Mac OS X na "starých počítačích" - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Mac OS X na "starých počítačích"

MacOSX_class

13. května 2002, 00.00 | Jeden z našich čtenářů se s námi podělil o své praktické zkušenosti s instalací a fungováním Mac OS X na "nepodporovaných strojích" - tedy s původními procesory PowerPC 603 a 604. Věříme, že tento článek bude inspirací i pro další uživatele.

Rád bych se s Vámi podělil o svou novou zkušenost, a to provozování OSX na "starém Mackovi". Přesněji řečeno na mém domácím Power Macintoshi 7300 (PowerPC 604/166 MHz, 128 MB / 4GB+2GB). Mac OS X totižto oficiálně funguje pouze na strojích s PowerPC G3 a novějšími – ale s troškou snahy to jde i na starších modelech.

Tento příspěvek berte jako zajímavou možnost, jak naložit se starým počítačem, nikoliv jako přesvědčování o nezbytnosti tohoto kroku. Pokud byste se do instalace OSX na starý stroj pustili, berte na vědomí, že tak činíte na vlastní nebezpečí :-)

Zkušenosti s provozem

Dřív, než se pustím do výkladu o instalaci samotné, bych chtěl uvést, že OSX na zmíněném stroji běží de-facto bez problémů, ale rychlost je na hranici použitelnosti. Animace ikon v doku i animace výsuvných dialogových oken sice fungují až překvapivě dobře, ale horší je to se samotným provozem aplikací, pokud je jich spuštěno několik najednou - zde je již deficit hrubého výkonu procesoru citelný. (Jednou jsem nainstaloval na PPC 7100/66 systém 8.6 -> asi stejná rychlost.)
Jak jsem předeslal, systém OSX nemá žádné potíže s během ani na starých strojích, které nejsou oficiálne podporované, ale jejich výčet (podporované modely) je zúžen na stroje s procesorem 603 a novějšími. Toto omezení je dáno z části dispozicemi samotného systému a z části použitou instalační utilitou, která v podstatě může za vznik tohoto článku. Tato utilitka (malý užitečný prográmek) se jmenuje XPostFacto a můžete ji stáhnout zde. (O tomto prográmku jsme psali loni v létě, ještě pod jiným jménem Unsupported UtilityX – pozn. redakce)

Abych ale dovysvětlil, co znamená ono "de-facto bez problémů", zmíním chyby, kterých jsem si všimnul a jsou i popsány vývojáři "XPostFacto":

  • Zvuk - na mém stroji byl vypnut, přičemž ve FAQ k "XPostFacto" je psáno, že zvuk se většinou nastaví na min. nebo max. hodnotu a nelze to změnit (snad bude tento problém vyřešen v novější verzi "XPostFacto"). Kromě toho, že byl v běžícím OSX zvuk vypnut, bootovací tón naopak vždy "zařval" na maximum.
  • Při pokusu o přehrátí QT videa vždy tvrdě "spadl" celý systém -> kernel panic (tento závažný problém může být způsoben tím, že můj stroj používá ještě druhou grafickou kartu, která sama o sobě pracuje i v OSX bezchybně, ale může mít vliv na QT).

    Jinak jsem nepostřehl žádný problém ani rozdíl v chování oproti "regulérně" používanému OSX na G4.

    S použitelností na starých strojích ještě souvisí vaše možná potřeba provozovat staré aplikace. Tady je nutno přiznat, že tyto staré stroje většinou neumožní nainstalovat Mac OS 9.2, který je doporučován pro spouštění "starých - classic" aplikací v OSX. Mnohé z těchto strojů však ještě umožňují nainstalovat (jako poslední podporovanou verzi) Mac OS 9.1, který by měl být ještě také akceptovatelný pro OSX. Píši "by měl být" protože jsem to sám neověřoval. Z toho vyplývá - raději používat jen OSX bez "classic" aplikací. (Podle vývojáře XPostFacto funguje v rámci Classic prostředí I instalace Mac OS 9.2 na strojích, které ji jako běžný systém nepodporují.)

    Pokud nad těmito skutečnostmi můžete zavřít očko, může být OSX na starém stroji pro Vás použitelným. K rychlosti bych ještě dodal, že sami vývojáři "XPostFacto" uvádí, že rozumný je stroj s procesorem 604e na 200 a více MHz.

    K funkčnosti OSX na starém železe dlužno dodat další pochvalnou zmínku: můj testovaný počítač obsahuje kromě základních specifik, které jsem zmiňoval, několik hardwarových "doplňků", které bych očekával, že vůbec nebudou fungovat, ale jedou NAPROSTO BEZ PROBLÉMŮ. Jde o druhou grafickou kartu (nějaká ATI s 4MB) a no-name USB (PCI) karta, přes kterou mám připojenou Logitech (optickou kolečkovou) myš a HP 920C tiskárnu. Vše se detekovalo a nakofigurovalo samo a bez mé asistence a naprosto bezchybně funguje. Další zajímavostí je, že jsou podporována i zařízení na starých portech (klasická klávesnice a myš, klasický modem na seriové lince). Ke klávesnici další drobnost - "startovací/vypínací" tlačítko naprosto bezchybně funguje - kromě zapnutí počítače umožňuje zapnutý počítač restartovat/uspat/vypnout dialogem stejným, jak jej známe ze starých OS. Toto zmiňuji proto, že na nových klávesnicích vůbec toto tlačítko není - byť je, jak jsem již zmínil, podporováno (na nových klávesnicích je možé použít zkratku Ctrl-Eject – pozn. redakce).

    Tím jsem vyčerpal zajímavé informace o chodu OSX samotném a nezbývá než přejít k informacím o instalaci.

    Instalace

    Pokud si důkladně přečtete dokumentaci i s FAQ k "XPostFacto", objevíte asi vše potřebné. Pokud to ale shrnu, budou mé poznámky k instalaci následovné:

    Nachystejte si instalační CD s OSX a pokud možno i volný disk pro jeho instalaci. Pokud další disk pro OSX nemáte, měl by jít instalovat i ke stávajícímu systému, ale nezkoušel jsem to. Pro instalaci budete potřebovat cca. 1,5 GB volného místa.

    Verze systému 10.0.4 jede bez dodatečných zásahů, ale trvá přibližně hodinu.
    (Pokud budete při instalaci samotné mít k dispozici jen monitor s rozlišením 640x480, budete nuceni násilně ukončit průvodce nastavením systému a nastavení provést manuálně, protože tato verze si nižšího rozlišení "nevšimne" a průvodce spustí v rozlišení 800x600, a Vy nebudete mít možnost provést potřebná nastavení.)

    Pokud máte instalační CD se systémem 10.1 nebo novějším, bude instalace mimo jiné podstatně rychlejší (cca. 25 min.), ale po dokončení instalace a rebootu "spadne" počítač s chybou "kernel panic". Jde o to, že instalátor systému 10.1 odstraňí jeden "doplněk", který nainstaluje XPostFacto.

    €ešení je jednoduché, nastartujte v Mac OS 9 a zvolte v XPostFacto jako startovací disk s Mac OS X. Program zjistí, že dotyčná extenze chybí a nainstaluje ji znovu.

    (Opět zmínka o variantě instalace s malým monitorem (640x480): průvodce nastavením se nespustí s odvoláním na malé rozlišení a budete muset provést tato nastavení manuálně.)

    Postup instalace:

    (budu uvažovat variantu se dvěma disky - jeden s OS 9 (nebo 8.x) a druhý volný, naformátovaný na HFS+ pro OSX)

    1. Spusťte program "XPostFacto"
    2. Vyberte instalační disk (tedy instalační CD, které už musíte vložit do mechaniky) s instalací OSX
    3. Vyberte disk, na který budete systém instalovat
    4. Spusťte instalaci
    "XPostFacto" nainstaluje na cílový disk "nutný základ systému" a restartuje počítač, který začne "nabíhat" z vloženého CD. Standardně nainstalujte systém OSX. V žádném případě však nenechávejte před instalací znova formátovat disk - ztratily by se ony nutné "záplaty" nainstalované programem "XPostFacto" v předchozím kroku.
    5. Instalujete-li systém OSX 10.1 a novější, bude nutné po nainstalování restartovat zpět do starého systému a vybrat v programu XPostFacto disk s OS X jako startovací.

    Bod 5 bude nutný i po každém updatu na verzi 10.1 a vyšší.

    Pro nastavení spouštění na starý OS v prostředí OSX použijte normálně "System preferences".
    Pro nastavení spouštění na OSX z Mac OS 9 použijte opět aplikaci "XPostFacto", která Vám umožní přepnout bootování.

    Věřime, že tento článek bude inspirací pro další uživatele, kteří chtějí experimentovat s Mac OS X,ale nemají vyžadovaný hardware. Každopádně své poznatky a zkušenosti můžete napsat do naší diskuze.

  • Tématické zařazení:

     » Rubriky  » Informace  

     » Rubriky  » Agregator  

     » Rubriky  » Tipy a Triky  

    Diskuse k článku

     

    Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

     

    hmmmm

    Autor: lukas Muž

    Založeno: 13.05.2002, 07:59
    Odpovědí: 0

    Muj kolega prave prohlasil,ze je to sice zajimave ale ze je to to same, jako obliknout krasne svudne pradlo na vyschlou duchodkyni....... jde to, ale celkovy dojem i funkcnost jsou zalostne........Preji hezky den

    Odpovědět na příspěvek

    hmmmm

    Autor: lukas Muž

    Založeno: 13.05.2002, 07:59
    Odpovědí: 0

    Muj kolega prave prohlasil,ze je to sice zajimave ale ze je to to same, jako obliknout krasne svudne pradlo na vyschlou duchodkyni....... jde to, ale celkovy dojem i funkcnost jsou zalostne........Preji hezky den

    Odpovědět na příspěvek

    moje poznatky

    Autor: J.P. Muž

    Založeno: 13.05.2002, 10:30
    Odpovědí: 0

    Mám také nekolik osobních zkušeností.
    Při instalaci OSX na starší compy jde instalovat i vedle stávajícího systému, na disk kde jsou i běžná data. Je to sice riskantní, ale jde to. často je totiž uživateli podávána informace, že potřebuje jen čistý disk. Pouze se to doporučuje, stejnětak, aby měl SCSI disk max. 8GB. Zkusil jsem také instalaci na disk, který jsem připojil na novou G4 a pak jsem do něj doinstaloval pod Xkem XPostFacto package. Po přendání disku v mé konfiguraci OS X fungoval.
    Co se týče rychlosti, tak popis "použitelný" je VELICE subjektivní. Vpodstatě na všech starých compech i když budou mít procesorový upgrade, tak bude zátěž procesoru téměř pořád na 100% z toho nadpolovina bude spotřebována a běh základních systémových rutin (=červená políčka v teploměru) Aplikace které se podaří s trpělivostí spustit pak už běží svým tempem, ale není to žádná sláva. Na obhajoobu musím říci, že funkčnost periferií je docela dobrá, včetně vypalování. Autor utility XPostFacto má doufám před sebou v plánu další úkoly, moc by mne potěšil s nějakou optimalizací nebo akcelerací grafiky v OS X pro tyto stroje. OS X se totiž dá provozovat i bez náročného grafického GUI, což je pro služby souborového, tiskového nebo streamovacího serveru dostatečné.

    Odpovědět na příspěvek

    RE: moje poznatky

    Autor: Martin Ler Muž

    Založeno: 13.05.2002, 12:08

    Pokud ale potrebujete server, k tomu bez GUI, tak nepotrebujete Mac OS X, ale Darwin, ktery je k tomu zadarmo... Instaluje se podobne, je to OS X bez Aquy...

    Odpovědět na příspěvek

    Zajimalo by me...

    Autor: Petr hrncir Muž

    Založeno: 14.05.2002, 07:38
    Odpovědí: 0

    Zajimalo by me, jak je to s podporou procesorovych upgradu v OS X. Pokud s tim nekdo mate zkusenosti. Mozna je to dotaz spise do fora, ale... Any suggestions welcomed.

    Odpovědět na příspěvek

    Pomoc...

    Autor: meky Muž

    Založeno: 24.06.2005, 16:13
    Odpovědí: 0

    ¨Prosim Vás nevíte čím to je, že na mém Power Macintoshovi (s procersorem 604e, výkon 250MHz a 288MB RAM)po instalaci XpostFacto se normálně restaruje a objeví "desítkové" jabko a zasekne se. Nevíte co s tím? Prosím poraďte. Předem děkuji

    Odpovědět na příspěvek

     

     

    Vložit nový příspěvek

    Jméno:

    Pohlaví:

    ,

    E-mail:

    Předmět:

    Příspěvek:

     

    Kontrola:

    Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

    Kód pro ověření

     

     

     

     

    Nejčtenější články
    Nejlépe hodnocené články
    Apple kurzy

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: