftu jsou spolu naprosto nekompatibilní. HP tak bude muset zabezpečit, aby zákazníci, kteří se rozhodnou používat "hPod" a iTMS nezůstali se svou hudbou "uzamčení" jenom v iTunes a iPodu - HP například hodlá používat technologii Microsoft Media Center Extender pro přenos zvuku a obrazu z PC do TV a věže. Bude to však v praxi znamenat například i to, že majitelé iPaqů od HP, kapesních počítačů na bázi Windows CE, si hudbu z iTunes nepřehrají.

HP bude muset také uživatele naučit používat iTunes na hudbu - protože pokud si někdo doposud nakoupil hudbu digitálně ve WMA nebo si ji snad digitalizoval ve Windows Media Playeru do tohoto formátu, musí začít znovu s iTunes a AAC. Krátce po uvedení se sice objevovaly informace, že HP hodlá ve spolupráci s Applem do iPodu dodat podporu pro WMA, ovšem aktuální reakce tiskového mluvčího HP ukazuje, že se jednalo pouze o kachnu.

Mimochodem, docela roztomilá byla reakce Microsoftu, kdy se "velký bratr" domnívá, že volba otevřeného formátu AAC (byť s proprietární ochranou Fair Play) je chybná a že správné rozhodnutí je samozřejmě "otevřený" formát WMA, který je podporovaný v široké řadě zařízení a hudbu v tomto formátu nabízí mnoho a mnoho elektronických obchodů. Ovšem vzhledem k aktuálním prodejním výsledkům, které podle všeho stále rostou ve prospěch Apple, si asi Apple zatím starosti dělat nemusí. Důležité však je náskok udržet a nenechat se v budoucnosti opět převálcovat kvantitou a nízkou cenou.

Dohoda HP s Apple je v určitém směru opravdový průlom - snad poprvé bude hardwarová technologie Apple nasazena v takovém měřítku pro firmu takové důležitosti. Kromě toho se proslýchá, že dohoda s HP by měla být jen vlašťovkou a měly by následovat další firmy - v tom případě bude opravdu důležité to, jak se HP a jeho zákazníci vypořádají s přijetím a především integrací těchto technologií Apple, neboť HP poslouží jako určitý lakmusový papírek. Je totiž rozdíl koupit si iPod "jen tak" na "vlastní riziko", a je rozdíl, když je nabízen světovým gigantem - v obou případech budou očekávání uživatelů rozdílná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: