Učíme šelmu běhat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Učíme šelmu běhat

10. listopadu 2004, 00.00 | V minulých dílech tohoto seriálu jsme si ukázali, jak šelmu léčit a jak o ni pečovat, aby nezlobila a byla zdravá. Dnes se podíváme, jak šelmu naučit běhat, aby její reakce na vaše podněty byly co nejrychlejší a vy jste na ni nemuseli čekat.

V minulých dílech tohoto seriálu jsme si ukázali, jak šelmu léčit a jak o ni pečovat, aby nezlobila a byla zdravá. Dnes se podíváme, jak šelmu naučit běhat, aby její reakce na vaše podněty byly co nejrychlejší a vy jste na ni nemuseli čekat.

Operační systém Mac OS X se po čisté instalaci chová velice svižně, ale časem se může stát (pokud o něj není dostatečné pečováno), že se z rychlé šelmy stane šelma poněkud líná a ospalá. To bezpochyby není situace, kterou by jakýkoliv uživatel uvítal, a proto dnes přineseme pár tipů, jak šelmě rozproudit krev v žilách a jak se systémem pracovat co nejrychleji.


Paměť, paměť a ještě jednou paměť

Pokud jste již někdy upgradovali RAM ve vašem Macovi, určitě mi dáte za pravdu, že je to to nejlepší, co jste mohli pro urychlení udělat. Mac OS X je hladová bestie a operační paměť zpracovává po desítkách či stovkách megabytů. Proto není od věci investovat do paměťových modulů - jako minimum se uvádí 128/256 MB Ram, ale to je opravdu minimum na to, aby běžel systém, ale brzo se šelma zapotí a začne více využívat virtuální paměť na vašem disku, což se projeví pomalejší odezvou. 512 MB RAM se dá považovat za optimálních pro běžnou práci, ale 1 GB RAM a více se samozřejmě projeví jako ideální velikost pro každého, kdo vyžaduje maximální odezvu systému. Po každém navýšení paměti poznáte znatelný rozdíl a nákup RAM by měla být první věc, když chcete do svého Maca investovat.


Rychlý pevný disk

Mít rychlý pevný disk je další položka, která by při upgradu neměla chybět a úzce souvisí s tou první. Jak jsem uvedl, systém si data ukládá i na pevný disk v podobně virtuální paměti a k těmto datům potřebuje přistupovat co nejrychleji. A samozřejmě veškeré soubory a aplikace se musí otevírat z disku - čím kratší přístupová doba, tím rychlejší odezva. Důležité nejsou jenom otáčky, ale taky cache pevného disku. Pokud máte již starší počítač, vřele vám doporučuji popřemýšlet i nad touto investicí. Disk, který je uvnitř vašeho Maca nebude nejnovější a výměna by se mohla projevit v nárůstu výkonu. To platí hlavně pro uživatele přenosných počítačů, které standardně obsahují 2,5" disky, které se v současnosti prodávají již znatelně rychlejší, než v dobách nákupu vašeho iBooka či PowerBooka.


Trochu jsme se podívali na oblast hardwaru, která vyžaduje vyšší finanční náklady. Teď se zaměříme na to, co můžeme udělat se systémem samotným.


Očkujte šelmu!

První věc - starejte se o svůj systém. V minulém díle jsme si povídali o úkonech, které by měly váš počítač udržet v kondici. Nezapomínejte na ně!


Kontrolujte spuštěné aplikace

Velkou výhodou Mac OS X je možnost mít spuštěné velké množství aplikací, které si při běhu na pozadí berou minimum výkonu procesoru. Není neobvyklé mít spuštěno 20 programů a přitom mít svižný a rychlý systém. Jiná situace nastává, pokud aplikace pracuje, i když není v popředí - například překódování videa v iMovie, přehrávání hudby v iTunes, aplikování složitých filtrů ve Photoshopu. Takovýto program dokáže systém zatížit, i když jej nevidíme, ale to je v pořádku, respektive víme, kdo za eventuelním zpomalením stojí. Horší variantou je, když výkon jde rapidně dolů a přitom nemáme tušení, co procesor z tak hodně zatěžuje. Potom nezbývá než zkontrolovat, co se uvnitř naší šelmy děje. K tomu máte dvě možnosti - buď spustíte Terminál a napíšete:
'top -u 10'

Příkaz 'top' nám dokáže ukázat spuštěné procesy a napsat, kolik si "seberou" výkonu procesoru, operační paměti, virtuální paměti a podobně. Přepínač '-u' seřadí procesy od nejvýše náročného po ten nejméně a číslovka '10' určuje, kolik chceme mít zobrazených procesů. Když se podíváte na obrázek, můžete z něj vyčíst, že největším "žroutem" procesorového výkonu je v tuto chvíli program Cyberduck, který běží na pozadí a při tom nedělá nic. Což je samozřejmě nežádoucí a je lepší takovou aplikaci vypnout. V horním řádku je taky důležitá informace o celkovém zatížení CPU - 'CPU usage', kde lze zpozorovat, že procesy spuštěné uživatelem uzmou 46,3%, systémové 16,8% a nevyužitých je 36,9%. Pro ukončení příkazu stiskněte klávesovou zkratku Ctrl - C. Pokud se o příkazu 'top' a dalších přepínačích chcete dozvědět více, doporučuji vám seriál o Shellu na tomto serveru napsaný Ondřejem Čadou.

Jestliže se systém dostane nad hranici 80% celkového zatížení, tak můžeme pozorovat pomalejší odezvu a je na čase hledat viníka. K tomu nám může pomoci příkaz výše uvedený příkaz 'top' nebo aplikace 'Activity Monitor', kterou nalezneme ve složce Applications/Utilities (Aplikace/Obslužné programy).


Activity Monitor

Acitiity Monitor je šikovná aplikace, která dokáže zobrazit stejné informace jako příkaz 'top' ve standardním grafickém rozhraní, a přitom má i pár dalších zajímavých funkcí. Po spuštění uvidíte aktivní aplikace či procesy se všemi potřebnými údaji. Pro nás je v tuto chvíli nejdůležitější sloupeček CPU, který signalizuje vytížení procesoru. Můžete zde neposlušnou aplikaci označit a vynutit její konec (například pokud neposlouchá, nebo když si bere více prostředků, než se nám líbí). Zobrazení si můžeme upravovat dle různých kritérií výběrem v horním listu (všechny procesy, procesy spuštěné uživatelem a podobně) a mít detailní přehled o tom, co se s naší šelmou v daný okamžik děje. Neméně důležitou je dolní část s jednotlivými záložkami - hned první signalizuje práci procesoru a jeho historii.

Jestliže chcete mít neustálý přehled, jak tluče srdce vaší šelmy, můžete si nechat zobrazit signalizaci přímo v Docku (přes menu Monitor/Dock Icon) nebo jako samostatné plovoucí okno (menu Window/Floating CPU Window). Nejprve si ale zvolte adekvátní obnovovací frekvenci (menu Monitor/Update Frequency), aby váš procesor nebyl vytížen jen neustálým kontrolováním vlastního stavu. Aplikace Activity Monitor má mnoho dalších užitečných funkcí a možností, ale je nad rámec tohoto článku se všemi zabývat. Hlavně jsme se zaměřili na to, jak najít neposlušnou aplikaci, která se nechová podle našich představ. Jestliže vás zajímá, co všechny ty běžící procesy znamenají, doporučuji vám stránky westwind.com, kde je jich velká řádka popsána (v angličtině).

Dnes jsme si uvedli pár první tipů, jak šelmu rozhýbat, pokud začne lenivět a pomaleji reagovat na naše podněty. Těch rad je samozřejmě celá řada a budeme v nich pokračovat v dalším díle, kde se dočkají i majitelé starších počítačů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

chroustá

Autor: ushneek Muž

Založeno: 10.11.2004, 07:29
Odpovědí: 0

tak mě třeba po restartu a nalogovaní dost dlouho chroustá disk, než začne systém reagovat - ze začátku to nedělal. Cache Cleanery jsem vyzkoušel. Svádím to na Suitcase a stovky fontů v něm...
Jinak běhá svižně. (2x2.0 G5, 1,5 GB RAM)

Odpovědět na příspěvek

RE: chroustá

Autor: AlesD Muž

Založeno: 10.11.2004, 08:21

Je to od veci, ale proc restartujes? Dd dob Jaguara tuto cinnost temer neznam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chroustá

Autor: Jakub Muž

Založeno: 10.11.2004, 10:12

no, restart je jedním z nejlepších způsobů jak předcházet problémům -- proč se asi velké servery automaticky restartují někdy i každý den... rozumný uživatel by podle intenzity práce měl preventivně restartovat zhruba každý druhý den...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: AlesD Muž

Založeno: 10.11.2004, 11:51

Rad si necham poradit, u Maca sedim v praci a doma cca 10h denne. V praci jeden Account, doma ctyri pro kazdeho clena rodiny jeden.
Restartuju pouze pri upgradu. Pad OS jsem zazil doma za 2 roky 3x v praci zatim ani jednou (pul roku od preinstalovani stroje). Mam pocit, ze oba stroje chodi +- stejne jako po vyinstalovani.

Ales

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: AlesD Muž

Založeno: 10.11.2004, 11:59

Rad si necham poradit, u Maca sedim v praci a doma cca 10h denne. V praci jeden Account, doma ctyri pro kazdeho clena rodiny jeden.
Restartuju pouze pri upgradu. Pad OS jsem zazil doma za 2 roky 3x v praci zatim ani jednou (pul roku od preinstalovani stroje). Mam pocit, ze oba stroje chodi +- stejne jako po vyinstalovani.

Ales

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: Nemo Muž

Založeno: 10.11.2004, 12:54

Zajimave. Jeste nikdy jsem neslysel, ze by se unixove stroje mely denne (ci obden) restartovat. Muzete trochu specifikovat, proc si to myslite?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 10.11.2004, 13:38

Hmmm, odkial tuto informaciu cerpate? Pokial viem, velke servery, beziace na variantach BSD, Solarisu, HP-UX ci AIX bezia bez restartu aj niekolko rokov. Upgrade nie je problem, vacsinou nevyzaduje restart.

http://uptime
.netcraft.com/up/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: czeXit Muž

Založeno: 10.11.2004, 17:06

a tahle informace je odkud? to me vazne zajima. i kdyz mozna ze to tak resi lide s windows :-P

muj server momentalne bezi 79 dni bez restartu a restartuje se jen pri updatu jadra. sluzby se restartuji jen pri zmene konfigurace nebo updatu.

ale chci vedet ty "velke" servery - napis ktere servery to tak delaji, konkretne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 10.11.2004, 21:14

Porovnavat server, kde typicky bezi pomerne malo (ted samozrejme nemluvim o vyuzite pameti ani jinych prostredcich) pomerne dobre optimalizovaneho kodu, s uzivatelskym vyuzitim nema IMO smysl. Servery se obvykle skutecne nerestartuji denne ani ob den (nebo kazdy mame na mysli nejake jine servery?). U uzivatelske prace zalezi na mnoha vecech a plati velmi jednoduche: je-li treba restartovat, udelejte to;), je to individualni a nezalezi to pouze na OS (a co je vlastne OS?). Jinak velka cast ruznych "zapomenutych" prostredku a zbytecnych procesu odejde do vecnych lovist pri opetovnem prihlaseni do systemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: chroustá

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 10.11.2004, 08:54

Ako prispevok od AlesaD, preco vlastne restartujes, ci vypinas pocitac? Staci ho dat predsa uspat, pokial clovek nejde prec na >2 dni
Aplikacie ostanu spustene a pripravene k okamzitej praci.

K tomu spomaleniu: je to JEDNOZNACNE Suitcase, podla skusenosti CELKOVO spomaluje system, nielen pri starte. Troska viac fontov a on sa ich snazi prehliadat a podla potreby zapinat pri spusteni kazdej aplikacie.

Suitcase nepouzivat! Radsej FontBook, pokial cloveku staci, alebo skusit ineho spravcu fontov.
A tiez plati, ze je vhodne mat zapnute minimum fontov v danej chvili, iba tie potrebne.
To, ze OS X dokaze pouzivat desiatky tisic pisiem neznamena, ze ich treba mat aj v pocitaci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chroustá

Autor: harry Muž

Založeno: 10.11.2004, 09:52

Fontbook nestaci, existuje neco lepsiho nez suitcase ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: kuba Muž

Založeno: 10.11.2004, 13:21

FontAgent nebo MasterJuggler

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: chroustá

Autor: harry Muž

Založeno: 10.11.2004, 13:45

spravuji fonty i v classicu ? V cem jsou lepsi nez suitcase ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: chroustá

Autor: harry Muž

Založeno: 10.11.2004, 14:03

spravuji fonty i v classicu ? V cem jsou lepsi nez suitcase ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: chroustá

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 10.11.2004, 14:31

FontAgent vie zistit poskodeny font. Suitcase tiez myslim nevie spravovat pisma v Classicu. Mam na mysli SuitCase pre OS X. Toto je vlastnost FontBooku.

A ake maju funkcie spomenuty FontAgent a Master Juggler? Co tak navstivit stranky vyrobcu? Hadam to tu nik nebude vypisovat.

www.version
tracker.com

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: chroustá

Autor: AlesD Muž

Založeno: 10.11.2004, 14:42

Suitcase X1, OS 10.3.5. –> Quark 4.1. v Classicu a InDesign CS v OS X –> vse v pohode

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chroustá

Autor: ushneek Muž

Založeno: 10.11.2004, 15:33

no, pochopitelně mam skoro všechny fonty vypnuté, zapínám selektivně - zelenáč nejsem, deset let détépačim.
FontBook je pro seriózní práci s fonty naprosto nepoužitelný, pomalý, některé fonty nezvládá...
Zkusil jsem snad všechny font managery, Suitcase mi přes všechnu bídu přišel nejpropracovanější a nejlepší. Opravovat fonty umí taky, může spravovat i systémová písma.
Jinak spíš startuju, než restartuju, to je pravda. Někdy večer uspávám, někdy vypínám... Někdy restartuju jenom pro ten pocit, že se tam zase všecko pěkně srovná a "vyčistí"...

Zajíma
vost - dneska mi to nechroustalo, možná po update na 10.3.6?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chroustá

Autor: AlesD Muž

Založeno: 11.11.2004, 08:36

Spis se Mac lekl, ze ho budes lecit. Me taky cestou k zubari prestava bolet nemocnej zub :-))))
Ales

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: chroustá

Autor: JJ Muž

Založeno: 13.11.2004, 10:46

Tak to je ta nejveselejší poznámka, která v této diskuzi padla. Fakticky mě pobavila, nehledě na to, že silně koresponduje s realitou ;). Opravdu dobrý...

Odpovědět na příspěvek

Sample

Autor: Frantisek Erben Muž

Založeno: 10.11.2004, 08:01
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě k čemu je dobrá položka v nabídce Proces->Sample?

Odpovědět na příspěvek

Pamet?

Autor: Vasek Muž

Založeno: 10.11.2004, 10:33
Odpovědí: 0

Mam 640 RAM a pri vetsine procesu mi hlasi nevyuzitych cca 50% pameti (inactive) Stava se to ikdyz provadim prace narocne na pamete, Nekolik programu otevrenych soucasne.

Odpovědět na příspěvek

Activity Monitor

Autor: ondra Muž

Založeno: 10.11.2004, 21:08
Odpovědí: 0

Dobrý den,
od jisté doby mi neběží v záložce Network a Disk Activity průběh. Prosí co mám dělat? Dělá (spíš nedělá) mi to jak na G4 tak iBooku.

Děkuji za radu.
ondra

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: