Mac nejen pro grafiku - úvod - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy a Triky

Mac nejen pro grafiku - úvod

27. listopadu 2000, 00.00 | Dnes rozjíždíme seriál o tom, co všechno může takový Macintosh obstarat v síťovém prostředí. I na MacOS se totiž dá postavit pěkný server...

Před časem se v jedné z diskusí na našem serveru objevila poznámka asi v tom smyslu, že Mac je možná dobrý na prohlížení Internetu nebo úpravu obrázků, ale vůbec se nehodí jako server.
Je pravda, že při zběžnějším pohledu na tuzemskou scénu uvidíme zdaleka a zdaleka nejvíce Maců ve studiích, kde fungují jako grafické stanice, případně ve větších redakcích, kde jich zase většina slouží pro psaní článků; Maca používají někteří hudebníci, pár fotografů. Ale Mac, nasazený pro administrativní úkony, nebo jako firemní Intranet/Internet server, jako mail server - to je v našich zeměpisných šířkách opravdu málo viděná záležitost.

To je ale tuzemský, možná evropský rys. Ve své domovině, tedy v zámoří a zejména přímo v USA, jsou totiž Macintoshe po dlouhá léta využívány prakticky všemi skupinami - zdaleka nejde jen o grafiky či hudebníky, silné postavení měl (a má) Macintosh i v drobném podnikání, nebo ve školství. Je zřejmé, že pokud by se nedokázal i jako server nebo kancelářský počítač konkurenčním platformám vyrovnat, nemohl by nikdy takového rozšíření dosáhnout.

Když se podíváme trochu do historie (aniž budeme všechno do detailu technicky rozebírat), byl Macintosh vždy počítačem, který šlo do sítí propojit bezkonkurenčně snadno, rychle a vždy bez rozšiřování standardních sestav. Pro propojení dvou počítačů stačil jediný standardní kabel mezi AppleTalkovými zásuvkami, pro více počítačů existovaly rozbočovací "krabičky". Ve světle současných požadavků na přenosové rychlosti byla tato síť , přenášející data prostřednictvím LocalTalku, zoufale pomalá, na druhou stranu byla ale extrémně spolehlivá a kvalitní. Zásluhou funkcí srozumitelného operačního systému dokázal síť nastavit prakticky každý, včetně třeba nastavení sdílení a rozličných privilegií. Každý počítač mohl přitom sloužit jako klient i jako server pro ostatní připojené stanice.
Postupem času byl pomalý přenos prostřednictvím LocalTalku nahrazen implementací Ethernetu, dalším krokem pak byla postupná implementace protokolu TCP/IP, důležitého jak pro komunikaci s ostatními platformami, tak zejména pro možnost práce s Internetem.
To co zůstalo, je jednoduchost nastavení klientských stanic i serverů. A to nemluvíme nakonec jen o samotném operačním systému. Jak brzy uvidíme, podobné vlastnosti se přenesly do většiny lepších aplikací.

Rozhodli jsme se postupně věnovat těmto, bohužel méně častým, možnostem využití Macintoshe. Ze všeho nejdříve se zaměříme na Internet a postupně si ukážeme, že Mac může velmi dobře sloužit jako WWW server, DNS server, SMTP/POP3 mail server, může fungovat jako router i obhospodařovat mailové konference.

Ve většině případů s překvapením zjistíme, že příslušné aplikace nabízejí dostatek zajímavých možností a že je dokážeme snadno nastavit. Budeme používat kvalitní aplikace, které budou buď free-ware, nebo OpenSource (což je pro běžného uživatele prakticky totéž).

A ještě nesmíme zapomenout na jedno velké, veliké specifikum, které nám může snadno uniknout, pokud se omezíme jen na grafické stanice, kde výkon snad nikdy nestačí. Mac je totiž unikátní stroj, pokud jde o politiku ochrany investic.

Jsme realisté, i pro server, obsluhující denně stovky nebo i tisíce klientů a odbavující pořádný "traffic" potřebujete samozřejmě silný stroj. Stačí ale, když popíšu příklady z vlastní zkušenosti. Čtyři až pět let starý Mac je schopen běžného nasazení v kanceláři, včetně práce s elektronickou poštou a prohlížení příloh. Může pracovat buď v některé z klasických Mac aplikací (Claris), nebo třeba i v MS Office 98, může fungovat jako databázový klient nebo i server (třeba pro FileMaker Pro) a budou na něm v pohodě běhat i novější systémy. Pro menší firmu může klidně sloužit jako mailserver, na pevné i vytáčené lince a třeba i v nepřetržitém provozu, s nainstalovanými prostředky pro sledování běhu aplikací.
Pro jednodušší kancelář (dopisy, maily) můžete s jistými omezeními vyhradit třeba i starou Quadru. Proč - inu protože to zvládne a koupíte ji za pár tisíc.

Takže abychom si srovnali. Náš seriál bude o tom, jak může Mac fungovat nejen jako grafická stanice, nebo mixážní studio. Nejdříve se budeme zabývat Internetem, a popíšeme si řešení pro "one-man" firmu i pro společnosti větší. Ukážeme si, na co stačí Mac, který si můžete koupit v bazaru za několik málo tisíc korun, a co všechno umí programy, za které nemusíte vůbec nic platit (nebo někdy jen velmi málo, doslova malinko) - a předvedeme si, jak snadno se ty aplikace nastavují.
Docela se těším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: liborson Muž

Založeno: 27.11.2000, 09:35
Odpovědí: 0

... a navic, kolik je v Cesku odborniku na Macka? Kolik lidi vzhledem k jeho rozsireni zna System a veskere featury a umi poradit?

Odpovědět na příspěvek

RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: Leo Muž

Založeno: 27.11.2000, 16:51

Jestli potrebujes poradit s MACem tak se ptej. Jinak je uz dost lidi, kteri pochopili, ze MAC je hlavne o zivotnim stylu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 28.11.2000, 07:46

Taky jsem pochopil, že Mac je "o životním stylu" :(. Restartovat před postscriptováním počítač, po instalaci programů řešit problémy s doplňky (na PC to dělá už jenom Corel). To je opravdu pro otrlé povahy. A "zasrat" si plochu megovým jépégéčkem (po rozbalení 5M), to chce opravdu "styl". (Než jsem přišel na Maca jsem nechápal, proč se u správy barev doporučuje neutrální šedé pozadí.)
Můžeme se bavit, kolik grafiků (výtvarníků) dělá na PC a kolik na Macu. Faktem je, že podíl se stále přesouvá směrem k PC. A hlavně se snažíte (lidé v této diskusi) povíšit nástroj na modlu.
Kamilu Třešňákovi se omlouvám. Nebylo záměřem ho odradit od série článků, že Mac nemusí být jenom na grafiku. Jenom jsem trochu podrážděněji reagoval. Pokud bude chtít některé tipy, klidně se mi může ozvat. Přece jen jsem na Macu dělal a stále dělám, takže něco o něm přece jen vím. Taky jsem nainstaloval pár strojů a pár strojů zprovoznil :)
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: Jirka Muž

Založeno: 28.11.2000, 20:23

Těm podílníkům co se přesouvají směrem k PC, bych chtěl pogratulovat. Přesto přese všechno se ve slově "povýšit" píše tvrdé "y" od vybraného slova vysoký. Styl je holt styl.ˆľ

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: A.Bart Muž

Založeno: 29.11.2000, 17:53

V praci mam Mac a doma PC. A problemy vidim spis obracene. Je jasne ze na PC se zadne problemy s doplnky resit nedaji protoze win nic takoveho nemaji. Zato maji tuny registru a kvanta konfiguracnich souboru a pri nejednotne linii hardware je prakticky vyloucena spolehlivost (to co jede na jednom stroji na druhem uz nemusi) To uz ani nemluvim o tom ze pocitac nebudete pouzivat pro kancelarske aplikace. Zkuste si do PC vrazit SCSI radic Firewirw rozhrani, sitovou kartu, TV tuner, par USB zarizeni a jak vam to pojede! Co se tyka doplnku - je pravda ze s produkty tretich vyrobcu mohou vznikat vzajemne problemy ale to je problem jakekoli platformy.:"1222";

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: rosta Muž

Založeno: 20.06.2005, 01:36

Nevím jestli jsem to nepochopil špatně,ale mám připojeno spoustu karet a adaptérů a počítač mnou skládaný spolehlivě funguje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: wizzi Muž

Založeno: 01.12.2000, 01:32

Ve svem clanku pises: Než jsem přišel na Maca jsem nechápal, proč se u správy barev doporučuje neutrální šedé pozadí... . Proc jsi tedy prechazel na Maca kdyz je tak hrozne blbej a spatne se ti na nem pracuje??? Proc sis nezustal u svych milovanych PC. Nikdo Te do Maca prece nenutil nebo snad ano?!? Pokud ano, tak pak snad chapu Tvoji zast proti temto strojum. Ale jinak moc ne! Ja osobne nepouzivam veci s kteryma se mi dobre nepracuje, natoz abych je jeste zprovoznoval!!!

wizziŃ

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 02.12.2000, 09:30

Tak to zřejmě nejsi profesionál!
Diskutovat s lidmi, kteří tvrdí, že důležitější je nástroj než výsledek, nemá cenu. Dobrý grafik dokáže kreslit i v Paintbrushi, ale uživatel Macintoshe na to potřebuje šedá okénka a tuny sraček.
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: pavel akrman Muž

Založeno: 02.12.2000, 11:48

Pane Kočičko, co nám to tady vykládáte. Co kdyby jste se na to vysral (tuny sraček?). Demagogie tu je opravdu dost (Paintbrush). Holt je svět tak zařízenej, že se hodně lidí bude prohánět ve škodovkách a zopár se jich bude prohánět kupř. ve volvech. Já třeba raději volvo, protože víc než levnej servis je mi milejší pocit z relativního bezpečí. Tak mě přece necháte bejt, ne? I když je to třeba drahý... (navíc ho eště nemam). Ruku na srdce, nechtěl bych příliš zažít návštěvu zákazníka u mě v kanclu, který by byl osazen PC. Děsivá představa. Děsivej design. Děsivý GUI. Prostě je to vošklivý, nóó... Když jsme studio, který má zákazníkům vytvářet vkusný design, nemůžeme to dělat v totálně nevkusným prostředí... Dále Vás žádám, aby jste mi předvedl zpracování dále použitelného loga v tom Paintbrushi, či co. Už doufám víte, co jste řek za blbost.

Odpovědět na příspěvek

RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.12.2000, 12:47

Jakou blbost? Netvrdím, že v Paintbrushi uděláte super skvělé vektorové logo, ale dobrý grafik si nějprve skicuje na papíře.
A vaše snobské zákazníky, vlastně vás, lituji.
Když jsem potřeboval v klidu pracovat, zvolil jsem ve Photoshopu nebo Illustratoru plnou plochu. Potom jsem neviděl žádné menu, žádné části operačního systému. Pracoval jsem pouze po paměti - klávesové zkratky a myš. Jak v tomto prostředí poznáte rozdíl mezi systémy je mi skutečně záhadou.
A grafik, který k počítači vodí zákazníky, si kope vlastní hrob.
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: NO, na 4-5 let starem PC mi pobezi kancelarsky soft taky, o serveru nemluve....

Autor: Tomas Lebr Muž

Založeno: 08.12.2000, 02:14

Teď jsem trochu v rozpacích. Používám jak PC, tak Maca (toho samozřejmě radši), ale nevím jak by to mělo ovlivnit můj životní styl. Buď bych musel díky používání obou systémů být rozdvojená osobnost, nebo asi je to myšleno tak, že bych měl používat zřejmě další doplňky (čepice, trička, hrnečky) s logem Apple, obhajovat a prosazovat a bránit (i neobjektivně) platformu MAC před zlým zbytkem světa který mu nepřeje? Proč bych měl dělat reklamu a osvětu firmě Apple, které jsem zaplatil nemalé peníze za počítač a která dle mého názoru na mě kašle (podpora, lokalizace software atd.). Vždyť ten milý MAC je jen stroj, který mi usnadňuje práci, který mě občas pobaví (hry, Internet) ale je to jen pracovní pomůcka v jeho používání nevidím žádný životní styl.

Odpovědět na příspěvek

mac vs pc ako server

Autor: jozko Muž

Založeno: 27.11.2000, 11:18
Odpovědí: 0

nechcem vam brat iluzie, ale obycajna 386ka - 40 mhz s 8mb ram a 200 MB diskom s FreeBSD dokaze spolahlivo odroutovat mensiu siet vratane NAT a este pritom robit mail server. Tiez moze robit pritom print server. A toto 386ka je PC stare viac nez 10 rokov.

Odpovědět na příspěvek

RE: mac vs pc ako server

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 27.11.2000, 11:47

Ani ja vam nechci brat iluze, ale DTP provoz vyzaduje rychlost. Ovsemze lze provozovat file server a dalsi sluzby i na starem pomalem PC, ale jakou rychlost prenosu siti dosahnete? 300 kB/s? Mozna 400 kdyz to pujde dobre. Na tom se neda pracovat. Na nasem Mac serveru s ASIP dosahujeme pri kopirovani velkych souboru 6 MB/s a k Novellu bych se vratit nechtel.
Zdravim, Jandik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: mac vs pc ako server

Autor: jozko Muž

Založeno: 29.11.2000, 10:20

no, ak dosiahnete prenos po sieti 6 megabajtov za sekundu, zie subor velky 60 MB je za 10 sekund na druhom pocitaci tak vam skutocne gratulujem. Kedze prenos isa zbernice je 5MB/sec je dosiahnut nieco take na 386ke nerealne.
ps. niekto tu hovoril o novelli a C2, s novellom som pracoval dost dlhu dobu a to od jeho rannych verzii a ked to porovnam s unixovymi systemami, ak tie iste peniaze vrazime do ludi a HW co stoji novell, tak dostaneme stopercentne bezpecnejsiu a vykonnejsiu siet. a to ze PORIADNE nastavit BSD je tazsie nez windows/mac [aj ked po cca 30-60 min instalacii + 30 min konfiguracie je BSD schopne robit web a ftp server, a za 90 min nt veru nenainstalujete a o novelli ani nehovoriac] - ludia ktory sa profesionalne zaoberaju unixom musia byt za nieco plateny - a to prave za tie vedomosti _AKO_ to nastavit aby to bolo _RYCHLE_ a _BEZPECNE_ a _KOMPATIBILNE_. To ze to xce studium dokumentacie zjavne rozsiahlej - nuz, povedla by som ze rovnako ako na kreslenie vo photoshope aj na spravu siete treba talent :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: mac vs pc ako server

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 04.12.2000, 17:05

Zalezi na rozsahlosti site, serverovych aplikacich a mnozstvi uzivatelu. Proc travit mnozstvi casu studovanim dokumentace, kdyz ASIP mam za chvili i bezu velkeho studovani, sprava je jednoducha a bez problemu funguje. Uznavam, ze ma sve meze a limity, ale pokud funkcne vyhovuje neni duvod utracet za specialisty a UNIX.
Novell v zadne soucasne verzi se pro Macy jako klienty nehodi, anzto je diky absenci protokolu ASIP pomaly.

Petr Jandik

Odpovědět na příspěvek

RE: mac vs pc ako server

Autor: agent Muž

Založeno: 27.11.2000, 14:28

Take mame servery na FreeBSD -- sam sem je stavel -- strojky v hodnotach kolem 80 K... (zadne GHz... jen kvalitni K6-III na 500 -- podle vsech testu lepsi nez Intel a navic nemaji takovou spotrebu a nezhavi tolik...)
Ale nez se clovek nauci FreeBSD -- Mac OS server sem kompletne rozjel za 30 minut -- a to bylo poprve -- dnes bych to zvladnul za mene nez polovinu casu...
Zato FreeBSD delali nasi borci pres mesic... (jasne, je tam jeste qmail a je to na Internetu, ale i tak je to dost komplikovane) presto zastavam nazor, ze nejlepsi servery pro Internet jsou UNIXy -- windoze 2000 bych opravdu nedopoucil ani svemu nepriteli -- tomu bych doporucil Linux ;-)))
Na libovolnem Macintoshi je navic mozne provozovat NetBSD -- obdoba FreeBSD -- a je to uplne stejne kvalitni system! takze kazdy kdo ma rad UNIX -- muze na Macu pouzivat to nejlepsi co svet zna... NetBSD, OpenBSD, Darwin (FreeBSD der.), Mac OS X server, Linux PPC nebo treba SUSE Linux...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: mac vs pc ako server

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 27.11.2000, 16:15

Pokud mate na mysli ASIP server, tak tu pulhodinu mohu potvrdit. Mne to trvalo asi taky tak. Pro srovnani, Novell 3.12 s podporou Macu jsem dava dohromady poprve tyden a kdy mi to po dvou letech krachlo tak asi tri dny (*24 hodin)

Odpovědět na příspěvek

Inu, PCckari ani Macari se nezaprou :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 27.11.2000, 17:41
Odpovědí: 0

Panove,
musim se pridat :)
Je pravda, ze AppleTalk neni z nejrychlejsich. Ale v dobe kdy Mac mel vymakanou sit tak se PCckam o sitich jen zdalo. Takze prr. Myslim ze MacOS X je dost brutalni server, chodi dobre atd. Mac jde jde pouzivat jako server velice dobre, proc ne. Stejne jako Linux, stejne jako NetWare a stejne jako NTcka. Dovolim si to trosku shrnout:

Mac: perfktni a jednoduche nastavovani, stabilita a vykon dana naprostou svazanosi Systemu s HW
NetWare: at chcete ci ne, NetWare je v sitich spicka. Jak do stability tak do spolehlivosti ci bezpecnosti. At se se mnou Linuxaci nehadaji, jejich Linux nema a nikdy nebude mit C2ku.
Linux: stabilni, vykonny....ale na to nastavovani. Clovek aby se zblaznil a studoval a studoval more helpu nez nastavi cokolif.
NT: pomerne stabilni, jednoduche nastavovani, ovsem mene vykonne a stabilni a jednoduzsi nez Mac.

Cili. Kdo ma cas a chce ho tomu venovat, at se trapi nejaky tyden s Linuxem. Kdo ho nema a ma hodne penez, chce bezpecnost a stabilitu, pak Novell je to prave orechove. A Mac s Windows? Inu. Chcete-li jednoduzsi nastavovani s mensi softwarovou zakladnou (coz vsak u serveru nemusi byt problem), zvolte Maca, jinak WinNT (2000).

No a pokud na serveru chcete miti zakladni aplikace, jenz jsou jak pro Maca tak pro Win, pak volte podle jednoducheho vzorce: co je Vasemu srdci blizsi? :) Ja bych tam dal vzdycky NetWare :)))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Inu, PCckari ani Macari se nezaprou :)

Autor: claire Muž

Založeno: 27.11.2000, 18:19

Ja myslim, ze pro server je dulezita i jeho bezpecnost. Co Win servery vs. MAC? Tady se asi neni o cem bavit ;) Uzasne, vykonne, jednoduche a funkcni okna vs. system postaveny na unixu ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Inu, PCckari ani Macari se nezaprou :)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.11.2000, 20:06

Ted mozna slapnu vedle, nebot servery nejsou zrovna moje parketa, ale rad bych neco poznamenal. Jestli se pletu, tak me nekdo opravte.
S tou rychlosti je to podle me trosku problem. Jakmile na serveru pobezi ASIP (zaplat panbuh za nej), tak se nejspis rychlost serveru snizi. A to z toho prosteho duvodu, ze je Mac ukecany - snazi se po siti zjistit akutalni stav slozky apod. Diky tomu ale nemusim porad davat refresh okna. Jenze diky tomu take cast vykonu servru a propustnosti site padne na oltar spokojenemu uzivateli. ¨ů

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 27.11.2000, 20:06
Odpovědí: 0

Pokud je nekdo spokojen s 10Mb sitovou kartou, asi nema o grafice velikou predstavu. On se pise rok 2000 a svet je jinde... Navic W2k jsou bez jakekoliv pochybnosti zcela lepsi OS nez neustale zaplatovany MacOS (ve verzi 9 opet funkcni az od verze 9.04, v 8 funkcni az od 8.1, ale lepe 8.6 - ovsem nepocesteny).
Jsem velmi zvedav, jaky bude MacOS X, ale blbiny jako prusvitna menu mne nechavaji chladnymi (navic jsou uz ve W2k). Mne zajima multitasking, plna podpora Unicode, multiprocessing, integrovany browser atd.
Proste, vsechno to co je jiz ve W2k. Zkuste na Mac v jednom programu vytvorit sazbu v anglictine, cestine, rectine, rustine a japonstine. Hm, ze to nejde? Ale na W2k ano, sám jsem to delal.
A pro "agenta": napriklad jeden z nejlepsich soucasnych cesky grafiku - Robert V. Novak pracuje na PC. Platforma je jen vec zvyku, talent nikomu rozhodne nenadeli.
A jeste jedna vec: v cem se lisi verze grafickych programu na mac a win? Ja vim jen o tom, ze se mac verze hure ovladaji, protoze se v dialogovych oknech neda navigovat pomoci Alt+pismenko - to je neuveritelne produktivni - asi 100x vice nez rejdeni jednotlacitkovou mysi.
Smrtelne vazne prohlasuji, ze bych treba Mac G4 nechtel ani zadarmo (vlastne jo - hned bych jej prodal nejakemu priblblemu fantikovi a postavil si poradne pisidlo a za usetrene penize jel na dovolenou)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.11.2000, 22:27

Koukam, ze je tady dalsi "grafik", ktery se ani neumi podepsat. Jestli se chcete podivat na MacOS X, staci se domluvit. Opravdu to neni jen o tech oknech. A v tech dalsich vecech mate mraky nesmyslnych argumentu. Jedine, s cim lze bez diskuze souhlasit je ta zminka o talentu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 28.11.2000, 08:09

Hm, nebudu podotykat ze s jazyky na Macu zkusenosti nemam, nicmene je znamy fakt ze Mac mel "multijazykovost" systemu vyresenou drive nez se nam PCckarum zacalo zdat o GUI :)

Hlavne chci reagovat na vetu: "Smrtelne vazne prohlasuji, ze bych treba Mac G4 nechtel ani zadarmo (vlastne jo - hned bych jej prodal nejakemu priblblemu fantikovi a postavil si poradne pisidlo a za usetrene penize jel na dovolenou)"

Pokud povazujete dovolenou jako 2 dny u babicky v sousedni vesnici, pak ano. Protoze porovnate-li cenu znackoveho PC s Macem + legalni software usetrite maximalne par korunek, tak akorat na navstevu te babicky. A o poskladanych pc se nebudu bavit. Nikdy nedosahnete vykonu a hlavne spolehlivosti jako napr u znackoveho Compaqu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: _ Muž

Založeno: 28.11.2000, 11:23

Toto je sice off-topic, ale predsa:

"A o poskladanych pc se nebudu bavit. Nikdy nedosahnete vykonu a hlavne spolehlivosti jako napr u znackoveho Compaqu."

Vy ste s PC dlho nerobil, vsak? Inak by ste vedeli, ze je lepsie sa znackovym PC vyhnut. Najlepsie PeCecka su poskladane zo znackovych komponentov kupenych v bielych krabicach (v nasich koncinach skor v antistatickych sackoch). Compaq/Dell/atakdalej totiz vo svojich pocitacoch "rezu rohy" (pouzivaju nekvalitne komponenty), aby usetrili. A to sme sa este nedostali k tomu, ze napr. Compaq ma svoj BIOS ulozeny na harddisku -- hroza.

Tym nehovorim, ze vsetky sucasti su zle. Napriklad boli tu Compaqovske cd-romky (vyrabane Goldstarom), ktore boli naozaj velmi kvalitne. Ale uz som dlho nevidel v znackovom PC napr. mainboard, o ktorom by som mohol povedat, ze by som ho akceptoval[1] vo svojom PC. A o "zvukovych kartach" alebo "modemoch" uz radsej uplne pomlcim.

[1] nie som z tych fanatikov, co musia vsetko pretaktovat, u mna je dolezita ta spolahlivost. Ked to vyrobca oznacil nejakym vykonnostnym cislom, asi mal na to dovod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 28.11.2000, 11:31

Ach, drahy anonyme, naopak. Ja totiz spravcuji sit s 34 znackovymi PCcky (Autocont, Compaq, Dell) a databazovym serverem Compaq. A mam tu par poskladanych pc. Za dobu co delam s PC jsem jich take nemalo poskladal. Cili vim co mluvim. A to co Ty tvrdis (anonymovi vykat nebudu)... asi to neni tak horke a nestojis moc pevne za svym nazorem, kdyz se neumis podepsat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: agent Muž

Založeno: 28.11.2000, 21:36

ale azeli, ja mluvil o domaci siti... kazda G4ka ma dnes GBit Ethernet... no, PC jeste ne? ale to je jedno, podle tech hlouposti o W2K je jasne, ze jakakoliv argumentace je zbytecna... a naky Robert V. Novak ??? kdo to je ? kde a pro koho dela? Znam dost lidi, ale tohle jmeno mi NIC NERIKA -- tedy bych si rozhodne netroufl mluvit o nakem "nej"... vis, tohle neni o platforme, tohle je o vkusu, dobry nebo dokonce spickovy grafik asi nebude mit v sobe tolik nevkusu aby se s necim tak hnusnym jako je windoze mohl ztotoznit... windoze je proste jen do kanclu, na hry a pro techniky, kteri se ve volnem case nudi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 29.11.2000, 14:40

hele agente, ty znas tak leda svoji babicku
je videt, ze neustale restartovani Macka a krajne neproduktivni prac. prostredi v MacOS ti zabira tolik casu, ze nemas ani zakladni informace z oboru grafickeho designu
BTW: ty si asi nikdy W2k nevidel, vid? jen tak placas, mozna si o nich ani necetl, ze? ja na rozdil od tebe par macku vlastnim a vim, o cem pisu a na co si stezuju
strasne bych si pral, aby byl MacOS X pouzitelnejsi nez ty stavajici parodie na OS, ale kdy se jej dockame - uvedeni zase u Apple posunuli o 3 mesice!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: claire Muž

Založeno: 29.11.2000, 14:58

Ja jsem si vsiml, ze na nedostatcich a chybach MAC'u a jejich os se vesmes vetsina shodne. Pak je skupina flamewarrioru se spoustou zkusenosti s temi odpornymi MAC'y hajici dokonale PC. Nikdo prece netvrdi, ze MAC je bozstvo nebo dokonaly. A pokud Vam MAC pada a musite restartovat apod, tak je problem patrne ve Vas. Hlupaci a namyslenci dokazi zlikvidovat cokoli ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 29.11.2000, 17:07

ja jsem nerekl, ze pc s w2k jsou dokonale
naopak utok byl veden od agenta - ten opovrhuje apriori kazdym, kdo nepracuje na Mac
tak mi nepodsouvejte neco, co jsem nerekl
ale tvrdim, ze v soucasnosti jsou w2k lepsi nez OS9

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.11.2000, 16:01

Srovnani je obtizne. V GUI podle meho vede MacOS (i kdyz par veci bych z Win docela bral), na druhou stranu W2k jsou stabilnejsi a lepe pracuji s pameti, nez MacOS 9. Jenze si uvedomte, ze srovnavate nesrovnatelne - podivejte se, v kterych letech maji oba systemy zaklad. Podle meho lze srovnavat leda tak MacOS 9 a Win9x, resp. MacOS X a Win2k/NT

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 30.11.2000, 16:39

Nema cenu do srovnani OS tahat hodiny pocitacoveho dejepisu.
Ja jsem uzivatel a srovnavam prece dostupne produkty.
Je chybou apple, ze na trh pousti OS se zastaralou architekturou, cimz totalne promrhal nesporny naskok, ktery skutecne pred lety mel.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Docent Muž

Založeno: 02.12.2000, 19:17

1 věta: Nemá.
2 věta: OK.
3 věta: Tak. Azeli patrně nepostřehl to, že behěm roku 1990 Apple plynule přešel z ciskového procesoru (který mají PC dodnes (a který je totálně zastaralý)) na riskový procesor aniž by uživatel poznal změnu směrem dozadu. Spustíš na PCčku aplikaci, která je 10 let stará třeba pod NTčkama? Někdy nespustíš ani tu, která je stará 2 roky. Na macovi bez problémů spustíš i staré aplikace. To, že jsou staré neznamená automatický, že jsou špatné. Sám používám software, který je 8 let starý bez nejmenších problémů. Podívej se na některé aplikace. Třeba na Adobe Photoshop. Na PCčku ti jeho paletky (ikdyž by měly být stejně velké) zabírají mnohem víc místa. Proč má PCčko 96 DPI na obrazovce? Proč má pcčko Windows-CP-1250 když standard je ISO-Latin-2? Proč má Microsoft svůj vlastní Unicode? Proč nespustíš aplikace s Windows 3.1 v 2000? Proč v NTčkách nespustíš starší DOSovou hru? Proč vypadá GUI ve Windows tak hnusně?

-Docentxe=01;
32:*.com=01;32:*.btm=0

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 04.12.2000, 08:02

Ale no tak.
GUI Win2k nevypada zle, kdyz si ho clovek trosku poupravi... nastavi sede barvicky, cernou mysku a skryje start a misto nej pouziva emulaci Macivkovskeho pruhu... :o) Ja to tak mam a jsem spokojeny, Windowsy nevypadaji vubec spatne :o)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: claire Muž

Založeno: 04.12.2000, 09:21

Me se zase celkem osvedcilo pustit si an Win2K SSH, nalogovat se na vzdalenou unixovou masinu a pracovat na ni ... taky celkem hezky GUI ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 05.12.2000, 01:12

jen telegraficky:
1. "vlastni" Unicode ma prave Apple a rika tomu ATSUI (Apple system for Unicode Imaging - uz ten nazev rika, ze si Aplle jde vlastni cestou). Nikdo to nepodporuje (snad ani Apple). Implementace Unicode v NT/2000 je v poradku, ve W98 je WGL4, nikoliv Unicode.
2. K procesorum: Motorola (s IBM - sic!) vyrabi skutecne dobry procesor (i kdyz maji nyni problemy zvysit takt nad 500 MHz). Smutne je, ze ten 7nasobny (nebo kolik to tak bude ve skutecnosti) rozdil ve vykonu je diky naprosto archaickemu MacOS vepsi, protze rychlost v realnych aplikacich je na obou platformach totozna.
3. nektere DOS aplikace na NT/W2k nebezi, protoze komunikuji primo s HW, coz kvuli ochrane systemu nejde. Na Mac take s novym OS nektere aplikace musite updateovat - co takhle ATM?
4. GUI je vec subjetivni, to sem nema cenu tahat.

Ostatni pripominky jen ukazuji ten sileny zmatek ve tve hlave, docente. A take naprostou neznalost PC prostredi, smesovani ruznych verzi Windows atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 05.12.2000, 11:26

Ja jen k tomu vykonu procesoru:
- Ten zminovany 7mi nasobny vykon je jen pri urcitych vypoctech. Zalezi na tom, jak moc lze vyuzivat pri danych operacich AltiVec. Udavany vykon je 1,7 az 7,7 vyssi, nez PIII (po prepoctu frekvenci to je 1,1 az 5,8) Takze realny vykon asi nejde rici presne.
To, ze jste nepozoroval na obo platformach rozdil, muze mit vic duvodu. Jednim z nich je konfigurace stroju (procesor, velikost RAM apod.). Dalsim vyznamnym faktem je, ze musite mit aplikaci, vyuzivajici prave AltiVec. Jinak se totiz G4ka chova jako G3 na stejne frekvenciČ@°ö

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.12.2000, 13:05

Proč má Microsoft WinCP1250? Protože ISO nemá české uvozovky. Ono vlastně nemá žádné uvozovky. Je pravda, že CP1250 nemuseli dokurvit změnou pozic některých znaků.
Unicode je jen jeden a ten nezastřešuje Microsoft, ale Unicode Org.

A procesory. Je zajímavé, že do některých RISC procesorů se naopak přidávají multimediální funkce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Petr Muž

Založeno: 29.11.2000, 13:55

Teda azeli Ty si vazne trubka, dej si nekde za rohem par facek. Kdybych mel na to poridit si G4, tak nevaham a letim pro nej, kdybych se mel prerazit. Ty vis o pocitacich uplny hovno, protoze jinak bys nemohl tvrdit, ze wokna jsou stabilnejsi nez MacOS. A je mi Te opravdu lito, ze bys vymenil Maca za písí. Je videt, ze si asi hodne bohatej, kdyz muzes vyhazovat za smejd a opovrhovat spickovou kvalitou.

Odpovědět na příspěvek

O potrefenych husach a tak vubec

Autor: Kamil Tresnak Muž

Založeno: 27.11.2000, 20:40
Odpovědí: 0

Dobry vecer:)
je zvlastni, proc se vlastne panove od PC tak vztekaji - nikde nejak nemuzu najit zadnou zminku o tom, jak jsou PC spatne stroje. Snad jen to poznani, ze Mac a site jedno jest. Inu v dobe, kdy je stale normalni koupit si notebook, ktery nejde pripojit do site (tomu opravdu nerozumim) se neni co divit. Ale stejne, takhle vyskocit jak certici .... na mnohe pripominky vubec nema cenu reagovat, prislusni "kolegove" ukazuji svou odbornost nad jine pruzracne:)
Ad serialek - neni ucelem presvedcovat par lidi s omezenym rozhledem, pujde mi zejmena o to, aby ti, kdo Mac jiz pouzivaji, nebo nad tim premysleji, videli, na co vsechno ho lze snadno pouzit, z ceho vseho mohou tezit. Budeme pracovat s realnymi priklady, zadna teorie - co bude v clanku, tak taky realne a spolehlive nekde chodi. Diky vsem za nabidky spoluprace a ukazek reseni, bude to skvele.

Odpovědět na příspěvek

RE: O potrefenych husach a tak vubec

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.11.2000, 22:16

Vsat take za to diky. Pro bezneho uzivate jsou u nas i ty zakladni informace casto "tajne" a nedostupne. Ti, kterym je to urceno to zajiste oceni. To, ze nekterym jedincum prijde spatne vsechno, co neni podle nich, by nas nemelo znepokojovat. V podstate to je jejich problem a ne nas. Ja spis mam problem, jestli se jim mam snazit pomoci a vysvetlit, ze jsou i jine alternativy, pro mnoho veci i lepsi, nebo se na ne vykaslat.

Zkratka a dobre - clanky jsou fajn, jen tak dal.€

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 28.11.2000, 09:20
Odpovědí: 0

Ahoj Lado, to ze X je o neco pomalejsi je pravda. Ted ale mluvim o uzivatelske verzi a ne o serverove. S tou nemam vubec zadne zkusenosti. Predpokladam, ze ta bude diky grafickemu prostredi o neco rychlejsi. Ale na druhou stranu X budou jiz optimalizovane pro G4ku, takze z toho by mohly vytezit ten rozdil. Ve vysledku by mohl byt spise narust vykonu. Ale to je ciste spekulace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Ladislav Popov Muž

Založeno: 29.11.2000, 23:47

Bohužel, není to zcela pravda. Mac OS X již je optimalizován, alespoň z větší části.
Mac OS X Server jako takový,
přestane existovat a bude tady pouze Mac OS X s prostředím Aqua.
Co se týče nárůstu výkonu, jsou zde jiné systémy, které jsou optimalizovány
pro G4 jako např. LinuxPPC. Optimalizace pro G4 však není všemocná, takže ne
všechny operace mohou být urychleny.

Odpovědět na příspěvek

prima zabava ;-)

Autor: agent Muž

Založeno: 01.12.2000, 02:01
Odpovědí: 0

heh, fakt legrace... stale cekam, kdy mi nektery fanatik od PC vpali opravdu raznou argumentaci proti Mac OS, ale zatim jen sam plky typu -- nejlepsi je ferda, ehm tedy Windoze 2K... na to nehodlam reagovat... opravdu to s tim Mac OS neni zas tak spatny (jak se mi nekdy zda, kdyz po tydeni praci mlatim steky do klavesnice u zmrzleho MSIE ;-))) pokud si nikdo nestezuje na opravdive problemy, tak asi ten system bude celkem okay... no, rozhodne je jiste, ze pro uzivatele je lepsi Mac OS nez W2K... <-- tedy jestli je W2K to nejlepsi co MS dnes ma... ja uz nemam ten prehled... Windoze 98, Windoze ME, Windoze NT SPn, Windoze 2000, Windoze 2000 Server Edit., Windoze 2000 Enterprise, Windoze 2000 professional edit.... boze, to ani nezvladnou udelat jeden system pro desktopy a jeden pro servery?

Odpovědět na příspěvek

RE: prima zabava ;-)

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 02.12.2000, 09:33

To jenom Apple si myslí, že jeden systém může běžet na serveru i na desktopu. Zatím všechny firmy (HP, Sun, SGI, Microsoft, ...) mají pro server mírně odlišnou verzi.
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prima zabava ;-)

Autor: agent Muž

Založeno: 02.12.2000, 16:03

zase vystrel do prazdna...
od pristiho roku ma Apple pouze dva systemy -- Mac OS a Mac OS X Server (jeste naky cas bude dodavan Mac OS 9.1)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prima zabava ;-)

Autor: claire Muž

Založeno: 04.12.2000, 09:17

Co treba Linux nebo Unix ... jeden system 'vhodny' jak pro desktop tak pro server ;) ... Mam pocit, ze Vami jmenovane firmy nedisponuji (az na MS) obema os ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prima zabava ;-)

Autor: Jerry Muž

Založeno: 05.12.2000, 10:12

No, nevím, ale Linux se na desktopech zas až tak moc neprosazuje. I když to samozřejmě není problém jádra, ale UI. Což je řešitelné...
Jinak W2K Server a W2K Prof. maji stejne jadro a ty druhe z nich jsou prave pro lepsi desktopy.
Mac OS X je sice hezky, ale myslim, ze jde sebelepsi rozhrani je na prd, kdyz chybi funkcnost. Cimz nechci rict, ze to je pripad Mac OS X, nemam s nim zkusenosti, spis me zaujalo na jeho recenzich to, ze se rozplyvaji nad pruhlednosti, ale stablita apod. se tam prilis nerozebira. A me by zrovna tohle zajimalo daleko vic.

Odpovědět na příspěvek

RE: prima zabava ;-)

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.12.2000, 12:55

Stabilitu můžete testovat až na aplikacích. Když naistaluji server a nechám ho běžet na prázdno, bude to sice hezké, ale bude to onanie. To platí o Windows i Macintoshi. Pokud spadne samotný systém, vypadá to spíše na nekvalitu hw.
Možná mají W2k server a Prof. některé části stejné, ale třeba nastavení časových kvant a zabezpečení se liší. další odlišnost je marketingová - dva procesory (prof.), více procesorů (server). a samozřejmě také aplikace, které sice můžete z verze server zkopírovat na prof, ale stále to nebude ono.
Problém GUI linuxu je znám už hodně dlouho, ale díky nejasnému souboji mezi různými alternativami se rozptylují síly a výsledek je v nedohlednu. Samozřejmě, že je to řešitelné, ale zatím není skutečné řešení v dohledu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Docent Muž

Založeno: 02.12.2000, 18:59
Odpovědí: 0

Nevím, co to tady LP plácá, ale s panem Pejskem a ani s panem Kočičkou rozhodně nesouhlasím. Nevím kolik vydal ó božký gates za to aby udělal "hezké" GUI ve windows, ale Apple za vzhled Apple Platinum, který je součástí systému 8.0 (nebo >=7.0 + Appearance) vydal něco okolo několik milionů dolarů zaměstnáním týmu psychologů, kteří navrhli tento vzhled. To ke GUI.

To, že na Mac OS neexistují nástroje pro dálkovou správu NENÍ pravda. Existuje jich celá řada, ale pan LP asi nemá čas na to, aby se po nějakých nástrojích porozhlédl. Příkladem je třeba Communigator, ASIP nebo Keep It Up, nepomíjeje například i Timbuktu.

Co se týče AppleTalku, nebyl designován pro velké sítě. To by mohl LP vědět a nemůže ho tudíž srovnávát s mamutími sítěmi. Narozdíl od TCP sítě AppleTalk NEPOTŘEBUJE DNSku. Sama síť umí registrovat jména a nepotřebuje k tomu idiotský překlad. Dále: Spoj si dvě pécéčka po telefonním kabelu! Asi těžko bez toho, abys měl modem. LocalTalkovou síť můžeš mít rozvedenou po celým baráku po telefonních kabelech narozdíl od jiných sítí. Kvalita sice není nic moc, ale je to naprosto zdarma.

O Office na maca není třeba mluvit. Microsoft se na něj totálně vyprd, protože není schopen ani po kamenování udělat to, aby PowerPoint 98 a i PowerPoint 2001 psal česky.

To, že si neumí pan LP nastavit server je čistě jeho problém. Pokud ho baví konfigurovat server tak, že do různých souborů připisuje různé řádky textu, pak proti gustu není dišputát. Uživatelé maců jsou zvyklí na komfort. Zkus si koneckonců něco stáhnout z http://www.appleklub.cz. Proš pentagon a některé další organizace vyměnili své NT servery za Mac OS? Kvůli bezpečnosti. Do NTček se dostane i malý klučík.

Co se týče pana LP, tak jeho znalosti o Mac OS X (deset) jsou poměrně kusé. Zaprvé není postaven na microkernelu ale na nanokernelu. To nic. Chyba v řádech. Jenom 3.. Až mu naúčtují 1000 krát tolik peněž u benzínové pumpy, patrně si toho asi ani nevšimne. Dále si nevšiml, že Mac OS X podporuje tři systémová API. Carbon, Cocoa a Classic. Carbon a Classic jsou si navzájem podobné s tím, že Carbon je nástupcem Classicu, který je emulován. Cocoa je převzatá na 90% z OpenStepu, který dodnes považuji za jeden z nejdokonalejších operačních systémů. To, že je systém pomalý není způsobeno jádrem, ale GUI. Také proto má fungovat na počítačích s procesorem G4 a výše. Na počítač s procesorem G3 se nainstalot dá, ale musí se to explicitně potvrdit, což se nedoporučuje (a spol. Apple se vzdává VEŠKERÝCH ZÁRUK) a jak se zdá, pravě toto pan LP udělal. Správa virtuální paměti je vskutku nová. Mimo jiné celý systém stojí na technologii Quartz, která interně pracuje přímo s Postscriptem a PDF a tedy i s té nejhloupější aplikace uděláte PDF soubor. (Jen tak na okraj).

Co se týče FreeBSD není to tak úplně pravda. Prostředí, ve kterém se do Mac OS X programuje (ProjectBuilder) je opět převzato z OpenStepu. Dále jak říká definice elektrického napětí tak napětí je: Rozdíl elektrických potenciálů a nikoliv POTENCIONÁLŮ. Hypotéza o zániku Mac OS X je naprosto scestná. Už jste někdo viděl, že by skončil třeba Red Hat nebo Debian Linux? Navíc propaganda Apple takovou věc nedovolí.

Co se týče beta verze, tak Steve Jobs trochu šlápl kamsi, protože slíbíl betaverzi na určité datum. Proto musela chtě-nechtě být vydána. Samozřejmě, že hardware, který Apple má BUDE PODPOROVÁN, ale je třeba ještě čas, protože takovéto radikální "systémotřesení" nějakou dobu trvá.

Co se týče pana Kočičky, měl by si jít své nazory afektované postižením platformou PC psát někam jinam.

-Docent

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: agent Muž

Založeno: 02.12.2000, 20:01

Co dodat Docente, pravda nic nez pravda... ja jen cekam, kdy naky ten PC fanatik prijde opravdu s nakym "faktem" proti kteremu nebude mozne oponovat (sam, vis, ze by se par desitek veci na Mac OS 9 i 10 naslo) ale porad nic... jen plky, plky a zasle plky...

LP je uz asi trosku jinde, po konfiguraci NetBSD se mu asi Mac OS v sitovem prostredi zda smesny... ja se tomu nedivim... ale kdyz se podivam na Windoze je to asi stejne propastny rozdil jako mezi Mac OS a tim NetBSD...đů

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 05.12.2000, 01:26

asi byste to s vyhazovanim lidi z diskuze nemel v te svate valce za uznani Mac prehanet...

Ad systemova podpora PDF:
jsem na ni velmi zvedavy, ale zcela realisticky ocekavam, ze PDF takto vygenrovana budou z hlediska pre-press k nicemu. Vyzaduje znacne dovednosti generovat flawless PDF s pomoci specialnich nastroju (napr. Distiller), co asi bude umet pouhy OS? Nakonec se cela systemova podpora zcvrkne na integrovany ovladac typu PDFWriter, tedy kancelarska uroven. A jakou verzi PDF bude vlastne MacOS X podporovat? 1.2, 1.3, 1.3+ nebo 1.4?
Citovat z propagacnich brozurek Apple nema cenu. Piste o tom, co v realu funguje... (tedy se snazi fungovat - OS9.neco)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Docent Muž

Založeno: 05.12.2000, 02:01

I Distiller ti vygeneruje PDFko, který je k hovnu. Navíc necituji z informačních brožurek. Nevím jaký máš přehled, ale většina DTPek dělá věci v PS L2, a PDFko je jim celkem ukradený. Používá se hlavně na dokumentaci a na posílání náhledů mailem. Navíc se PDFko dá svítit pouze osvitkou, která to explicitně dovoluje a musí umět separovat kompozit, což ne každý RIP umí. Co je další problém jsou ceny. Upgrade osvitky zpravidla neexistují –> kup si novou za X miliónů. Ti, kdo osvitku nemají ti nosí všechno v PS a ne v PDF.:*.bz2=01;31:*.b

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 05.12.2000, 18:53

Ja osvitku mam a 50 % externich vstupu je z PDF. Staci se jen naucit postup a jde to. Nevim, ve kterem roce zijes, docente, ale PDF je v pre-press standardem. Zrovna tak jako velmi snadny upgrade RIP software (to je ten program na zpracovnai PS/PDF souboru, vis?), takze osvitka stoji dal a jen vymenis soubory v obsluznem pocitaci. Mozna misto blaboleni v tehle neplodne diskuzi venuj cas studiu, aby ses priste takhle neblamoval.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: agent Muž

Založeno: 05.12.2000, 21:30

no, mozna misto toho blaboleni, by jsi mi mohl rict co je to externi vstup a co je u osvitky interni vstup... a pokud to nevis, sou urcite omezeni u starsich osvitek (starsich 5ti let) tady ti SW RIP moc nepomuze... (netvrdim, ze to nejde, ale produktivita je pak ponekud v kytickach) ale jestli svitis jednu -- dve A4ky za den, tak tenhle problem nepoznas...if=01;35:*.bmp
=01;35:*.x

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: azeli Muž

Založeno: 06.12.2000, 17:21

pro tve pouceni, agente:
nepise se 5ti let, ale pěti let (podobne A4ky - to vypada, ze s grafikou a sazbou to u tebe nebude valne); sklonovaci koncovky pouzivaji nejvetsi amateri, profika to taha za oci 8-)
ale tobe oder profesionalnosti dodava platforma, na ktere pracujes - je mi to jasne... (by jsi = hm, tady nekdo ale umi spisovnou cestinu ;-)))

externi vstup - tim myslim postscripty vznikle u zakaznika a donesene na osvit do osvitoveho studia (analogicky se pak da odvodit vyznam internich vstupu)

pokud se tyka HW RIPu, je mozne tyto vykopavky videt v Cechach v provozu, ale nema smysl je v debate o hypotetickem PDF workflow postavenem na MacOS X vubec zminovat, protoze jsou to z 90 % stroje s Level 1, tedy prakticky mrtve... (a kdo si na osvitce za 5-6 let provozu nevydela na novou, tak nema dobre kalulovane naklady, takze nema smysl se o tom vubec bavit)
jen pripominam, ze puvodne jste vyzdvihovali, jak je skvele, ze v MacOS X bude nativni podpora PDF formatu, a ted naopak argumentujete, ze PDF vlastne k nicemu neni... kdyz to shrnu, je tedy podle vas skvele, ze Mac OS X bude podporovat neco, co stejne k nicemu neni a nikdo (podle vas) nepouziva - veru odzborujici logika
s vami je radost diskutovat

a na zaver, hosi agente a docente - chce to vice sledovat aktualni deni, sem tam kouknout i na jiny pocitac, nez ktery stoji na stole pred vami, a tak vubec se snazit orientovat v soucasnem deni

ono to vypada strasne smesne, kdyz se cpete do debaty a znate jen jednu stranu mince (konkretne mam na mysli, ze o PC zcela evidentne vite jen z doslechu a rozhodne s PC nemate zadne hlubsi zkusenosti)

preji hodne zdaru

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: agent Muž

Založeno: 06.12.2000, 23:34

hmm, chytrej... vi, ze se cisla v cestine pisou jinak.. ooo dekuji za pouceni... od obsluhy osvitky se vzdy necham rad poucit...ano, sem uplnej, naprostej, totalni amater... staci? pomohlo to? jiz ti tvoje NT RIPuje jak ma? a co osvitka -- sviti?NPUQ

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.12.2000, 13:22

Takový jedinci, kteří se nejsou schopni naučit rodný jazyk, to je opravdu "výkvět" národa. Když někdo usuzuje podle profese, to je doopravdy síla.
Pokud máš chuť:
Pravidla českého pravopisu
Slovník spisovné češtiny
Stručná mluvnice česká
Pokud je to příliš, stále jsou tady školní učebnice...
A pokud se nedokážeš odtrhnout od svého miláčky (papír má horší GUI, že), tak jsou tady webové stránky Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český.
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: agent Muž

Založeno: 07.12.2000, 21:23

4Kocicka:
a jeste spousta knizek o typografii -- mam jich plnou knihovnu... vis, kdyz pisu v takoveto debate, tak si proste neodpustim par anglosaskych vtipku... ale narozdil od nekoho rozeznam minimalne pomlcku od divisu a takoveho parchanta poznam z dalky... a dokazu se vyhnout i vdovam... ale tady si jaxi zablbnu... tak se ******
24g3nt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Docent Muž

Založeno: 06.12.2000, 00:26

Kdybys neveděl, tak existují dva typy RIPů. HW a SW. Osvitky s HW RIPem mají mnohem vetší problémy. Běž se věnovat svým NT ať se ti do nich náhodou někdo ne* a nepruď v týhle konferenci.

-Docent

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.12.2000, 13:19

Poslední GUI navržené psychology (o kterém jsem slyšel) měl (má) Calamus. A je to pěkná sračka.
Jinak to určitě chce víc informací. Na stránkách Apple i Microsoftu je o obou GUI více informací. Psychologové, kupodivu, asistovali u obou, ale nakonec se do toho, opět v obou případech, dal marketing a rudé vize poslal někam. Rozdíl:
- Apple sází na zkušené uživatele, kteří se mohou pořád učitě něco nového. Jinak by takové změny nedělal.
-Microsoft sází na konzervativní uživatele, jinak by GUI vypadalo hodně jinak. Dle zkušeností z českých firem je konzervativní rozhraní s mírnými změnami v mezích zákona rozumnější.

A psát o AppleTalku to je ztráta času. Naprosto nevyhovující redundantní protokol (díky automatice).

Já tady na rozdíl od docenta a agenta nejsu inkognito, tak není potřeba urážek a posílání někam. Prostě se za své názory nestydím (a také se nestydím přiznat, když se zmýlím).
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 07.12.2000, 15:40

S tim GUI to myslite vazne? Vzdyt MacOS ma podobne GUI jiz od roku 1984. MacOS X bude v podstate prvni radikalni zmena. Naproti tomu Win1, Win2, Win3, Win9x, Win2k. Me se zda, ze GUI se mnohem meni u Microsoftu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.12.2000, 16:09

Změna byla mezi Windows 3.x a Windows 95, od té doby je mírné vylepšování.
U MacOS byla změna u 8.0 (i když ne příliš radikální, ale spousta skalních příznivců nesla přidání barev špatně), další, o hodně radikalnější, bude u MacOS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 07.12.2000, 19:32

To, ze kazdy system prijde s trosku necim jinym je snad logicke. Popravde receno mi prijde mensi rozdil v GUI mezi MacOS 7.6 a 8, nez mezi W98/WMe. Krom toho jste wynechal jesteWokna pred 3.11 (i kdyz byly nepouzitelne a prakticky nikdo je nezna). Celkove je tech skoku v GUI mnohem vice na strane Microsoftu, takze vase tvrzeni bylo, dovolim si tvrdit, ponekud opovazlive.
A co se tyka MacOS X, tak je to trosku specialni pripad. Abych pravdu rekl, take jsem jeste mnoha vecem neprisel na chut. Je si ale treba uvedomit, ze je to uplne jiny system a nektere veci vychazeji jiz z toho. Napriklad pracovni plocha v soucasnych MacOS je v podstate zakladem prace s pocitacem. V MacOS X je to slozka s disky (stejne jako treba v Linuxu Root). Tak zbehly v programovani nejsem, ale obavam se, ze toto zmenit nelze. A pritom je to jedna z nejvetsich zmen, co se tyka prace s Macem. Otazka je, jestli je pro uzivatele lepsi stabilnejsi, bezpecnejsi a perspektivnejsi system, nebo stale stejne pracovni prostredi. Podle me jde o kompromis.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Ladislav Popov Muž

Založeno: 07.12.2000, 22:28

Vážený pane Docente, je to opravdu smutné, ale opravdu
má Mac OS nejlepší GUI, se kterým jsem se setkal. Doufejme,
že se to nezhorší s příchodem Mac OS X.
Co se týče dálkové správy, zapoměl jste ještě na Network Assistent.
Co se týče aplikací, tak to co by mi vyhovovalo je nejblíže Timbuktu,
spolu s Network Assistentem. Problém je v tom, že se dost často stává,
že tyto aplikace vypoví službu v tom nejdůležitějším momentu a z tohoto
důvodu si myslím, že opravdu nejsou vhodné aplikace pro dálkovou správu.
(Ještě bych se mohl zmínit o jednom šíleném produktu, který umožňuje přes
telnet posílat Macovi applescriptové příkazy atd.) Jinými slovy nástroje jsou,
ale pokud nechcete používat Rebound Pro, které hardwarově resetuje počítač při
každé chybě, musím říct, že to mají jiné systémy vyřešeno lépe.
Ještě k AppleTalku možná to vyznělo jinak, než jsem zamýšlel, ale rozhodně jsem nemyslel, že AppleTalk
je špatný protokol. Jen zastaralý.
Co se týče Office, problém není v celém Microsoftu, ale v Microsoftu.cz. Ten je zodpovědný
za lokalizace.
Co se týče nastavování Macovských serverů, nastavoval jsem jich pěknou řádku a všechny fungovaly
spolehlivě, ale ne tak abych já byl s nimi spokojený na 100%. Jsem asi příliš náročný.
Dnešní www servery nepotřebují jen www server, ale i databáze. Na Mac OS (7.x-9.x) neexistuje
žádná databáze, která by se dala za rozumný peníz použít pro Web.
FileMaker oficiálně na webu nefunguje s češtinou pod Macem a navíc má problémy při
připojování více uživatelů najednou, CGI pro propojení s FileMakerem buď nefungují
s češtinou (Lasso), nebo neumožňují dálkovou správu (webfm). Tango - což je jediné CGI,
které jsem našel pro komunikaci s SQL databázemi neumí česky a neměl jsem k dispozici Oracle pro Mac,
abych to vyzkoušel. 4D získalo dost špatnou pověst, navíc cena za databázi je přemrštěná - alespoň podle mě.
Co se týče Mac OS X, informace o něm mám opravdu kusé. Souvisejí s tím, že
většinu informací o Mac OS X čerpám z trochu nezávislejších zdrojů než Apple a navíc nemám příliš možností
si jej opravdu vyzkoušet. Dokud Apple neudělá plnou verzi Mac OS X, nemám chuť se o toto ani pokoušet. Problém řádů je mi jasný,
stejně jako mi jasný princip fungovaní mikrokernelu či nanokernelu. Ten je totiž stejný. Je mi jasné, že ani pikokernel nemůže z
principielních důvodů fungovat rychleji než monolytický kernel pokud někdo nevymyslí opravdu geniální algorytmy.
A co se týče budoucnosti Mac OS X, je stále lepší, ale Apple by měl udělat něco s GUI, protože hodně lidí se při
shlédnutí Aqua dost vyděsila. Systém se ovládá jinak - ponechme stranou jestli lépe nebo hůře - a lidi se strašně neradi učí nové věci.
Souhlasím s tím, že Jobse, šlápl vedle s ohlášením nové verze systému. Ale je třeba vzít v úvahu, že dokud nebude Mac OS X Client finální
nemůže být považován za serverový systém, kde žádné beta neexistuje pakliže je vyžadována opravdu spolehlivost. Co se týče Mac OS X Serveru,
tak tam si toho moc bez těch různých souborů s různými řádky textu nenastavíte, pokud vám tedy nebude stačit Apache a QuickTime Streaming Server.
Takové "drobnosti" jako email nebo AppleSharové služby si nejen musíte nastavit pomocí těch různých souborů s různými řádky,
ale také překompilovat ze zdrojových textů.s

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen ta grafika (a hudba)

Autor: Docent Muž

Založeno: 09.12.2000, 01:55

S tím, co nyní píše Láďa celkem souhlasím. Rozhodně už to není takové přemrštěné jako to minulé. To, že neexistuje dostatek administračních toolů je pravda, ale málo jich také není. Samozřejmě, že unix-based systému jsou administrovatelné kompletně z terminálu, což je nepochybně jejich výhoda. U Mac OS terminál není a všechno se (až do verze X) musí dělat přes GUI, což je občas na obtíž.

Co se týče databází na webu, tak nejlepší je na tohle 4D Server. Je sice pravda, že vývojářská licence 4D (2 uživatele) stojí cca 60000 a Web Engine pro ní stojí dalších 40000, takže jsme na stovce. Za to však funguje krásně jak na Macovi, tak i na PC a bez problémů s češtinou. Samožřejmě, že existuje neoficiální záplata na Web Companion, který jsem takhle viděl krásně běhat v CP-1250 (zas nějaký microsoftí paskvil [proč se liší do ISO asi ve 2 znacích?]). Jinak ale velkou nevýhodou FM je totálně TUPÁ skriptovatelnost a strašná pomalost s AppleScriptem.

Co se týče Aquy, tak PCčkáři z ní byli úplně mentálně vyšinuty, zatímto macaři zdrceni :(. Takhle blbost de naštěstí vypnout!! (UF!, Zlatý platinum!)

Bohužel dál mail nějak nepokračuje, takže už není co psát.


Jinak dobrý.

-D

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: