CeBit 2003: druhé kolo - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Výstavy

CeBit 2003: druhé kolo

17. března 2003, 00.00 | Jelikož je CeBit opravdu velmi velká výstava (takřka 30 pavilonů), našli jsme některé zajímavé Mac produkty až na druhý pokus. Novinky, spekulace, drby a další informace od firem Epson, HP, IBM, Sony Ericsson a řady jiných, které jsme získali o Macích na CeBitu, si můžete přečíst zde!

Jelikož je CeBit opravdu velmi velká výstava (takřka 30 pavilonů), našli jsme některé zajímavé Mac produkty až na druhý pokus. Novinky, spekulace, drby a další informace od firem Epson, HP, IBM, Sony Ericsson a řady dalších, které jsme získali na CeBitu o Macích, si můžete přečíst zde!

Epson

U Epsonu jsme si vyzkoušeli dvě nové technologie - tisk přes WiFi a také Rendezvous. Tisk přes WiFI přes IP funguje z obou platforem naprosto bez problémů, k tomu rozšíření Epsonu pro Print Center při výběru tiskáren pro IP tiskárny je mnohem lepší než rozhraní Apple - jsou zde vidět jednotlivé tiskárny, u Apple je nutné zadávat konkrétní IP adresu. Empiricky jsme si ověřili, že je potřeba tisknout přes Epson ovladače, neboť tiskárny Epsonu obvykle nepodporují PostScript.

Podpora Rendezvous byla u laserové tiskárny C1900 realizovaná přes přídavnou síťovou kartu s Rendezvous firmwarem, což je bohužel v daný okamžik dodatečná investice - předpokládá se však, že později během roku budou tímto rozšířením vybavované všechny síťové Epson tiskárny. Rendezvous je technologie pro snadné připojení zařízení přes lokální TCP/IP síť, kdy není nutné nic konfigurovat a například tiskárna by se měla sama nakonfigurovat a objevit v připojení.

HP

U HP jsme se zastavili ještě kvůli Bluetooth tiskárně DeskJet 995c s podporou Bluetoothu. Testy nikam nevedly a pokusy o zjištění informací od zástupců na stánku HP rovněž nedávaly žádný výsledek. Nakonec jsme na webu HP našli informaci, že podpora tisku přes Bluetooth není v Mac OS X možná, což nám nakonec i jeden ze zaměstnanců potvrdil s odkazem na to, že problém je v Mac OS X. Takže bohužel přes modrý zub si asi zatím tisknout nebudeme.

IBM

U IBM jsme kroužili jak supi kolem Blade serverů, které zde měly být vystavované i s procesorem PowerPC 970 - bohužel, PowerPC servery zde nebyly a získat libovolné informace z pracovníků stánku bylo nemožné. K našemu překvapení dokonce zmizely veškeré zmínky o PowerPC 970 z CeBitu webu IBM, přestože přes Google bylo možné dohledat původní verze dokumentů, kde se ještě o tomto procesoru hovoří. Jeden ze zaměstnanců se nakonec rozpomněl na mail ohledně absence těchto produktů a informací, bohužel však netušil důvod - zda nebyly Blade servery připravené, či zda za tím byla jiná příčina. Vzali jsme zavděk alespoň ještě neohlášenou pracovní stanicí s procesorem Power4 na 1,4 GHz :). Pochodili jsme až u evropského PR managera pro divizi mikroelektroniky, který bohužel byl v Paříži. V telefonickém rozhovoru nám nepotvrdil nic víc, než co je již známé, tedy že první generace PowerPC 970 se objeví na maximálně 1,8 GHz v druhém pololetí roku - IBM jeden podle plánu, či je dokonce napřed. Informace o tom, ve kterém čtvrtletí by mohly být procesory dostupné, jsme však již nezískali. Informace však potvrzuje to, co zjistil jeden německý server, tedy že PowerPC 970 bude dostupné na 1,8 - 2,5 GHz, což bylo oznámené v tiskové zprávě německých laboratoří IBM před CeBitem (tato tiskovka následně zmizela z webu), se týká až druhé generace těchto procesorů.

Sony Ericsson

Na stánku Sony Ericsson jsme si vyzkoušeli, jak to vypadá s podporou nového mobilu T610 u Maců. Ačkoliv prezentátor předváděl především T68i jako dálkové ovládání Maca přes programy Sony Ericsson Clicker a Romeo, podařilo se nám získat jeden kus T610 a s ním si pak hrát. Můžeme proto potvrdit, že funguje nejen spolupráce s adresářem (posílání SMS, volání), ale především funguje bez problémů iSync a také u T610 můžeme využít funkce "browse" pro Bluetooth, která se objevila v Mac OS X 10.2.4 a umožňuje nám se "podívat" na obsah mobilu jako na standardní FTP server (resp. podobným rozhraním). Toto rozhodně nefunguje například u T68i. Je tak možné například snadno stáhnout obrázky, pořízení interní kamerkou telefonu, nebo naopak nahrát na telefon nové zvonění či obrázky. To je samozřejmě možné i v současné době, ovšem přes značně komplikovanější rozhraní.

Druhou stránkou je, že nikdo netuší, kdy se objeví update pro iSync a tedy podpora pro nové telefony - jak od SE (například P800), tak od řady dalších výrobců, kteří podporují SyncML (iSync v současné době NEFUNGUJE přes SyncML). Na stánku se prý stavoval zástupce Apple z Apple Europe a nebyl schopen sdělit naprosto žádné konkrétní datum - je možné, že se výrazně lepší podpora objeví až v Mac OS X 10.3 Panther někdy v létě - ale to jsou jen spekulace.

Návštěva u SE tedy byla převážně radostná - T610 se zdá být velmi pěkným a kvalitním telefonkem, který bude skvělou náhradou za T68i - a funguje "out of the box" i s Macem.

Fast

Na stánku firmy Fast, v minulosti známé svými střihovými systémy, byl prezentován spolu s produkty této firmy i iMac, ovšem jak jsme se dozvěděli, zatím je jeho funkce spíš pasivní, protože produkty Fastu zatím nejsou přímo propojeny s počítačem. Fast totiž vyrábí diskové videorekordéry, jako náhradu pro standardní stolní VHS video. Komprimace probíhá ve formátu MPEG2 a na interní 160 GB disk se vejde od 40 do 200 hodin videa, podle kvality. Dalším stupněm bude možnost propojení zařízení s počítačem a tedy možnost stáhování dat na počítač a naopak přehrávání dat z počítače na domácí TV a Hi-Fi. Toto řešení, včetně harddisku, nazvané Fast TV server, bude stát kolem 1500 Euro, což není málo. Ovšem druhé připravované zařízení, v ceně kolem 300 Euro, už vypadá zajímavěji - jedná se o čistý přehrávač, který si bere data buď z Fast TV serveru nebo z počítače - takže je možné přehrávat DVD, DivX, MPEG, MP3 a další data. Dobrou zprávou je, že by měl být podporovaný i Mac jako "serverová" platforma - na počítači poběží program, který se bude starat o dodání dat do přehrávače. Produkt by měl být na trhu někdy v druhé polovině roku.

VT

Na expozici firmy Village Tronic jsme byli upozorněni z Prahy místním distributorem, jinak by jsme ji asi v záplavě taiwanských stánků nenašli. Village Tronic na CeBit přijel s CardBusovou grafickou kartou pro notebooky (tedy PC Card formát), s výstupem na DVI-I, tedy možné je připojit jak VGA, tak především digitální flat panel, klidně i Apple LCD, s příslušným převodníkem. To je vhodné řešení pro starší notebooky, ovšem Apple se podle slov zástupce Village Tronic domnívá, že na trhu je prostor i pro dvojité LCD konfigurace u přenosných počítačů a vývoj velmi podporoval. Karta nazvaná VTBookDD (Village Tronic Book Desktop Doubler) použivá jen grafický čip Trident a 32 MB DDR paměti, podporované je maximální rozlišení 2048 x 1536 i v milionech barev - připojený byl Apple LCD s úhlopříčkou 23". Karta podporuje OpenGL pod Mac OS 9/X.

Se zástupcem Village Tronic jsme se chvíli bavili o vývoji jejich produktů pro Maca i o této kartě obecně. V případě VTBookDD například byl největším problémem ovladač na DDR paměti, který se musel zmenšit tak, aby se vešel pohodlně do karty. DDR paměti byly použity kvůli rychlosti - aby bylo možné použít nižší takt a tedy menší vyzářené teplo, ale zachovat vysokou rychlost přenosu, výběr padl pro DDR paměti, které mají dvojnásobně rychlý přenos dat, než odpovídá základní frekvenci. Jelikož CardBus je v podstatě PCI, nelze očekávat od karty výkony jako u AGP karet, doufáme ale, že výkon bude přesto slušný. VT chtěli připravit verzi karty s ADC konektorem pro přímé připojení Apple LCD, s napájením přes kartu přes externí zdroj, jelikož však Apple vlastní práva na svůj vlastní konektor, nedovolil takovéto řešení vyrobit. Bohužel se tento restriktivní přístup Apple k ADC projevil už dříve a tak to nebyl první nápad VT, který skončil u ledu. Těšit se asi můžeme na další projekt Village Tronic, což by mohla být grafická karta, založená na některém z populárních herních čipů ATI nebo nVidia - díky situaci na trhu je totiž poměrně obtížně levně upgradovat starší stroje novými grafickými čipy.

MacPower

Taiwanský výrobce case na disky s rozhraním FireWire, FireWire 800 a USB 2.0 prezentoval řadu svých case a také jeden velmi roztomilý produkt, FireDino - to, co vidíte na fotce, je FireWire hub se čtyřmi konektory - jeden dovnitř, tři ven... Cena 75 USD. Kromě toho nás zaujaly grafy výkonu jednotlivých rozhraní, kde bylo jasné, že FireWire 400 přes nižší teoretickou rychlost stále vede nad USB 2.0, o technologických výhodách nemluvě. Rychlost USB 2.0 se značně liší podle použitého čipsetu řadiče disku, nejlepší výsledky dosahuje Oxford 922, ovšem nejhorší řadič měl poloviční přenosovou rychlost proti této špičce.

Discobolos

Česká firma Discobolos nás zaujala svými siťovými RAID poli - postavené na bázi běžného PC hardware, Linuxu a technologii softwarového RAID, nabízí zabudovanou podporu nejen pro PC uživatele, ale také pro uživatele Maců. Díky velké flexibilitě je možné si nechat pole nakonfigurovat dle svých požadavků, ceny začínají na cca 25 000 Kč, cena za terabyte je cca 80 000 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: