Programování na Macu - Aplikace pro kontrolu nové pošty (1) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Programování na Macu - Aplikace pro kontrolu nové pošty (1)

29. října 2007, 11.00 | V této sérii článků o tvorbě aplikací pro OS X si ukážeme, jak vytvořit
jednoduchou utilitku pro kontrolu nové pošty ve vývojovém prostředí Xcode s touto funkčností a vlastnostmi:

  • aplikace bude periodicky zjišťovat existenci nových zpráv v libovolné emailové schránce,
  • aplikace bude mít ikonku v pravém horním rohu pracovní plochy (vedle hodin), její funkce budou přístupné přes nabídku, jež se objeví po kliknutí na tuto ikonku,
  • na nové zprávy program upozorní přehráním zvukového souboru a vypsáním počtu nových zpráv vedle ikonky,
  • aplikace umožní fulltextové vyhledávání v textech zpráv.

Používání Xcode, Interface Builderu a dalších vývojových nástrojů je podrobně popsáno v rozsáhlém seriálu Ondřeje Čady Nastal čas na kakao.

Založení projektu a tvorba uživatelského rozhraní

Prvním krokem je založení projektu. Otevřete vývojové prostředí Xcode (je v adresáři /Developer/Applications) a postupujte podle následujícího návodu.

  1. Založte nový projekt: Vyberte "File > New Project...", dále v okně ze seznamu položku "Cocoa aplication" a zadejte jméno projektu (já jsem zvolil "Email Notifier").
  1. Vlevo je seznam položek projektu. Dvakrát klikněte na MainMenu.nib. Otevře se program Interface Builder pro tvorbu uživatelského rozhraní.
  2. V menu vyberte "Tools > Show inspector".
  3. Klikněte na prázdné okno s názvem "Window" a v inspektoru do pole "Window Title" zadejte "Preferences".
  4. Do stejného okna přetáhněte z panelu nástrojů dvě textová pole, dva popisné texty a dvě tlačítka.
  5. Klikněte na první tlačítko a zadejte v okně inspektoru jeho název "Close" do pole "Title" a jako "Key Equiv" vyberte "Escape". To znamená, že stisknutí této klávesy bude ekvivalentní stisku tlačítka Esc.
  6. Klikněte na druhé tlačítko, pojmenujte je "Save" a jako "Key Equiv" vyberte "Return". To znamená, že akce tohoto tlačítka se vyvolá při stisku klávesy Enter. Jako i v jiných aplikacích pro OS X je proto toto tlačítko modré.
  1. Nyní v menu vyberte "File > Test Interface". Měli byste vidět následující okno (uspořádání prvků záleží samozřejmě na vás):

Nyní ukončete Interface Builder a vraťte se zpět do Xcode. Vlevo najdete v záložce "Resources" soubor InfoPlist.strings. Otevřete jej a jako hodnotu "NSHumanReadableCopyright" zadejte svůj copyright, např. "© 2007 Moje ctěné jméno".
Klikněte v horní liště na "Build and Go". Tím sestavíte a spustíte program. Kliknete-li v menu "Email Notifier" na "About...", zobrazí se následující okno s informacemi o programu:

Jistě jste si všimli, že v podmenu je u položek místo názvu aplikace text "NewApplication". Mohli bychom sice položky menu přejmenovat v Interface Builderu, ale naše aplikace žádné menu mít nebude, dokonce ani ikonku v docku. Jediná nabídka bude přístupná přes ikonku v pravém horním rohu (tam, kde je např. přepínaní rozložení klávesnice). Jak toho dosáhnout si ukážeme v dalším díle.

Nastavení Javy

Část aplikace bude napsána v Javě. Není to nezbytně nutné, jde spíše o to ukázat, jak se používají externí knihovny v Javě z Objective-C a co je třeba nastavit v projektu, aby bylo možné vytvářet vlastní třídy v Javě.
Nejdříve otevřete v seznamu vlevo soubor Info.plist (záložka "Resources"). Na konec před řádek

</dict> vložte tyto atributy:

<key>Java</key>
<dict>
    <key>JVMVersion</key>
    <string>1.5</string>
</dict>
<key>NSJavaNeeded</key>
<string>YES</string>
<key>NSJavaRoot</key>
<string>Contents/Resources</string>
<key>NSJavaPath</key>
<array>
    <string>JavaClasses.jar</string>
</array>

Tím v Xcode určíte, že potřebujete v projektu Javu, konkrétně verzi 1.5, a pracovní adresář nastavíte na Contents/Resources. V souboru JavaClasses.jar budou naše vlastní zkompilované třídy.

  1. Klikněte pravým tlačítkem na záložku "Targets" a vyberte "New target...". V okně vyberte "Java > Package" a jako jméno zadejte "JavaClasses".
  2. V záložce "Targets" se objevila nová položka "JavaClasses". Dvakrát na ni klikněte a v okně nastavení vyberte "Java Compiler Settings". Pole "Target VM Version" a "Source Version" nastavte na "1.5". První nastavení určuje verzi Javy pro JVM, ve které zkompilovaný kód poběží, druhé nastavení určuje verzi zdrojového kódu v Javě.
  3. Vytvořte novou třídu: Klikněte pravým tlačítkem na záložku "Classes", vyberte "New file..." a v okně "Pure Java > Java class". Soubor pojmenujte Test.java. V seznamu "Targets" smí být zaškrtnutá pouze položka "JavaClasses".
  4. V záložce "Targets" klikněte dvakrát na "Email Notifier" a v sekci "General" zadejte novou závislost, tj. klikněte na tlačítko "+", vyberte "JavaClasses" a následně klikněte na tlačítko "Add Target". Tím řeknete Xcode, že před sestavením části projektu "Email Notifier" (což je jeho hlavní, spustitelná část) má nejdříve přeložit část napsanou v Javě.
  1. V horní liště klikněte na "Build". V záložce "Products" se objeví soubor JavaClasses.jar, obsahující všechny zkompilované třídy v Javě (my máme zatím jen jednu).
  2. Soubor JavaClasses.jar přetáhněte do "Target > Email Notifier > Copy Bundle Resources". To je důležité při sestavování projektu, tímto říkáme, že soubor JavaClasses.jar má být součástí výsledné aplikace.

Nyní tedy máme v Xcode vytvořený projekt, ve kterém můžeme definovat vlastní třídy v Objective-C i v Javě. V dalším díle vyzkoušíme, jak Java v projektu funguje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Využití PHP

Autor: Bobík Muž

Založeno: 30.10.2007, 16:00
Odpovědí: 0

Omlouvám se, že se můj dotaz netýká článku.

Zajímá mě možnost využití PHP v programování pro MacOS. Je možné jej využívat přímo v Cocoa? K čemu mi vlastně PHP může být dobré na MacOS?

Odpovědět na příspěvek

RE: Využití PHP

Autor: Petr Homola Muž

Založeno: 01.11.2007, 14:02

PHP je webová technologie. Na Macu ji lze používat stejným způsobem jako pod Windows nebo Linuxem. Protože v PHP nedělám, nevím, jaké jsou možnosti využití Cocoa. Existuje ovšem nadstavba Phocoa, inspirovaná rozhraním Cocoa, ale zkušenosti s ní nemám, tekže se k tomu nemůžu blíže vyjádřit.

Odpovědět na příspěvek

Nový Xcode

Autor: Mirek Strnad Muž

Založeno: 24.01.2011, 23:12
Odpovědí: 0

Článek už má nějaký ten rok za sebou, ale až nyní jsem ho našel :) Xcode má lehce jiné popisky, to není problém, ale když jsem chtěl přidat Target Java, tak to tam přisebelepší vůli nemohu najít, můžete poradit?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: