.Mac je nyní MobileMe a nejen pro Apple uživatele www.me.com - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy z Internetu

.Mac je nyní MobileMe a nejen pro Apple uživatele www.me.com

16. července 2008, 08.00 | Placená webhostingová služba .Mac, rozšířená o podporu operačního systému OSX a balíku aplikací iLife, byla přejmenována na MobileMe a doplněna o některé vitální funkce. Provoz služby .Mac, zahájený 5. ledna 2000, byl tímto 9. července 2008 oficiálně ukončen. První dny spuštění však doprovází omezení funkčnosti z důvodu prodloužení předpokládané doby pro transfer.

Stávající uživatelé služby .Mac se konečně dočkali update a jistě ocení nárůst prostoru pro ukládání dat o dalších 10GB (v základní variantě tedy získáte celkem 20GB), přepracovaný web-based management, doplnění o některé nové služby, a to vše bez dalších poplatků. Uživatelé telefonu iPhone ocení vylepšenou bezdrátovou podporu synchronizace s ostatními Apple a WinPC počítači.

MobileMe se zaměřuje především na podporu uživatelů telefonů iPhone tím, že usnadňuje jeho synchronizaci s ostatními počítači a přístup k datům prostřednictvím webového rozhraní se vzhledem a funkčností Apple nativních aplikací Mail, Address Book, iCal, iPhoto (WebGallery) a Finder (iDisk). Apple tímto tahem opět otevřel svoje služby i uživatelům stojícím mimo Apple platformu.

Koncoví uživatelé z podnikové sféry mohou nyní nově prostřednictvím telefonu iPhone 3G přistupovat k firemním datům díky vestavěné podpoře pro komunikaci s MS Exchange Serverem (e-mailové a kolaborační technologie Microsoftu pro synchronizaci mailů, kalendářů, kontaktů, umožňující rovněž vzdálený přístup k externím diskům). Českým uživatelům budou telefony iPhone k dispozici podle odhadů už koncem prázdnin.

Apple nabídl pod sloganem „Mobile me is the Exchange for the rest of us” výhody výše uvedené kolaborační technologie, včetně provázanosti s podnikovou sférou, domácím uživatelům v jednom komplexním „mobilním” řešení.

Osobně službu .Mac již několik let využívám a vítám její update. Doufejme, že transfer služby .Mac na MobileMe bude brzy dokončen a snížená rychlost webových služeb se dostane na slibovanou vyšší úroveň. Pro některé to ostatně může být důvodem u této služby zůstat i nadále. V příštím díle se s vámi podělím o vlastní zkušenosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Programy .Mac, čeština

Autor: Melebius Muž

Založeno: 16.07.2008, 08:26
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě, jestli se s předplatným MobileMe prodávají programy, které byly součástí .Macu, jako třeba Backup. Zatím to vypadá, že spíš ne. Nevíte někdo?

„Kolaboračn
í technologie“ zní příšerně. Původně latinské slovo se v češtině používá v jiném kontextu než v angličtině, při překládání je nutné na to dávat pozor. V tomto případě by bylo vhodné použít české slovo spolupráce.

Odpovědět na příspěvek

RE: Programy .Mac, čeština

Autor: Maagus Muž

Založeno: 16.07.2008, 08:43

Backup je i na .me ke stažení stejně, jako byl na .mac

Odpovědět na příspěvek

RE: Programy .Mac, čeština

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 16.07.2008, 09:28

Díky Mirku za komentář. Odpovím tak, aby informace byla přínosem i pro uživatele, který s užíváním služby .Mac/ MobilieMe zkušenost nemá.

Přepracovanou službu MobileMe si lze po dobu 60-ti dní zdarma vyzkoušet. Zde je odkaz: https://secure.me.com/wo/
WebObjects/Signup.woa


Po získání přihlašovacích údajů se vám otevře další možnost využívat užitečnou službu operačního systému OSX – program iChat pro video-konferencování především s dalšími Apple počítači.

V sekci Account (nastavení účtu služby), a současně na připojeném vzdáleném iDisku v adresáři Software, je ke stažení program Backup ve verzi 3. Ve službě .Mac byly k dispozici navíc ještě ke stažení zdarma GarageBand Jam Packs, ty jsou z MobileMe vypuštěny. Je však možné, jak bývá u Apple zvykem, že v průběhu času ještě nějaké doplňky uživatelům MobileMe přidá.

Souhlasím s vámi, že v textu uvedený výraz „kolaborační technologie” není ryze český, vycházím však z popisu vlastností MS Exchange, uváděného oficiálně českým zastoupením společnosti MS.

Odpovědět na příspěvek

G3 je zpět!!

Autor: Bybop Muž

Založeno: 16.07.2008, 08:28
Odpovědí: 0

Koncoví uživatelé z podnikové sféry mohou nyní nově prostřednictvím telefonu iPhone G3 přistupovat....
G3 je zpátky, Haleluja!! ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: G3 je zpět!!

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 16.07.2008, 09:37

Síla zvyku, na G3-ce jsem začínal, na 3G ještě čekám :) Opravím.

Odpovědět na příspěvek

Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: ED Muž

Založeno: 16.07.2008, 08:32
Odpovědí: 0

Pane architekte, prosím, nepište to jako pro děti v mateřské škole.
Podívejte se co se děje kolem. Marketingová zpráva nám všem přišla do emailu přímo od Apple. Už týden se řeší že se Mobile.me poněkud nepovedlo. Jsou toho plná fóra zklamaných uživatelů .Mac.
Dohodněte si s redakci lepší honorář za článek, ať nemusíte zaplavovat web nastavovanou kaší. Děkuji za pochopení.
P.S. Předpokládaný argument, že je to úvod pro ty co o Mobile.Me nic neví neberu, nejsme na iDnes.
P.S.S. těším se že se dozvím, jak používat s Mobil.me a iPhone i jiné než .mac(.me) emailové adresy, že se dozvím proč nejde na iDisk nahrad soubor z Pages nebo Numbers.A něco, co jsem ani netušil, že to umí. To tady čtenáři hledají. (Viz Kakaxovi a Malerovi články, žádné kecy, rovnou k věci).

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 16.07.2008, 08:55

Co to plkáš? Taky nejsem s Mobileme 100% spokojenej, ale je to daleko daleko lepší než byl .Mac. Podle mě neni žádná prdel překopat .Mac na mobileme a tudíž bude chvilku trvat než to vychytaj. Já mam třeba problémy s kalendářem, občas se ta služba zasekne, stránky na webu mi nezobrazují frame okolo fotek ve fotoalbu, ale veřim, že to v apple vychytaj.


A díky za článek panu architektovi a nenechte se odradit od psaní dalších, prostě máte svůj styl, mě se to četlo dobře.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: ED Muž

Založeno: 16.07.2008, 09:17

No prostě jsem ze staré školy, a čekám, že článek na odborném (fandovském) serveru bude mít vyšší informační hodnotu než marketikový leták. Týden stará aktualita není aktuální. A drobení článků "aby toho bylo víc" je bohužel velká nemoc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 16.07.2008, 10:53

Díky Vojtíne,
iCal synchronizuji se službou MobileMe Calendar i s dalšími počítači. Prostřednictvím MobileMe také publikuji jeden z kalendářů na webu pro zahraniční studenty naší fakulty (pro naše použití je to užitečné). Nahlédnout můžete zde: http://ical.mac.com/jirka
palacky/International

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 16.07.2008, 14:52

Mam dva dotazy, možná to už zapadne.
Podle podpisu jste architekt-děláte pod OSX? Jakej program.
A další věc je o tom kalendáři, mě funguje, ale nejde mi jedna věc. Zkuste to. Mam celodenní událost delší než jeden den (dovolená) a toto se mi v Calendaři na Mobileme buď a) nezobrazí vůbec, b) zobrazí jen jeden den v týdnu. U náhledu měsíčním se jedna událost zobrazí jak má (přes všechny dny) a druhá se zobrazí jen začáteční den. Zkoušel jsem reset sync data a pořád stejný.
Doufam že je to napsaný srozumitelně :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 16.07.2008, 22:12

Osobně používám TurboCAD (je levný a rychle se v něm rýsuje) a VectorWorks (lepší kontrola nad grafikou), osobně je mi to bližší než ArchiCad, který je však rovněž velmi kvalitní, robustní a navíc lokalizovaný produkt. Ve firemním prostředí pracuji s MicroStationem pod Win (mnohaletá zkušenost, OS jde stranou).

Na webové rozhraní si chce asi trochu zvyknout, celodenní události (i z několika kalendářů) opakující se ve více dnech se mi ve webovém rozhraní MobileMe zobrazují stejně jako v iCalu (událost má zadané počáteční a koncové datum).

Oproti tomu vzhled publikovaného kalendáře prostřednictvím MobileMe na webu (ke sdílení s ostatními) zůstal v nezměněné podobě jak tomu bylo dříve u .Macu (to je škoda ale naštěstí to ještě nezrušili). Synchronizoval jsem dříve Palm Zire přes MissingSync s iCal a publikoval na web přes .Mac a právě u těch opakujících se celodenních aktivit jsem měl problém s tím samým, jak popisujete. Nakonec jsem to musel řešit na Palmu tak, že jsem zadával jednotlivé dny (např. té dovolené samostatně) někdy po vymazání z iCal se výmaz již neprovedl v publikovaném kalendáři na webu, záznamy se v publikovaném kalendáři různě duplikovaly a tak řešením bylo provést unpublish a následně znovu publish. A když ani to nepomohlo, tak vyexportovat kalendář z iCal, vymazat v iCal a znovu vytvořit a naimportovat, překontrolovat a znovu publikovat (podobně jako při přechodu z Tigera na Leoparda). Můžu ještě doporučit si kalendáře vypublikovat, aby měl člověk zálohu (hodilo se mi to při upgrade systému, kdy jsem provedl jen Subscribe již publikovaného kalendáře z webu a naimportoval si z něj data do nově přeinstalovaného systému).

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Martin Muž

Založeno: 16.07.2008, 09:41

Podľa mňa by si mal napísať,
PPS, namiesto PSS. Post (za, po...) Scriptum (text...), takže Post Post Scriptum.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: ED Muž

Založeno: 16.07.2008, 10:15

samozřejmě, to je ta má roztržitost.....

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 16.07.2008, 10:29

Děkuji Eduarde za podněty,

(iDisk má adresářovou strukturu a do ní lze obvyklým způsobem soubory umisťovat, včetně souborů iWork)

Apple vytvořil velmi slušnou zpoplatněnou službu, která je však často uživateli nahrazována řešeními zdarma nabízenými na internetu od dalších společností, postupně se sdružujících pod křídla Google Inc.

MobileMe je podle mých zkušeností užitečnou a často opomíjenou službou integrovanou do prostředí OSX. Pro některé uživatele, kteří jsou nuceni úzce spolupracovat s podnikovým prostředím, které není řešeno na platformě Apple a má vysoký stupeň zabezpečení, byla dosavadní služba .Mac prakticky nepoužitelná. S MobileMe tomu bude jinak (v momentě kdy bude plně funkční).

Nejen pro stávající uživatele, ale i pro ty, uvažující nově o přechodu na platformu Apple (před několika lety to byl i můj případ), však bude zajímavé sdělení, že Apple v současné době dělá všechno pro to, aby bylo Mac snazší provázat s počítači provozovanými na platformách s majoritním zastoupením (podpora MS Exchange v jádru systému). Služba MobileMe, nově připravovaný systém OSX Snow Leopard a iPhone 3G budou podle ohlášení na toto použití již brzy mnohem lépe připraveny.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: ED Muž

Založeno: 16.07.2008, 11:32

Važený pane Palacký,

jak se zdá, nepochopil jste ( ani nick Vojtín) mou reakci. Tak se to pokusím napsat znovu jinak.
Nejednalo se primárně o kritiku kvality služby .Me ale o kritiku Vašeho článku. Je samozřejmě dobré, psát o .Me. To co jsem kritizoval je nešvar který na MM zavedl pan Král. Opsat marketinkový leták a dát ho sem jako článek. Pokud by to byla aktualita, tak byla nejmeně o týden či více opožděná. Pokud je to začátek seriálu, budiž. Ale vzhledem k prvním a ne dobrým zkušenostem nás dloholetých uživatelů služby .MAC ty informace v článku pak vyznějí komicky a působí že autor snad neví o čem píše. Což jak vidím opravdu není Váš případ.
----------
Konkrétně k mým výtkam k .ME :
Zkuste si přez webové rozhraní .Me nahrát na iDisk sobory iWork. Nejde to, jsou sede a nejdou vybrat.
http://gallery.m
e.com/edas#100071/okno&bg
color=black

Samozřejmě, pokud si přihlásím iDisk na plochu, nahrát to tam půjde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 16.07.2008, 14:48

Ano to je další neduh, nejde přes safari nahrát adresář, musim to dělat Speed downloadem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jeli jsme vozem a cestou nabrali benzín.....

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 16.07.2008, 21:33

Samozřejmě jsem pochopil, že se jedná o kritiku mého článku.

Nebylo lehké informovat o nově zavedené službě ve chvíli, kdy se začíná prodlužovat její uvedení do provozu a provázejí ji „porodní” bolesti (článek jsem napsal v neděli kdy už to začalo být zřejmé, tou dobou na MM ještě zmínka nebyla). Zaměřil jsem se především na podstatu, kterou je podle mne poněkud skryté sdělení (v tom co komunikuje Apple a o čem reportují testeři), že MobileMe usnadní synchronizaci dat mezi Apple a počítači WinPC a důvodem pro tento pozitivní krok je přepracovaný iPhone.

Současně jsem si vědom rostoucího zájmu veřejnosti o produkty Apple, kterým pouhé konstatování že to nefunguje jak má a že Apple zase nesplnil co si předsevzal neřekne nic o tom, k čemu je tato služba užitečná.

Předpokl
ádám, že bude zajímavé zjistit jak se věci mají až proběhne zahřívací kolo, než psát o tom, jestli jsou šroubky na správném místě když se stroj montuje.

Odpovědět na příspěvek

MobileMe pro stávající uživatele + 30 dní navíc

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 16.07.2008, 22:34

V jednom z posledních e-mailů uživatelům MobileMe se dnes Apple omluvil za problémy s novými službami a upřesnil, že dočasně hodlá přestat používat ve spojitosti s MobileMe slovo „push” a do několika týdnů stávajícím uživatelům na usmířenou prodlouží dobu užívání služby o dalších 30 dní.

Odpovědět na příspěvek

RE: MobileMe pro stávající uživatele + 30 dní navíc

Autor: ED Muž

Založeno: 16.07.2008, 23:10

Ano, také mi přišel.... Jinak chci velmi ocenit Vaše reakce, klidné, trpělvé a věcné. Těším se na další články od Vás a rozeberte to klidně až na ty šroubky a matky.

Odpovědět na příspěvek

Kde jsou predbastavene stranky ?

Autor: juramac Muž

Založeno: 16.07.2008, 09:57
Odpovědí: 0

Koukam, hledam ale mozna jsem slepy..Ale nevidim nikde prednastavene web stranky, ktere jsem vyuzival nejenom pro ftky z cest pro me zname, ale obcas i pro prenos souboru, kdy si dodavatel stahnul z meho mac uctu potrebna data, ktera jsem tam nsypal....To tohhle vymazali :?????

Odpovědět na příspěvek

a co rychlost MM?

Autor: LoneWolf Muž

Založeno: 16.07.2008, 10:18
Odpovědí: 0

na .mac byla rychlost prace s idiskem a i jinak s daty vice nez tristni. S megovou linkou jsem mel dojem, ze pouzivam modem 14,4 kbps. Zmenilo se neco v tomto ohledu?

Odpovědět na příspěvek

RE: a co rychlost MM?

Autor: Sixx Muž

Založeno: 16.07.2008, 11:57

Tezko rici, ono to porad tak neja spis nefunguje, nez funguje, takze na presnejsi soudy si musime pockat az to vychytaj.

Odpovědět na příspěvek

exkluzivni-rozhovor

Autor: Jiri Muž

Založeno: 16.07.2008, 11:27
Odpovědí: 0

http://myego.cz/item/exkl
uzivni-rozhovor-se-steve-
jobsem-o-iphone-3g

Odpovědět na příspěvek

Mobile me push u kalendare

Autor: Jan Paul Muž

Založeno: 08.08.2008, 20:50
Odpovědí: 0

Funguje vam nekomu push zmeny kalendari na webu do iCalu?Me vubec ne. I kdyz mam aktivni back to my mac tak kdyz udelam nejakou zmenu na webu tak se synchronizace neiniciuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mobile me push u kalendare

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 09.08.2008, 12:20

Ahoj, Appe tým teď na MobileMe piluje (do konce roku). Včera mi např. asi hodinu nešla synchronizace iPhoto s WebGallery. Minulý týden mi nešel Unregister computer from sync with MobileMe. Při „skrolování” v kontaktech na MobileMe se mi texty slijí do něpřehledného „mišmaše” apod. (jsem trpělivý).

Apple se v oficiální zprávě rozhodl přestat používat slovo Push ve vztahu k technologii synchronizace MobileMe a nadále hovoří o synchronizaci, kde je zapotřebí počítat s cca 15min intervaly. Přesto se slovo Push nadále objevuje v popisu funkcí (například v souvislosti s iPhone in Enterprise a MS Exchange, kde bych také předpokládal, že to opravdu funguje jako Push).

Vyzkoušel jsem tvůj problém a shoduji se na tom že Push se neprojeví okamžitě. Zkoušel jsem mezi dvěma Apple počítači připojenými k internetu.

Funguje ovšem synchronizace „natvrdo” - udělám změny v iCal, nebo v MobileMe Canlendar a provedu Sync now (u iCal), nebo Reload Page (u webového rozhraní). Pokud se občas při „překlikávání ve webovém rozhraní” objeví nekonečně rolující kolečko Loading events... pomůže reload page.

Problémy se synchronizací s iPod Touch a iPhone Apple opravuje a informuje v tomto článku: http://support.apple.com/
kb/HT2630

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mobile me push u kalendare

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 09.08.2008, 12:22

Oprava: „mišmaš” na MobileMe Contacts už byl odstraněn.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: