Macworld 2006: Keynote - nový rozměr prezentace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld 2006: Keynote - nový rozměr prezentace

17. ledna 2006, 00.00 | Balík kancelářských aplikací iWork se také dočkal řady vylepšení a nových funkcí a dá se tak předpokládat, že každý leden se výhledově dočkáme nejenom nového iLife, ale i iWork. Součástí iWork'06 je v současnosti program Pages a Keynote. A na novinky v Keynote 3.0 se dnes podíváme.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Prezentační nástroj Keynote již ve své druhé verzi patřil k velmi povedeným aplikacím a svými možnostmi nabídl vytváření působivých prezentací každému. Verze 3.0 nepřináší zásadní nové postupy či změnu ovládácích prvků, ale dotažení a vylepšení již uvedených funkcí.

V nové verzi Keynote jsou přidána nejenom nová témata, ale u nově vytvářené prezentace lze vybrat i HD rozlišení (například 1 920 x 1 080, 1 680 x 1 050 či 1 280 x 720) pro přehrávání na displejích s vysokým rozlišením. Uživatel si může zvolit témata nejenom pro prezentaci, ale i pro tvorbu portfolia (např. fotografií), storyboardu či pro promítání v kiosku. Animovaný text není horkou novinkou, ale nové přechody mezi jednotlivým stránkami prezentace majitele nové verze Keynote musí potěšit a nadchnout - jedná se o další krok od oblíbené kostky (3D Cube). Nové 2D a 3D efekty vypadají působivě a efektně a přitom stále působí čistě a jednoduše a nikoliv přeplácaně.

V současné verzi nabízí Keynote celkem 23 přechodových efektů. Toto ve spojení s prací s jednotlivými objekty na ploše - načasování, kdy se objekt má zobrazit, animace objektů a podobně, činí z Keynote velmi silný nástroj nejenom pro prezentace, ale obecně pro práci s multimediálním obsahem (práce s videem, zvukem či grafikou není problém). Video vložené do prezentace má i ovládací prvky, které vypadají podobně jako u QuickTimu při prohlížení přes plnou obrazovku tak lze video zastavit či přesunout a přitom se ovládání objeví až po pohybu myši, nikoliv v průběhu přehrávání.

Podobně jako iLife aplikace, i program Keynote se dočkala Media panelu, který umožňuje rychlé procházení fotek z iPhoto, písniček z iTunes či videí (ze složky Movies, z iPhoto a z iTunes). Zajímavěji ovšem působí maskování fotek. Pokud je obrázek přetažený z iPhoto nesprávně velký, nebo pokud je potřeba jej oříznout, stačí použít masku a přesně nadefinovat, co má být z fotografie v prezentaci vidět. K maskování lze ovšem použít i předpřipravené tvary (shapes) jako je šipka, trojúhelník, hvězdička, mnohoúhelník, bublina a další.

Nebo je možné si vlastní tvar pomocí Beziérových křivek vytvořit podobně jako v Illustratoru. Vlastní tvar lze použit jako samostatný objekt, nebo právě na zmíněné maskování, pokud je potřeba objekt vykrýt. Fotografie lze navíc přímo upravovat v Keynote stejným panelem Adjust, jako má iPhoto. Všechny změny se projeví pouze v Keynote, originální snímek v iPhoto zůstane beze změny.

Tabulky jsou dalším příjemným vylepšením, neboť v Keynote 3 je možné položky v tabulkách třídit, definovat formát čísel (například měna, desetinná místa, text před a za číslem), ale především používat jednoduché výpočty jako v Excelu. Jedná se pouze o základní funkce jako je suma, průměrná hodnota, min. a max. hodnota, součet a násobení. Druhou možnost je použít tzv. Formula Bar a vlastní výpočty si nadefinovat - například '=(A1+B1)/(C2*B2)'. Keynote tak nabízí jednoduchý způsob práce s tabulkami, které sice nedokáží nahradit Excel, ale slouží jako rychlý pomocník při tvorbě prezentací a nabízí nejzákladnější, ale také nejpoužívanější funkce.

Prezentace nových funkcí na stránkách apple.com

Nově se můžeme těšit i z 3D grafů, které lze zcela libovolně natáčet, definovat jejich hloubku, nastavovat druh osvětlení a definovat texturu jednotlivých položek grafu. Pro jednodušší procházení stránkami prezentaci a pro změnu jejich pořadí je do Keynote 3 přidán tzv. Light Table View, po jehož zapnutí dojde k seřazení všech stránek v podobě malých náhledů vedle sebe. Podobnou funkci má i PowerPoint. Na jednotlivé stránky si lze navíc přidávat poznámky ala Stickes, neboli žluťásky. Ty je možné na stránku kamkoliv "přilepit" jako poznámku - při exportu ani při puštění prezentace vidět nebudou, jedná se tak spíše o soukromou poznámku při tvorbě dokumentu.


Na závěr je ještě třeba uvést řadu formátů, do kterých lze Keynote exportovat - QuickTime, PowerPoint, PDF, obrázky (PNG, JPEG, TIFF), Flash, HTML a iDVD. Obsah Keynote lze tedy rovnou poslat do iPhoto či iDVD pro další zpracování. Svými novými funkcemi a podporou množství formátů, do kterých lze dokument exportovat, se z Keynote stává silný nástroj nejenom pro tvorbu prezentací, ale obecně pro zpracování multimediálního obsahu.

Není tak problém do Keynote nahrát obrázky z iPhoto, přidat jim vlastní texty a přechody a následně takto upravenou slideshow vypálit na DVD jako film pomocí iDVD. Keynote se tak dá považovat i za určitou nadstavbu balíku iLife, která umožňuje kombinovat obsah jednotlivých iLife aplikací a jako iWeb slouží primárně pro publikování na internetu, Keynote slouží k vytváření multimediálních propracovaných prezentací ala PowerPoint či Flash, které budou prohlížené mimo internet (DVD, kiosk, počítač) a tím pádem i s velice kvalitními a datově náročnými efekty a přechody. A i když nelze Keynote srovnávat s produkty jako je Flash, které profesionálům nabízejí mnohem větší kontrolu nad obsahem, efekty či vlastní programovací jazyk, určitě lze Keynote doporučit všem, kteří potřebují vytvářet efektní a opravdu krásné a designově "čisté" prezentace bez desítek hodin strávených nad manuálem. V tomto ohledu je Keynote jednoznačně nepřekonatelná aplikace a nová verze to jenom potvrzuje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Tabulky?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.01.2006, 10:42
Odpovědí: 0

Kdyby tak ještě Apple udělal nějaký opravdu tabulkový procesor, alespoň na úrovni AppleWorks, ale schopný otevírat XLS. Předpokládám, že současné ani poslední verze iWork s XLS nehnou, i když s jednoduchými tabulkami pracují.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tabulky?

Autor: j.t.d Muž

Založeno: 17.01.2006, 21:54

No hlavně jsou ty tabulky všechno ten visicalco-excelovský hnus A1-B2-C3.
Kam se poděl Lotus Improv?
Kam se poděla killer aplikace NextStepu?
Kam se poděl ten úža způsob, jak snadno a lidsky dělat tabulky?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tabulky?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 18.01.2006, 00:41

... a kam se poděla sedmá rota?

Odpovědět na příspěvek

Pages

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.01.2006, 12:11
Odpovědí: 0

Pages zatím neumí slušně pracovat s textem a obrázky, notož ještě s tabulkami.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pages

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.01.2006, 12:28

Slušně s textem a obrázky neumí pracovat ani MS Office:Mac.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pages

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.01.2006, 13:58

Máš nainstalovaný Pages ? Jestli ano, tak si zkus otevřít některou z jeho šablon. Nic s ní nedělej a ulož ji třeba do .doc nebo html a podívej se na výsledek . Kdo tohle může vůbec pustit mezi lidi ?!?!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pages

Autor: Robik Muž

Založeno: 19.01.2006, 09:30

Mas nainstalovany MS Office? .. tak si v nem vytvor dokument a dej ho vyexportovat jako HTML a podivej se na vysledek kodu. Nechapu jak tohle(!) muze nekdo pustit mezi lidi!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pages

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.01.2006, 13:59

Máš nainstalovaný Pages ? Jestli ano, tak si zkus otevřít některou z jeho šablon. Nic s ní nedělej a ulož ji třeba do .doc nebo html a podívej se na výsledek . Kdo tohle může vůbec pustit mezi lidi ?!?!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pages

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.01.2006, 15:30

Až budu mít chvilku, tak to zkusím, i když produkovat sám od sebe .doc se mi hnusí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Pages

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.01.2006, 15:34

Tak do Wordu to moc nefunguje, spíš vůbec, což mi ani trochu nevadí, na html SW tohoto typu nepoužívám, export do .rtf zdá se být v pořádku.

Odpovědět na příspěvek

Tabulky

Autor: Taniny Muž

Založeno: 17.01.2006, 13:14
Odpovědí: 0

Z textu o Macwordu a jinych zdroju se zda, ze ani Apple nezamysli svuj balik iLife stavet proti MS Office:mac. Vsimnete si, ze zatimco MS prezentuje svuj balik jako "standard pro praci v kancelari", Apple svuj iWork jako "nadstavbu, spojovani iLife" - Keynote se stava "prezentacnim nastrojem fotek, textu, filmu, apod.", zatimco Pages smeruje k "jednoduchemu nastroji DTP pro amatery", jako jsou firemni newslettery, pozvanky, sranda jidelnicky pro oslavy, apod. Nabizi tedy spise "radost a hrani" nez "starosti a praci" narozdil od MS. Do teto koncepce mi Tabulkovy kalkulator nezapada... Co myslite vy?

Odpovědět na příspěvek

RE: Tabulky

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 17.01.2006, 14:21

V podstate souhlasim, Apple a MS se dohodli na dalsich 5-ti letech, kdy MS bude vyvíjet Office pro Maca, takze si myslím, že Apple zatím do "Numbers" nepůjde a spíše bude integrovat základní tabulky do současných aplikacích. Nedivil bych se, kdyby Apple aplikaci Numbers měl dávno připravenou a pokud by k dohodě s MS nedošlo, byla by už venku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tabulky

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.01.2006, 15:29

Tak nezbývá, než zůstat u OpenOffice.

Odpovědět na příspěvek

češtin

Autor: xavert Muž

Založeno: 17.01.2006, 18:46
Odpovědí: 0

Zajímavý článek, ale:
"Podobně jako iLife aplikace, i program Keynote se dočkala Media panelu,"

Pokud se píše iLife aplikace, mělo by se psát analogicky Keynote program, aby se správně dodržel MůjMac češtin :-) a čtenář se dočkala toho, co očekávala.

Odpovědět na příspěvek

RE: češtin

Autor: peter.rs Muž

Založeno: 18.01.2006, 18:24

a hlavne nerozumiem, preco tam pisete, ze sa Keynote dockal Media panelu, ved ten ma uz aj Keynote 2. alebo ma menu Media v Kn2 inu funkciu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: češtin

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 18.01.2006, 18:36

Media panel nove nabizi prochazeni videa i z iPhoto a iTunes, jinak funkce je zcela shodna.

Odpovědět na příspěvek

Keynote

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 17.01.2006, 20:54
Odpovědí: 0

Dělal jsem v Keynote jenom párkrát, ale byla to strašná pohoda. Je to hrozně pěknej program a skvěle se v něm dělá. Pochopitelnej, logickej, přehlednej, zvládnutelnej a přitom mocnej. Strašně bych si přál Apple Office udělanej tímhle způsobem.
Ale je mi jasný, že zajištění Microffisu je důležité, aby se switcheři nebáli. Ach, proč jen si všichni myslí, že tenhle balík je nepostradatelný? Proč neexistuje konkurence Excelu? Proč se do toho žádná firma nepustí? Taky se bojej?
Všechny moje počítače jsou Microsoft FREE a můžu dělat cokoliv. (Dobrej slogan, ne? ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: Keynote

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.01.2006, 21:36

Microsoft FREE !!! Fakt skvělý slogan, nechám ho vytisknout na samolepky a na nejbližší Appleparty (nejspíš 1.dubna v Ondřejově) budu rozdávat.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Dělal jsem v Keynote jenom párkrát, ale byla to strašná pohoda. Je to hrozně pěknej program a skvěle se v něm dělá. Pochopitelnej, logickej, přehlednej, zvládnutelnej a přitom mocnej. Strašně bych si přál Apple Office udělanej tímhle způsobem.
Ale je mi jasný, že zajištění Microffisu je důležité, aby se switcheři nebáli. Ach, proč jen si všichni myslí, že tenhle balík je nepostradatelný? Proč neexistuje konkurence Excelu? Proč se do toho žádná firma nepustí? Taky se bojej?
Všechny moje počítače jsou Microsoft FREE a můžu dělat cokoliv. (Dobrej slogan, ne? ;-))


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: