Jak Applisté přicházejí o iluze - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Jak Applisté přicházejí o iluze

15. května 2006, 00.00 | Vždycky jednou za čas narazí redaktoři MujMaca na zajímavost, aktualitu nebo humorný článek, který se nehodí do žádné stálé, již zavedené rubriky. Protože nám ale připadá škoda se s vámi o některé tyto perly nepodělit, rozhodli jsme se uvést nový, nepravidelně vycházející, seriál článků, jejichž obsah je různorodý a jejichž čtení se dopouštíte na vlastní nebezpečí. Před vámi leží další díl seriálu „Mac, drogy a rock'n'roll“.

Vždycky jednou za čas narazí redaktoři MujMaca na zajímavost, aktualitu nebo humorný článek, který se nehodí do žádné stálé, již zavedené rubriky. Protože nám ale připadá škoda se s vámi o některé tyto perly nepodělit, rozhodli jsme se uvést nový, nepravidelně vycházející, seriál článků, jejichž obsah je různorodý a jejichž čtení se dopouštíte na vlastní nebezpečí. Před vámi leží další díl seriálu „Mac, drogy a rock'n'roll“.

Už jsi náš… vše co máš… vyšumí.

V akustice je růžový šum kombinací všech frekvencí, které je lidské ucho schopno slyšet, s rovnoměrným rozložením hlasitosti po logaritmické frekvenční škále. Jinak řečeno, čím vyšší frekvence, tím nižší hladina hlasitosti. Podobně jako Fibonacciho sekvence nebo Eulerovo číslo, vyskytuje se růžový šum prakticky všude ve fyzice, ekonomice, biologii atp…

Růžový šum vlevo, bílý vpravo

Jednou z jeho zajímavých vlastností, která nás bude zajímat, je ale schopnost účinně vyrušit zvuky všedního dne, které by mohly narušovat vaši koncentraci. Vývojáři z Blackholemedia.com se rozhodli této užitečné vlastnosti využít a vyrobili generátor bílého a růžového šumu pro váš Macintosh – můžete si jej zdarma (včetně zdrojového kódu) stáhnout z BlackHoleMedia.com. Příjemné šumění!

Microsoft rýpe do geeků

Byly časy, kdy marketingové oddělení Microsoftu ještě tvořilo reklamní kampaně, mnohem zábavnější než současné řeči o „rozjasnění vašeho světa“ a „ultra-lehkém mobilním PC“. Důkazem tomu budiž třeba jedna z reklam na Microsoft Office, která jednu dobu kolovala po Novém Zélandu:

A jakou cenu za své domácí úkoly platíš TY?

Brilantní, že, ano? Člověk se nemůže ubránit dojmu, že si někdo dělá srandu z matfyzáků, Linuxářů a jiných technických nadšenců…

Konec iluzí o rychlosti OS X

Když teď Mac OS X běhá na stejných procesorech, jako ostatní operační systémy, je konečně čas na nějaké pořádné srovnávací testy: který ze tří nejrozšířenějších operačních systémů je nejrychlejší? Výsledky vás možná překvapí.

Špatná zpráva pro nízkoúrovňové databáze…

Ano, čím nižší je sloupec, tím rychlejší je daná konfigurace. Zdá se, že Apple by se měl začít zajímat o nízkoúrovňové problémy jejich operačního systému – hybridní kernel XNU, tvořený mikrojádrem Mach a BSD systémem, se očividně nedokáže rovnat výkonu konkurence. Ale netřeba propadat panice, podobné testy vypovídají maximálně o rychlosti vícevláknové databáze nebo náročných matematických aplikací. Výkon běžných aplikací nemá s podobnou statistikou příliš společného.

Stránka s benchmarkem

Umělecké ztvárnění Mac OS X

Malíř Guatam Rao na svém blogu uveřejnil „impresionistická“ ztvárnění ovládacích prvků Mac OS X. Všechny obrázky jsou malované olejovými barvami na běžné plátno a mezi ostatními malbami na stránkách působí tak trochu jako pěst na oko. Co bude příště? Co takhle vytvořit aplikaci, napsanou s pomocí Core Image, která by podobný vodovkový efekt aplikovala na celý interface? Sice by se nám asi těžko četl text na monitoru, ale výtvarná hodnota by jistě převážila některé funkční nedostatky :-)

Finder a Dashboard v umělcově podání

Inu, to je pro dnešek vše, až se nám zase nahromadí něco zajímavých novinek, setkáme se u dalšího dílu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Humor  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: fandango Muž

Založeno: 15.05.2006, 07:15
Odpovědí: 0

Vcera jsem take o jednu prisel :(

Instalace certifikatu pocitace je nemozna zalezitost , tedy mozna je, ale neni to nic platne, jelikoz po instalci stejne certifikat videt neni...

Btw. nechce nekdo ibook g4 ?
F

Odpovědět na příspěvek

RE: Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: OC Muž

Založeno: 15.05.2006, 07:58

Sice nevím, co by jako měl být "certifikát počítače", avšak jde-li řeč o certifikátech X.509, *it just works*, bez nejmenších problémů. Jediné co není na první pohled zřejmé je trik jak vyexportovat vlastní certifikát z keychainu ve formátu .CER, ale to je předně zapotřebí celkem výjimečně, a zadně i na to je hezký trik (drag&drop ikony).

Budu to rozebírat v seriálu o bezpečnosti (http://www.mujmac.cz/ser
ial249.html), až se k tomu ovšem vydávání dílů doštrachá, zatím jsme teprv u uživatelských hesel...

Odpovědět na příspěvek

RE: Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 15.05.2006, 11:00

A jestli se jedna o certifikat k elektronickemu podpisu, tak to se musi doinstalovat bezpecnostni utilitka do JAVY, ktera tak kvuli americkym zakonum standardne neni. :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: fandango Muž

Založeno: 15.05.2006, 11:08

Nene, jedna se o x509, jak rika OC...
F

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 15.05.2006, 17:44

s tym nemoze byt ziadny problem, staci import v Keychain utilite.

Jedna sa o certifikat od Thawte? Tam pozor, registraciu treba robit cez Camino/Firefox, blbne im to a namiesto x509 certifikatu to v Safari vypluvne .exe subor

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: OC Muž

Založeno: 15.05.2006, 22:32

No... nějaký problém se zdá být na úrovni VPN (a její spolupráce s certifikáty). Já bohužel do VPN moc nevidím.

Thawte sice pošle jméno toho skriptu který to generuje :), ale MIME mají správně, takže Safari to načte správně (resp. správně to předá Keychainu). A pokud to jejich "exe" co není exe náhodou uložíte na disk, stačí je přejmenovat na .p12, a půjde naimportovat také v pohodě.

Jediný potecniální problém je v tom, že ti šašci do té p12 kódují také identifikaci počítače, který poslal požadavek, takže se to musí importovat *na něm a ne jinde* (pak lze z Keychainu vyexportovat vlastní P12, a ten už se dá přenést kamkoli).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 16.05.2006, 08:13

o problemoch s VPN som sa dozvedel od fandaga cez mail, to som netusil.

ten certifikat od thawte netusim - skusal som premenovat uz predtym a nic. mozno som chyboval, uz si nevzpomeniem :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Vcera jsem take o jednu prisel :(

Autor: martasex Muž

Založeno: 15.05.2006, 19:43

kdyz toho ibooka nabizis tak moje zena by si neco takoveho prala, postovne zaplatim posli to neofrankovany diiik

Odpovědět na příspěvek

vodofky :-))

Autor: ED Muž

Založeno: 15.05.2006, 09:07
Odpovědí: 0

Jo tyhkle clanky mam rad, idealni ke kave ! :-)) Ale nerikejte nikomu z malby ze olejove barvy maji vodovkovy efekt ! :-)) To by byl flame !!! :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: vodofky :-))

Autor: Vita Muž

Založeno: 15.05.2006, 14:11

jojo, taky mne ten vyraz pobavil

Odpovědět na příspěvek

rychlost

Autor: Peter Muž

Založeno: 15.05.2006, 09:15
Odpovědí: 0

no tu to mate cierne na bielom. a ked Hulan pisal pred pol rokom ze OS-X je najpomalsi system, vsetci ste nadavali. tak vam treba.

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost

Autor: ushneek Muž

Založeno: 15.05.2006, 09:40

to psal o tom samém, ty mudrlante...

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.05.2006, 11:18

Mr. Hu*an vzal výsledky jednoho poměrně specifického testu, které samotné nikdo nezpochybňuje a na jejich základě udělal dalekosáhlé závěry o tom, jak šíleně pomalý je celý OS X. Realitou je to, že operace, které se ten test týkal je opravdu dost netypická a projeví se jen u několika málo druhů aplikací, navíc napsaných nějakým konkrétním způsobem. I db se dá na Mac OS X udělat tak, aby byla rychlá (frontbase - nemám ji rád z jiných důvodů, ale rychlost bych jí nevyčítal).

Mimochod
em, Mr. Hu*an také psal o genialitě uživatelského rozhraní Windows a podobné věci, takže bych si dovolil brát ho s velkou reservou. Apple sice v OS X GUI leccos dost zprasil (tear-off menus například), ale Windows jsou na tom ještě hůř (konkrétních věcí by se dalo vyjmenovat spousta, namátkou obecný princip "bez okna není aplikace", chování minimalisovaných oken/aplikací, víceřádkové tab views v dialog oknech atd.).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: rychlost

Autor: Pepa Muž

Založeno: 15.05.2006, 21:41

"bez okna není aplikace"???? co to je za kravinu? že vy jste si nikdy nenaproramoval žádný service?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: rychlost

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.05.2006, 23:45

No psal jsem o GUI, tedy GUI-less aplikace jako různé services či bastardy typu background app, která umí otevřít dialog, do toho nepočítám. Ve většině běžných aplikací je to ale opravdu tak, že běžící aplikace = automaticky okno a když ho zavřu, mám smůlu. Vrstvení oken je pak další kapitola sama pro sebe.

Windows znám velmi dobře a asi jediná věc, která se mi tam v GUI líbí je MMC - nalevo stromeček, napravo detaily o momentálně vybraném objektu. U OS X se tento princip také používá (viz iPhoto či iTunes), ale ne tak moc. Jinak je Windows GUI z ergonomického hlediska dost katastrofa.

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 15.05.2006, 11:46

Ludia, kt vidia do OS X nikdy netvrdili, ze je to zavratne rychly system. Vdaka svojej architekture ma svoje koncepcne limity, ale to je vporiadku. Navyse sa ukazuje, ze by to tak nemuselo byt :).

OS X nie je IMHO vykonny serverovy system na HA riesenia, ale to neznamena, ze sa neda pouzit na mig-range webserver alebo co.

Co sa tyka treadov tak je to skutocne pomaly system, pretoze ani 10.4.x nepouziva implementaciu vlakien z FreeBSD 5.4 /nehovorim o 6.0/, ale nejaku staru /teraz presne neviem... do a google/. Ked toto viem, tak nebudem predsa chciet nasadzovat na OS X kriticku DB a nariekat, ze je to pomale. S(l)o(w)aris ma tiez svoju povest a bezne sa pouziva v kritickom nasadeni.

OS X je navrhnuty ako Desktop system, kde nie je rychlost forkovania ten dolezity parameter. User aplikacie bezia porovnatelne rychlo ako na inych systemoch.

Hulan je pre mna absolutne nepodstatny XY a ked nieco tvrdi, je to mi 43.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: rychlost

Autor: miro novak Muž

Založeno: 15.05.2006, 13:41

to Don Martinello: pred mesiacom dvoma bezala diskuzia na inych serveroch o moznosti prechodu MacOS X z jednoho kernelu na druhy (tusim od SUN, neviem presne). Vies napisat nejaky clanok do MujMacu zaujimavým, vedeckopopulárnym sposobom, co je na tom asi pravda, co by to prinieslo, ake su tazkosti, atd.? Vopred dakujem a myslim, ze i za mnohych inych citatelov. Ovsem ak si danu diskuziu sledoval, pripadne si ju vies dohladat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: rychlost

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 15.05.2006, 14:53

Miro: spominanu diskusiu som necital, takze presne neviem co sa tam rozoberalo. Mozno by som o takom clanku uvazoval, napisat to nie je problem i ked je to komplikovana tema. Zatial vsak nenam tolko chuti a hlavne casu aby som sa danej veci venoval. Skusim ti odpovedat v kocke:

Realne pochybujem, ze by sa Apple rozhodlo v OS X vymenit kernel. Jednak by to uz nebol OS X :) a nie je to take trivialne co je dolezitejsie. Nebudem tvrdit, ze sa to nemoze stat /potom tu budem davat video ako nieco pozivam :) / lebo svet videl uz vselico /Debian GNU/kFreeBSD/, ale to je taky zasah do OS, ze sa vlastne musi prebudovat komplet architektura. Navyse aky by to malo zmysel pchat solarisacky kernel do Darwina? OS X je potomok NeXTSTEPu s hybridnym XNU mikrokernelom a /Free/BSD vrstvy, kym Solaris je derivat System V r. 4 UNIXu AFAIK s klasickym monolitickym kernelom. Uz len toto je dobry dovod na to aby sa ziaden sialenec nepokusal naportovat kernel zo Solarisu do OS X. Tych dovodov je samzorejme daleko viac.

Kde vidim prinos vyvoja Solarisu z podladu OS X uzivatela je filesystem ZFS. Ten tusimze este nie je vonku a jeho ladenie sa natahuje ako sopel na rukave, ale ak by sa Apple oficialne rozhodol pouzit ZFS v OSX ako nahradu za HFS+, tak by spravili len a len dobre. Je pravda, ze ZFS je zamerany na "velky" biznis, kym HFS+ nie, ale vdaka pokrocilej funkcionalite ZFS by bolo mozne napr. dynamicky menit velkost particie. Co na HFS+ /i inde/ nejde ani zo srandy. To bol len priklad, ked to niekoho zaujima tak tu: http://www.opensolaris.or
g/os/community/zfs/docs/z
fs_last.pdf .

XNU kernel potrebuje zlepsit vela veci, ale potesila by napr. implementacia podpory ELF binariek /Linux a FreeBSD/, kym OS X pouziva Mach-O binarky. Inymi slovami hovorim, ze by potom clovek mohol spustat Linux aplikacie v OS X nativne :).

Snad ti takyto narychlo pohlad bude davat odpovede na otazky, kt. si dal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: rychlost

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 15.05.2006, 15:18

Osobne si myslim, ze Apple Mach neopusti. Ako si Martin napisal: je to sakra narocne. Ale zabalit do XNU kernel priamo z FreeBSD, ktory by existoval VEDLA Mach-u by nemusel byt taky problem. Pak by bolo to najlepsie naraz :)

Mach pre real-time operacie (ako je audio, video), FSB kernel s ELF podporou pre databazy a dalsie srandy. Ostala by zachovana spatna kompatibilita a na potrebne veci by bol vysoky vykon bez potreby rekompilovania aplikacie (u x86) a prerabania do Mach-O formatu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: rychlost

Autor: miro novak Muž

Založeno: 16.05.2006, 10:49

uz som nasiel link:
http://forums.macr
umors.com/showthread.php?
t=197468

Odpovědět na příspěvek

???

Autor: pavel d Muž

Založeno: 15.05.2006, 09:34
Odpovědí: 0

Nechápu nějak smysl tohoto článku.
To je jen proto, aby tu neco bylo?

Odpovědět na příspěvek

RE: ???

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 15.05.2006, 09:40

Presne tak to chapem. Pre mna ma aku-taku cenu ten ruzovy sum! :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Vcera jsem take o jednu prisel :(

Instalace certifikatu pocitace je nemozna zalezitost , tedy mozna je, ale neni to nic platne, jelikoz po instalci stejne certifikat videt neni...

Btw. nechce nekdo ibook g4 ?
F


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: