Stín iPhonu padá i na kongres 3GSM - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Stín iPhonu padá i na kongres 3GSM

13. února 2007, 00.00 | Apple se sice kongresu 3GSM v Barceloně vůbec neúčastní, přesto tam o něm kdekdo mluví a mnozí své přístroje porovnávají s iPhonem.

Včera začal v Barceloně kongres 3GSM, akce spojující výstavu mobilního komunikačního vybavení s kongresem o mobilních komunikacích, jehož se účastní vedoucí pracovníci všech důležitých mobilních operátorů, výrobců mobilního hardwaru a tvůrců obsahu pro mobilní přístroje. (Původně to bývala akce zaměřená na vybavení spojené se standardem GSM, ovšem s nástupem 3G sítí to už tak docela neplatí.) Ve světě mobilních komunikací jde o jednu z nejdůležitějších akcí (srovnatelnou třeba s CeBITEm), na níž se obvykle předvádějí novinky, hlavně nové modely mobilních telefonů. Apple zde sice není (ostatně zatím by neměl proti Macworld Expu mnoho co nového ukazovat), ale přesto zmínky o něm a o iPhonu tam padají často. A právě z tohoto důvodu vzniká také tento článek.

Mnozí naši čtenáři prohlašují, že již mají iPhonu dost. Zdá se však, že je šéfové světových telekomunikačních firem nevyslyší a budou o něm mluvit dál. Reakce účastníků kongresu stručně shrnul například britský Macworld. Zástupce sdružení GSM Association Bill Gadja pro BBC prohlásil, že se Applu nebojí a že zúčastněné firmy vítají jeho značku ve svém oboru. Dodal, že se všechny inovace, o nichž Apple mluvil, už na telefonech objevují a že na kongresu uvidíme přístroje, které jdou daleko za ně.

Též zástupci LG a Samsungu upozornili na své telefony s dotykovými obrazovkami, LG dokonce prohlásila, že Apple přichází pozdě, protože její stylový telefon Prada (vzdáleně připomínající iPhone) se již prodává.

Apple ve svém projevu na kongresu zmínil i generální ředitel Nokie Olli-Pekka Kallasvuo. Zdůraznil, že vstup Applu do světa mobilních telefonů nepředstavuje žádnou hrozbu pro jeho firmu a naopak se domnívá, že iPhone by mohl podnítit zájem o víceúčelové mobilní přístroje. Podle Kallasvua Apple považuje za hlavní důvod ke koupi iPhonu hudební přehrávač a tak připomíná, že Nokia už nyní prodává řadu modelů telefonů s MP3 přehrávačem. Proto soudí, že Apple bude mít dost práce s tím, aby zájem uživatelů změnil ve skutečný tržní podíl. Současně však vstup Applu do oboru vítá, protože bude stimulovat poptávku po víceúčelových mobilních telefonech, jimž se teď Nokia začíná více věnovat.

Ostatně, Nokia právě na kongresu 3GSM představila řadu nových modelů. Celkem podrobné průběžné zpravodajství v češtině z kongresu přináší Mobil server, tam se můžete podívat na bližší popisy kongresových novinek. Nokia kupříkladu předvedla telefon s integrovanou GPS navigací nebo telefon pro příjem televizního vysílání standardu DVB-H, vyvinutého právě pro mobilní zařízení. A zde najdete bližší popisy novinek Samsungu, včetně přímých konkurentů iPhonu (vedle včera probíraného modelu F700 si všimněte hlavně Samsungu F520, jemuž věnoval poznámku i MacNN).

Po boku významných světových firem se na 3GSM předvádějí rovněž méně známí vyzyvatelé Applu. Tak třeba Neonode představila svůj telefon N2. Tato malá švédská firma (založená v roce 2001) tvrdí, že Apple pouze dohání to, s čím ona začala již modelem N1. Neonode N2 má většinu hardwarových parametrů slabších než iPhone, používá však systém dotykové obrazovky s přerušováním světelných paprsků (iPhone pravděpodobně využívá kondenzátorové snímání dotyků). Při porovnání parametrů N2 a iPhonu ovšem zřejmě dojdete k závěru, že se jedná o přístroje s poněkud odlišným cílovým publikem.

Jak vidíte, konkurence se rojí víc než dost. Kongres 3GSM trvá do 15. února, ale zásadní novinky už nejspíš byly předvedeny. Určitě se kolem nich rozvine mnoho diskusí, kde mnozí budou prorokovat Applu neúspěch a poukazovat na to, jak je iPhone zaostalý. Své argumenty, proč by si iPhone měl najít své místo na trhu, jsem předestřel již včera, nebudu je tedy zde opakovat.

V této souvislosti je ovšem zajímavé, jak všichni důležití hráči mobilního světa cítí potřebu se k iPhonu vyjadřovat. Ano, možná jde hlavně o marketingový úspěch, jenže i ten se počítá, Steve Jobs prostě opět dokázal získat pozornost spousty lidí pouhými přísliby. Informace z kongresu jasně ukazují také současnou roztříštěnost světa mobilních telefonů. Nokia v něm sice zaujímá významné postavení, rozhodně však není monopolistou. Do takového světa se samozřejmě novému hráči vstupuje mnohem snáz, zvlášť když si zajistí dostatečnou pozornost. Na druhou stranu, vzhledem k sílící konkurenci, si Apple nemůže dovolit nějaké výrazné zpoždění. Zároveň však ani nesmí udělat u iPhonu nějakou závažnou chybu, protože vzbudil tak silná očekávání, že jejich zklamání by nejspíš mělo zdrcující dopad. Vývojovému týmu iPhonu skutečně nezávidím, musí se nacházet pod značným tlakem. Marketing Applu se jim postaral o dělostřeleckou přípravu vpádu na trh, jeho kanonáda přiměla obrátit zraky i největší kolosy na trhu. Teď však musí brzy nastoupit zocelená pěchota v podobě hotových (a bezchybných) iPhonů, aby skutečně dobyla a obsadila nové území.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: