Alba iTunes LP si vynutily nahrávací společnosti, avšak prodávají se jen minimálně - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Alba iTunes LP si vynutily nahrávací společnosti, avšak prodávají se jen minimálně

15. března 2010, 00.00 | Interaktivní hudební alba iTunes LP zavedená s iTunes 9 si vyžádal hudební průmysl ve snaze zvýšit prodej hudebních alb, jenže jejich odbyt zatím vázne.

Když Apple loni v září uvedl (vedle nových iPodů) také iTunes 9, mimo jiné zavedl i nová interaktivní hudební alba iTunes LP, tehdy je Steve Jobs představoval jako prostředek, jak do světa stahované hudby vrátit něco z doby LP desek.

Prodej alb iTunes LP vázne

Avšak minulý týden se objevila zpráva, podle níž je tento formát vlastně výsledkem nátlaku velkých nahrávacích společností. Paul Bonanos na serveru GigaOm píše, že podle zdrojů z hudebního průmyslu se alba iTunes LP sice podařilo prodat těm největším nadšencům, jenže u běžných zákazníků se příliš neuchytila a ani je nepřiměla více nakupovat celá alba namísto jednotlivých skladeb.

Mluvit se o nich ovšem začalo již loni v létě, tehdy však byla známa pod kódovým označením „Cocktail“ a měla být prostředkem, jak trend nákupu jednotlivých skladeb zvrátit zpět k albům tím, že je doplní o dodatečné bonusy jako jsou fotografie a videa.

Už tehdy se naznačovalo, že jde o výsledek spolupráce Applu a velkých nahrávacích společností, což při představování iTunes 9 Apple sice zamlčel, ale citované Bonanosovy zdroje skutečně potvrdily, že základní myšlenka iTunes LP nepochází od Applu.

iTunes LP si vynutil hudební průmysl výměnou za prodej hudby bez DRM ochrany

Tento formát údajně byl výsledkem jednání mezi cupertinskými a hlavními nahrávacími společnostmi, Applu se tehdy podařilo vyjednat, že bude moci v obchodu iTunes Store prodávat hudbu bez omezujících DRM ochran a na oplátku souhlasil s tím, že zavede tenhle nový formát alb, iTunes LP tak vlastně představovala jeho ústupek hudebnímu průmyslu.

a05mm09042009f.jpg

Ten si od nich zřejmě hodně sliboval, avšak šest měsíců po uvedení na trh si alba iTunes LP nevedou nijak skvěle, zatím se jich v iTunes Store nabízí pouhých 29. To není zrovna závratný počet (pro srovnání, při překonání hranice 10 miliard stažených hudebních skladeb Apple uvedl, že jeho hudební obchod nabízí 12 milionů jednotlivých skladeb).

Příliš vysoké počáteční náklady přípravy iTunes LP

Na vině tak malého počtu mohou být i vysoké náklady přípravy alb iTunes LP, jež údajně zpočátku znamenaly investici ve výši 60 000 USD a za takovou částku se to podle citovaných zdrojů prostě nevyplatilo. Vydavatelé prvních alb iTunes LP na nich však neprodělali, protože podle stejných zdrojů Apple zmíněné výdaje vzal v rámci propagace na sebe.

Náklady vývoje iTunes LP se navíc nepochybně citelně snížily poté, co loni v listopadu Apple uvolnil potřebné vývojové nástroje pro všechny. Díky tomu mohou svá alba vydávat ve formátu iTunes LP i nezávislí umělci, avšak zatím toho nikdo příliš nevyužívá.

Dodatečný obsah k hudbě se šíří spíše přes App Store

Trh se totiž vydal jiným směrem, dodatečný obsah k hudbě se nyní prodává především v obchodu App Store. Z toho se stal nový hlavní odbytový kanál pro tento materiál, umělci tam zveřejňují texty písní, videa a další doplňující obsah jak v podobě bezplatných, tak placených aplikací. App Store začal sloužit i jako informační kanál pro šíření hudebních novinek, které samozřejmě využívají možnosti aktualizace aplikací.

Naděje vkládané v iTunes LP se tedy nenaplnily a asi jim příliš nepomůže ani jejich podpora na dalších přístrojích Applu. S novým softwarem 3.0 se dají používat též na Apple TV, jenže ta sama se nestala zrovna prodejním hitem.

Více se čekalo od tabletu Applu, tedy od iPadu, ten totiž také umí alba iTunes LP zobrazovat, avšak když Steve Jobs iPad představil veřejnosti koncem ledna, nevěnoval jim vůbec pozornost, při předvádění hudebních možností iPadu sice byla iTunes LP vidět, ale Jobs je ani slovem nezmínil. A nikdo z těch, s nimiž mluvil Bonanos, neřekl, že by blížící se zahájení prodeje iPadu nějak zvýšilo zájem o tato alba.

Nepříliš nadějné vyhlídky iTunes LP

Teoreticky by se sice alba iTunes LP ještě mohla uchytit, ale zatím to vypadá, že dopadnou jako mnoho jiných „důvtipných“ nápadů hudebního průmyslu na podporu prodeje. Dalo se to přitom čekat, trend k nákupu jednotlivých skladeb je prostě jasný a pokud už by někdo opravdu chtěl album s dodatečnými materiály, tak by nejspíš dal přednost fyzickému médiu.

Ale i kdyby alba iTunes LP skončila v zapomnění, Apple zřejmě nebude litovat vynaložených prostředků, náklady jejich vývoje se jistě „rozpustily” v celkových nákladech vývoje iTunes 9, především však jejich zavedení přimělo hudební průmysl, aby svolil k prodeji hudby v iTunes Store bez DRM ochran, což nepochybně přispělo k dalšímu růstu tohoto obchodu (již několik let je největším maloobchodním prodejcem hudby v USA a nedávné překročení hranice deseti miliard stažených skladeb též o něčem svědčí).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: