Jak zatočit se spamem a pár dalších tipů, rad a triků - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Jak zatočit se spamem a pár dalších tipů, rad a triků

19. července 2004, 00.00 | Dnešní článek je určen všem, kterým Junk mail filtr v Mailu stále propouští pár spamů, všem, kterým vadí startovací zvuk jejich macíka a všem, kteří by chtěli bezplatnou kontrolu pravopisu a to zdaleka ne jen českého a slovenského.

Dnešní článek je určen všem, kterým Junk mail filtr v Mailu stále propouští pár spamů, všem, kterým vadí startovací zvuk jejich macíka a všem, kteří by chtěli bezplatnou kontrolu pravopisu a to zdaleka ne jen českého a slovenského.

Junk
Dnešní tipy jsem se snažil vybrat tak, aby si to své našel skutečně každý. Nejvíc z vás, našich milých čtenářů mujmaca, asi osloví jednoduchý Apple Script, který se bude jako pravidlo aplikovat na vaši příchozí poštu a odstraní maily obsahující přílohu Deleted0.txt nebo přílohy s příponou .pif atd. Pokud patříte k oné nešťastné většině, které přijde měsíčně pár set spamů a nejméně desítky takovýchto, které Mail nerozpozná, pak tento skriptík přivítáte jistě nejméně tak nadšeně jako já. Tento skript se hodí zejména ve chvíli, kdy se objeví nějaký nový vir. Autorem skriptu je Christian Pagé a uveřejněn byl na macosxhints.com. Červenou část jsem dopsal já, abyste viděli, jak snadno si můžete přidat vlastní pravidlo na soubory s příponou .pif nebo na jakékoli jiné přílohy (například .exe...). Skript maily nesmaže, jen je přesune do koše, kde si můžete čas od času zkontrolovat, že nesmazal něco důležitého. Nutno podotknout, že pokud vám přátelé nepřeposílají již dříve smazané přílohy, nemáte se čeho bát. Jen na vysvětlenou: přílohy deleted0.txt přicházejí v mailech, které byly odeslány s virem, vir byl na serveru rozpoznán a smazán.

Postup nastavení je poměrně jednoduchý a rozhodně se jej nemusíte bát, i když jste třeba s AppleScriptem ještě nikdy nepracovali. Aplikaci ScriptEditor najdete v Aplikacích ve složce AppleScript. Po spuštění se vám objeví okno, do kterého vložte následující text (zde jej vyberte a apple+c, v ScriptEditoru pak apple+v):

(*
Script to delete (move to trash) each message with DELETED0.TXT
Christian Pagé
*)

using terms from application "Mail"
on perform mail action with messages theMessages for rule theRule
tell application "Mail"
repeat with eachMessage in theMessages
set theSource to source of eachMessage
set theAccount to account of mailbox of eachMessage
try
if theSource contains "DELETED0.TXT" or ¬
theSource contains "deleted0.txt" then
set read status of eachMessage to true
delete eachMessage
end if
end try
try
if theSource contains ".PIF" or ¬
theSource contains ".pif" then
set read status of eachMessage to true
delete eachMessage
end if
end try
end repeat
end tell
end perform mail action with messages
end using terms from

Poté zvolte z menu Soubor/File položku Uložit jako/Save as... a skript uložte kamkoli chcete nebo třeba do složky Library/Scripts/Mail Scripts. Na umístění nezáleží. Nyní si otevřete aplikaci Mail a v Předvolbách zvolte záložku Pravidla/Rulez. Vytvořte nové pravidlo (Add Rule/Přidat nové) a nazvěte jej třeba Spam. První menu nastavte na "any" druhé na "Every Message" a poslední na "Run AppleScript" (tím Mailu říkáte, že má na všechny zprávy aplikovat AppleScript, který jste zvolili). Poté již jen klikněte na tlačítko "Choose..." a vyberte před chvílí vytvořený skript. Klikněte OK a dílo je hotovo.

Pokud v Mailboxu máte nějaké zprávy, které napříště již bude toto pravidlo přesouvat do koše, můžete vybrat všechny zprávy a z menu Zpráva/Message zvolte Aplikovat pravidla/Apply rules (apple+alt+L). Pokud nemáte více než stovky mailů, nebude aplikování pravidla trvat dlouho ani na slabších strojích. Znova připomínám, že zprávy s přílohou deleted0.txt nebo .pif naleznete v koši, nemusíte tedy mít obavy, že se vám smaže nějaký důležitý e-mail.

Nasdílejte si svůj junk!
Pokud si soukromé maily stahujete v práci i doma nebo pokud máte na jednom počítači více uživatelů, kteří si stahují maily ve svých účtech, tak jistě oceníte možnost rozkopírovat pravidla pro rozpoznávání nevyžádané pošty, která se Mail naučil. Když v Mailu kliknete na ikonku Junk, tak se označí a Mail se pokusí naučit, jak takový nevyžádaný dopis vypadá... Jen není úplně jasné, zda se učí jen během fáze učení nebo vždy, když nějaký mail označíte za spam.

Pokud chcete mít stejně vychytaná pravidla u více uživatelů, zabruste do složky Lirary ve vaší domovské složce a zkopírujte soubor LSMMap do stejné složky v domovských složkách jiných uživatelů. Mimochodem složku Mail je dobré si občas zazálohovat a když už v tom budete, tak můžete i Keychains, Safari a AdressBook. U AdressBooku je příjemné, že je pro změnu umístěn ve složce Application Support, ale jinak by to bylo moc jednoduché.:o)

Ztlumte si startovací zvuk
Dnešní druhý tip se týká jednoduchého ovládacího panelu, který umožňuje ztlumení startovacího zvuku. Obzvlášť majitelé iBooků a PowerBooků po této funkci jistě někdy zatoužili, protože ne v každé situaci se hodí upoutat pozornost širokého okolí naplno puštěným "gongem". Není ale třeba gong hned vypínat - stačí jej ztlumit na přijatelnou úroveň a celkovou hlasitost nechat tak, jak vám to vyhovuje. Potřebujete si pouze stáhnout jednoduchý ovládací panel, jehož součástí je jen "ztlumovací šoupátko" a "zaškrtávátko" na úplné ztlumení. Download naleznete zde.

Aspell
Kontrola pravopisu je na Mac OS X řešena na systémové úrovni a tak dobře napsané aplikace z toho mohou mít užitek (respektive jejich uživatelé). Předesílám, že se to netýká třeba Wordu, ke kterému si musíte opatřit české doplňky od společnosti Quentin. Ani v Adobe aplikacích a Quarku si se systémovým korektorem nepohrajete. Pokud jste si zakoupili českou lokalizaci Mac OS X (mě ji zapůjčil Duhový servis), tak znáte modul na kontrolu pravopisu od brněnské společnosti Lingea. Bohužel tohle řešení je opravdu špatné - neumožňuje třeba vytvářet uživatelské slovníky a pokud vás irituje stejně jako mě, tak jste již určitě přemýšleli o nějaké náhradě. Po chvilce hledání jsem našel cocoAspell, což je Open Source odnož Aspellu a je relativně dobrý (není to žádný rychlík, ale řada parametrů lze nastavit). Jinými slovy je zdarma a co nás hlavně zajímá, je k němu k dispozici řada slovníků včetně toho českého a díky bohu je již v posledních verzích není třeba stahovat předkompilované.

Ovládací panel můžete najít zde. Instalaci musíte provést ručně, ale aspoň máte relativní přehled o tom co kde bude. Jako vždy si můžete vybrat, zda panel nainstalujete jen pro sebe, tedy do složky ~/Library/PreferencePanes ve vaší domovské složce, nebo pro všechny uživatele na vašem počítači (složka Library/PreferencePanes). Pokud zmíněné složky neexistují, tak je vytvořte. Pokud máte nainstalovánu nějakou starší verzi, tak smažte všechny její komponenty.

Jak je to se slovníky? Spoustu si jich můžete stáhnout z této adresy. Nyní již nejsou předkompilované jako dříve, český slovník tak má pouhých 800 KB oproti dřívějším 17 MB. Instalace je podobná - tentokrát soubory ze stažených obrazů disků kopírujete do složky Library/Application Support/Aspell - buď ve vaší domovské složce nebo v rootu vašeho startovacího disku. Po spuštění a vybrání nového slovníku z menu v ovládacím panelu Spelling se slovník zkompiluje, což může v závislosti na výkonu vašeho maca trvat zhruba několik minut (na strojích, jejichž datum výroby se limitně blíží datu narození vaší babičky, počítejte s delší dobou).

Děkuji za pozornost
To je pro dnešek vše. Doufám, že vám dnešní várka rad a tipů přijde vhod a na případné problémy nedostatky a dotazy doufám budu moci odpovědět v diskusi pod článkem nebo na mém e-mailu. Takže zkoušejte, pište, mailujte!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ty screenshoty s pozadim me fakt irituji.

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 19.07.2004, 11:00
Odpovědí: 0

Vypada to fakt hnusne. Copak je tak tezke dat si za to prazdne bile okno? (Pokud je na screenshotu jen okno, ma to vypadat, ze je primo na bilem pozadi stranky.) Jinak prima clanek:).

Odpovědět na příspěvek

RE: Ty screenshoty s pozadim me fakt irituji.

Autor: ater Muž

Založeno: 19.07.2004, 12:31

Ale je to vážně hezky napsané !

Odpovědět na příspěvek

RE: Ty screenshoty s pozadim me fakt irituji.

Autor: ushneek Muž

Založeno: 19.07.2004, 14:24

nebo udělat screenshot okna přímo - zanout CAPS LOCK a jabko+shift+4

Odpovědět na příspěvek

RE: Ty screenshoty s pozadim me fakt irituji.

Autor: Jirka Muž

Založeno: 20.07.2004, 06:49

Puntickari :-))

Mne velmi potesilo to ovladani startovaciho ramusu. Mam comp v obyvaku a onen priserny zvuk se pulnocnim bytem dost nese. Huraaa

Odpovědět na příspěvek

RE: Ty screenshoty s pozadim me fakt irituji.

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.07.2004, 03:29

Screenshot bez pozadi udelat umim, nenapadlo me, ze to nekomu tak vadi:o) Priste se polepsim. Dekuji za pozitivni ohlasy!

Odpovědět na příspěvek

Aspell

Autor: Jakub Muž

Založeno: 19.07.2004, 12:40
Odpovědí: 0

Přátelé, rád bych znal co nejvíce vašich názorů na Aspell -- je srovnatelný se slovníky Lingea? Jak je to s kvalitou slovní zásoby -- neobsahuje příliš mnoho chybných slov? Jaké jsou vaše poznatky z praxe? (zajímají mne názory i na slovenský slovník) Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Aspell

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.07.2004, 03:31

Jedinou nevyhodou Aspellu je pomalejsi odezva nebo rychla odezva a horsi hadani chyb. Pro me jednoznacne prevazuji vyhody a jiz dlouho pouzivam vyhradne Aspell. Co se kvality slovniku tyka, nemusite mit strach, neni horsi nez u slovniku od spolecnosti Lingea. Nakonec ale neni nad vlastnorucni otestovani - preji hodne zdaru!

Odpovědět na příspěvek

Script

Autor: Tony Muž

Založeno: 19.07.2004, 15:36
Odpovědí: 0

V programování scriptu se moc nevyznam, ale uvedeny zdroják scriptu je samá syntaktická chyba - nebo se muj ScriptEditor zbláznil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Script

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.07.2004, 03:28

Nepodarilo se Vam to jiz vyresit? Pokuste se skript vlozit znova, popripade odmazat posledni znaky a napsat je znova - nekdy se asi muze prenest naka cast webove stranky navic.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: