Apple ve Vídni: Driven by Design - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Výstavy

Apple ve Vídni: Driven by Design

2. března 2004, 00.00 | Včera společnost Apple uspořádala ve Vídní prezentaci Driven by Design, která představovala možnosti operačního systému Mac OS X a řady aplikací pro předtiskovou přípravu. Vzhledem ke geografické poloze se této prezentace účastnily také návštěvníci ze zemí, které spadají pod různá IMC zastoupení.

Apple pořádá prezentace a přednášky nejen v USA, ale také v Evropě - jedním z příkladů je "tour" Driven by Design, které do konce března postupně objede více než desítku evropských měst. Jednou z těchto zastávek byla i Vídeň, kde se tentokráte sjeli návštěvníci nejen z Rakouska, ale střední a části východní Evropy - od ČR až po státy bývalé Jugoslávie. Mimochodem, podobná mezinárodní akce, rovněž pořádaná Applem, se konala před dvěma lety i u nás v Praze.

Zaměření akce bylo jasně zaostřené na grafiku a pre-press - video i hudba byly v tomto případě zcela vynechány. Před zaplněným sálem (600 návštěvníků) se konaly dvě části - nejdříve prezentace Apple a poté několika partnerů. Ti měli také v předsálí své stánky s produkty - ovšem i k těm by bylo možné mít řadu připomínek, podobně jako někteří návštěvnici kritizovali některé stánky partnerů na našem MujMAC Apple Foru. Nelze tedy generalizovat, že v jiných zemích je vše jako mávnutím kouzelného proutku dokonalé a bezchybné.

Prezentace Apple byla velmi příjemná a propracovaná - dva sehraní prezentátoři na celkem čtyřech počítačích ukazovali řadu nasazení Mac OS X při přípravě brožurky o Paříži - od sbírání dat přes sazbu až po výstup, resp. kontrolu korektnosti, včetně použití serverových aplikací na Mac OS X Server. Prezentace byla svižná, vtipná a oba se poměrně dobře vyrovnávali i s případnými problémky.

Velmi příjemné na prezentaci bylo ukázání využití jak možností systému, tak jednotlivých aplikací, přičemž Mac OS X samotný nabízí již sám o sobě řadu funkcí, které bylo dříve nutné přenechat speciálním aplikacím. Například soubor s PostScriptem (.ps) lze díky PDF jádru Mac OS X snadno zobrazit v aplikaci Preview. Díky ColorSyncu je možné docílit shodných barev ve všech aplikacích v Mac OS X, i včetně internetových prohlížečů, jako je Internet Explorer (Safari ColorSync používá automaticky). Když se prezentátoři dostali k oblasti digitálních fotografií, asi řadu návštěvníků trochu překvapili tím, co vše v této oblasti nabízí Apple - a jelikož se bavíme o profesionálním nasazení, nemluvíme o iPhoto. Z iPodu se díky čtečce paměťových karet od Belkinu dá udělat opravdu velká zásobárna na digitální fotografie a program Image Capture s nimi dokáže poměrně efektivně pracovat - například automatickým zpracováním nahraných fotografií či možností nasdílet připojené zařízení k jiným počítačům na lokální síti (jako by iPod nebo digitální fotoaparát byl k nim přímo připojen) nebo dokonce rovnou v podobě interaktivní webové aplikace pro počítače kdekoliv na internetu.

Další technologie, které měly své místo, byl například AppleScript - počínaje přiřazením akcí ke složkám (například pro převody formátů obrázků, zmenšení, rotace - Mac OS X má v sobě knihovnu funkcí pro grafické manipulace, kterou lze používat z AppleScriptu), či řada možností, které jsou dostupné pro práci s PDF - jak různé akce, dostupné přímo z tiskového dialogu, tak různé speciální filtry, které je možné aplikovat přes ColorSync Utility. A to vše samozřejmě zasazené do dalších spolupracujících aplikací, například od Adobe, nebo od Extensis. Díky doplňkům pro Acrobat tak můžete zkontrolovat své PDF přesně dle specifikací tiskárny a opravit případné chyby ještě před odesláním.

Prezentace jasně předvedla, že systém má v sobě mnoho možností, na první pohled obvykle ukrytých, a že jejich využíváním si může řada uživatelů výrazně zjednodušit život. Pro nás to je motivace, přinést čtenářům více podobných praktických informací o využití těchto "utajených" schopností Mac OS X v každodenní práci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Anketa

Autor: pan Traugott Muž

Založeno: 02.03.2004, 13:11
Odpovědí: 0

Bylo by mozne, udelat tady anketu, jake procento zdejsich ctenaru pripravuje pre-press pod desitkou? Pripadne co povazuji za jeji nevetsi prinos a nejvetsi slabinu.

Diky Tg

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa

Autor: Nemo Muž

Založeno: 02.03.2004, 21:21

pripravuji pre-press dvojim zpusobem (ruzne veci):

-- LaTeX
-- editor Vim + makra pro LaTeX; pdfLaTex (vystup v pdf) nebo LaTex + dvips (vystup v ps). Funguje vyborne, pod OS9 by to slo mnohem hur. OS X je tady velky prinos.

-- InDesign 2 CZ
-- pouzivano nejdriv pod 9 CZ (InDesign 1.5. a 2 CZ), pak Jaguar CZ. V Jaguaru stejne rychle ne-li rychlejsi (iMac G3, 350 MHz) a hlavne nepada system. Nikdy. To v OS9 nebyvalo.
Na druhou stranu Finder je pomalejsi a pri prechodu byly trochu potize s fonty. Chce to vyzkouset, nicmene napr. OpenType fonty od Adobe (dodane s InDesignem) ted muzu pouzivat i v jinych aplikacich.
Jsou tady klady i zapory, ale pro mne klady jasne prevazuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa

Autor: Frantisek Erben Muž

Založeno: 03.03.2004, 09:08

Co se tyka rychlosti, nechci se prit, ale Indesign 2 pod OS9 je daleko rychlejsi nez pod OS 10.2 Co jsem videl Indesign3 (CS), tak ten se minimalne vyrovna rychlosti Indesignu 2 pod OS9. (G4/466)
Takze muj nazor je, ze pouzitelne rychle DTP se da delat konecne az nyni s Adobe aplikacemi CS a MacOS 10.3 pricemz musite mit alespon G4/466 a lepsi, pokud se nerozhodnete se SW obnovit i HW coz mimochodem doporucuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Anketa

Autor: Honza Muž

Založeno: 03.03.2004, 10:00

Ona je ta rychlost velmi relativni. At uz je InDesign 2 v systemu 9 rychlejsi objektivne nebo subjektivne, celkova vykonnost grafika je podle me v devitce mnohem nizsi nez v OS X. Kdyz dvakrat trikrat denne spadne system, je nejen velmi otravne uvest vse do puvodniho stavu. Kdysi jsem si meril casovou ztratu zpusobenou padem systemu a dosel jsem k 15 minutam. Prumerne tri pady systemu denne tedy pro me znamenaly casovou ztratu 45 minut. (Do ztracenho casu jsem zapocital spusteni vsech aplikaci, ktere bezely pred padem, otevreni vsech dokumentu a nacteni stranek v browseru.)

Jestli OS X vytuhne jednou za pul roku, je to velmi casto. Casova uspora spojena s tim, ze aplikace nepadaji, je obrovska. Druhou vyhodou je dalsi obrovska casova uspora spojena s tim, ze InDesign dokaze bez problemu nacist dokumenty MS Word vcetne cestiny a dalsich i exoickych jazyku. Pamatuji si moc dobre, kolik casu jsem v devitce travil prevadenim dokumentu do nejake citelne formy pro Quark! Treti vyhodou je rychlost browseru. Jako grafik jsem se obcas musel pripojit na nektere stranky pracovne (fotobanky, stranky klientu). A devitka se s ceskym internetem moc nekamaradi. Navic to nekonecne cekani, nez Explorer zobrazi stranku, vecne padani Mozilly, neschopnost iCabu zobrazit nektere weby... I kdyz ani na Mac OS X neni situace idealni, neda se to srovnavat se situaci pod devitkou. Safari je konecne sviznejsi, nez Internet Explorer na nejlacinejsim PC pred peti lety.

Naprosto nesouhlasim, ze OS X je pro DTP vhodny az s nastupem Adobe CS baliku. Grafiku na OS X delam jiz temer dva roky a uprimne lituju vsechny, kdo musi pracovat v devitce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Anketa

Autor: Roman Muž

Založeno: 03.03.2004, 16:04

Nechapu, proc by devitka mela padat trikrat za den? Pokud nepouzivam poskozene fonty a podobne veci, tak jednou za tyden bylo docela hodne. A to zajistily obvykle chyby v Illustratoru pri praci s vice maskami na bitmapach. A hlavne je na stejny masine OS 9 podstatne rychlejsi nez Panther (o Jaguaru ani nemluve). Samozrejme o totalni nepouzitelnosti internetu na OS 9 neni potreba se salodlouze zminovat. A co se tyka InDesignu, je to vec nazoru. Vadi mi posun po strance (mezernik), nejsem schopen si zapamatovat klavesove zkratky (protoze proti QXP pro me nemaji zadnou logiku), atd. Nechci tim InDesign nijak hanet, ale zase takove nadseni bych vzhledem k problemum s jeho vystupy rozhodne nejevil. Je pravda, ze je proti QXP mnohem kreativnejsi, protoze umoznuje vsechno delat najednou a vsechno najednou i videt. V otazce remesla bych ale uprednostnil Quark, protoze na 1000% vim, co z neho vyleze a jak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Anketa

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 03.03.2004, 18:21

S klavesovymi zkratkami Adobe samozrejme pocitalo a pokud si nastavite sadu QXP, tak budete mit v InDesignu 90 % klavesovych zkratek stejnych, jako v Quarku, coz alespon me hodne zjednodusilo prechod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Anketa

Autor: Roman Muž

Založeno: 04.03.2004, 10:48

No, tak mam nekde chybu, protoze krom zvetsit/zmensit a krokovych posunu mi to nejak nechodi a nastavit lze pouze hodne omezene. Tak jej ted zkusim nainstalovat na pracovni computer a uvidim. Kde by mohl byt problem? (zahadne mi nechodi ani treba cela stranka na trojhmat0, ale zase zvetsit/zmensit chodi jak podle InDesignoveho jabko+ a jabko-, tak i podle QXP s ctrl. Tak nevim).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Anketa

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 08.03.2004, 16:30

Bohuzel ted pred sebou nemam maca, ale na PC v ID 2 je to volba hned nad predvolbami v menu upravy (takze nevim, kde je na macovi, jestli v menu aplikace nebo taky v editu). Jmenuje se klavesove zkratky a misto sady Default tam lze nastavit sadu Quarku. Pak je opravdu drtiva vetsina zkratek stejna (myslim, ze nefunguje napriklad apple 0 pro celou stranku, coz mi hodne vadi, ale ted si uvedomuji, ze to i v Quarku na PC nefunguje z numericke nuly, ale jenom z te druhe). Pokud neuspejete, mrknete do helpu nebo mi napiste e-mail.

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa

Autor: Miloš Bártů Muž

Založeno: 03.03.2004, 10:03

Ono udělat anketu Quark vs InDesign je jaksi na tomto serveru obtížné udělat :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Anketa

Autor: Roman Muž

Založeno: 03.03.2004, 16:09

No ted v te Vidni to byl takovy pokus o srovnani: rekl bych, ze to tam bylo na 100 Quarku jeden InDesign. Ale nemyslim si, ze to je dukaz toho, ze by byl QXP lepsi. Zvyk je zelezna kosile a treba mne - jako staryho psa - uz novy kousky nebavej (kdyz neziskam vlastne nic opravdu noveho). S QXP bych nejradeji trisknul diky cene, nechce se mi to podporovat, ale lenost je taky silny argument...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Anketa

Autor: Roman Muž

Založeno: 03.03.2004, 16:10

No ted v te Vidni to byl takovy pokus o srovnani: rekl bych, ze to tam bylo na 100 Quarku jeden InDesign. Ale nemyslim si, ze to je dukaz toho, ze by byl QXP lepsi. Zvyk je zelezna kosile a treba mne - jako staryho psa - uz novy kousky nebavej (kdyz neziskam vlastne nic opravdu noveho). S QXP bych nejradeji trisknul diky cene, nechce se mi to podporovat, ale lenost je taky silny argument...

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa

Autor: Martin D. Muž

Založeno: 03.03.2004, 10:06

Jedu DTP a pre-press pod Mac OS 9.2.2. na G4/933. Používám Photohop 5.5., Illustrator 9, InDesign 2 CZ (přešel jsem z Quarku 3.1.) a Acrobat 5.

InDesign oproti Quarku 3.1. je bomba, jsem rád, že jsem přešel. Někdy není optimální rychlost InDesignu, ale dá se to vydržet.

Uvažuju o přechodu na 10.3., ale nejdřív si musím koupit nový tablet s USB. Starou šedou G3 s Mac OS 9.1. si musím nechat ke skeneru (Heidelberg + SW LinoColor).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Anketa

Autor: Daniel Bocek Muž

Založeno: 03.03.2004, 17:58

Ona to zas neni takova nutnost zustat kvulu Heidelbergu pod OS 0. Staci si poridit Silverfast.

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa

Autor: ushneek Muž

Založeno: 03.03.2004, 12:39

neochotně zůstávám pod 9.2.2, povzbudily mě vlastnosti a výkony Adobe CS (Quark PUDE!), ale ZOUFALE MI CHYBÍ SPOLEHLIVÉ ČESKÉ FONTY, a to hlavně nudná klasika (Helvetiky, Frutigery, Gilly, Futury atp.) Jenom pan Štorm má všechno v Unicode a OK, ale jeho písma zase rozhodně nejsou nudnou klasikou. Marvil snad nachystal nějakou sadu OpenType, ale jak jsem viděl PDF, je tam spíš spousta exotů, než tak klasika.
Do desítky si odskakuju dělat PDF v Distilleru CS - poloviční časy, solidní výsledky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa

Autor: micker Muž

Založeno: 03.03.2004, 21:00

os 9.2 CZ, quark 332, + balik od adobe (photosh.7 atd), prechod na indesign bychom radi ale... strach, neumime. pokus/omyl - neni cas :-(
6 kompliku, 6 lidi, ruznej pristup atd.

PS. ale nemyslim ze by anketa k necemu byla, z lidi okolo DTP co znam ja, na muj mac moc nechodi

Odpovědět na příspěvek

nejmin 2 roky

Autor: marty Muž

Založeno: 02.03.2004, 22:30
Odpovědí: 0

uz jedu vse pod OS X, s přechodem na OS X jsem přešel i na InDesign, teď verze 3. S tím co Quark nabízí (nebo nenabízí) jsem rád, že jsem to udělal. Jinak vše OK, problém byl s češtinou v AI a PS, s verzi CS je to OK. Teď už je snad novej office, tak snad konečně poběží čeština v ppointu (pro své prezentace používám Keynote, to co jde pak dál dělám v pp).

Odpovědět na příspěvek

Prechod

Autor: Paja Muž

Založeno: 03.03.2004, 13:01
Odpovědí: 0

Po temer dvou letech se da rict ze DTP a Xko plus kvalitni HW zacina pomalu dobyvat pozice ktere mela 9tka. 9tku uz mam pouze na starem PWB a pomalu se s ni loucim, je pravda ze CS balik Adobe je dobry (chyby se najdou ale pro CZ uzivatele, ktery je zvykly je jich minimum :-) a Quark si v CE regionu docela definitivne kope hrob. U nas napr bylo 6 licenci Qxp 3.x 3 licence (upgrady) 4.x a 1 licence Qxp 5.x ... Licence na 6.x mozna bude 1 ale spis asi ne mozna jen pro kompatibilitu s jinyma zememe ... Ted u nas nastava era InDesignu a grafici si chrochtaji a ty instalace jsou prece jen o poznani jednodussi nez Qxp ... Stale ale Xko vyzaduje pomerne odborne znalosti, odbornejsi nez 9tka, ale jde jen o cas ... a zvyk

P

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: