Keynote - o nostalgii a hlavně o penězích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Keynote - o nostalgii a hlavně o penězích

7. ledna 2004, 00.00 | Steve Jobs již tradičně otevřel veletržní část Macworldu svou keynote. Kromě nových produktů přišla řada i na jedno významné výročí a hlavně na peníze. Ztrácí Apple svoje charisma?

"A je to za námi". Tak možná i takto mohlo znít hodnocení vystoupení Steva Jobse, zejména od těch, kteří jej sledovali prostřednictvím Internetu. Dvouhodinový přenos se neobešel bez drobných technických problémů, ale o těch tento článek není. Nabízíme vám bezprostřední a velmi subjektivní pohled diváka, který měl tu možnost sedět osobně na nejedné keynote a viděl Steva naživo.

Tradice a nostalgie
Jedním z klíčových prvků letošní keynote byla vzpomínka 20. výročí uvedení prvního Maca, které společně všichni oslavíme tento měsíc. Steve s výročím keynote začal a celé dvě hodiny se k němu vracel jak on, tak i hosté. V jistém slova smyslu celé vystoupení vyznělo až trochu nostalgicky, protože nadšenecké doby uvádění převratných produktů už dávno pominuly a Apple se čím dál tím víc soustřeďuje na zcela přímočaré a nepokryté vydělávání peněž tam, kde to jde nejlépe a nejjednodušeji. Samozřejmě inovativnost Applu nechybí ani dnes, ale pokud srovnáme letošní keynote s těmi předchozími, tak byla mnohem víc o upgradech, penězích a tržním podílu, než o převratných novinkách. Navíc, právě díky absenci nějaké opravdu silné převratné novinky vyzněla tradičně dvouhodinová keynoute zdlouhavě a místy až nudně.

Steve je stále hvězda
Co se však nedá Stevovi upřít je jeho nehasnoucí žoviální hvězda. Ať už byl sdělovaný obsah jakkoli podprůměrný ve srovnání s předchozími keynote, forma jakou jej Steve prezentoval byla stále skvělá. Velmi ostré narážky na konkurenty, neustálé vtipkování a promyšleně efektní demonstrace programů jsou pro Stevův projev stejně charakteristické, jako svetr a džíny. Přestože například při uvádění nového iLife balíku všichni toužili slyšet, že bude zdarma, bouřlivě ocenili i brilantně podaných 50USD, za které se bude prodávat. Prostě a jednoduše Steve Jobs je nejen dobrým lídrem společnosti, ale i skvělým prezentátorem. Škoda jen, že někdo letošní keynote nezkrátil tak o 1/3, byla by mnohem působivější.

Co jsme se dozvěděli?
Pokud to tedy vezmeme pěkně chronologicky. Začátek patřil 20. výročí a nechyběla ani slavná reklama "1984", která byla mimochodem vtipně doplněna o iPod (konečně v pořádné kvalitě a rozlišení). Pak následoval logicky Panther, kterému se však Steve věnoval překvapivě málo. To, na co se soustředil, byla informace, že z pohledu Applu se podařilo dokončit přechod na systém deset. Z našeho českého pohledu to sice může znít trochu odvážně, ale v podstatě není příliš důvodů polemizovat.

Další oddíl byl věnován aplikacím a to jak třetích výrobců, včetně vystoupení Roz Ho, příjemné šéfky Macintosh Busines Unit v Microsoftu, i těch přímo od Applu. Bohužel Office 2004 bude k dispozici až "na jaře", což trochu kompenzuje zpráva, že okamžitě je k dispozici nový FinalCut Express 2. Mimochodem jedna z mála novinek dostupných okamžitě, nepočítáme-li plakát k 20. výročí.

Slovy jedinou počítačovou novinkou je nový Xserve G5 spolu s novým XserveRAID. Steve věnoval mnohem větší pozornost superpočítači postavenému z 1100 G5tek, než novému Xservu a co je ještě smutnější - jiné nové počítače neoznámil. Snad vás potěší alespoň video o Superclusteru.

To, co Applu jistě dělá velkou radost a příjemný obrat, je obchod iTunes Music Store. Steve se oháněl podílem na trhu, obraty, počty písní a velkou reklamní kampaní s Pepsi, ale to, co by zajímalo nás, bohužel neřekl. Apple se dál tvrdošíjně, a nutno říct logicky, soustřeďuje na americký trh.

Za devět měsíců existence iTMS se prodalo přes třicet milionů skladeb (což je prý o desítky milionů více než konkurence...), k tomu je v daný okamžik k dispozici přes půl milionu skladeb (což podle Jobse nikdo jiný pro download v praxi nenabízí). Zábavná je maximální suma, kterou utratil v iTMS jeden zákazník - skoro 30 000 dolarů (co bude s těmi 30 000 skladbami dělat je otázkou...). K tomu v iTMS přibylo několik novinek, například žebříčky Hot 100 magazínu Billboard za více než 50 let, nebo 12 000 skladeb klasické hudby. Prostě, iTMS v USA žije. Snad se dočkají i ostatní.

A jsme u největší novinky, kterou je již zmíněný iLife '04. Tři ze čtyř stávajících aplikací se dočkaly příjemných a efektních upgradů a navíc přibyl GarageBand. Všemu se budeme věnovat podrobně v samostatném článku, protože jde o opravdu rozsáhlý seznam novinek a také iLife zabral výrazně největší část keynote.

Bohužel po opravdu dlouhém představení iLife balíku tak trochu zapadl nový iPod mini doprovázený 15GB iPodem. Opět jde o novinky, které popíšeme v samostatných článcích, ale nejde nezmínit jejich relativně velmi vlažné přijetí. Očekávání byla přeci jen o trochu větší.

Několik perliček
A neodpustíme si upozornění na několik opravdu pikantních perliček. Tou první byl bez diskuse iPod namontovaný do reklamy z roku 1984, ve které bezesporu sklidilo nejbouřlivější ovace bujné poprsí hlavní aktérky. Velmi úspěšné bylo i prohlášení, že iLife 04 je takový "Office pro zbytek vašeho života" - jak mnohosmyslné. Mezi odvážnější výroky patřily například " … Adode Photoshop Elements - to je stejně jen špatná kopie iPohot" nebo " … a ostatní MP3 přehrávače s hard diskem, které jsou stejně předurčeny k zániku". Steve nikoho moc nešetřil.

Co říct závěrem?
Keynote byla tradiční a přesto jiná. Steve exceloval, bohužel v poměrně pochybném kusu, řečeno filmovou hantýrkou. Snad i pesimisté čekali víc hardwarových novinek, což nevykompenzovalo ani neustálé zdůrazňování dobrých tržních podílů, obratů a počtů prodaných kusů. Trochu ta letošní keynote vyzněla víc jako výroční zpráva pro akcionáře, než poselství vizionáře svým věrným. Šlo o efektní, ale veskrze pragmatický počin, který ukazuje prozřetelnost, se kterou se Apple posunuje stále výrazněji od IT k spotřební elektronice a konkentu. ITunes obchod totiž skrývá potenciál, o kterém se v tradičním IT dá hovořit jen těžko. Apple jde tedy vytýčenou cestou, která je bezesporu správná, jen si na to budeme muset jaksi ještě nějakou dobu zvykat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: