Apple na Macworldu: Final Cut Express 2 a Xgrid - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Apple na Macworldu: Final Cut Express 2 a Xgrid

9. ledna 2004, 00.00 | Kromě inovovaného balíku iLife také Apple uvedl další nové softwarové produkty - přímo na keynote Steve Jobs předvedl Final Cut Express 2 a v ústraní se odehrálo uvedení technologie Xgrid pro snadné rozložení výpočtů na více počítačů.

Kromě inovovaného balíku iLife také Apple uvedl další nové softwarové produkty - přímo na keynote Steve Jobs předvedl Final Cut Express 2 a v ústraní se odehrálo uvedení technologie Xgrid pro snadné rozložení výpočtů na více počítačů.

Final Cut Express 2

Poloprofesionální střihový program Final Cut Express, který Apple "posadil" mezi vyloženě uživatelské iMovie a profesionální Final Cut Pro se přesně po roce dočkal nové verze 2.0. Ta je technologicky založena na programu Final Cut Pro 4, se kterým sdílí základní technologie, jako je například silná podpora operací v reálném čase, ovšem vybavena zjednodušeným rozhraním pro běžné uživatele. FCE je také omezen pouze na práci s DV formátem.

Základní novinkou je již zmíněná podpora efektů v reálném čase, která dovoluje zobrazovat bez potřeby renderingu efekty, přechody a nebo dovoluje současně kombinovat až pět DV stop. Vylepšené uživatelské rozhraní je elegantnější, s upravitelnými tlačítky, dynamickou změnou velikosti oken a s novou časovou osou s upravitelnou výškou jednotlivých stop. Nástroje pro barevnou korekci dovolují upravovat barevné vyvážení mezi záběry v reálném čase a vytvářet unikátní barevné efekty.

K tomu Final Cut Express 2 zlepšuje podporu práce s audiem, podporuje více stop zvuku včetně efektů v reálném čase a také podporuje značky pro program Soundtrack pro snadnou tvorbu zvukových stop.

Z programu Final Cut Express lze exportovat do programů Soundtrack, iDVD a DVD Studio Pro, projekty podle všeho nelze použít v FCP, pouze již nabyté znalosti a zkušenosti. Cena FCE 2 je 299 USD, upgrade z verze 1.0 stojí 99 USD.

Xgrid

Apple v San Franciscu také uvedl nový produkt, o které se již několik měsíců spekulovalo. Program Xgrid je výsledkem vývoje Advanced Computation Group, která se v Apple zaměřuje především na vědecké problémy a výbočty. Xgrid samotný byl podle všeho vyvíjen dva roky roku 2002, ovšem je založen už na technologiích, které vyvinula firma NeXT v devadesátých letech.

V principu je Xgrid určený ke snadném a jednoduchém distribuování úloh mezi jednotlivé počítače v rámci počítačové sítě a využívání strojového času počítačů v době, kdy s nimi nikdo nepracuje, například v noci. Na každém počítači je nainstalovaný klient (zatím je podporovaný jen Mac OS X, ovšem jelikož je Xgrid založený na XML neměl by být problém vytvořit klienty i pro další platformy), který dá vědět hlavnímu řídícímu počítači v okamžiku, kdy není určitou dobu využívaný a kdy může začít počítat zadané úlohy. Připojování jednotlivých počítačů probíhá pomocí Rendezovous, takže není nutné je vylhedávat a propojovat ručně. Program má samozřejmě standardní Auqa rozhraní.

Xgrid se skládá z jednotlivých agentů, které provádějí výpočty, řídícího počítače a klienta, který zadává úlohy. K provozu je potřeba aspoň fast ethernet, lépe gigabitový ethernet. Xgrid jako takový je pouze systémem pro distribuci zadání k jednotlivým počítačům, přičemž nejdříve musí být připravený samotný kód, který bude data zpracovávat a následně posílat zpět centrálnímu serveru. Je to tedy pouze rozhraní, které se stará o distribuci úkolů, ovšem ve velmi příjemném provedení s jednoduchým získáváním jednotlivých počítačů.

Přestože je Xgrid principiálně určený především pro vědecké a technické výpočty, ani při masivním nasazení počítačů nemůže konkurovat superclusterům, jako je ten ve Virginia Tech. Každopádně, pro běžné uživatele asi nebude mít Xgrid naprosto žádný dopad, ovšem pro vědce a techniky se může jednat o vítané zlepšení, které umožní ušetřit finanční prostředky za nákup výpočetních center.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

FinalCut Express

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 10.01.2004, 14:50
Odpovědí: 0

S tymi projektami MaLere co pises vobec nie je pravda, aspon vo verzii FCE 1 ide BEZ PROBLEMOV projekty importovat do FinalCut Pro. Tiez by to odporovalo elementarnej logike, ked by Apple chcel, aby napr. stredna trieda uzivatelov si svoje projekty z FCE priniesla do studia, kde by im ich profesionalne spracovali vo FinalCut Pro.

Inak ma mrzi, ze Apple pravdepodobne nezlepsil pracu s Keyframes, kedze vo FinalCut Express JE MOZNE pouzivat keyframes aspon pri kompozicii (pohyb, priesvitnost apod.), i ked nie uz pri samotnych filtroch (zmena farby ci jasu v case atd.). Keyframes sa totiz nezobrazuju v FCE aspon na casovej ose, takze ak chcete napr. sposobit prilet obrazu v urcitom case, je takato praca znacne nepohodlna a musite robi "od oka". Hold, FinalCut Pro to nie je, ale za tu cenu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: FinalCut Express

Autor: J.P. Muž

Založeno: 10.01.2004, 15:04

U předchozí verze to ostatně šlo otevírat oboustranně. Ovšem u nové zatím nevím. Otázka to nebyla - a není technická, ale marketingová. Nutno říct, že možnosti jaké má FCE2 si většina z nás skoro nezaslouží...:))

Odpovědět na příspěvek

Xgrid

Autor: J.P. Muž

Založeno: 10.01.2004, 14:54
Odpovědí: 0

a vida, o gridech už jsme tu diskutovali... Fakt je, že na většinu aplikací se zatím Xgrid nehodí. Výhoda týmového výpočtu se sníží tím, že je nutné přesouvat mnoho dat a na to by stávající sítě nebyly vhodné. Proto jde většinou počítat to, co je spíše matematikou, než zpracováním objemu. Přínosem je spolupráce Xgridu s Rendezvous a vytvoření jednoduchého prostředí, ke kterému lze dodatečně přidávat nově zkompilované pluginy jiných VHODNYCH aplikací. Ty by pak mohly použít distribuovaný výpočet. Souhlas, že to může snížit nákladz na některá řešení. Ale pěkný... mě se zastavil tempometr někde u 5GHz :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: